1 I IH; IETS OVER HET WOORD BLAGUE. DE ROOV1NG DER MUSSCHEN. 4-5o 8 »5 5-o5 1 5 YZEREN-WEG. 7-a5 7-75 h5 l3-5o 35 min ten 7 ur* Oostende. Vertrek—Uren van den Yzet~^eS‘ 1 September. 7- a5 4-5° A 4 g«4 4° 18 4° 8-25 ~6-5o 3-76 6? 5IÖ0 ,0 DRIE KLOKKEN. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. V 24 id. Boonen. ur. I io-85 io-5o 12-00 i5-5o 1 I -oo i-75 □-oo <)-oo 975 9-’5 io-5o ao 5o So 3o 8-ao 8-<><> 34 - li* 24 - 18-48 14-51 20 - 31 O -00 43 10 n»’1, 20 m‘n' o-75 u tweên; neen,, geraes; Elk juicht om my, op markt en strael, My past geen allendaegs gewaed, Ik speel de groolc baes. Pryzen der plantten van moedigheid inboezemen alzoo maekt men bun weerdig die plaets te bekleeden. Ge- leert zyndezullen zy wel uitslagenen met de goede Opvoeding daer by, zullen zy gelukkig zyn. Brugg» Gend Mechelen Brussel Antwerpen Leuven A os Luyk Aken Keulen Korlryk Fives[Rysscl] Duornyk Ten 6 ur. 40 min. en ten 11 ur. ’smorg. ten 4 ur. 43 min. en 7 ur na mid. nae Gend. ete. De landbouwer zaeid zyne zaden en gra nen in de aerde ze.-r veel en lastige werken overladen hem voor dat hy de hoop met een goeden uitval gekroond kan zien den hagelde groote droogte en de overstro mingen komen dikwils genoeg, geheel of ten minsten ten deele de vruchten ver nielen. Maer nevens dezen geessel, die zynen oppas en voorzorg'niet kan vermydenzyn eranderedie heinook vreedelyk aen treffen het zyn de veld-muizen en de musschen. Ge- lyk deze muizen die zoms de vruchten van een geheel land verwoesten, en dat zy het zelve (hierdoor aen een vreeden hongersnood blootstellen heeft het oppergezag zorg van orders te geven omze te vernietigen zoo- dra de vermenigvuldiging van die soort eenige vrees inboesemd. Nogtans het heeft die zelve bezorgdheid niet voor de musschen waer af de diovery of plundering van den gclyke den boer zeer mishaegd. Deze vogels volgen hem op als hy zaeid, en rapen al de graentjes op die de egge niet gedekt heeft; hem alzoo reeds een groot deel van zyn graen wegnemende. Deze dieverien alhoewel zy een groote schade bybrengen zouden den landsman nog tot het klagen niet opwekken maer zoo haest als het graen ryp word, het is toen dat de rooving der mus schen ouverdragelyk word. Men ziet hun in benden van dry of vier honderden te gader op de tarwestukken vallen, welke zy van het een tot het ander einde in weinig dagen verwoesten. Die schalyke gasten zyn niet te vreden met slechts tot hun voedzel de graentjes uittepekken, maer zy springen van den eenen aer op den anderen, vellen zealzoo te gronde en pikken dezelve in stuk ken dat de granen ten gronde vallen 111 Den boer heeft schoon lymstokskens te leggen, netten of vreesverwekkende schuws te stellen,'het slecht weder veld dit al liederen de musschen gaen welhaest er op zitten zonder bevreest te zyn; gelyk de puiden van Esopus hun koning van de balk of keper trekken. voor 1 1/2 k. 1 id 1/2 id- 1 l/2kil- id. 1/2 Den Pelikaan heeft in America den naein van groote keelter oorzaak. van den zak die hem van den bek tot beneden de borst komt, dezen zak bestaet uit een dikke vette, vlceschagtige, en buigzame vlies, die gelyk een vel kan uitgerokken worden. Dezen zak is eerst door de zeerovers blague geheeten by verandering van het engelsch woord bag (borst). Men moet weten dal die roover- schepen gewoonelyk door alle slach van matroozen, van verscheide natiën, bemand waren, en de talen door die vrybuiters op alle manieren verbasterd wierden. In hunne dieventaal, blague was evenzinnig met het woord jabot (krop), en zelfs men inackte het werkwoord sabotter en blaguer er af, die by hun ook beteekende ongegrond klap pen, niet wetende wat zy zegden. Du blague of borst diend de Pelikaens om hunno vis- schen er in te steken die zy hy menigte vangen. Daer zyn landstreken alwaer men die vogels tam kweekt die van 's morgens tot ’s avonds uitvliegen en t’huis komende, acne vergenoegende hoeveelheid versche viseh in hunne blague nae hunne meesters brengen. Het is ook van dat vel of vlies dat do zee lieden, hun tabakzakken niaektenwaer door dien iiacin in Vrankryk nog hy de smoorders in dienst is. De eenigsle middel om zich van die scha- deiy ke beesten te ontmaken is van ze te ver nielen dit besluit schynd in den beginne onmogelyknogtans als men weet dal die vogels hun voeden op hethofder pachtoeven, op de kosten van ons gevogelte, het ware gemakkelyk van dees lactste optesluiten en hun rattenkruid of (arsenic) gemengeld met graen brood of gekookte aardappels Ie geven. In de phielsen alwaer er geen neder- hof bestaetdit gebruik zondezeer wel op de zolders kunnen verrigl wordenwant de musschen sluipen daer zeer gcerneop; en zoo dit nauwKCiiriglyk dry of of vier winters zoude onderhouden zynw y zouden van eenen geessel verlost worden die gedurig den landbouwer kweld. Op den voet van verscheide duitsc.be staten, het oppergebod of de provinciale staten zouden moeten vergeldingen uitloven aen de landslieden die de meeste zulkdanig slach van kwaeddoende vogels zouden ver nielen. Men zal nu wederom ons waersebynlyk vooren brengen dat den vernielenden oorlog die zy doen aen dcrupsens en ander insekleit eene vergoeding is over hunne tydelyke rove- rien maerdie voorhouding is te ongegrond, want de inusch alhoewel zy zomwylen wel een rupse, molenaar of vlieg eet, is dilzyne voornaamste voeding niet, zy begeert de tarwe, hel sucrioende haver, en de voor keur die zy geeft aen de groengewassen is te oogenschy nlyk om dat hel noodig zoude zyn daer voorderen uitleg van te geven. Hel is ook het gezang der musschen niet die onze gunst voor deze vogelen kan op wekken, want hun schitterende en tierende schreeuwen hebben meer als eenen keerden zieken of den slaper gehinderd, boveral als men in hel gebeurle van een groot gebouw of ouden louren wound alwaer die vogelen vereenigd zy mie; van hun gekweel of gezang een helseh concert uitmakengenoeg om den geduldigslen mensch te vervelen. Het is dan hoogslnoodzakelyk dat men dat slach van vogels vernicle ol' ten minsten het getal daer of grootelyks vermindere zoo veel het mogelyk is, den landbouwer zal alsdan een geessel te min hebben. By de wet dat men geen nagtegaels nog andere soort van andere insektenetende vogels niet mag rooven nog vangen, behoorde hetgoïivernemenl eenen arlykcl bytevoegen by welken de luusschen-vernieling aenbe- volen word. OOSTENDE. Ten 6 ur. ’s mor., ten 10 ur. 35 min. tclt 4 ur. 10 min. na mid. en ten 6 ur. 40 n»,b 's avonds nae Brugge, BRUGGE. Ten 6 ur. 40 min. ten 10 's morg. ten 3 ur. 00 min. en min. ’s namiddags nae De Groote. Wat wilt dien brabel van Men acht u beide niet, o Zwig met uw schel om my Terwe, Rogge, Sucrioen,. Haver, Boonen Acrdappelen, PRYZEN DER BROODEN tan dito. 55 cent.. Half wit Tarwcn 37 18 - 43 Bruyn idem.(21) 14 - Oostende <>p DILI. BaSKVV. WAg. l-a5 3"75 6- 75 .j-oo 7- 00 4"5o 8- oo 4-75 t5-a5 1i-00 i5-75 20-00 27-50 P R Y S DER GRANEN Ter Merkt van l'eurne van 1) September. Er waren te merkt 052 heet. Terwe. 27 id- Rogge. 335 id. Sucrioen. 33 id. Haver. At I 1» l’er hectoliter, Veui nesch taki fr. 23 - 53 10-52 11 - 24 0-88 13-98 0-00 De Kleine. Zjt gy van snJrr stutf' ah ik Zoudl gy niet geerne ringen Wei ja, maer'k ben te teer verheven in myn slael. Men >il my by elk feest een blyde loon ontwringen, En 'k zingmaer sleehts uil dwang D. B. 25 ■*o 3 9° 2 7 "70- a i (3 - De Kleine. Ik ben gekend van allen man, Ik schel' van 's morgens vroeg En 's avondsword ik nog gchoort Van T landvolk in den kroeg. De Middelbare. Veraehllyk ryl gy arme bloed, Gy ayl blcchls voor hel klein volk goed. Ik speel een ander rol Ik roep hel volk ter groole mis, Men hoort my maer, als T tondag is, Ik roep de kerke vol. Geboorte? van den 5 tot 11 Sept. 0 HUWELYKEN. Den 7. Franciscus'-Carolus Deereo, jongman, landbouwer, geboren en wOO* nende te Steenkerke, met Barbara-Cecil*8 Verhaeghe, landbouwster, geboren ,0 Adynkerke en woonende te Veurne Beoosterpnortweduwe van Petrus-Joanne» Gambier. Den 9. Sebasliaen Laveyn, werkman, geboren te Ghistel en woonende te Veurne, weduwaer van Amelia Degraeuwemet Isabella-Rosa Delepierewerkvrouw, gc' boren te Avecappelle en woonende te Veurne, weduwe van Carolus Vanbcveren. STERFGEVALLEN. Den 3. Carolus-I.udovicus-Antonius Deroü 4 1/2 maenden Ooststract, n.* 5. Den 5. Amelia-Philomena Demolder4 maenden, oude Bcestcmerkt, n.’ 13. Ludovicus - Franciscus Wydooghe, maenden, Bcwesterpoorln.’ 63. Den 8. Leonie-CIciuence-Marie Dewynter 5 maenden Bcwesterpoorln." 53. Edinondus-Guillielmus Loby I jaer, Kaeyplaestn.’ 5. 10 Augustus-Josephus Bale.acn,4 inaen- den Duynkerk-straetn.’ 11.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4