Portie Lands BEKENDMAKING. i» VERKOOPING eene OPENBARE jf Tulles op de voor- Schei zyn t van TE CAESKERKE de kooper seffens zal handslaen. 1/2 p. Instel-premie te winnen. liet plan, de titels en voorwaerden, berusten ter studie van den notaris ROBAEYS te Dixmudc verblyvende. acide sulfuriquegenaemd sulfate de quinine, die men tegenwoordig by voorkeur gebruikt, om reden dat deze veel gemakkelyker is om tot dosis voor te schryven, en bovenal om dat een klein paksken een groote hoeveel heid schors-kragt bevat, en zy is ook veel gemakkelyker voor den zieken om inte- nemen. In zeker quinquina de quinine is met ander koortsen-geneesstofgemengt, ook ge- cristaliseert, en die men chinconine noemd. Den grauwen quinquina, voortkomende van den cinchona Condamineais byna niets anders als cinchonine inhoudendedus ge- lykerwys deze veel minder prompte kragt heeft als de quinine, zy is ook veel goed kooper. Ziet hier, lezer, wat eene goede hoedanig heid den quinquina heeft, de welke nog door zommige lieden verstooten word, zeggende liever met de koorts teblyven loopen ,als dit intenemen. Ditis eenealdergrootste weldaed die den c~v :pper ons schenkt, en indiener heden die daermede niet prompt geholpen worden’t is dat het maer grauwen quin quina is, zoo hier te bemerken staet. Er is te bekomen by Loots I.APIERE, koopman te Yperen verschen gebranden en gemalen Plaester eerste kwaliteit, aen 10 francs par 100 kilogrammen voor eene kwantiteit meer dan 25 kilogrammen, en 15 centimen par kilo voor een kleender kwantiteit. uauuen ueei genomen aen de gaet-en doel- schietingen, ter gelegenheid der kermis ge geven. Een bracl’ en eenvoudig landman, wien iusgelyk eene medalie was ten deel gevallen, kwam uit de handen van den schepen zynen prys te ontvangen en na de gelukwenschingen van den achtbaren magis- traet te hebben aenhoort, wilde hy hem drinkgeld geven. Te vergeefs bedankte den Peeterman voor deze heuscheid, den boer bleef aendringen Neemt het maer, zegde hy gy zult ei een goed glas van drinken. M ‘n racdt, wat schaterend lagehen deze woorden des inildadigen overwinnaers be- jegeden. Gansch onthuts moest den landman henen gaenzonder den heer schepen het drinkgeld te hebben kunnen in de handen stoppen. Men schryft uit Alexandrien van den 30 augustus By het overlyden dezer dagen van den opper-rabyn der Israëliten, vroegen deze aen den gouverneur van Cairo, om bescherming by de nlegtige ter aerde bestel ling maer de gouverneur gaf slechts ontwy- ke ide antwoorden. Alsdan besloten zy zich tot Ibrahim-pacha te wenden, die zich in den divan of grooten raed bevond. Hy liet de deputatie hy zich toewendde zich tot de aen- wezigen en zegde Sedert dat ik myne reis in Europa heb gedaen ben ik met my zelve ontevrede. Laten wy het ons niet verbergenwy hebben nog veel te doen niet om ons op de hoogte, te stellenmaer om ons op den weg te brengen van den vooruitgang. Ik heb dc bescherming gezien, die men aen alle gezind heden zonder uitzondering verleent, den eerbied waermede men ze behandelden ik zal niet toelaten dat dit in Egypte anders zy: alle gezindheden moeten geëerbiedigd worden zoo als de onze; wy zyn aen allen dezelve bescherming verschuldigd en het zon my spyten, indien het anders ware. Wy zullen derhalve, in plaets van eenige soldaten, om den trein te begeleiden3000 man laten oprukken en myn eigen rytuig zal tot ver voer van het lyk dienen. Vevrie, 26 september. Dq duitsche landverhuizers, die aen den poteau legerden, zyn, tot groot genoegen der omliggende landslieden, terug nae hun land gevoerd geworden. geneesmiddel aentepryzen, maer verscheide beruchte geneesheeren wat in hunnen roem verduisterd door die versche opkomst, stel den alle middels in het werk om die poeycr in de ongungst te doen vallen zeggende dat zy zoo spoedig de koorts niet koude genezen zonder de ziekte op een ander manier te doen draeijen ,waeruit eene vreeselyke ziekte koude uitspruiten. Welhaest leid men op de rekening van den Quinquina alle de vallen, alle de ervallingen, en dien armen goeden geneesmiddel wierd byna in het algemeen zoo veel bespot als dat hy in het eerst geprezen had geweest. Daer bleeven nogtans nog eenige partygangers var. den Quinquina, zelfs onder de geneesheeren, maer men koude dit maer by de ineuningen bedektelyk zich meer aenschaffen. Nogtans die gene zelve die hem in Europa gebragt hadden, bragten groote hulpe toe om dien Quinquina zyne agting te doen verliezen, want zy hielden den prys zoo verheven dat men in vele gevallen te straf spaerde, dus by gevolg dat de hoeveelheid te klein was om eene genezing te konnen bybrengen, zoo dat men eindigde met daer geen betrouwen meer op te hebben. Daer wasdat is te leggen een dertigtal jaren daer na eenen Engelschmanden BELANGRÏKE NIEUWIGHEDEN. TÜRKYEN. Tydingen uit Alexandrien, van den 30 augustus, melden dat Ibrahim-pachaby zyne terugkeer in die stad onmiddelyk alle witte slaven in vryheid heeft gesteld, hen oorlof gevende hel land te verlaten; of wel by hem te blyven, indien zy zulks verkozen. BELG1EN Gert, 25 september. De commissie voor de verbetering van den toestand der werklieden, heeft maendag hare eerste vergadering te Brussel gehouden. De heer Karei de Brouckere heeft zyn ver slag medegedeeld over de vraegpunten opge geven door den minister van justicie, be- trekkelyk dc te nemen maetrcgelen ten voordeele der bevolking van Vlaendercn, dewelke werkloos is ten gevolge van den neteligen toestand der Ivnnyverheid. In de discussie, die plaets had, is dc nuttigheid van eene maetschappy van uitvocr algemeen erkend geworden; macr te gelyker tyd, is men het eens geweest nopens de noodzake- lykheid van onmiddelyk werk aen deze be volking te verschaffen. Geen minister was by deze vergadering tegenwoordig; maer de heeren Stevens, van liet ministerie van bin- nenlandschc zaken, en Varlet, van het mi nisterie van binnenlandsche zaken, hebben er deel aen genomen; voor maendag is wederom eene vergadering beroepen. Onder de inrichtingen die in vroegere eeuwen tot stand kwamen, en die by het te genwoordig geslacht nog in achting stacn mag men vooral de handboog-genootschap- pen noemen. Gecne gemeente van eenig aen- zien of zy heeft hare schutters-maetschappv. Treft men die gezelschappen min in de steden aen, het is de plaelselyke gesteldheid zulks niet toelaet, doch dit verhindert niet, dat de voornaemste stedelingen deel maken van de schutters-gildens ten platten lande. In de ondersleedsche gemeentendie ryk bedeeld zyn van lustkasteelen maken des- zelfs eigenaren doorgaens deel van de maet schappy der plaets, en beklceden er dikwyls tiet voorzitterschap van. Ambtenaren van het regtcrlyk orden, op den buiten verblyvende, geneesheerenedelenstaen in vriendelyk verband met den landbouwer, om bogen en pyl te hanteeren. Dit bewyst de achting, die dit vermaek, midden den macistrooin der tvdsomstandigheiden behouden heeft, terwyl menig ander viel en stierf. Maendag den 5 October 1846, om twee ure na middag, binnen Dixmude, ter her berg het Bourgondisch Schild, vVouiuenstraet, op prysstclling van: 11. 1 - 25 - 40 C.1 ofG. 2-2-60 R.) LANDS, gelegen te Caeskerke, langs de nieuwe Zand-straet, laetst gebruikt ge weest by vidua Wallerius Opsomer, en waeraen de kooper seffens zal mogen CIIEZ BRAECKE, SOEURS, Rue d'Estn.* 17, a Fumes. Nouveau magasin de Modes et nou veautés, telles quo Dentelles noires et I blanches, véritables et imitations, Cols, Voiles et Voilettes, Mousselines, 'r Rubans, Bonnets monies, etc. Bel assortiment de Merceries. On s’y occupera également du blan- chissage, raccommodage et réapplieation des Dentelles de Bruxelles et autres, ainsi que de la confection des Lingeries. ridder Talbot, die den Quinquina al we derom in zwang bragt; maer, den slegten invloed dugtende, gaf by dit als een ver borgen geneesmiddel, en diende het uit, niet by dragmas, maer by de once, dus by gevolg dat het dezelve faem verwierf. In 1679, begon men het in Vrankryk te ge bruikenonder den naem van engelsch ge neesmiddel, en Talbotdie zyne bereiding verborgen hield stond toe dal men er ver- kogt aen Ludovicus den XIV. Het gebruik van den Quinquina alzoo overal verspreid zynde, deed er men in groote quantiteit uit Peru brengen. De omstreken van Loxa waren niet vergenoegend meer voor de slyling, men nam in de plaets altyd onderden naem van Quinquina, ander schorsendie ook de hoedanigheid hebben van de koorts te ge nezen, zoo als van den Croton Cascarine en den Myrioséperme pedicell. De chimissche ontleding der schors van den Quinquina heeft doen zien dat de hoe danigheid van korsen-geneesmiddel een be- zonderen oorsprongheeft, die men in kleine witte spilsjens kan kristalizeeren, het welk men quinine noemd. Deze zelfstandigheid houd geraakkelyk aeneen gelyk den alcalis zich mengt met de acidis om gekristaliseert zout te maken het is zyne menging met den Voorleden week werden tc Loven de pryzen aen de schutters uitgedeeld, die

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3