de dit I r De overblyfselcn der British Queen zullen op den 13 October aenstaende open- baerlyk te Temsche verkocht worden, door den notaris B. J. de Brabandernamens de heer L. Reynwit, koopman in yzcr te Ant werpen. Alzoo is het einde van dit inonsler- schip, dat aen Belgie zoo vele duizende franken gekost heeft! De gemeenclyke vissching dezer dieren word aldermeest gedaen door de ongelukkige in- wooners dier eilanden, en is een der voor naemste lakken hunner koophandel, waer aen zy van jongs af gewennen met te leeren onder het water duiken Oin uit de min of meer dieptens die sponsie-becsten te halen. De vrouwen zelve zyn niet altyd vry van dat lastig postje; alzoo Hasselquist ons verhaelt, in zyne reis in het Oosten, dat in Ilimnia, klein eiland regt over Rhodes gelegen, en alwaer er eene groote hoeveelheid sponsien gevonden worden, de meisjes in den echt niet mogen treden of zy moeten voorafgaen- delyk hebben doen blyken dat zy met de neerstigheid en moed in hetsponsie-visschen behebt zyn. Volgens andere reizershet is alzoo in alle die eilanden ook voor de knegtjens. Voor en aleer de sponsien in den koop handel, te brengen men doet hun verschelde bereidingen ondergaen om hun meer buig- zaemheid te geven, en hun kalkachtige brokskens we^tenemendie in de gatjes zitten. Men tragt ook den byzonderen en onaenge- naine reuk wegtenemen die zy gcwoonelyk uit ademen. uitzetting van I veerdiging van gekost. Men houdt zich op den Noord-spoorweg bezig met het aenleggen van eene tele- graphischo linie. BELG1EN.Gist, 0 October. De militie-klas van 1845 is by koninglyk besluit onder de vacndels geroepen. Deze klas zal voor het oogenblik niet geheel inge- lyfd worden, men zal slechts die mannen nemen, welke voor de byzondere wapenen uitgetrokken zyn als de ruitery, de artil lery en de genie, liet overige der klas voor zyn, terwyl men durende de maenden October en november ondoorschynend op al de deelen gcelc plekskens kan bemerken deze plekskens die men voor het aenwassen dereijeren aenziet, zyn bovenal meer menig vuldig in het binnensten als van buiten, en de voedingszaplyke materie werd overvloe diger in ganseh de massa. Meteen vergroot glas dunne stukskens spons beziende, men bemerkt dat die geéle plekskens korreltjes zyn,van onregelmatige gedaente, die uit het diepste der groevetjes komen. Dit zyn de grondbeginselen der cijers die eerst maer bestaen uit eenige kleine ronde verzame- lingskens voortkomende uit eenige bollekens overeenkomende met die welke de voedings- materie voortbrengt; en dikker wordende, worden zy eijrondig, en als zy volwassen zyn, hun gemaeksel is zoo en gelyk een gewoon ey. Twee maenden na datze zienlyk zyn met hel vergrootglas, zyn zy byna de lengte vaneen vierde miriamétre en de helft smal- der, hun kleur is niet verandert; ’t is te zeggen blyft altyd geel. Zy zyn zeer geraak- kelyk zienbaer en scheiden van malkander zecrgemakkelykdezen tydstipkomtin deze streken overeen niet het midden des winters. De cijers zyn alsdan geleiden men zietze bo ven lietslyk verschynen alwaer den polipier hun voortgebragt heeft, of wel traegskens bovenzwemmen en altyd zonder stootende bewegingen, het zyn toen ware sponsie- wormen of jongskens van sponsien, lub bende aen hunne buitendeelen een menigte windbrouwen of hairkens die schynen hunne werktuigen van voortgroei te zyn. Men moet bemerken dat hun fatsoen toen evenmatig is. Welhaest houden zy op van in beweging te zyn en plaetzen zich aen den binnenkant «les slyksplaetzen dikwyls eene plaets zoekende die het licht door eene groote sponsie be nomen isdan breiden zy zich uit, en ge- lykerwys zy nog al veel in getal in eene kleine uitgestrektheid zyn, het duert niet lang of zy komen tegen malkander, en deze aenraking is de oorzaek dat zy hunne even matigheid verliezen die nogtans alreede wat bedorven was ’t is alzoo datze onregelmatig worden. De eijeren die de sponsien vóórt brengen zyn zeer veel in getal, eiken centi metre grootte heeft er wel een duizendtal. Men vischt de sponsien op de kusten van zuid-Ameriea, in de Middelar.dsehe zee en bovenal in den archipel van Griekenland. Veubne, 10 Oclobre. Langst alle kanten ziet men acrdappcls uitdoen en vervoeren welke in overvloed en van eene goede hoedanigheid zyn. Er zyn ook zeer veel goede rapen, alsook groensels van alle slachzoo dat wy mogen hopen dat het duer leven zal venlwyncn dat meer is het spreekwoord zegt drooge zomers geven geen duerte. De duitsche landverhuizers die van Duinkerke weder-gestoten zyn geweest, blyven alhier nog altyd by de brug gelegerd, doch hebben eene schuilplaets in kamers en stallingen der dacr by staende herberg bekomen. Eenige fl-den van de zangmaetschappy van Zannequin dezer stede, zich op het Brusselsch zangkoorfeest hebbende laten vin den, heeft den heer l'anduysc de eerpen ning, voor hun bestemd in hunnen naem aengenomen en komt den zelven benevens eenen album, bestemd om de namen harer be- schermleden te ontvangen, hun toetezenden. liet is nog maer een zoo korten tyd dat dezezangmaetschappy is ingcrichten alle die de serenade gehoort hebben die zy aen een hunner leden gegeven hebben, ter ge- legentbeid zyner huwelykmoeten bekennen dat zy een grooten voortgang doen. Men leest in een Gentsch dagblad het volgende De groote volkstelling met al hare om standigheden wordt door de meeste dag bladen op eene afkeurende wyze beoordeeld en door alle de ingezeten met ongenoegen onthaeld. Inderdaeddit stuk vervat vragen, die niemand zeer bereid is te beantwoorden, zelfs de minister niet die ze voortschryft De siaet zyner fortuin de hoeveelheid zyner winstdikwyls door bovenmatige poogingen gewonnenzyn geheiligde geheimen, waer niemand in te zien heeft, en die men zoo veel te meer geneigd is te bewaren om dat men er zyn toekomstig lot op bouwt, waer de infantcry zal maer op het gewoonc tyd- stip opgeroepen worden, dat is, in de tnaend maert aenstaende. Het ware overtollig te zeggen dat de gaz oenen ongezonde reuk verspreidt in alle de besloten plaetsen, welke hy verlicht, dat hy de zolderingen zwart maekt,de meubelen bevuild en de verguldsels bederft. Wel heeft men glazen en koperen klokken boven de gazbekken gesteld, kwansuis als rookver- slinders maer die uitvindingen door kwak zalvers aengeprezen en door sullen aenge- kocht, waren volstrekt ondoelmatigimmers is het klaer, dat dit alles de kamers van rook noch stank bevrydt. Dezelfdezwaerig- heid doet zich op by den gezuiverden gaz, zooverre dat men bemerkt heeft, dat de voorheen zoo frissche en vlugge winkel dochters achter hare toogen verbleekten en verkwynden. Thans heeft men eenen nieuwen en zeer eenvoudigen toestel uit gevonden, niet alleen om de schadelyke gazdampen naer buiten te leiden maer ook om de zalen en vertrekken te luchtigen. Dezen toestel bestaet in een zeker getal af- genotte kegels, van gekleurd of ondoor schynend glas, den eenen boven den anderen geplactst, en waer van den laetsten aen eene buis vast is, en het zy in de schouw hetzy buiten de zael of kamer uitloopt. In den hof van detabak-stapelplaets te Parys zal een standbeeld van Joannes lïicot, heer van Villemain, opgeregt worden, als hebbende den tabak het eerst in Europa gebragt. Het is echter Joannes Nicot niet, die deze plant ontdekte, maer wel een hollandsche koopman, die zich met den haringvangst ophield. Het kanael dat in Duitschland den Rhyn aen den Donauw, en, by gevolg, de Zwarte- zee aen de i\’oord-zee zal verbinden, is ge opend. Hel draegt, gelyk men reeds weet, den naem van Lodeicyks-kanaelen is het werk van den prins Louis van Beycrcn. By het ncderlandsche infanterie waren de muziekkorpsen sedert eenige jaren reeds afgeschaft. Die van de kavalery korpsen hebben hetzelfde lot ondergaen. Het dagblad l’Epoque verzekert, dat een handels- en scheepvaerts-traktaet tus- schcn Frankryk en Rusland den 25 september geteekend is geworden. Dit traktaet zoude voordeelige schikkingen voor beide volken vervatten. Ierland vervat 2.547,-130 hectaren braek-of slecht bebouwde landen. BEL 1 NGRYKE NIEUIFIGIIEDEN. DUITSCHLAND. Fkwcfckt, 3 October. Men zegtdat een hongaersehe landeige- naer de lieer Sarmarjay het middel heeft uitgevonden om de hoorenbeesten te be veiligen voor den besmettely ken typhusdie zoo levendige ongerustheid heelt gebaerd aen de veefokkers van een gedeelte van Europa, vooral van Frankryk, Duitschland, etc. Dit middel is gemakkelyk en eenvoudig: het bestaet in de inspuiting van het speeksel van eene. zieke beest onder «Ie huid der dieren, welke met dezen geessel bedreigd worden. Wanneer men de berigten dien- aengaende mag gelovendan zoude deze inspuiting eene even goede werking hebben als de koeipokinenting voor den tnensch. FRANKRYK. Pabts, 7 October. Een der voornaemste juweliers van Saint-Martinstraet te Parys, beeft in zynen winkel een uerwerk tentoongesteld, dat wezentlyk de bewondering verdient en dat ook den geileden dag eene groote menigte toeschouwers lokt. Dit uerwerk heeft 12 wyzerplaten. De voornaemste plaet wyst alleen de uren aen eene open wyzerplaet, dadclyk beneden de eerste gelegendoel zien hoeveel de zon vooruit ol ten achteren is, twee andere platen insgelyks opengewerkt en die het geheele meeanismus van dit kunstig werkstuk doen zien, geven de eene «Ie dagen en de maendenen de andere de seconden op. Eindclyk bevinden zich aen beide zyden van den slinger 0 wyzerplaten gerangschikt, welke het tier in de vol gende sleden aentoonen Londen, Algiers, S. Helena, Aloxandricn New-YorkPeters burg, Otahitti en Kanton. Elke dezer platen heelt 24 uren in plaets van 12, om de uren van den dagen nacht aen te wyzen. Boven dien heeft den slinger eene groote metrische schaelwelke de graden van inkrimping en het metael aenduidt. De ver- i dit uerwerk heeft 14,000 fr.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3