O 'tl BURGERSTAND DER STAD VEURNE. DE VADERLANDSCHE JONGELING. my in ’t hart 45 kt La i Bogge, P R Y S 1) E R II Jj Vertrek-Uren fan den Yzer-t^S' 1 September. 10 20 m’n' KOOPDAG BY RECI1TSMAGT Go S^CUtllO t i. het Veurnetch ur. f I clectrischen Antwerpen G HANEN van 7 October. ten ten 6 ur. 40 n>*n' Terwe, Sucrioen,. Haver, Boonen Aardappelen OOSTENDE. Ten 6 ur. ’s mor.ten 10 ur. 35 min- 4 ur. 10 min. na mid. en U.. ’s avonds nac Brugge BRUGGE. Ten 6 ur. 40 min. ten 10 ’s morg. ten 3 ur. 00 min. en Ter Merkt van Veurne Er waren te merkt heet. 837 Terwe. 90 id. Rogge. 370 id. Sucrioen. 11 Haver- 9 id. Boonen en 0 id. Aerdappels. Per hectoliter, Veurnesch zak, ft 23 - 58 19-88 11 -92 10-04 10-01 3-75 Gr.BoonT£a van den 3 tot 9 October. 8 STERFGEVALLEN. Den 4. Justina-l’hilomcna Duitschacvcr 17 maendenBewcstcrpoort. Den 8. Rosalia-Joanna Kessels4’/j jaren, Bewcstcrpoort, n.* 1. Desidcrius-Franciscus Vandenbussche, 0 maenden Zuidstraetn.’ 19. Beu 9. Joscph-Louis Dcghelper, bezon- deren oud 73 */j jaren geboren toVciirnc, weduwaer van Rcgina-Josephina Allaeys, Noordslraetn.’ 48. AENMERKING. Wy hebben reeds onze klagten doen uit- schynen overdo menigte weide-verniclingen, om reden wy vreesden dal den beesten teelt daer door te niet zoude komenwelken in ons Vcurne-Ambaeht altyd zoo bloeijende was en waer in zyn wy reeds gevallen voor dat die weyden in zaailand veranderd wierdenwas er reeds geen vee genoeg om geheel ons ryk te bevoorradendus over weegt eens lezerbyna van week tot week is het vleeseh van prys verhoogten de slagters hebben moeyte om do beesten te vinden. 'Zestig centiinen voor een halven kilogram vleeseh, die welvcrstaende nog een verge noegend mergbeentje is inhoudendezyn er wel werklieden die met hun daghenrken dit konnen koopen? zekerlyk neen. Daer zyn er die zeggen er zyn nu aerdappels, goede rapen en kools. eet hutzepot. Ha! ja, een hutsepotje is lekker en goed, inner het var- ken-vleesch is nog veel duerdcr, en er is ook byna geen te vinden; immers, het vleeseh is zoo hoog in prys, de boter, de eyers kiekens en alle andere eetwaren zyn byna niet kryglyk, uit reden alles opgekogten het zeegat ingesteken wordom de nog al tame- lyk trek kende magen van ons overzeesehe gebeuren te verzaden. Niet dat wy zoo zelfzuchtig zyn van die lieden ook niet te laten leven maer event- wel wy mogen ook wat voor ons zelveu zorgen en tragten dat al te zwaer duer le ven tegen te houden met veel hooger regten op het uitgaen der levensmiddels te stellen deze zullen konnen het cvenwigt uitmaken op de afschallende vee-regten uit Holland, dan zal er niet te twyffelcn zyn of alles zal wel gaen in ons landalsdan zal den werk man des zondags een stuksken bouilliop de tafel zien brengen en nog zomwylen in den loop der week een hutsepotje te bact krygen. Het is te hopen dat ons gouvernement de acndagt daer op zal vestigenen dat wel- liaest het al te lang duer leven zal stutten. Die zal plaets hebben den zondag 11 October 184(5, dry uren na middag, °P de groote merkt, te Veurne, aen den meestbiedenden en laetsten verhoogcr van meubels en affecten aangeslagen <>p Karei Obtjnzoon, te Veurne, bestaande in tafels, stoelen, stove, kleorkasse, koper, tin, yzergleys- en aerde-werk, kleederen garen, lint, knoopen en andere Voorwerpen. Alles met gereed geld. Aen de heer Uitgever van Advertentie-Ulad. Mnw coLitGi’B, Wanneer ik by u in huize was, rede neerden wy over den slegten staet van den boekhandel, welken sedert ’t jaer 1330, van jaer tot jaer verslegt. Te vooren won den boekhandelaar ruim zync patent, want do kloosters, pensionnaten, als groote en kleene scholen, lieten de leerlingen hunne boeken koopen alwaer het hun beliefde, maer nu word dit al door de onderwyzers opgedaan, en winnen alzoo, het gonne de gepatenteerde boekverkoopers moeten hebben. Maer lact ons vertroostendezen staet van zaken zal alzoo niet hl y ven deze gewin-inpalmcrs zullen welhaast daer niet alleen van af gesnoten, maer veel hunnen post zien ten niet komen, indien hel geen alhier in liet woord loopt verwezeutlykt. Ziet hier waer af er kwestie isgy weet of wel kan ten minsten weten dal er eene telegraef tusschen Brussel en bestaat; en dezen clectrischen stroom is sneller als het licht, want in ccr.c seconde doet hy oenen afstand van vier honderd duizend kilometers of honderd duizend inylen. Hé wel men zegt, dat er dusdanige trlegraphen in het groot zullen ingerigt worden, die met al de gemeenten zullen in betrek gesteld zyn, alwaer er gestichten van onderwys zyn, en dat er, by middel van dezen télegraef, in elke hoofdplaets der provincie, een der ervarenste leeraren, het onderwys in alle de schooien te gclyk zal toedienen; dus dat er voortaen niet alleen geen boeken maer ook geen onderwyzers meer nodig zullen wezen, want den garde- champètre alleen zal voor bel onderhoud van hel goed order belast zyn. Alhoewel dil onze gesteltenis niet zal verbeteren, mogen wy nogtans te vreden zyn om dal die zoo egoistelyko blauwery ten einde zal gebragt wezen. Zoo dra dit gezegde verwezentlyktzal ik u het spoedig laten weten. Waer mede blyve, in alle opregtigheid II. D. IV. colli gue en vriend. fr. 34 - 28-71 17-4” IS- 60 23 - 50 5 - 51 35 m>,n; ten 7 ur. - min. ’s namiddags nae Oostende. Ten 6 ur. 40 min. en ten 11 ur. ’sinorg. ten 4 ur. 45 min. en 7 ur. na mid. nae Gend. etc. Neen! neen! ik ruil de tale niet, De spraek die God my gaf; Alwic zyn vaderland bemint, Staet zyne tael niet af. II. Neen! neen! ik wil de tale niet, Die my het eerst ontgleed De tael waerin ik de eerste beè, Aen d’Albehocder deed. III. Myn moeder sprak ze my in ’t hart Eer ik nog staemlen kon Myn vader heeft ze my geleerd, Toen ik in dagen won. IV. Een slaef is hy, die eigen tael Voor vreemden klank verruilt, Hem klopt geen hart, ’t is laf gevoel, Dat in zyn binnenst schuilt. V. Hy loochent, ja, het dierbaar oord Waer eens zyn wieg op stond En kruipt gestaêg in ’t slaefs gareel, Op vaderlandschen grond. VI. Daerom ruil ik de tale niet De spraek die God my gaf, Die tael blyft me immer even duer, Ik spreekze tot aen ’tgraf! door men tot volherding aengedreven wordt daer by de gang der zaken in de hande lende wereld is zeer onbestendighe len kan i i; 11 een vermogen aengeven dat men mor gen niet meer bezit. Hel aengift-billet vervat ook eene menigte vragen, dieals overvloedig mogen beschouwd worden dewyl de uitwerking derzelve reeds lang in voege is. Voor bel overige de zack bestaet, en al had de minister geen ander inzichtdan eene meer volledige kennis van het land te verkrygen dan zal deze voor- schry ving toch deaelilerdochtgaendo maken eu voor fiscale maatregel doen vreezen. Altyd zeker is hel, dal het gouvernement volgens zyne bekomene inlichtingenzal handelen. Hier omtrent doen wy eene vracg Zullen de genen die in hun huislyk verkeer schier uitsluitelyk fransch sproken, ofschoon zy viaming geboren, tol eene vlacinsche fa milie belmoren en in eene vlaemsche ge meente gehuisvest zyn de fransche tael als hunne tael opgevenof zullen zy het vlaemsch stellen Van hunne handelwyze hangt er veel af. Door dezelve zullen zy den minister in staet stellen van aende voorstaendorsder moedertaal te antwoorden Wat wilt gy my van uw vlaemsch spreken, myncstatistieken bewyzen my dat er geen vlaenftch is dat de Belgien fransch spreken. Ofwel, zy zullen hem doen zien dat de vlaemsch spre kende ingezetenen wel de meerderheid der bevolking uitmaken, en by gevolg regt hebben op het gebruik van eene tael die hun eigendom is.Bekrompenheid en ver waandheid zou nogtans het eerste kunnen doen verrichten,en daer cr een vraagpunt van nationaliteit in opgesloten ligt, roepen wy er de aandacht op. van dito. I’RYZEN DER BROODEN 36 cent., voor 1 1/2 k. Half wit Tarwen (37 1 id. 19 1/2 id. (44 1 l/2kil- Bruyn idem.29 1 id. 15 1/2

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4