Ji 1 I il ;li I I TE PACHTEN, >rj| -* II AND 1 IJ I T'E r BERIGT. te zelve 20 centimen EENE VROUVVEN-REGTBANK. 1 I het kanton van den i i Middel om de Mollen te verjagen. Kleine stokjes van omtrent zes duimen lang, in minerale teer gedoopt, en vervolgens in de mollegaten gestekenzyn het zekerste middel om de mollen te verjagen. Eenige weken aenhoudendheid in het gebruiken van dit middel zyn genoeg om een geheelen hof van dit dier te zuyveren. OPENBARE VERPACHTING, TE L O O. In het Wurtenbergsche bestond er voor- tydseene vrouwen-regtbank, in het gemeente of stadhuis op ider prochie, jaerlyks te car naval, waer af de vrouw van den hoofdman of burgmeester het voorzitterschap bekleedde. Al de vrouwen van het dorp verzamelden byeen aen een festin enal degene die in den loop van het jaer in den houwelyken staet getreden warenmoesten hunnen bien venu geven, die bestond uit vollaerds of koeke- brood, knapkoekskens of (craquelins), vleesch of geld volgens hunnen wil. Eene bekalante HERBERGE, genacmd de Sterregelegen te Veurne, in de Klaverstraet. Zich te adresseércn aen B.‘ Provoost, Brouwer tol ’t gezegde Veurne. HET KLOOSTER SAN JL’ST IN SPANJE. Omtrent dit klooster in het welk de be roemde keizer Karel V zyne laetste dagen sleet vindt men in de Allgemeine Zuilung van Augsburg het volgende medegedeeld Het klooster van San Just of van San Yuste ligt in de provincie Estramadura niet ver van de stad Placenciaen is beroemd als laetste woonplaets van keizer Karel V. Het w.is geslicht in 1404, en Karei liet er tegen het zuid-westen nog eene kapel bybouwen. Den 0 augustus 1(109 werd het door de fran- sclien geplunderd en grootendeels verbrand met at Je daerin bewaerd wordende ar- chiven. By den ingang van het klooster staet nog een notenboom onder welks schaduw Karei dikwyis plagt te zitten, en die toen al de grooie notenboom heette. De van graniet gebouwde kapel weerstond den brand doch werd later door de conslitutionnelen uitge plunderd. Eene deur ter reglerzyde van het altacr geleidt naer Kareis woonvertrek. Zyncslaepkamcr in welke hy stierf, had een venster waer door hy de godsdienstpleg- tigheid in de kerk kon zien. Het choor is door Rodrigo Aleman met schoon Gotisch snywerk versierd. In een gewelf onder het hopg altaer staet de ruwe kist waerin het ligchacm des Keilers zestien jaren lang rustte, tot dat het in 114G4 verwydert werd. Hy liet zich vier kamers met groote schou wen bouwen want hy was een Ncderlansche ilerecynlyder. bilde uitspringende kamer heeft men het uitzicht op eenen zeer fracijcn hof, waerin de zonnewyzer stond, die item by zyn horlogiemaker diende. In dien hof voelde hy het eerste de aennade- ring des doodszoo als een opschrift me- dedeeld. Karei leefde hier half als monik, half als land-edchuan. Hoewel hy zich vele godsdienstoefeningen oplegdeontspande zich toch met bloemkweekerywandel- ryden en werktuigkunde, of hield zich bezig met zyn jóngen zoon don Juan van Oostenryk. De toestand van zyne ziel was niet die van een menschenhatermaer van iemand die dcwereld moede is; hy vermeed zorgvuldig alle aenraking met de staet- kundc. Ook was zyn geest niet zwak door ou derdom als wel zyn ligchacm door jigt on- dermynd, zyne eerzucht en driften waren overwonnen maer zyn smack voor uitspan ningen van den geest bleef hem by. Hy bragt zyne oude dienaren mede, aen wier voorkomen hy gewoon was en die zyne levenswys kenden; had zyne vrienden, den eenen voor zyne ernstden andere voor zyn genoegen; hy speelde met zynen klein zoon. Phiegmaliseh-melancholisch was hy van naleur; maer dat hy by levende lyve, in de kist liggende, eene uitvaert over zich zou hebben laten zingenis niet waer; althans onder de moniken van het klooster is daervan geene overlevering. Philips 11, die vreesde dat zyn vader den afstand mogt berouwen en weder naer de kroon grey pen hield cr een verspieder op nadie den kanselier Vasquez dagelyks alles, ook het geringste, moest bezigten. By E. VERMEULEN te bekomen droogen D.ltli’AK, aen den prys van 20 centimen du mande. BELANGRÏKE NIEUWIGHEDEN. FRANKRAK. Pabys, 5 november. Daer in Algericn eene pooging is gedaen om den slavenhandel in te voeren heeft het franseh gouvernement verklaerd, dat het dezen handel gestrengelyk zal ver volgen; hel beschouwt dien handel als eene verkrachting van alle bevelen, welke het diesaengaende heeft uitgeveerdigd. BELGIEN. IhitssEL, 4 October. Deaenstaendeopeningen der wetgevende kamer, die op den 16 dezer moet plaets hebben, zal door den koning in persoons geschieden. Volgens de laetste optelling is de be volking van de pruissische monarchie van 15,800,000 zielen. Hieronder telt men 9,250,000 protestanten; 5,800,000 roomsch- katholyken; 196,000 israëliten; 14,500 memnonilen en 1300 grieken. By onlangs gedragen ministerieel be sluit, is bepaeld geworden, dat er geene vuer-oefeningen dezen winter in de groote garnizoenen van het ryk zullen plaets hebben. Men leest in de Echo de la Frontière De directeur der douanen te Valencien nes, verwittigende de kamer van koophan del dezer stad, dater ondcrhandelingen tus- schen het Belgisch en franseh gouvernement geopend zyn ten einde het wedcrzyds gemak van den plaetselyken transit bestendig en meer uitgestrekt te maken, verzoekt de zelve van hem optegeven, welke de lokali teiten en de voortbrengsels zyn voor dewelke I ‘t het nuttig zoude zyn het regt van transit in Belgien met terugkeer in Frankryk, verzekeren. Gest 6 november Zaterdag zal in de vergadering van den gemeente-raed ecu reglement betreklyk het plaetsen van eene balans op deacrdappelen- merkt alhier onderzocht en vastgesteld war den. Van heden reeds juichen wy dezen maetregel toe; want op zulke wyze zal aen vele bedrieger}en een einde gesteld worden. Eene groote inactschappy is op het punt in Belgien tol stand te komen met het doel om de Stille-zee door een kanael langs het meirvan Nicaragua met den allantischen Occeaen in gemeenschap te stellen. De steeds toenemende betrekkingen van Europa met Chinade westkusten van Amerika en dc eilanden der Stille-zee geven aen die onder neming een overgroot belangvoorde handels- wereld. De helft van den eigendom van het Handelsblad win Amsterdam isden 20 October openbarelyk verkocht geworden voor dc som van 247,060 gulden en 3060 gulden opbodrond 529,000 francs, aen den heer K. Velrse, 7 november. By een koninglyk besluit van den 12 October lest, zyn de volgende vergeldingen wegens moed en zelfsopoH’eringen toege- staen te weten A. Aen Josephus Couvreur, beampten van het octroy binnen deze stad, eenen zilveren eerpennink voorop den 22 December 1844, een kind van achtjaren, gered te hebben, welk door het ys, gevallen was. B. Aen Seraphinus Du Bois, schipper te Veurne, eenen gclyken zilvereneerpennink, voor, op den 23 December 1844, met hulp van Louis Deschodt,.schoenmaker, een kind van 7 jaren gered te hebben welk van ge- lykcn door het ys gevallen was aen de Duinkersche-brug alhier. Den eerweerd. heer Opsoiner, onderpastor te Ledeghem, is tot pastor te Avecappelle benoemd. Men weet immers dat onzen stadsgenoot den heer De Keuwer, heel en vroedmeester, lid der regering en hoofdman der handboog gild, in het geneeskundig concours, den 2.*" prvs behaeld heeft, dus komt hy daer voor, van wegens de regering, eene medalie toegezonden te worden. Den heer Woets van Dixmude, heeft daer den 1.“' prys behaeld en de gilden hebben hem alle eer aengedaen. Waerom onze gilden daer voor niets doen, konnen wy niet verstaenzoude ’t misschien wezen om dat het maer den tweeden prys is, of willen zy wagten tot dat hy nog ergens den opper-gaei schiet. Een koninglyk besluit van den 12 oct. bepaelt, dat de oostelyke arm van den Yser hebbende eene lengte van 2144 meters 56 cent, van de plaets genacmd Duivelshooren tot aen het hel sluis Nieuwendamme, herdelft zal worden, volgens het tracé op het plan goedgekeurt door den minister van open bare werken. By koninglyk besluit van den 29 October lest, is de heer Robert Verwilghem, opzigter der lagere schooien van 1.„‘. Dixmude, benaemd tot vrederegter hetzelve kanton, in vervanging van heer Peelaert, demissionaris. Het Collegie van Burgmeester en Sche* penen te Loo, mackt bekend dat op zaterdag 28 November 1846, ten 10 uren voor middag, in het Stadhuis aldaer, zal wezen overgegaen tol de openbare ver pachting van de ontfangsten der regten verschuldigd wegens dc standplaetsen op de openbare merkten en feesten binnen de zelve gemeentevooreen lydvak van 3 naer-een-volgendc jaren, aenvang te nemen met 1 January 1847. Het kohier van voorwaerden en regle menten berusten, ten inzage der gega digden, in het Secretariaet der gemeente. Loo, 28 October 1846. Burgmeester en Schepenen FLOOR. By bevel de Secretaris C. Vabuei.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3