I’ M S9 il en de mousseline-laine de drukkers. I Woensdag-avond, de muziek-Appollo heeft aen haren ondervoorzitter, M.° Deprey, tei gelegendheid der verjaerdag van St. Re- natus, zynen patroon, eene sehoone sere nade gegeven. Wy hebben niet genoegen zes sehoone’nieuwe arias gehoort; dank aen den iever van alle de liefhebberswaer onder eenigen, die met den muziekl.e- stierder, by het laetste Brugsch Stcvcns- feest, de koninklyke muziek der Gidsen gehoord hebbende, deze kunstoefenacrs tot voorbeeld willen nemen, en hen zoo veel mogelyk in zuiverheid van spel willen na volgen. De weg der voorbeelden is harter dan die der voorschriften zegt Seneca. De algemeeno optelling der bevolking van Brugge is voltrokken. Er zyn in Brugge 8,580 huizen, bewoond door 10,821 huis gezinnende bevolkingzoo als zy op den 15 October inderdaed was beliep tot 50,425 zielen. Ten einde de wettclykc bevolking vast te stellen moet men van dit getal aftrekken het garnisoen, de vremdelingen inde hospi talen de gevangenen enz. enz.dat omtrent 4,000 persoonen beloopt, indervoege dat de officieele bevolking slechts het gekende ge tal persoonen overtreft dat op 1 January 1846 beliep tot 46,340. Aen den Drukker van ’t Advertentie-blad. Het appel dat gy gedaen hebt aen de twee muzieken om den heer De Kcuwer (door de medicate commissie met een gouden ecr- metael bekroondelk eene serenade te gevenhebben zy Ceeilia en Appollo zondag en dy nsdag, goed beantwoord en zy hebben wel gedaen. Dit bcwyst dat deze Veurnenaren even als in onze naburige steden de kundig heden hunner inwooners beginnen weten te waerdeércn. Ik vind thans dat onze twee muziekennu meer dan ooit, niet par- tydiglyk meer maer kunstiglyk in hare oefe ningen wedyveren. Dit is lofl'elyk dit is het doel der instellingdit brengt de toon kunst tot hare volmaektheid dit is de grondslag waerop het gebouw eener maetschappy rust en dat ondersteund is door de broedcrlyk- heid, de genegendheidde overeenkomst en het rustig vermaek der uitoefende leden on eereleden. Valt er somtyds uit ’teen of ander gebouw der muziek een steenhet gat word volgezet; breekt er hier ofdaer eene ruit, men vermaektzedat is te zeggen zyn er nu en dan lange tongen huisstoordsters, die beter zouden doen hare eigene zaken op te passen dan zich met andere te bemoeijenzyn er, zeg ik, zulke die, eene maend voor eene vergadering, van huis tot huis rondloopen en tuiten: Mr. A, B, C, D, gaet naer die sociëteit; juffer E, F, Gr, 11zal daer zyn gy, jongeling I, K, L, M, gy moet u daer bevinden; gy weet waeroin, enz., en alzoo de persoonen van de eene sociëteit naer de andere trekkenlaet ze maer doenzy zullen den loon van hare goede werken ont vangen en zelve het slagtoffer harer handeï- wys worden. Er zyn nog andere serpenten die zich, in eene bycenkomst onder het gras verbergenen met eene spittige neushet hoofd uitsteken niet om zich te vermaken gelyk de goede confraters en hunne vrouwen,’ maer alles ten kwade ziende, hoorende en oordeelende, ’sanderdags, by de kofipot, een geheel stadje volsteken van al wat er gebeurd en niet gebeurd is. Dat elk zich daertegen wapenemaer er zich niet aen verschrikke, het gevaer is toch zoo groot niet. Ik heb slechts eene kleine waerschou- wing willen geven tegen deaenstaende feest dagen van St. Ceeilia,dat elk gelieve op het geestigste over te brengen. Endaer de lief- handel en zeerovery pligliggemaekt hadden, eene schitterende overwinning beliaeld. Na zich Van dé rivier Bruut meester gemaakt te hebben, zyn acht sterkten* door 49 stuks grof geschut verdedigt, en de stad Borneo, stormender hand ingenomen geworden. De engelsehe vloot bestond uit den [rit van 26 stuk kanon, Ringdore van 16, Royalist van 10, Spi'tifalen Vhlegeton van 4 stuks en decor- vet llazard. De ontschepiugstroepen waren door den kapitein Johnston van den Agin court gecommandeerd. Deengelsehen hebben 28 stuks gis'hutdoor hen overmeesterd, naer Engeland g •zonden. De sultan was met de edelen van het ryk naer het binnenland gevlugt. De admiracl heeft door eene pro clamatie de inwooners verzocht van hunne werkzaemheden te hervatten. Zy hebben beloofd van zich in het vervolg van den slavenhandel en de zeerouvery te onthouden met verzoek echter van hunnen sultan niet te ontlroonen. l’ammermein ,ceu der opper hoofden van Borneo heeft zich intusschen melde regering belast. De sultan heeft de TOorwaorden van een door de engelschen aengeboden tractaet aengenomen. Deze ge beurtenis heeft midden augustus plaets gehad. FRANKRYK. Paris, 11 november. Zaterdag hebben compagnien der infan tcry op net Marsvehl vuer exercitiën met het kalocn-buskmid gedaen. BRUSSEL. 13 November. Dynsdagna het paleis der natie te hebben verlaten, heeft de koning, die het uniform van hoofd-ollieier der bur gerwacht droeg en met het groot kruis van zyn orden versierd was, de troepen in oogensclio.iw genomen, welke in ba- taille gerangschikt waren langs de ver schillende voornaemsto straten tot aen de hallepoort. De artillery stond op de esplanade aen beide zyilcn .van de kaserne der gendarmerie. De iuiteiiant-gcnerael de Marneffe voer de hel opperbevel over de vereenigde troe pen. De eerste brigade infantery stond on- i der het bevel van den generael Deys en de tweede brigade onder hetgene van den generael majoor Jolly. De generael-majoor van Remoortere commandeerde de brigade ligto ruitery en de generael-majoor de Cruquembourg de brigade zware ruitery. De artillery, die onder de orders van den kolonel Dupont stondwas zamen- gesteld uit vier batteryen te peord van het 1." regiment en twee batteryen van het 7.* regiment. 'Na de troepen in oogenschouw geno men te hebben, is de koning; gevolgd van eenen talrykcn en schitterenden staf, wacronder men de generaels Prisse, de Liem Dupont, Ghazal, Pctithan enz. be merkte, zich komen plaetsen tegenover het paleis, alwaer de burgerwacht, be- staende uit de chasseurs éclaireurs, vier legioenen infanteryartillery en cavalery, voorbygelrokken is. Gedurende hel défilé bevond de koningin zich op het balcon van het paleis, om ringd van de ecre- en hofdames. Na de revue verscheen de koning ook op het balcon alwaer hy levendig door de me nigte begroet werd. Geit, 13 November. De minister van buitenlandsche zaken roept de acndaeht der gouverneurs op voor zekere sloffen, die hier in menigte verbruikt worden en die uit Engeland en uit Frankryk komen, terwyl zy hier te lande zcer 'gemakkelyk kunnen verveer- digd worden’. Deze stoffen zyn de gemeene Orleans, de gemeenne paramata of merinos keten en katoen k atoene keten voor -Men leest in eene byzondere corres- póndencie uit Madrid: Marie Christine heeft aen dc fransche regering voor haren echt genoot de hertog van Rtanzares, den titel v*an hertog van Malmais'on gevraegd; maer Louis-Philïippc heeft, uit achting voor de nagedachtenis van keizer Napoleon, ge-, weigerd dezen titel te laten dragen, en heeft dien van hertog van Montereau verleend. Men verneemt, dat de boulangerie populaire of volksbakkcry te Brussel voor nemens is eerlang te Gen' ook zulk een slach van bakkery op te rigten. Zy zal het brood aen dearmen en aen dc klasse der werklieden bezorgen eenige centimen leeger als de prys der broodzetting. Veürre, 14 November. Den 19 dezer, om 9 uren en half des morgens, zal de verpachting der barricren, voor een termyn van dry jaren, in het stad huis alhier, plaets hebben. Volgens dc laesie optelling der bevol king der stad Veurne, gedaen op den 15 der lest-afgeloopcne maend October, Blyktdater 929 huizen zyn, bewoond door 1100 menagien, en dat de bevolking beliep tot.,1740 (inbegrepen dc zieken in hethospi- tae^en dc gevangenen. De voorlaeste bevolking was op 1 januari 1846, op 4781 geschat, nu bestaet zy uit 4740 dus van 41 vermindert. Sedert maendag den 12 dezer, zyn do der afgeveerdigde en het senact, voor de sessie van 1846 -1847 geopend. In ons vorigen nummer, ofschoon wy er ecus deels van onderrigt waren, vonden wy geradig van de ongelukkige maer van het verdwynen van den heer Delefortric notaris te Roüsbrugge, nog niet te melden, maer onze regtbankzich daer natoe hebbende begevende zegels op alles geleid zyn, en den garde-ebampetre als zegelbewaerder in het zelve huis opgehangen is bevonden, is het niet meer noodig dat’de zaek verzwegen word. Men zal zich dc pogingen herinneren zegt het Journal des Flandres die door het gouvernement gedaen werden, ten tyde der discussion over het handelsverdrag met Frankryk inde kamers, ten einde de verte genwoordigers te overtuigen van de nood- zakelykheid om met Frankryk ccneeonventie te sluiten,om, zoo als men voorgaf, de winst van 39 millioenen francs op onzen uitvoer te handhaven. Met behulp van cyffers en vergelykendc tabellenhad men bepaelddat Belgien jaer- lyks voor 82 millioenen voortbrengsels naer Frankryk uitvoerde, terwyl Frankryk ons maervoor 43 millioenen koopwaren’toezond. Deze verkeerde rekening had in Frankryk eenen groote indruk te wege gebragt en het gouvernement van Lodewyk-Philips, steu nende op deze cyfers, heeft nieuwe oppolfe- ringen van ons gevergd, de statiestiek van het belgisch kabinet inroepende, heeft het zelve ons zware voorwaerden opgelegd, dewelke echter nog voordeelig zouden ge weest zyn, warende cyfers van het belgisch ministerie nauwkeurig geweest. Ongeluk kiger wyze komt de Jlonileur zelfs aen ge heel Europa te bewyzendat de belgischo ministers in dwaling verkeerd hebben en dat geheel de statistiek van onze staetslieden op veronderstelde getallen berust. Want het is nu op eene ontegenspreekbare wyze door cyfers bewezen, dat Frankryk, in plaetsvan 43 millioenen, by ons, voor 57 millioenen handels waren invoert, terwyl Belgien aen Frankryk, niet voor 82 millioenen, inaer wel voor 50 millioenen en half waren zendt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3