I*«4 2 fr. 25 -44 18-00 12 - 04 11-07 18-39 6-70 TOONEELVERTOONING van zondag lest. YZEREN-WEG. S 19. o 7 30 7 50 - 80 8 i° 1'3 ri DEN BEDRIEGER BEDROGEN. i o Boonen Aerdappelen, <v e u In iclve lilting word het voorstel om het vee vrv te laten invoeren met 36 stemmen tegen -50 verworpen, dus de hutzepotjes zullen ons nog duer blyven. Tcrwo Rog;?-, Sucrioen, Haver, De koom worm. Het gewoon zout is een kostbaer middel om dien vyand onzer oogsten te vernietigen gesmolten zout op den zolder en tusschen de hout-spleten gesprooiddoodt onmiddelyk al de wormen en bevrydt de granen voor dit zoo gevaerlyk insekt. S I ERFGEVALLEN. Den 13. Maria-Justina Haelcwyck7 jaren, Bewestcrpoort. Den 15. Colcta-Brigitta Verhclst, land bouwster, 65 jaren, geboren te Boitshouck®, weduwe van Petrus Hellevoet, tegenwoordig huisvrouw van Carolus Hcrrewyn, Beooslcr- poortn" 25. Den 16 Isabella-Clara Ncvcjans, werk' vrouw, 79 jaren, geboren te Adinkerkc, wed. van Pieter Vanteghem, Bewesterpoort, n.’ti®- Den 19. Philippus-Jacobus Deschaeht, schoenmaker, 74 jaren, geboren te Veurne, weduwacr in I.-** huwelykc van Maria- Theresia Iluyghcen in tweeden huwelykc van Joanna-ClaraBouckacrt,Kaeiplaets n.3 Brugge Geud Mechelen Brussel Antwerpen Leuven Ans Luyk Aken Keulen Kortryk Fives [Ryssel] Doornjk BURGERSTAND DER STAL1'1'1*1'’ historie heeft aengeteekend de kastydingen der leste en der hevigste aenranding der herstelling tegen deze vryheid. In 1828, den 18 juli, wierden de dag bladen aen een eautionnement of borgstel ling onderworpen. In 1830, den 7 augusti, de charte door de kamers en gezworen door Louis-Philippe, behelst dat de censure nooit meer kan herin- gerigt worden. Evcntwel de vryheid der drukpers is zy ten vollen door de wet ge- waerborgt? Wy zullen antwoorden op die kwestie met eenige regelen ophelderen van het discours uitgesproken, den 13 september 1830door Benjamin Constant, op de tri bune der afgoveerdigde Den wettelyken staet der drukpers is dat niemand het beroep van drukker en boek- verkooper mag uitoefenen zonder afweerbare brevets, na beliefte, voorzien te wezen; ik zegge na bei. flc want, door den artikel 12 der wet van 21 October 1813, den br-vet kan den drukker of boekverkoopcr ontnomen worden die veroordeeld is om de regle menten over'reden te hebben, en het is het jugementniet die de uitspraek der brevet- intrekking moet uitspreken hei is by wagte naer cenc ligte veroordeeling van welken aerd zy mag wezen. De vryheid der druk- Half wit Tarwen (39 20 <48 - Bruyn idem.. (31 15 - Vertrek-Uren van den Y zer-weg» 21 October. 1 1 3 Ghooztz.s van den 14 tot 19 TVot ■‘5r UUWELÏK. Den 16. Mynheer Albcrtus-Petrus Dcbaenst, jongman, grefher van de regtbank to Veurne, met joull'rouw Adido-Marie-Josephine-Hor- lense ülluvier, jonge dogter, grondeige- naerster, beide geboren en wooncode U5 Yeurne. Eens eenen diainantslypcr, te Romen, wel niet zoo een slyper gclyk de gene die des winters de Veurne-mcrkt of de hoeken der straten betrappen, maer eenen opregten koopman in gesteenten en diainantslypcr van beroep, had eenige gesteenten aen de vrouw van den keizer Gallianus verkogt, welke na eonigen tydsverloop voor valsehc erkend wierden. Men waerschuwdc zyno majesteit dezer handelwys. Gallianus deed dien onregtveerdigen koopman aenhouden), en verwees hem om in den kuil der leeuwen geworpen te worden. Den dag en uer der uitvoering van het vonnis wierd alom ver kondigt, en cenc overgroote menigte nieuws gierigen kwamen langst allo kanten toege sneld om dien ongelukkigen door die vroede en wilde dieren te zien verscheuren, maer op het oogenblik der strafuitwerking, dat is te zeggen terwyl den patient dacr lag neder- geworpenen terwyl h«‘t hem reeds scheen de vroede klauwen te gevoelen; wierd de schrikkelyke schuif opgeheven en tot een- iders verwondering, in plaets van een leeuw kwam dacr een schoon gekoleurd haentjo te voorschyn. Dit onverwagt geval verwekte een overgroot gewoelen door do menigte toejuiging en handgeklap, verstoutte den veroordeelden zyn hoofd langst den vrecs- lyken kant te wenden, op hel oogenblik dat het beestjen zyne vleugels sloeg en door een schitterend gekraei de geschonken gratic- vergunning acnkondigde. Een-ider was verwonderd over de vremde handelwys des keizers, maer terwyl men langst alle kanten byeentroepte om den waren knoop der zaek te weten, waren er eenige der keizers schildknapen die de stad door afkondigden dat zyno majesteit dien snooden bedrieger met een onverwagt bedrog heeft willen straffen. Er is niet te twyffelen of dien diamant- baes was innerlyk verblyd over zyn bedrog, zelfs is het te denken dat hy nog wel zom- wylen van die vreczelyke rolspeling zal ge droomd hebben. Ook ware het de moeite weerd er af een blyeindig treurspel te maken. pers alzoo willendeis willen varen zonder schip, het land bewerken zonder ploeg. Dit al is in Vrankryk waer af wy deel ge- maekt hebben ten tyde van het magtig keizer- ryk maer nu op ons eigen een koningryk uitmakendc, hebben wy cene volkomen vry heid in alles, in het meester-stellengeen fonctien uitgezondertmen mag koopen verkoopen in alle huizen en op alle plaetsen, immers geheel Belgien schynd aen een oos- tersehen bazar of allydduerende foire te gelykenook den boekhandel is tot het hoogst toppunt gestegende drukkeryen zyn zoo danig vermenigvuldigt dat niet alleen in degroote steden het getal overgroot is, maer de stadjes, dorpen en zelfs enkele gemeenten hebben een of meer drukkers die Lyna elk een weekblad uitgeven. Dit al wel overwegende is het klaerlyk te zien dat wy, Belgen, veel meer vryheid als de Franschen onze gebeuren, hebben. Deze vrlheid bestaelr eeds een vyfticntal jaren, doch gelykerwys dat er niets eeuwig in stand blyft op deze aerde, kan ik niet zeggen hoe lang deze ook zal ducrcn maer evenlwel belove ik alle 25 jaren, de daeraen opgekomene veranderingenaen onze lezers mede te deelen. Men xiel steeds dco yver der Vlamingen groeijen Tul ware beschavingIn reden, en aerd, bc kunsten als 'Iware, met honing besproeijen, En menig oen heelt rich ter staving verklaard. Ook Veurne sy fier op hacr yvrige xoonen Een prys valt ook somlyds een hunner ten deel Ofschoon ij hun raer in een pryskamp verlooncn Zy blyven steeds minnacn van teel en tooneel. Hoe vlytig syn ty op den schouwburg getreden. Hun inlicht was hoogst met dien geestdrift bezield lier voortgang in kunsten voor tscl en voorleden; Iets dat menvoor eeuwenioo gretig behield. Het blyspel de Bloedzuigers hebben zy nog al tamelyk wel uitgevoerd. Fan Pillen burg was nog al in zyn schik jammer dal zyno houding niet zeer natuerlyk was; Do oudo Tobias heeft zyno rol meestcrlyk gespeeld; wat do jonge tooneelspeclstcrs betreftzy hebben hun zeer wel uil den slag getrokken, zy beloven veel, zeer veel voor de toekomst.Mastbartel of do Dronkaerd heeft do aenschouwers veel doen lachen en in de handen klappen; Do kanarie-sec heeft aen Bartel wel gcsinackt, zelfs wat to veel. Wit en Zwart is een zeer lief stukje en heeft de aandacht van do aenschouwers be- zonder op zich getrokkenhet kosluim was ryk zeer ryk, jammer dat Bitlerman wat teveel canaric-scc gedronken had, anders zou hy veel beter den zang uitgeoefend hebben.’Vat den Graef betreftdeze heer heeft naer gewoonte alle de andere in zyne houding overtroffen. De Sinbris heeft hem wonderwel in zyne taek gekweten, maer ikzou nog wel den goede l.ukas ver geten deze is gclyk men overlang weel altyd natuerlyk in zyne rol. Dus heeft dc tooncelvertooning van zon dag lestde aenschouwers zeer voldaenen idereen voed de hoop van het genoegen te zullen hebben in den loop des langen winters nog verscheidemalon de Yeurnesche lief hebbers op het tooneel te zien. Een liefhebber. OOSTENDE. Ten 7 ur. mor., ten 12 ur. 30 min. <1®* middags, ten 3 ur. 15 min. en ten 4 ur. n® middag nae Brugge, etc. BRUGGE. Ten 7 ur. 40 min. ’s morg., ten 10 uf- 45 min. voor mid., ten 1 ur. 10 min.te® 3 ur. 55 min. ’s namiddags, en ten 7 ur. 50 min. ’s avonds nae Oostende. Ten 4 ur. 35 min. na mid. nae Gend, etc. 1-75 8- 5o 6-70 g-a5 7-00 9- 35 7-00 10-00 7~5o 1 i5-a5 11-00 1 t5-oo ii-5o 30-00 t5-5o 37-50 3t-oo 1 6-75 5-a5 3-35 jo-85 8-30 5-5o 9-00 7-00 1-75 1-35 0-75 5-00 3-75 3-35 4-00 4-5o 4-5o 4-75 7-35 P R Y S DER GRANEN Ter Merkt van Feurne can 18 November. Er waren te merkt heet. 1718 Tcrwo.27 id- Rogge.1145 id. Sucrioen. 17 id. Haver- 18 id. Booqen en 20 id. Aerdappcls. Per hectoliter, Veurnesch zak> fr. 37-83 27 - 18-9® 15-23 27-00 8-21 PRYZE.N DER BROODEN ran dito. 59 cent., voor 1 1/2 k. 1 id. 1/2 id. 1 l/2kil. 1 id. 1/2 Pryzen der plaetsen van Oostende op DIU. Bankw. WAg. a 13 118 41’ 8 6 bo 8 i5 4-5ol£ 8

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4