I hebben fl IETS OVER DE HULPMIDDELS DER ARME. cjoórp/jtid £eutdo f HOVENIER EN BOOMSNYDER, belangr yke nieuwigheden. MEN KAN BEKOMEN GESCHIEDENIS deh (jtcivctt va.ti I zal in Oost-cn West-Galicicn verdeeld worden. Craeau zal de hoofdstad van West-Galicien worden. Deze gebeurtenis heeft alom eene groote droef heid by alle weldenkende lieden ver wekt. Sedert eenige jaren zyn de kolonnen der dagbladen geduerig vol van projecten be- trekkelyk het ter hulp komen der armen en het doen erleven der spin en weverien zich herinnerendat die loterio moest be- staen uit 12 millioen kansbiljetten a I frank waerby 2 millioen fr. in geld zouden zyn te winnen geweest. Men zegt nu,dat de bewuste lotery, in een naburig land zal worden op gezet, door de persoenen welke ze hebben ontworpen. Te Toulon wordt vlytig gewapend zes stoom-fregatten worden daer klaer gemaekt; dezelve zullen gevoegd worden by het eska der van de middellandsche zee, hetwelk door deze versterking zal bestaen uit twintig groote oorlogschepen, onder bevel van den admirael prins van Joinville. BELGIEN. Gzirr, 27 november. De heer Valentin B..., armmecster teAude- naerde is droomendeen half gekleed, aen de Bourgschelde in het water gesprongen. Na twee a drie honderd meters ver gestroomd te zyn, is hy door degebuers van den visscher van Avermate, die achter zyn huis op zyne booten gesprongen waren, bewusteloos uit de Schelde gehaeld. Het is door de aenhou- dende zorg van den doctor Tyman dat hy weder in het leven gekomen is. Het recensenten! of volksoptelling heeft bewezen dat de bevolking te Audenaerde sedert eenige jaren vermeerderd is. De zelve beloopt heden tot 6788 zielen, onbegrepen het garnizoen. Eene nacistcr te Rysscl zat te werken houdende eene speelde in den mond; eens klaps werdzy dooreenen hoest bevangen en zy slokte de spel in. Weldra gevoelde zy in de keel, daerna in de inaeg hevige pynen. De spoedig ontboden geneesheer deed het meisje olie innemen en gebood, haer tc rusten. Na dry dagen angstig wachten, kon de spel de ingewanden doorgaen, zonder dezelve te beschadigen. De Moniteur van den 25 november verval de wet, waerby de vrije invoer der levensmiddelen verlengd wordt. Een koninglyk besluit inagtigt de op- rigting der compagnie genaemd le Labou- reur, inaetschappy van onderlinge verzeke ringen met vaste premien tegen hagelslag en sterfte van peêrden en runderen. - Men schryft uit Antwerpen Ten gevolge der menigvuldige aenkomsten welke wy sedert eenigen tyd hebbenzyn de lokalen van den entrepot te klein geworden en het bestuer der douanen moet dagelyks goederen van de hand wyzen. Om in deze zwarigheid te voorzien, gaen de bovenste verdiepingen van ’t nieuwe zuider-paviljoen ter beschikking des koophandels worden gesteld. Voorlede week zyn uit Rotterdam alleen naer Engeland overgestoken twaelf stoom schepen met hoornvee, vruchten en andere levensmiddelen geladen. Het contigent van de milicie voor het jacr 1847 is by koninglyk besluit verdeeld als volg Antwerpen, 172; Braband, 299; West- Vlaenderen287; Oost-Vlaendcren364; Henegouwen, 314; Luik, 263; Limburg, 80; Luxemburg, 86; Namen, 118. Te samen 1,923. Men heeft berekenddat de wekelyk- sche loon van al de werklieden en bedienden by de spoorwegen in Engeland gebezigd, 260,000 ponden stcrl.of 6 millioen duizend francs bedraegt. Men schryft uit Odessa Keizer Nikolaes heeft bevel gegeven van in Wolhvnien een leger van 160,000 man te vergaderen. Men weet niet waertoe deze manschappen moeten dienen. Eene gewigtige tyding is de volgende Den 13 November, heeft men te Craeau den akt van inlyving der republiek in de oosten- ryksche monarchie afgekondigd. Galicien ZWITSERLAND. In Luccrn heerscht gedurig veel beweging en onrust. Men exerceert en manoeuvreert als ware de oorlog reeds op handen. Dit alles heeft echter een zeer ongelukkig ge volg. De ryken sluiten hun geld in hunne kisten weg, en willen het zelfs niet ecus meer op goede hypotheken leenen. Daerdoor zyn alle geldsomloop en speculatie gestremd, i .Andermael wordt het getal der fransche troepen aen de zwilsersche grenzen vermeer derd. Dit moet in verband staen met de ver sterking van bet oostenryksehe observatie- korps in het Voral-gebergte. ENGELAND. Lokdis, 23 november. Volgens den Observer heeft den bekenden pilien-fabriekant Morrison te Londen, in tien jaren niet minder dan 800,000 pond «terl. (20,000,000 frs.) voor de regels, welke op zyne pillenpakketjes staen betaeld. FRANKRYK. Parts, 24 november. De half-ofliciéle Mescager des Chambres kondigt aen dat het gouvernement, zonder de goede inzigten van den markies de Laro- chejaquelein te miskennen, zyn ontwerp tot °prigting rener lotery, om de slagtolfers van de overstroming der Loire te hulp te komen, niet heeft kunnen bystemmen den tekst der Mel van 1836, waerby de loterien worden afgeschaftuitdrukkelyk zynde, en slechts de loterien van meubilaire goederen voor weldadige gestichten uitzonderende. Men zal Vecrxe 30 November. De s.‘* Cecilia-feest is, als na gewoonte, maer slechts de maendag, in beide onze muziek-genootschappen, met luister gevierd geweest. Ofschoon dat een weltoevallenden regen ten grondewaert daelde zyn die van Apollo in hunne schoone kostuim, naer de kerk van s’. Nicolaus getrokken, alwaer er eenige muziekstukken, volgens het hooren zeggen van verschelde tegenwoordig zynde liefhebberszeer wel uitgevoerd geweest hebben.Die van s‘*. Cecilia hebben, om elf uren een grand Pot-uourri, door Strauss, het zelve die de gidsen in de feest van Simon Stevinte Brugge uitvoerdengegeven, ’t welk een menigte volks aengelokt had, en die ook mcesterlyk gespeeld is geweest. Des avonds was het concert in beide gild- hoven,en des anderdaegs boiling voor de vrouwtjes, gevolgd door een bal voor beide geslachten. Den donderdag was het voor elke gild, een mis van requiem, en des avonds was’er ook eene boiling voor het manvolk voor worsten en fransch-brood. Maendag, wezende de 30 dezer, zal’er in de kerk vans’*. Walburga, om tien uren ’s morgens, eene mis gelezen worden, gedu rende welke de koorzangers van Zannequin, eenige belangryke zangstukken zullen laten hooren. Ten gevolge van genomene voorzorgen, en op het berigt die men hun gegeven had is het aen de gendarmerie onzer stad gelukt den zoogenaemden Pieter Maertens, vader, niedepligtigen in de poging van moord, op 15 dezer loopendc maend, door zes fransche wildstropers of zoogezeide pens jagers, op de gendarmen Molitor en Verbanck. Het schilde niet veel of zy vangdenze alle, de zelve verrassende op het Belgisch grond gebied bezig zynde met smelten uittesteken maer deze vervolgende in het waterde pistool in d’hand, moesten onze brave afzien van verder te gaen, mits de grensscheiding der beide ryken daer aen een beletsel bybragt. De regtbank van eersten aenleg dezer stedeheeft gisteren uitspraek gedaen over een proces tusschen den heer Feys, notaris te Woilmen, cn den heer Syoen, zaekwaer- nemer te Merckem hun geschil bestaende, zegt men om dat den heer Feys, in hoeda nigheid van notaris, eene verkooping ging doen te Merckem, waerin den heer zaekwaer- nemer Syoen hem belemmert heeft, om zelve de verkooping te konnen verrigten. Ziet hier den uitval van het jugement: M.' Syoen, voor verhindering aen de pu blieke verkooping bygebragt te hebben en voor beledigingen tegen den heer Feys ge daen te hebben, is veroordeeld tot eene gevangzitting van vyftien dagen, 150 francs boete, 348 francs 18 centimen schade en intrest}, en vier-vyfden der proces-kosten. De heer Feys is verwezen voor enkele be lediging, aen 10 francs boet en een-vyfde der kosten. RECÜEIL HISTORIQUE SUR LES COSTUMES CIVIL» ET MILITAIRE» des corporations de métiers de la Belgique, leurs drapeaux, leurs armes leurs blazons, etc. un volume grand in-8.*avec 30 a 40 planches gravées et supérieurement coloriées au pinceau. En inscrivant avant l'apparition de l’ouvrage on Taura pour fr. 10 - 00 ensuite le prix sera porté a 12-00 B1BLIOTI1ÉQUE NATIONALEencyclopédie beige, qni formera 48 volumes petit in 8.” avec gravures, vignettes, dessins, atlas carleset tons les volumes qni dépasseront le 48 seront fournis gratis. Chaque volume conté fr. 1-25 Heeft d'eer bet publyk bekend tc tnaken dat hy zich als meester komt tc •tellen. De gene die hem believen met hunne orders te vereerenzullen ondervinden dal zy met vlyt cn getrouwigheid zullen gediend worden. Hy den drukker dezer Behelzende hel gedenkweerdigste dat er gedu- tende hunne regering in de beide f laen- deren is voorgevallen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 3