h wl r s 2 I BURGERSTAND DER STAD VEURNE. - 1 Vertrek-Uren van den Y zer-weg‘ 21 October. 4~5o 4-5o 7~5o 4*?3 YZEREN-WEG. Geboorten: van den 28 tot 4 December 5. I dito. KOORZA NGGENOOTSCIIAI’. Terwe, Rogge» Sucrioen,. Haver, Bonnen Aardappelen, OOSTENDE. Ten 7 ur. ’s mor., ten 12 ur. 30 min. de* middags, ten 3 ur. 15 min. en ten 4 ur. na middag nae Bruggo, etc. fr. 24 - 55 17-71 12-04 10-39 17-03 5-79 8-20 7-OO i-a5 3-75 nae Gend, etc. Hi I STERFGEVALLEN. Den 28. Amandus-Franciscus Legrand, 11 jaren Palenn.’ 25. Den 2. Maria Schallier, jongedogter, werk ster 50 jaren, geboren te Houdscbootc, wooncode te Veurne, Hospitaal. trr zelver gelegcntheid veertig stuivers pa- r»i. jaer», aen den baillu der zelve kerk trn einde hy een slaeh van kistje of yzcre muit toude doen maken om den zelvcn daer in te "bewaren. De geleerde godvruchtige lieden s»n dien tyd kwamen aldaar hunne gebeden lezen inacr konden den boek niet wegdragen want hy was met cene keting aen den meur vast gehecht. Brugg» Gend Mechelen Brussel Antwerpen I.euvcu Ans Luyk Alten Keulen Kortrvk Fives[Ryssel] Duoroyk BRUGGE. Ten 7 ur. 40 min. ’s morg., ten 10 ur. 45 min. voor mid., ten 1 ur. 10 min.ten 3 ur. 55 min. ’s namiddags, en ten 7 ur. 50 min. ’s avonds nae Oostende. Ten 4 ur. 35 min. na mid. Naeuwelyks waren de drie groote feesten van S.‘* Cecilia der verledcne week uitgerust, of, niaendag morgen de trommel riep my naer eene vierde musicale feestZannequin Veurens grootste man, moest voor de eerste moei gevierd worden! De eerweerde heer Principael, ware be gunstiger van kunst en wetenschoppen, 20 5o c 8 4® §13 30 •s |3 5° 8" *4 4° 13-30 it «B 4° 3- 25 8 6 5-5o i 8 4- 5o k H «c 20 id. Boonen en 32 id. Aardappels. Per hectoliter, Veurnesch zak. fr. 30 - 02 25-99 18-98 15-20 .24-99 8-50 0-75 6- 70 4-°° 7- 00 ^-OO 7-5o 4"?3 15-25 it-00 7"a5 i5-5o 9-75 i7-5o 21-00 6-75 5-25 i5-oo n-5o 7-23 30-00 i5-5o 9-73 37-50 31-00 i3-5oi f io-85 9- 00 PRYZEN DER BROODEN tan 57 cent., voor 1 1/2 k. Half wil Tarwen 38 1 id. 19 1/2 id. (45 1 l/2kil. Bruyn idem.30 1 id. 15 1/2 aenzoclitom eenc miste lezen, heeft, als vreemd aen de maetschappy niet willen te werk gaen, maer heeft zich als bescherinlid der zang-maetschappy laten inschryven. Dit verhoogt 's mans groote verdiensten. De overige bescherm- en ecrleden zyn de voornaamste persoonen der stad en de zang kunst is beoefend door 24 liefhebbers. Dm 11 uren begaf men zich naer de kerk die lang te voren, met nieuwsgierigen ver vuld was en gedurende de mis, eene cantate de welbekende sanctissima en een fransche zang, bewonderlyk geschikt om de zoellui- dende stem van M.’ Fte doen uitsehynen, verbaasden de aanhoorders, zoo stedelingen als der omliggende gemeenten toegclopene liefhebbers. By navolging van bet geen men in dergelyke omstandigheden, in de groote steden doet,een goed souper heeft dit feest geëindigd. Onder de gezondheids-dronken een oud eerbiedwaardig bescherinlid heeft, in een korte doch weltoegepasle aenspraek zy 11e vol Ie vergenoeging betoond en wenschen geuit voorliet lang bcslaen van hel genoot schap. M.’ V.. Dsprak in den zelfden zin en voegde er by de gezondheid te drinken van M.' Van Duysc, als voorname stichter dezer maetschappy, welke voorstel algemeen toegejuigd wierd. Toen het myne luiert kwamik lag aen een zoo schoon ribbetje, dat het my pyn deed uittescheiden. Ik liet riiyn toer varen met het gedacht van myne aenspraek aen Ryckebocr to geven. Ziet hier dat meester stuk van welsprekenheid Mynheercn, Deze dag, deze feest, dit gezelschap, dit alles bewyst ten vollen den tegenwoordigen stand der koorzangers van Zannequin en hare toekomst. Het geen er heden gedaan is, is eene daed cene zaekdie voor zich zelve spreekt en wacraen niets meer te zeggen valt. Voor het toekomende, men magvoor eerst vragen welk is het dool der koorzangers En ik antwoord regtuilde volksbeschaving. Dus, deze maetschappy zal later voor taek hebben hare gezangen aen tic werkende klasse te moeten mededeelen. Maer, welke tael spreekt het volk Het vlaemsch, de tael onzer voorvaderende tael van alle de Noordscho volkeren onze broeders! Jammer is bet dat wy nog geen enkel woord vlaemsch, in deze zael, hebben hooren zingen. Zou het vlaemsch misschien de tael onzer zangers nietzyn Wel ja, iedereen by ons, spreekt deze tael, en dan moet zy ook aen andere de voorkeur hebben. Denkt gy misschien ook dat onze mede stichter, M.r Vanduyse, zich al die moeito gegeven heeft om deze maetschappy op te regtenslechts oin fransche deuntjes te hooren zingen Neen zyn doel was grooter. Wy moesten deel maken van hel groot vlaemsch-duitsch zang-verbontlwy zyn, doorzyn toedoen, er aen gehecht, en dit legt ons de pligt op ons voornamelyk in de vlacmsche tael te oefenen, ten einde ons ook, met eer, inde aenstaende algemeene vergaderingen van Belgie en Duitschland, te kunnen aenbieden en bywoonen. Dit is onze taek broeders, laet ons die wel afwerken en LEVE DE KOORZANGERS Zou men voor deze bclangryke aenspraek ook de handen geplakt hebben Wel ja waeroin niet Het is thans aen de mode van alles toetejuigen, en zy doen wel. Deze eerste byeenkomst heeft zachtjes,doch nog al wat laet, uit-een-gcscheiden wat gekaertwat gezongen wat gepraat, wat ge dronken wat gesmoord wat gerust en zy zal langin het geheugen blyven zelfs aenlciding geven tot navolging in andere maetschappyen. .2 1 15 •2 3 9® 7 - 7 S C P R Y S DER GRANEN Ter Merkt tan Veurne van 2 December. Er waren te merkt heet. 910 Terwc. 5 Rogge. 900 id. Sucrioen. 42 id. Haver- WAERGEBEURDE NIEUW.IAER-KLUGT. Het is nu byna twee jaren dat het verhael Miner voorgevallen klugt in onze kartons verdoold lag, en die nu gevonden hebbende, en ook het Nieuw-jaer al wederom zeer nakend is, haesten wy dezelve aen onze lezers medctedeelen. Eenen boer, ja een waren Veurne-ambacht- schen blootcnacr, heeft de gewoonte van zyne ouders afgedeeld van eiken nieuw jaardag zync bloedverwanten ter macllyd te ontvangen, die jaerlyks by hem hunne gelukwenschingen komen afleggen. Des avonds te vooren, met zync makkers hem bevindende, dronk hy een goeden pot en begaf zich zeer gezond te bed. Des morgens zeer welgezind ontwakende, denkte op den blyden oogenblik van cens met zync vrienden en magen te mogen redekavelen maer eensklaps twylëlende of den kelder nog wel voorzien (wassprong uit zyn bed, en hem spoedig kleedcnde, ondervond hy welhaast dat de halve ton niets meer was inhoudende. Gelykerwys het nog tyd was om dit ongeval te herstellen, spande hy straks zyn pcerd aen de kar en kwam welhaast de Üostnoort onzer stad Veurne ingeredsn, trok by eenen brouwer, deed een half tonnekeu opladen en keerde daer inede zeer haastig t’huiswaerl de stad uit. Naeromtrent een uerkens nevens zyne kar getreden tehebben en onderwyls het uitper sende nectar bekykendc, kreeg hy lust om een druppelken puren te nutt n, want het was nog vroeg. Hy voerde zyn drie-wiel ge trek tot by do duer van cene herberg, en zegt: houw beestje. De duer word geopend en, wat geluk! wat eene voldoening! hy vind daer eenige van zyne speciale vrienden en kennissen, met welke hy zich nogmaals vergeestigt heeft; immers hy koude niet beter varen. Men dronk de druppelkens ge- zaïhentlyk metsmaek; men tikte broederlyk en ten lesten den spiritus wat in het hoofd ryzende, begon men te vragen of hy zyn halve ton bier, voor twaalf franken wilde verknopen waer aen hy toestemde; maer in tusschentyd kwam het in zyn gebegeneverden zin dat hy tegen den noen l'huis moest zyn, en wilde wegryden maer de andere w ilden de halve ton houden, mits zy die gekogt hadden. Eventwclnaer vele redens slinks en regts den nek gekraakt te hebben, wilden zy wel hem zyn bier laten, op voor- waerdc negtans dat hy nog tien druppels genever en tien stoepen bier zoude betalen het welk hy dedeen in plaats van legen den noen, kwam hy wat na den zonondergank wel beschonken op zyn hof terug. Of zynebloedvrienden, in afwagting van zyn zeer goedkoop bierkenkernmelk ge dronken hebbenweten wy niet, maer wy denken dat tegen zyne aenkoinst zy al ver trokken waren. Dryten der plattzen van Oostende op DILI. BaKKW. WAg. i-75 5-oo 8- 5o 9- a5 9- 25 10- 00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1846 | | pagina 4