II U I Sy UIT’ER HAND TE PACHTEN, Bilt «ROOT EN ‘C.ER1EFFELYK de dochter, Martyne. OPLOSSING EENER VRAEG Trio lusschen moeder MartyneMieken, de dochter, en Piet, de zoon van moeder houd met 1 februari den art. 2 lact toe van jagen langst rivieren en water maer art. 3 verbied de tekoopstelling, verkooping, aen- koop en ’t vervoer of ronddragen van ’twlid met den 3 februari beginnende. Mediteert, lezer. En nu dekievitten, deze schoone en bclangryke vogels mogen,metS mei, niet ge- jogen of geroofd worden en de koeipoetsers in ons Veurne-Ambachtvoorzien vaneenen klauw- of springstok om daer mede de gr.ig- ten en kleenen vaerden overtespringen doorloopen in alle rigtingen de weiden en grazingen op S.* Joscphs-dag, om kievit- eijers te zoeken wel wetende dat het met half maerl is dat die vogels nest maken. Onge lukkige moerken de wet geeft gcene waer- borg voor uwe nesten 1 Een verzoek acn alle de geëerde verkoo- pers van beestialen fourragien en granen, dat zy zouden de goedheid hebben van hunne goederen welke zy te koop stellen, met ge- noegzaem aenwys tecrinncren om de jonge kooplieden die hun vestigenals landbouwers niet zouden bedrogen worden zoo in hunne beestialen als in de za ydery, by voorbeeld, boonen in plaets van lerwe, haver in plaels van sucrioengeene beesten met gespleten t 'en voor peerden en cindelinge geen oud sucrioen voor nieuw te koopen. Beter zoude men zwyns waglen 1 om hacr glas te Ten dienste vin Grossiers-tcinkel Staendc en gelegen in de stad Veurne, op de Houtmarkten aen den hoek van de Nieiiport-straetn.’ 13, bestaende in winkelkeukengroote kamer, een klein kabïiiet (:ii kantoor, id. vyf bovenkamers twee groote zolderstwee groote graen- magazynen, een berieden - mngasyn ten dienste van kooien oi andere waren, een peérdestal ten dienste van twee peerden eene cour pompc citerne, id. een magazyn l°t leggen van café en andere droogc waren, inllöudcnde een oven tot branden van café. Alsnu bewoond door d’heer Abeele directeur dep messagerie van Van Gendt. Om ingang te nemen met 28 april aenstaende. Zich acntebieden d’heer MERVEILLIE- MA1ON, te Veurne. BELANGRYKE NIEUWIGHEDEN. BELG1EN.Velbsz, 23 januari. Heden om 8 uren voor middagheeft hel genootschap der Napoleonistenin stoet en met slaendc trommels, een van hunne wapenbroeders -Ludoricus Dejonghe, v ischverkooper alhier ten grave vergeleid. De estaminet van den Dolphyn alhier onder den t) tel van het Spinnewielheelt ten voorleden jarc, slechts op goeden- vrydag,den opbrengst van hare karilate- bus aen den armen uitgedeeldmaer nu ziende dit zoo lang streng weder, heeft men goedgevonden van seffens zulks te doen, daerom zyn er twee leden die, uit uaein van l algemeen zich hebben willen belasten van, aen dert gariuc huisgezinnen, door elk lid twee benaemd een franc en half ten huize te dragen, en ofschoon de som maer gering was hebben zy overal wel gekomen geweest. Er is hoop van wat later nog iets te koenen uitdeden. Er is reeds een nieuwen heer pastor te Sleenkerke benoemdkomende van ergens ben gemeente onder het kortryksche, en te Adynkerkc is het den eerweerden heer pastor Vast Lombartzyde die er komt. Door Z. M. bevuil, in dato 21 dezer, is den heer Aisenius Bultot deurwaerder by onze Réglbank benoemd, in vervanging van zynen vader demissionnaris. Sluiting der jagt. De minister van binnenlandsche zaken, Gezien de artikels 1 en 5 van de wet van 28 february 1846 over de jagtBepaeld Art. I.AHeslach van jagt zal ophouden geoorloofd te zyn te beginnen met den 1 february aenstaende. Art. 2. By derogatie van het voorgaende artikel is de jagt op het water-en trekwild in de moerassen en langs de stroomen en rivie ren open tot den 1 mei, en degene zonder vuerwapens tot den 1 april aenstaende voor de provinciën Luik, Luxembourg en Namen, e*> tot lo maert voor de andere provincen. Art. 3. De tekoopstelling, de verkooping, de aenkooping,hel vervoer, het ronddragen van fezanten, patryzenkwakkels, bosch- hennen, kwakkels-koningenheihanen, hazen, reeën, herten en damherten zullen verboden zyn en biyven van den 3 february aen hetzelfde zal plaets hebben nopens de kievittenen watersneppen, te beginnen met den 3 mei aenstaende. Brusselden 115 January 1847. Graef De Tuecx. Wy konnen den inhoud dier wet niet vat ten art. 1 zegt dat alle slaeh van jagt op- De moeder. He welPietgy ziet wel dat ik goedaerdig ben, wanneer gy het ook ten mynen opzigte zyt. Zie, wat een goed glaesken bier ik daer straks voor u ge schonken heb. Piet. Ja moeder het is mogelyk dat het bier goed zydoch het is ook zeker dat het glas myner zuster mcrkely k meer dan het mvne bevat. iWieke. Daer voor ben ik ook ouder, Piet. Piet. Ouder in jaren ja dat weet ik inaer die slim zyn deze zyn geheel anders, zustertje lief. De moeder. Zyt gy het daer nog eens... Vleit nooit uwzelven, zulks heb ik u hon- derdmael gezegd, en is uw begryp wat beter dau het geen van Mieken, schertst haer daerom maer niet, of. Piet. Sus, sus, moederHet is slechts om dal ik niet kan verdragen dat zy zoo- FEEST IN APOLLO. Naer dal do maetschappyen van S'”. Cecilia, Rhctoriea en Zannequin elk eene van hunne groote wintertaken afgewerkt hadden, het was aen Apollo van te volherden. Zy heeft dil in het groot gedaen. Schoon harmonisch-, symphonisch- en zang-muziekdit opende het feest. Daer op volgde eene tombola van 1150 uitgezóchte pryzendie gedurende twee groote uren de vergadering wel vergecstigd heeft. De dansparty werd acngekondigl door een tien tal welgeoefende mannen diedoor schoon gespelhet bal buitengewoon verlevendigd hebben. Wy moeten hen een bloemptje opvesten, in de hoop dat zy alzoo zullen volherden goed muziek, veel plezier, by de muziekgcnootschappcn. De heeren bestuerders hadden niets ver- waerloosd om hel feest te vcrschooncn. De werkende cneerleden met hunne vrouwen, hebben wel aen de uitnodiging beantwoord. De verbroedering was volmaekt en alles is na wensch afgeloopen. Wat zal men ons den aenstaende karnaval geven V. D. B. R. Zoon. danig geliefkoosd word; en dat ged rg om dat het een meisje isdatzy later hit huis zal helpen schoon maken enz. enz Voortaen lach ik daerom; dit alles vult mynen buik niet.... Zie, moeder, wat een groot glas zy heeft. De moeder. Ik heb slechts dry glazen in huis. Piet. Ik weet goed middel, geef my hel grootste. Mieken. Het grootste!., en ik dat rullekcn, zckerlyk Piet. Ziet gy nu moeder, wat gelacts- trekken zy maekt De moeder. Had ik eene mact, zoo zou ik u beiden even gclyk geven. Piel. Ik weet juist, moeder lief, hoe veel de glazen inhouden. De moeder. Hoe zoudt gy dat kunnen weten, jongen? Mieke. Wat zou hy weten hy Piel. En als ik zeg, dat ik het weet(.... zie, hoe ik daer in gelukt heb. Ik had een in tin gegoten kruiksken, het welk, 8 mael gevuld en zoo vele keeren vergo ten zynde, juistboord en boord moeders glas vulde. Hel uwe Miekenbehoud dezer maetjes en het myne slechts 3. De moeder. llaelt dit kroesken dat ik den inhoud der glazen afmetejwant dezo twist zond geen eind nemen. Piet. Ik heb het niet meerlieve moeder, gisteren is het, by ongeluk in het vuer gevallen en het is versmolten, er blyft niets meer over dan een tinnen klompje. De moeder. Dan bevinden wy ons in dc volstrekte onmogelykhoidde evenredige teug aen ieder van ul. te geven. Mieken.Zckerlyk, het kan niet zyn het is niet mogelyk. Piet. lloort-zc behouden. De moeder. Wat dan gedaen, jongen? Piet. Daer gy beiden houdt staeri dat de juiste vcrdeeling onmogclyk is, bcwys ik het tegenstrydige. De moeder. Zonder andere maten dan onze dry ongclyke glazen Piet. Alleenlyk met onze dry glazen. Ledig eens uw glas, moeder,zoo is het goed; vergiet nu het nat van myn glas in het uwe zoo, er zyn nu 3 kroeskens in let wel toe. Ik neem Miekens volle glas, ik vergiet hel in het myne tot dat het vol isDaer, zustertje, neem uw beker aen ledigtGod zegene u. Mieke. Ik maer zoo eene kleine! teug neen, neen, ik weiger. Piet. Neem aenzeg ikgy hebt twee kroeskenslater zult gy dan nog eens zoo veel hebben. (Mieke drinkt haer glas vit) Zie zoo, ik neem nu myn volle glas, ik vergiet het in hetgeen van moeder, waer in er thans 6 kroeskens zyn; ik vergiet de zelve in Miekens bekerNu lacht gy niet waer zustertje om dat ik wederom uw glas vul, nochtans, zoo zal het niet lang biyven, want spoedig, vul ik er mede myn glas (hy vult zyn glas). Proficiat, Mary, drink nu maer uw glas ten gronde uit. Mieken.Maer, Piet, ik moet het niet al hebben gy hebt nog niets genut. Piet. Wees niet bang, gy zult geen rapier dragen ;want nu moogt gy uwe snaren optrekkenik zorg voor het ledigen der twee overige glazen. De moeder. InderdaedPietgy hebt gelyk, gy hebt weder 4 kroeskens nat ge dronken en ik heb er 8 genut. Piet Hé! moederwat zegt gy nu De moeder. Ik moet bekennen dat ik niet vrugtcloos het schoolgeld besteed, en dat gy reeds wel gevorderd zyt in de cyfler- konst Piet. Wat! cyfferkonst! ik reken reeds in de schooldat is waer; doch, moeder,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1847 | | pagina 3