BURGERSTAND DEH STAD VEURNE. -S «4 4° 184° 10 Half wil Tarwcn -S 7-00 i-i5 3-75 o o fr. 33 - 09 23 - 84 18-OS 14-04 19-70 8-18 7~5o 11-00 Terwe, Hegge, Sucrioen,. Haver, Boonen Aardappelen, Brugge Getid Mechelen Brussel Antwerpen Leuveu Ans Ltiyk Aken Keulen Korli yk Fives [Ryssfl j Dnornjk PRY7.EN DER BROODEN' ran dito. 73 cent., voor 1 1/2 k. 49 1 id. 24 1/2 id. (87 1 l/2kil. Bruyn idem.38 1 id. 19 1/2 er IS 5-5o k 4-5o 8 Gmooktm van den 20 tol 20 maert S. STERFGEVALLEN. Den 18. Ernestine-Sophie Claeys, inaenden, Ooststraet. Den 20. Leopold Dekeircldagen geb. te Veurne, gedomicilieért te/.arren, Palen. Den 12. Marlinus Grimmelprezwerkman, 75jaren, geboren te Buhcainpman van Josepha Degraeve, Hospitaal. Sophic-Amélie V ramhout, 0 inaenden, Vestenstract. alleen de schuld van dcrgelykcn misslag is. Nu, nu, als de douaniers van Brugge nog ecus zullen komen om den dienst op onze kanten te verriglen xullen wy hun zeggen «lat de boden ook zoinwylcn konnen liegen. Een Adynkerkenacr. M.’ den AnvF.RTESTir.ni..w-«c/irj/rer Uwen gebeur den Bode tan Xieuport schrift dat er aldaar een schip met ’graen geladen aengeliouden is ja inner men heeft ons ge meld dat dit schip voor Brugge bestemd was, en dat de aenhouding slechts geschied is om dat den schipper van geen geleidbrief voor zien was. En voor wat het schip een binlander aen- gact, diehy zegt, te Adynkerke, door eenige beampten' der douane van Brugge aangesla gen te zyn geweesten die boven met hooi of strooi bedekt was, heeft men ons gemeld dat dit eene ydele uitvinding is, want al len zeggen, zoo bruggedraeijers voerlieden, schippers, visiteurs, ontvangers, als douane- beampten, dat zy van niets weten, ook uwen confrater heeft zorg van zoo belachelyk te schryven dat het douaniers van Brugge zyn geweestdiedecs schoonedaed verrigt hebben. Wy zullen dien misslag ligtelyk vergeven, om reden men weet dat Boden en Baerd- tcheerders ervaren zynin strne/-»iaer//e» het zoude misschien nog konnen zyn dat dien reizenden man, door de vermoeidheid, zoo een visioen gehad heeft, en dat den slaep Vertrek-Uren van den Yzer-wesr- 1 Maert PRYS DER GRANEN Ter Merkt tan Veurne tan 24 Maert. Er waren te merkt heet. 881 Terwe. 39 id. Rogge. 884 id. Sucrioen. 185 Ha ver. 224 id. Boonen en id- 86 Aardappels Per hectoliter, Veurnesch zak- fr. 48-88 .34-94 26-47 20-60 28-03 12-02 9-75 i3-5o 6-75 5-?5 3-a5 8-30 ;-oo OOSTENDE. Ten 7 ur. ten 12 ur. 30 min. des 's mor. en ten 4 uren na-middag, nae Brussel, Gend, Antwerpen, Kortryketc. BRUGGE. Ten 7 ur. 40 m., ten 12 ur. 40 m. ’smorg., en ten 4 ur. 48 m. na mid., nae Brugge, etc. Ten 6 ur. 40 ni., 10 ur. 31$ min. 's morg. ten 3 ur. 0 min. en 7 ur. 45 min. ’s avonds nae Oostende. BEI. tXGMKE NIEUWIGHEDEN;. 1 B..LG1L i. Veurne 27 maert. Niettegenslaende het voordeelig weder, het schoon slaen der vrugtenhet langst alle kanten aankomen van granen uit de vreemde landenen ofschoon ons leste merkt nog al redelik voorzien was is den prys der terwe nog gerezen, wat is dan de reden Tydingen uit Parys berigten dat de heer James Rothschild eene som van 5 mil- lioenen francs zal besteden voor het aen- koopen van graen en meelbestemd voor dc bevoorrading dier hoofdstad. Deze granen zullen aen den prys van den dag verkogt worden, en indiener verlies beslael, zal het zelve door hel huis Rothschild gedragen zy 11. Indien het God beliefde dat er ook eeneu Rotschild onze stad Veurne bevoorraadde al ware het maer een Rotschildje dit zoude ons, inwooners der gewezen boofdslad van het toen verinaerd Veurne-Ambachtwat gerust stellen, want waerlyk indien de le vensmiddels zoo diere blyven, weten wy niet wat men zal doen met onze armen en onze noodlydende werklieden want deze streek word bestormd van alle slach van sehooijcrs, die zelfs van langsom stoutter en moedwil liger worden, ja daer zyn er die zoo onwe tende en boosaerdig zyn van te vloeken en de menschee te verwenschen als zy niet krygen. Wy weten wel dal er tegenwoor dig vele armoede is, en dat de ongelukkige moeten gelroo.,1 worden; ook hebben de in gezetene dezer stad en het omliggende hun allyd in bet medelyden doen kenmerken macr indien het gouvernement geen promp ten middel zal vinden om die schooiloopery tegentchouden zulten er vele borgers niet meer konnen, en andere niet meer willen geven want zy zeggen «later vele zonder nood sehooijen en alzoo ten koste van helpublyk dagelyks eenige druppclkens en pintjes door het keelgat gieten. Ziet hier tot ondersteuning van dit gezegde wy in den Aelstenaer lezen Men schryfl uit St. Nikolaes Twee oude bedelaers zondag na middaghebben alhier in eene herberg aen de markt om het meest genever gedronken. Den overwinnaar heeft vier-on-twintig kalebassen (zes pinten) van die remedie tegen 'l chagrin door de keel ge goten. Dien man is vader van verscheydene kinderen, welke even als hy dagelyks de bellen der burgers in beweging brengen. Behoorden dergclyke aartsschelmen die de openbare liefdadigheid misbruyken en on- getwyfeld vrouw en kinderen laten verhon geren niet dadelyk tusschen vier muren opgesloten te worden? Het schynddat er onder het sehooijen ook verandering van moden bestaet eertyds ’t waren al lam of verminkte, daer na bet waren byna al blinde, maer nu, om het me delyden te verwekken, zyn de kinderen het werktuig, men ziet niet anders dan «rouwen en ineiskens met kinderen op den arm, op de rug gebondenen aen de hand geleid ja, inden loop der voorledene week hebbe ik twee jongens van 12 a 14 jarenelk een kind op den rug gebonden hebbende, in de Zwarte-nonne-straet alhier, met elk ee 1 stok of wischken zien spelen en schermen. Als men zoo eeu menigte kinderen ziet moet men niet veronderstellen dat zvdie in hunne streek beuren ofzoo men alhier gewoonely k zegtscha voor bate hebben. Wat er van zy het is eene erngstige zaek de noodlydende moeten geholpen zyn maer daer zyn'lieden die zonder noodhet land aflopenen de aelmoessen af halenterwyl onze armen en o ize werklieden door den dieren tyd, inde griotslc ontbering leven. Het gouvernement stemd onderstands- galden voor de noodlydende gemeenten der beide Vlaanderen dus mogen wy hopen dat hel alzoo afloopen des lands strengclyk zal verboden worden. Heden vernemen wy dat Parys den heer Rotschild* offer niet heeft willen activeerden en dat hy naer Belgien gekomen is. Professor Maertens, van Leuven, heeft in den Moniteur eene nota doen afkondigen, ten betoge dat een pond slaglvleesch geens zins zoo voedzaam is als twee pond brood. Hy lochent ook dat viseh zoo krachtverster- kend is als vleesch. Hy is eindelyk van oor deel dat de cenigste zelfstandigheden, welke het brood in de onderhavige omstandig heden kunnen vervangen bestaen in toe bereidingen van gerst, erwten, snyboonen boekweit en aerdappelen. Hy denkt zelfs, dat deze laetslen onder hel ongebuideld tarwebrood kunnen gcmengtl wordentc dien einde raedt by aen de aerdappelen ligt tc koken dacrna dezelve nog warm te stam pen of te pletteren in voege er een fyn deeg van tc maken hetwelk men met tarwe bloem behoort te kneden in de evenredig heid van een poml acrdappel-deeg tegen twee pond tarwebloem. De kamer der inbeschuldigingstellingen heeft by arrest van den 20 maert', onder an dere voor het hof van assisen van Oost- Vlacnderen verzonden Virginie Callens, ge zegd Sietke van den pastorbeschuldigt van valschheid in bezondere geschriften. Het hof van beroep van Brussel heeft een belangryk vonnis geveld. Terugkomende op eene door verscheidene vonnissen beves- tigde regtskwestie, heeft het bof beslist, dat hst in vreemde landen geveld vonnis, in Belgien slechts uitvoerbaar is mits herzie ning en nieuwe bepleiting. Dit is een groot beginsel van nationaal belang en waardig heid. Het nationale belang zal nainelyk onder dc bescherming des belgischen regters hlyven, en van de grillen eens vreemden regters niets tc vreezen hebben. Tot heden toe heeft niemand het gc- heimderacrdappelkwael kunnen ontdekken; nogtarts heeft men in Engeland bemerkt dat de aerdappelen van «1c kwael vry zyn geble ven in de gewesten alwaar men het zout als vette gebruikt, terwyl zy bare vernielingen uitwerkt alwaar men daer geen gebruik van -maekt. Er is ook tc bemerken «lat de aerd appelen in de duinen langst onze zee-kusten vry van dc plaag gebleven zyn. Daer op kan den landbouwer eene proef nemen zoo voor dc weiden als dc zaailanden, want er is te geloven dat het zout den boer voor altyd kan ontslagen van lugge-poër te moeten gebruiken. 1 3 9° - 7 30 5 7 5° c- 7 öo S 8 4o Q 13 3o 1 *3 20 6 60 8 i5 01 eP WAg. 0*75 4'00 4-5o 4*5o 4-75 YZEREN-WEG. Pryzen der plaelzen van Oostende DILI. Bankw. 1-70 5-<>o 8 5o 6-70 9-a5 9-aö 7-00 10-00 i5-a5 i5-oo n-5o 20-00 i5-5o 27-50 21-00 io-é5 9-00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1847 | | pagina 4