n Q ï-; Q 1 Vertrek-Uren van den Yzcr-tv fr. 42 - 93 31-51 21-03 14-40 23-10 9-20 YZEREN-WEG. 4 -•2 3 ‘5 «3 o Half wit Tarwen 01 31 - 72 Bruyn idem.. (48 24 5-5o 4'5» 8 k* BURGERSTAND DER STAD VEURNE Geboomte^ Aen den heere Cn. G... DE WEES. ROMANCE. de ons 0-7: 10-8 9-00 3-75 6- 70 7- 00 7-00 7-5o I 1-00 >5-oo n-5o 20-00 i5-5o 27-50 21-00 1 6-75 5-25 3-25 15 8-20 7 -uo Ter. 77 id. Boonen en 125 id- Aerda Ver hectoliter, Vcurnctch (r. 03- 40- 31 - 21 - 34- 13- te spyzon met vreemd graen, ion men 30 schepen noodig hebben, of 10 schepen daegs. Morgen is het alhier de gcwoonelyke jacrlyksche 11. Kruis-processic rond gansch de stad. 1 1/2 k I id 1/2 id 1 l/2ki 1 id 1/2 Brugge Gend Mechelen Brussel Antwerpen Leuven Ar» Luyk Aken Keulen Kortryk Fives [Ryssel] Doornpk Pryten der plaetien van Ooitende DILI. Bankw. 1-75 5-oo 8- 5o 9- 25 9-25 10-00 i5-25 6 6 8 1 I’ R Y S DER GRANEN Ter Merkt ran Veurne ran 21 Apiil. Er waren te merkt heel. 373 Terwe. 21 Rogge. id. 208 Sucrioen. 39 id. 1 pp. ca OOSTENDE. Ten 7 ur. ten 12 ur. 30 min. des ino en ten 4 uren na-middagnae Bross GendAntwerpenKortryketc. BRUGGE. Ten 7 ur. 40 m., ten 12 ur. 40 m. ’smorj en ten 4 ur. 45 m. na mid., nae Brugge, el Ten 0 ur. 40 m.10 ur. 35 min. ’s morg ten 3 ur. 0 min. en 7 ur. 45 min. ’s avon nae Oostende. Terwe, Rogge, Sucrioen,. Haver, Boonen Aerdappelcn, PRYZEN DER BROODEN ran dito. 92 cent., voor van den 24 tot 30 april J IIUWELYKEN. Den 20. Petrus-Josephus Wybo, jongm facteur van den landelyken brievenp geboren te Rousselaere wonende te Vein met Regina-Juliana-l.udovica Monte,jo dogter, mulsemackstergeboren en woue te Veurne, Den 28. Petrus I.yckc, dienstbode, jo man, geboren te Vladsloo, wonende. Veurne Bewesterpoortmet Mnria-Thcr Roose, jonge dogter, dienstmeid, gebo en wonende te Alveringhem tegenwoor won. te Veurne en te vóoren te Adinkci Henricus-Josephus Cannoo, jongm dienstknegtgeboren te Snaeskerke wone te Veurne, met Coleta-Francisca Eng> jonge dogter, dienstmeid, gebor. te Wul wonende te Veurne. STERFGEVALLEN. Den 25.'Zozine-Jusline Pierret, 7 wek Groote-inerkt. Den 20. Théodor-llenri Laiuincrant, 3 maenden, üost-straet. Maria-Francisca Donckwerkvrouwf te Heerwilleinscappelle, wonende teVeui oud 78 jaren, weduwe van Bavo BacL Hout-inerkt. A E N M E R K I N G. Als men cens wil in agte nemen nog het roer aen een schipnog den toom aen een peerd baten niet, indion er niemand is die de zelve wel bestiert; eonc goede fluit of viool is te vergeefszonder goeden meester die er op speelt. Alle dingen stacn allen man niet even wel ter hand maer idcr-een trekt zoo veel voordeel uit eenc zaek als hy wysheid heeft. De wilde dieren zyn in oude tyden by de onervarene menschen schade!yk geagt geweestom dat zy t’elkens daer van gekwetst wierden; maer de naerkomelingen, daer-en-tegenhebben daer groot voordeel weten uittetrekkenals der zelver vleesch tot spyze gebruikende, de vellen tot klco- ding, en do gallc tot gezondheidmaking want gelyk aen een en het zelve kruid de bië naer de bloem tragt, de geitc imer do spruit, het verken naer de wortel, den os naer het blad en den vogel naer het zaed alzoo tragt ccn-iegelyk volgens den inval van zyn vernuft, uit een en de zelve zaek den cencn nuttige dingen, den anderen niet als beuzelingen te trekken. Een purper kleed immers zal den meusch verheugen en tot vreugd verwekken en den stier doen woeden. Het zeewater deugd niet tot den drank, nog om het vuer te blusschen, doch het is even wel bekwaem tot de visschery en den seheep- vaert. De konst der gebruikers onderscheid de dingen, en een vernuftigen mensch kan zyn eigen geluk smeden. 4 1 ■S 3< 2 7 o De plnetzen in onze Provincie, alwacr men ruw zout zal konnen bekomen om in het voedsel van het vee te mengun, of bestemd om op de landen te werpen zyn te Brugge, Bredene, Oostkamp, Kortryk, Waercgheni Meenen, MouscronAvclghem Oostende, Yper, Waesten, Wervyck, Poperinghe, VeurneNieuport en Beveren. Te Brugge onder andere vragen de inwoonersacn de regering den vrijen toegang der vreemde vlccschouwers toetelatcn. Hier in onze stad Veurne is het niet verboden van vleesch in de stad te brengen, maer tol bevoordccling onzer slagters, heeft men het van buiten komende vleesch met eenc inkomende regt van 10 ccntimen liet kilo, geslagen dus dat het vlecschhuis aen stadsslagtcrs overgelaten iswelke vleesch en beenen deftig dier doen betalen. Wy mogen nu stellig verzekeren dat het noord-cindc dergroote gcwezcneruitcry- caserne, waeraf de helft sedert ettclykc jaren voor een gevangen-huis dient, in den loop dezer zomer ook voor het gevang zal opgcmackt worden, en dat men gansch het celachtig systeem zal volgen zoo dat iederen gevangen altyd zich alleen zal bevinden. Wy willen van het dierzen der levens middelen niet meer handelen want het is van langsom ergermaer is er toch geen middel om het zoodanig opkoopen te beletten voor dal de borgery gekogt heeft Wy hadden de hoop gevoed van wel- haest den dèbarcadère, aen de Panne, en een vzerweg van die plaets langst Veurne en N ieuport op Oostende tezien leggen, maer den minister heeft verklaert dat er daer aen geen gevolg kan gegeven worden. Dixmude is veel gelukkiger want, over cenige dagen den tiace van den yzerweg van Lichterveldc op Dixmude af bakende, heeft men bevonden dat hy regt nae den Hemel loopt. Eenc poging van huisbraek heeft, in den nacht tusschenzondag en inaendag laetst, plaets gubad op de pachthoeve van sieur Karei Vaude Wonde, jongman, te Caeskerke. De dieven waren ten getalle van zes en gewapend met pistolen. Tcrwyl zy bezig waren met de huisducr in te slaen en in den kelder te breken langst de vensters, uit welke zy alreeds drie yzcren kolommen gepraemd hadden, is de wachtmeester der gendarmerie van Dixmude, gevolgd van eenige gendarmen en den veldwachter der gemeente, er opgesprongen. Eenc hevige worsteling heeft onder die mannen plaets gehad. Een der dieven is zyn voorsten vinger afgekapt, een ander heefteen sabelslag’in het hoofd ontvangen. Eindelyk hebben’ de gendarmen zich meester gemackt van vyf dier kwaeddocncrs en dezelve in het huis binnen gebragt, alwacr men hun te eten gegeven heeftin afwagting dat de dag aen- kwam en dat men ze in de gevangenis, in Dixmude, opsloot. Woensdag in den voor middag, zyn alle vyf die gasten, de twee ge kwetste in een rytuig gezeten en do dry an dere van agter, benevens de overtuigings- stukser aengebonden,hicraengekomen. Alle vyf deze lieden zyn te Wouinen gehuisvest. Dezen schrikkelyken aenslag was geluk- kiglyk te vooren bekend gemaekt. By koninglyk besluit van den 5 dezer is M. Van Bouwel boekhouder van het bureel van douanen en accynsen, te Oostende, tot ontvanger der direkte belastingen en accynsen te Pervyse benoemd in vervanging van wylcn M. Blonune. Men heeft uitgerekend dat er, eiken dag, om de bevolking van Belgien te spyzen, verbruikt worden 30,000 hectoliters graen; ditmaekt uit, voor iederen dag, van het jaer, de lading van 10 schepen, van 200 tonnen ieder schip. Om Belgien eene maend W*cr schuilt gy myn Moeder, Hoort gy myn wccklagt niet Gy laet voor de eerste male My alleen, in 't verdriet. Helaesgy zyl niet meer Gy vlood naer ’s Heercn 's woon Ziet van uw wolkentroon Op de arme weeze neer. Myn tranen droogdet ge immer, Door liefdewoord en zoen Myn zuchten stildet ge immer Zoet was my ’t leven toen. Helaes, gy zyt niet meer Gy vlood naer ’s Heercn’» woon Ziet van uw wolkentroon Op de arme weeze neer. Wat baet my langer 't leven ’k Ben een onnoozel kind Wie, die my zorg zal wyden, Van wie worde ik bemind. Helaes, gy zyt niet meer! Gy vlood naer ’s Heeren’s woon Ziet van uw wolkentroon, Op de arme weeze neer. Uw laetstc kus was koud reeds:, Vaerwel! uw laetstc beê Waerom nam met dien kus toch Uw ziel myn ziel niet meê. Helaes, gy zyt niet meer 1 Gy vlood naer ’s Heeren’s woon Ziet van uw wolkentroon Op de arme weeze neer. R. «Ag. 0-75 2-25 4“OO 4~5o 4-5o 4-75 7-25

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1847 | | pagina 4