F er pachting BERIGT. VERANDERING VAN WOONST. het legioenen de geene Openbare Der Goederen toebehoorende het Armbestuer en de kerkfabriek van hel gemeente WULPEN. BEL A NG RÏKE NIE UWIGIIEDEN. FRANKRYK. Parys, 6 mei. ben 1 mei-morgend werd de koning, by gelegendheid van zyn naem-feest, eene a,*bade of morgend-concert gegeven door Veurse 8 mei. Het genootschap der oud-wapcnbroeders van het fransch keizerryk, heeft eergister, in de parochiale kerke van den II. Nicolaus alhier,eenen lykdienst ter gelegentheid van den zes-en-twintigsten verjaerdag der dood, van Napoleon doen celebreéren. By koninglyk besluit van den 19 april lestleden, word een jaerlyks en levens- durend pensioen verleend aen den heer A. Maes, sedert ettelyke jaren alhier ont vanger der contribution, en die zyne demissie komt te geven, de soumie van 2808 francs. lieden vernemen wy dat het den heer E.-L. Colignon, ontvanger te Couckelaere is die hem alhier komt vervangen. poorten ligt zy nog een voet hoog. De graen- handelaerszien de opening der schcepvacrt die dit jaer zeer levendig zal wezen, met reykhalzend verlangen te gemoet. Zaterdag laetst heeft de regtbank van Luik haer vonnis uitgesproken in de zaek der vergoeding of eerder het pensioen ver knocht aen het kruis van het Legioen van Eerpensioen dat het hollandsch en het belgisch gouvernement ten allen tyde gewei gerd hebben te betalen. De legionnarissen hebben hun regtsgeding gewonnen. Het gouvernement is verwezen geworden het pen sioen aen de belanghebbenden te betalen. Men vertelde, dat Mehemet Ali, voor den keizer van Rusland niet in beleefdheid willende wykenvoor vyftig millioenen granen naer Frankryk gingzcndcn,betael- baer in schatkistbons een jaer na datum. Men heeft meermalen gesproken van ontwerpen en plannen, om de landengte van Suëz door te graventen einde aldus van de Middenlandschc in do roode zee te kunnen komen, zonder voor die reis naerOost-lndien den grooten omweg langs de Kacp de Roede Hoop te moeten maken. Volgens den Porte- fogho Maltese zou de uitvoering volgen- dcrwyze geschieden Egypte zou tot den rang van een onzydig vorstendom worden ver heven; Pruissen Ruisland en deVcreenigde- Staten zouden uitgenoodigd worden, die onzydigheid te erkennen, welke door Tur- kyenEngeland, Frankryk en Oostenryk zou worden gewacrborgd. Do drie laetste mogendheden zouden zich met de uitvoering des kanaels belasten en een tonnenregt heffen, tot dat alle de onkosten zouden betaeld wezen; de werken zouden onafge broken worden voortgezetzelfs in geval van oorlog tusschcn de contracteérende partyen. Dynsdag 1 Junius 1847 om negen uren 's morgens te beginnen, in het Gemeente huis van Wulpen, bewoond door sieur Pieter Demolder Zal gebeuren de openbare Verpachting, voor een termyn van negen naer-een- volgende jaren, integaen den 1 October 1847, van de Landgoederen toebehoorende het armbestuer en de kerkfabriek van gezeide gemeente van Wulpen. De verpachting zal eenen aenvang nemen met de goederen toebehoorende het Arm- besteur. De voorwaerden der Verpachting berusten ten kanloore van den notaris FLOUR te Veurne. E.d FABARY, opvolger van F. Claete, verwittigt het publyk dat hy, beginnende van den l.“ Mei 1847, den wekelykschen dienst met zyne \liligentie uitoefend op de volgende maniere, te weten van Veurne op Brugge allen zaterdag morgen om vier en half uren, uit de herbergc de belle Alliance, by de Nieuporl-brugge, en terugkeeren van Brugge nae Veurne des na middags om drie uren, uit de anbergc de Parysschaelein de klccne St. Amand-Straet. En verbeurt ook poerden en voituren. Hy verhoopt, door zyne goede zorg, het vertrouwen van een-ieder te verwerven. tamboers en het muziek van de veertien der nationale garde van Parys en van al de regimenten in garnizoen in deze hoofdstad. Ten een uer, toen de ko ning zich met zyne familie in het balkon vertoonde, roffelden al de tamboers gelyk- tydig ten getalle van acht honderd. Men zou gezeid hebben het geratel van den donder. Al de tamboer-majoors hunne stokken in de zelfde oogenblik hebbende opgestokenhield het geroffel in een seconde op. Het muziek speelde vervolgens de Marseillaisede Pari- sienne en andere marchen. De koning scheen eene voortreffelyke gezondheid te genieten. In den achtermiddag was er plegtig gehoor ten hove, en Z. M. ontving de gelukwen- schingcn van de vreemde gezanten, de kamers, do geestelyke, burgerlyke, regter- lyke en militaireoverheden. Op het laetste concert ten hove was eene kat onder de acnschouwcrs verloren geloopen en door het gedruisch der instru menten zoodanig verschrikt geworden, dat zy op het orkest sprong, eene zangeres eene duchtige krauw gaf, en dan weg sloop. Na dit voorvalliet welk de door luchtige vergadering in vrolykén luim bragt, kon het concert zonder verdere stoornis voortgaen. NEDERLANDEN. S’graveshage, 3 mei. De koning heeft vastgdsteld dat dit jaer, zoo als het voorige jaer, de haringvangst in den avond van den lüjuny acnstaende zal kunnen beginnen. Dit s Hertogcnbosch verneemt men, dat de verschillende geneesheeren dier stad ongeveer 5000 zieken onder behandeling hebben, welke meest allen aen de heer- schcude koortsen lyden. Wanneer men nagaet hocvelen in dit geval geenen genees heer by zich roepen is het zeker, dat het getal zieken in die stad thans eene verba zende hoogte heelt bereikt. BELGIEN. Brussel, 7 Mei. In de zitting van eersten mei heeft de kamer een wetsontwerp aengenomen, wacr hy de vryc invoer der granen toege- laten is tot 1 October 1818 en de uitvoer derzelve verboden tot gemelde tydstip. Het staet het gouvernement vry dat tvdstyd nog te verlengen tot den 31 December 1818, indien de omstandigheden zulks ver- cisschen. Verders is er een crediet toe- gestaen van 308,000 fr. om plantaerdappcls te koopen voor do arme lieden. Ten gevolge der cngclsche geldkrizis was er in Frankryk natuerlyk ook zoo een gedeelte van eene te vrcczen terwyl de fyne Engelschmans slim genoeg waren om zich maer al gauw aen Frankryks Bank aen te bieden, met het voornemen van dcrzelver penningen in te zakken en ze in ’t grys vaderland te laten wisselen. Maer defransche minister van fmancie is oolyker geweesthy heeft de Bank bevolen de korting, in plaets van tot 5, tot 6 te verhoogen; en vermits de Bank daer aen guhoorzaeindc, hebben de Engelsehen het voordeeligst gevonden met hunne papieren naer huis terug te keeren en het duimkruid te laten waer het was. Wy zouden John Buil nu raden te doen gelyk Lodewvk-Philips gedaen heeft ergens te gaen vragen of keizer Nikolaes sprekelykis. Sedert den 30 januaritoen de binnen- landschc schcepvacrt wierd heropend, tot den 31 maert, heeft men uit Antwerpen na Frankryk verzonden 128,650 liectol. tarwe, 17,700 ‘hectoliters rogge, 4000 hectoliters geerst, 4720 vaten bloem en 3000 balen ryst. Men schryft uit Petersburg de dato 15 april De hoop op eene vroege lente, waertoe eenigc warme dagen ons hadden geregtigd, is in den laetsten tyd wederom vcrydeld „eworden. In de straten is den sneeuw ineerendeels wcggesmoltcnmaer voor de Brugge, 6 mei. De heropgebouwde toren van S. Salvators- kerk laet in zyne onderdedendat is, in die deden welke van dien ouden toren behou den zyn, kloven zien, die ernstige onrust baren. Het gerucht loopt, dat de commissie voor het behoud der praelgebouwentot de afbraekvan dit denkmael besloten heeft. - Het ware te hopendat dit maer een onge grond gerucht zou wezenen dat men maer tot dit uitterste zou overgacn, na dat alle middelen van behoudingzouden vruchteloos bevonden worden. DeII. Bloed-processie heeft innendag, ofschoon het weder zeer wankelbaer was haren gewoonen omgang gedaen maer was verre van zoo luisterryk te zyn als devoor- gacndc jareningezien men uit vrees van regen al het beste priesters-gewaed door gcincener had vervangen. L. II. onze eer bied wecreigc en alom bemindcbisschop heeft zoo als de voorgacnde jaren geen deel van de processie gemacktom reden zyner hoogc jaren, en de ongemakken die er het gevolg van zyn. ABEEI.E-DEZOUTTER, bleekcrop de oude Bceste-markt, n.” 10, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy by voortduring verkooptsterke dranken likeuren kool- zaed,- lyn- en quinquet-oliealsmede fyne oliën van Provence, in het kleen en groot debiet. VANDENKERCKHOVE - DE BRAUWERE Horlogiemakcr binnen de stad Veurne, lest gewoond hebbende op de groote Merkt, Huis geteekend n.’ 1heeft de eer het Publiek te verwittigen dat hy zyne wooning en winkel koonit te vestigen ter zuid-zyde van de Appcl-merkt. IIy neemt deze gelegentheid waer om ter kennis te brengen dat er hy hem te bekomen zyn schoonc Pendelen naer den laetsten smack, goude en zilvere Z.akhorlugien, alsmede Slaghorlogien alle van de eerste hoedanigheid en door hem gewaerborgt. Hy beveelt zich aen de gunst van oen-ieder.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1847 | | pagina 3