burgerstand der stad veurn fr. fr. 11- 75 12- 24 19-00 05-00 1 k. Terwe, 18- 11 12-48 19- 07 00-00 Haver. 12 id. Boonen. t (40 Ten 6 ur. 45 min.ten 10 ur. 15 1 morg. ,ten 3 uren 15 min., ten 4ur. 0 ur., 7 ur. 35 min. na inid.,nae Bru DEN SCIII M P ER BESPOT. MIDDEL om do komkommer» to bewaren. on Tarwe Sucrioen Haver Boonen 44 21-00 20-50 18-50 29-00 1 id. 1/2 id. Rogge» Nieuw Sucriocn Haver, Boonen, Aardappelen,. Merkt tan Bkkgzn, maendag 16 r Middenprys. fr. 41 - 00 per tak van 150 24 - 00 16-00 28 - 00 18-00 27-00 MIDÜEN-PKYS 20-78 13-98 Tarwe van fr. 40-00 tot 51-00 de 145 Nieuwe tarwe 33-50 Rogge 20-50 NieuwSucri.* 18-00 Haver Boonen 12-00 lot fr. 14-00 11-00 11-12 13-00 13-06 22-00 06-00 pe Men kend in het noorden van Europa bovenal in Zweden en in Rusland, eene manier om de komkommers te bewaren die wyin Belgiën niet hebbenalhoewel dit zeer sterfgevallen. Den 14. Marie-Louise Dejonge, 9 mat Handboog-straet. Den 17. Leopoldus Coulier. 4 mae geb. te Bulscamp, aldaer gedomici Bewesterpoort. Vertrek-Uren van den Yzt 15 Juli. Dis niet beuiol cn i», En moet ijn neut met v»gen, Dus spreekt men u te na Gy moet u niet beklagen. o r DIF. SIMT MOKT DKS WKÈhSLtG VKKWAGTIS. Ter weslen-kant van ons rjk Niet wyd van de IranKbe wyk, Is een prochie waer de lieden Am de moeders Go.ls toebieden Hun gebeden Callen tyd. Om te ayn van ramp bevrjd. Aldaer, als in ander streven. Vind men die alluus veel spreken, En op ieder vinden iel, T welke dal met veel bedind, Eenen van die redenaren, Densende te tyn ervaren, Kreeg op xyuc beurt' een pak Door T vervuilen van ijn Irak. Die man groot in babbelmgen Kwam volgens gcwoonl, indringen Ter herberg, om eene toop: Hy begat licit in den hoop. Om aldaer te redeneeren Met de geen die daer verkeeren De» tondags, voor dal de mis, Door do klos aenkondigd is. Nauwelyss daer ingetreden Hy voegde itch by de leden Van het genever verbond Maer wal wonder! op dien stond Dal men sprak, van vele taken, Kwam er in den neut te raken, Eenen stank die g'beel hel huis Vervolde:.... hy met gedruis. Riep de meid; in lellen tooren, Wilde dat ty stelde voeren, D'oortake van too een slank Nog door vragen ol bedwank Kon ty de reilen uitleggen. Naer veel pralen, naer veel leggen, Men het vast besluit dan nam. Dal die stank uit 't kakhuis kwam. Neen tcid'er een van do lieden, Dat en kan too niet geschieden, Gy tyl allegaar gemist T is den baes, die heeft gepist In tyn broek wal lang voordelen Itoonil hy onbekwacm lo weren Van T houden, tyn water op: Ziet tyn lap', aemnerkl den drop Die van voortich komt acntoonen. Uier meert kwam de rust te woonen. En men trok te saem ter kerk, Om te doen een tang werk De mi», byna halt geleien. Kwam den slank weer opgereten, In den neus van onsen beid Denkt hoe dal by was gesteld! Ziende elk tyn boek toeluiken, Ende ras bun neute duiken Voor den slain, dio van hem kwatn; Waer op hy tyn aitogl nam. Ja hy lag de beesten loo;>en Op ryn kleeren, hy g'hecl hoopeo, Daerom vlugl' hy als een baet', In hel huis van eenen baes. Daer venogl hy de Ituisvrouve, Van te wassehen lyne mouw», Zyne vest en lynen Irak, Die al stonk als vullen kak. Want die beesten, wel te weten, Hadden hem dapper bescheten; En hy wou met bitteren drank Doen alwasschen al dien stank. Vruchteloos waren die werken. Men kwam nog altyd bemerken. Dal hy slonk gelyk een vos Die verwilderd loopt in T boseb Niels kon er dien stank beletten Hy kwam tich geslaeg voornietten Want lyn beurs die was voortien Van die beesijens die aenbièn Vele Jongenin bel teelen Dai rom moest hy mededeelen In den spot die hy altyd, Aen ander had loegewyd Al too tynde l'huis gekomen, Heelt de vrouw tyn fra. genomen. Dien gewassehen en gekookt In den ketel, die men stookt Als men hespen wilt bereiden Vrienden 'k wil u voerder leiden Tol onlknoopen dete taek Die moet strekken lol vermaek. Zoud gy wel eens koenen raden, Waer meed den held was beladen, En wat het was voor een beest Dan ivt gy een fynen geest:... Neen dat en kan gy niet leggen, Maer ik ral die laek uitleggen: Hy is tninnaer van den dis, Daer er veel te smullen is. Zoo by dies bad hy geloopen By den slagter, om tc koopea Soezen, welke hy terstond Nauwkeurig stak in den grond Van tyn beurs maer door bet praten Had hy die aldaer gelaten. Door den bitteren aengedaen Was T geheugen hem ontgacn. 'Tlekker vleescbje wierd bedorven, 'T had voor loon beesijens verworven. En hel was de week daer naer Als hy wierd den stank gewaer Nu moet hy tyn longe snoeren. Zoo by burgers, als by boeren. Want zoo hy maer iets verteld, M< n hem aenstonds vooren stetd Het geval dal wy bier melden Dit is een les voor die helden. Die in 't spreken, of in lang. Altoos willen d'eerstcn rang. Door een tninnaer van genacht, Liefhebber van menig klugt. Merkt tan Bri'gge, saterdag 14 A Tarwe van fr. 20-67 tot fr. 30-47 pi Rogge Boekweit Sucriocn Haver Boonen Aerdappelen lot men er genoeg heeft om een tonneken te vollen. Deze tonnekens moeten van eiken hout geinackt zynen eenen voet hoogte en zoo veel in de ronde hebbenOp een der einde en in het midden van het zelve einde inoet er een rond gat geinaekt zynalzoo groot dat men de hand zoude konnen inste- ken, welk gal moet gestopt worden met een stopsel van het zelve eiken hout, hetwelk men moet konnen uittrekken als men wild. Men maekt gevolgentlyk eene briene niet koud water en zout, en eijervol, immers zoo veel als om het tonneken op te vollen. Men houd deze tonnekeus in den kelder op een plankjen op dat zy niet zouden ver vriezen. Tot meerder zekerheid men legt eerst eene laegzout op de grond van het tonneken, dan eene laegkommers en dan eenige taks- kens dragon, dan nog eens eene laeg zout, komkommers en dragon tot boven toe, men overgiet dit dan met de briene en men steekt loos het kork er op. Op ’t einde van een pacr dagendit water of om beter te zeggen die briene word vuil dikke en groenhet welk men met de hand uit doet, en men vervangt het met verseh waterhet welk men er stillekens op giet: men moet altyd wel zorgen dat het kork er op blyft. Ofschoon men het water langstdit zelve gat moet doen uitloopen herhaeld men dit alle twee dagenhet is te zeggenhet daerin zvnde water doen uitloopen en er wederom nieuw in doen. Dan maekt men eene nieuwe brien, alzoo straf als de eerste, welke eerste men aftrekt hy middel van een zwikgatje die men by het onderste gat maekt, en dan giet men die Iweede brien er op,gemaekt met koud verseh water wel verstaande. Wanneer het tonneken eens begint is, moet men voortgaen met deslyting der zelve, want zy konnen dan maer eene goede maend bewarenbovenal als het groote komkom mers zynmet alle drie maenden van briene te vernieuwen en altyd het vol van verseh water te houden kan men dit groensel een jaer lang goed in de kelder houden. Wanneer inener uithaeld moet men het met een vorksken of fourchelte haestig doen, op dat het kork niet lang er van zoude zyn altyd oplettende dat het tonneken vol water is. (69 c. 2 PRYZEN DER BROODEN o o goed en voordeelig is om des winters op de tafels zulke groonsels te konnen brengen. Deze komkommers bewaren zeer wel inde briene, geplukt zynde voor datzy ryp zyn; zelfs, in de streken waer dat er veel zyn, voed men dea winters het vee er mede. Zoo haest de komkommers getrokken of geplukt zynbewaert menze in vers water, GzsooitTts van den 14 tot 20 Oir Ht VVELVK. Den 14. Vietor-Franciscus Cambien. man schilder, lest gewoond lubben Brussel, tegenwoordig wounendctc\c geb teGend, met Anna-Cecilia Delate jonge dogter, byzondere, geb. en wo te Veurne. Een engelsch dagblad bevat thans eenen uitvoerigen brief van John de la Hayeover zyn plan, om Engeland en Vrankryk door eenen spoorweg met elkander tc verbinden. Sir John heeft daer toe de plaets der zee tus- schen Calais en Douvres gekozen daer waer de zee niet dieper is dan 200 voetenen den grond zeer glad is (zynde zulks door eenen beroemden geleerden verzekerd), zal eene yzcren buys met cyke duygen en eene laeg steenen, van het eene land naer het ander worden gelegd,en sir John wil doordeze buys heenlangst den grond of bodem der zee, van Douver nao Calais stoomen. Ook de kosten heeft hy nauwkeurig uitgerekend, zy zyn slechts 2 ’/z millioen p.st.(02 >/j million fr.). OOSTENDE. BltlGGE. Ten 7 ur. 25 min., 10 ur. 50 m.’sin 45en 8 ur. 10 min. na mid.naeGe Ten 7 ur. 25 min.9 ur. en 10 ur. ’smorg. ten 1 ur. 45 min.3 ur. en 10 miu. 's avonds mie Oostende. P R Y S DER GRANE Ter Meikt tan l’eutne tan 18uu Er waren te merkt heet. 404 Terwe. Rogge. 188 id. Sucrioen. van dit c 54 c. u 1 80 1 18 1/ De Diligentic van Veurncop Yper i dagelyks uit de Peerdepoitery, om 6ur Idem van Veurne op Nieuport en O ten 7 uren ’s morgens.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1847 | | pagina 4