Mi HM MMS* BURGERSTAND DER STAD VEURNE. 2 A Kogge, Vertrek-Uren van den Y zer-weg 21 October. Rogge 16-00 00-00 Sucrioen 12-50 14-50 Haver 09-50 14-00 Boonen 14-50 16-50 PRYZEN DER BROODEN •r s 45 c. t »o 2. OP DEN OMLOOP VAN HET GELD. id. RAE D SE L. Merkt van Br.nGEv 11-00 8- 75 8- 70 11-00 7-00 (2» 12 2 innendenge- Vcurne, huisvrouw deurwaerder Terwc, Sucrioen, Haver Roonen Aardappelen Tarwe van Kogge Boekweit Sucrioen Haver Roonen Aerdappelen Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen per zak. Merkt tan Buig ge, zaterdag 29 April. fr. 14-14 tot fr. 16-32 per bed- niaendag 1 Mei. Middenprys. fr. 26 - 75 per zak van 150 litres. 15-00 14-25 12-25 18-00 van dito. c 35 c. u 1 g 1 id. 1/2 id. Mjn naem is wel bekend; 'k word groot en klein gevonden Nu rond, dan vierkant, ook ovael. Ik ben somtyds voorzien met meer dan zcspaer monden En nimmer spreek ik een'ge lael. En, schoon ik veelljdsword met goud geheel omtogen, bit zet my luttel weerde by. Ik zie noch zon, noeh maen, hoewel voorzien van oogen. •T zy dat ik schrei, of lach 'k ben niet liedrocft of bly. Men vind my meest allyd in huizen en paleizen, In kerken, klooster, ja in 'l hof. Ik ben den eigendom van dwazen en van wyzen En zoo ik roem verdien' 'l is lot myn makers lof. Ik zal ten overvloede, u verders nog verklaren, Dat ik een negenui van letters hebben moet. De vyf eerste daer van zullen u openbaren Het kleed, waer mtS: natoer de vruchten pryken doet. Voegt gy er 'l zesde by, dan ben ik wal voor dezen De helden veel van dienst geweest is, onder 'l slaen. Wal dat myn vader was kan ik u ook doen lezen Als gy het laetste alleen zult hebben uitgedaen. Do gene die willen geld potten en het alzoo verbergen, zyn gelyk de doelen of uit- terste einden van liet menschelyk ligcliaem welke den doorloop van 't bloed die hel be vochtigt en voed zouden beletten dan zou den welhaest de grondslelsels van het leven in ’t hert, de andere dealen des ligchaems, en in hen zelven te niet konten. Het geld is macr aen u uit hoofde dat gy het ontvangt en het genoegen heeft van in de handen te nemen en daer mede uwen nooddruft of zinnelykheden aenlekoopen buiten dat behoort het gebruik van dit inetael aen uwe medeburgers, en gy kond hun daer van niet ongerieven zonder eene onregtveerdigheid en eene staetsmisdaed te begacn. Het geld draegt het afbeeldsel van den vorst, maer het uwe niet, om te doen herinneren dat hel maer aen u is ten einde het verder in ontloop te gevenen dat het niet betaenid met een ander oogwit het niet betaemd met *1 u het zelve toeteëigenen. Myn oogwit is niet, lezer, te willen aen- raden om altyd u seffens van het ontvan- gene geld te ontmaken neenneenhet schild veelwant het spreekwoord zegt dat het zeer goed is een appelken tegen de dortt te bewaren, maer ik wil zeggen dat er lieden zyn die door gierigheid hun geld potten, en er armoede by lydendus zoo lang zy leven is dit geld buiten omloop, is het toen te verwonderen dat er zoo veel lieden gebrek in speciën hebben OOSTENDE. Ten 7 uren 'smorg.ten 12 ur. 40 in. na mid., en ten 3 uren 45 min. na mid., naa Kruggeetc. Gesooetes van den 30 April tot 5 Mei HUWELYKEN. Den 26. Petrus-Jacobus Pieren, jongman, landbouwer, geboren en wooncode te Veurne, met Sophia-Joscphina Rouvelioen, jonge dogler, kleermaekstergeboren en woonende te Leysele. Den 3. Joannes - Ferdinandus Provoost jongman, dienstbode, geboren te Wulpen, woonende te Ramscappellemet Maria- I.udovica Pylyser, dienstmeid geboren to Ramscappelle, woonende te Veurne. Ludovicos - Jacobus Houbaert, jong man, timinermans-knegtmet Charlotte- Josephine Dehaese, jonge dogler, werkster, beide geboren en woonende te Veurne. STEtlFOBVALLEN. Den 30. Carolina-Justina-Maria Boudeweel, bezonder, 21 jaren en boren en woonende te van Bencdiclus Picrret Nieuport-strael. Den 4. Justina Carnawerkvrouw, 47 jaren, geboren te Veurnehuisvrouw van Joseph Brunéhospitaal. u l h. 1 id. 1/2 id. P R Y S 1) E ll G R A N E N Te Merkt ran l’eurne van 3 Mei. Er waren te merkt 362 hcct.Terwe.3 id. Rogge. 237 id. Sucrioen. 32 id. Haver. 90 id. Boonen. 56 id. aerdap. Tarwe van fr. 25-00 tot 27-00 de 145 liters. MIDDEN-PRYS. per Heel. fr. 17-84 10-90 9-20 8-01 10-56 5-45 aenhang by de nationale vertegenwoording afteveerdigen. De heer de Lamartine die zich aen hel hoofd van al de lysten heeft be vonden levert genoegzame waarborgen op. De heer Ledru-Rollin en zyne aanhangers komen maer verre achter al de vertegen woordigers der gematigde republiekanen. In de departementen zyn byna al de oude gedeputeerden der oppositie in de kamer gekozenniettegenstaendchunneafkeuring diezy hebben laten blyken wanneer zy ge- waer werden dat hunne oppositie een zoo beweenelyke einde heeft gehad. Het getal der overdrevene en der werklieden ,uitgezondert te Lyon, is zeer klein, en beloopt tot hon derd niet. Van nu af kan men de nationale verga dering in dry zeer onderscheidene parlyen verdeden do roode republiekde blauwe republiek en de witte republiek. De roode republiek, waer onder zich bevinden Le dru-Rollin, Flocon, Barbes, Louis Blanc, in een woord al de socialistenzal de kleinste in getal zyn, maer zal zich op het volk steunen, byzondcrlyk der leegeklas, en eene geweldige minderheid uitmaken. Zy zal allyd nieuwe en aenzicnelyke toegevin gen willendie zullen geweigerd worden. De witte republiek uit al de legitimisten samengesteld, zal van tyd tot tyd met de verbitterde menigte gemeene zaek komen maken om de blauwe republiek omver te werpen, mits later zich er van aftescheiden wanneer zy zal overwinnaar zyn, om ook hel gezag te betwisten dat alsdan maer twee mededingers meer zal hebben de roode en de witte. De blauwe republiek, groot corps zonder veel krachtdadigheid, groot werktuig om de dekreten te bekrachtigenzal van den eersten oogenblik het centrum samenstellen en eene aenzicnelyke meerderheid hebben die de twee partyen zullen trachten te ver doelen en te verflauwenhet zy in gezag het zy in getal. Deze zal samengesteld zyn uit alle de gematigde republiekanenuit alle de oude orleanisten die de republiek aen- veerden. 'Zy zal veel bekwame mannen tellen. De nationale vergadering van 1848, ver toond zich zoo verschillende, in hare samen stelling als deze van 92, en het verschil dat men er bemerkt, bestaet maer alleen in de sterkte der partyen. In 92 was het schrik bewind het sterkstein 1848 zal het getal dier mannen niet aenzienelyk zynmaer in 92 bestonden de monarchisten byna niet, daer zy in 1848 talryk zyn. Tusschen beider zal zich zoo als altyd een talryk centrum komen plaetsen, maer het zal gcene voor drachten durven doen en zich eerst door de roode en witte laten op de bres verslagen. Hier opent zich het uitgestrekte veld aen de vooruitzichten: ofwel de witte republiek zich met het centrum vervoegende, zal zegenvieren, ofwel de gebuertenissen zullen eenigc gelukkige soldaten doen opslaan. Volgens de voorzeggingen van Olivarius, zal Frankryk elf maenden republiek hebben, en dan Hendrik V, en Parys in bloede en vuer verkeerd (scheuring tusschen do roode en de witte)vooralleer tot het gelukkig tyd- stip weder tekeerendat hy ons in het ver volg verhopen doet. Frankryk moet, zoo als op den 18 bru- maire, onder het willekeurig krygsgezag wederkeeren. Wy zouden oenen beteren wensch willen doen. Frankryk is zoo als men ziet nog t’ einden zyne moeijelyke dagen niet. Wel is waer dat alles sedert den 24 february, uitgezonderd de aenhoudende beroerten in de departe menten, politiek gesproken, nog al wel afgeloopen is, maer financieelykis het geheel anders gesteld. Het krediet is maer een spreekwoord meeren hoe veel tyd zal het niet moeten kosten om het weder te doen herleven en nieuwe betrekkingen aen te knoopen 3 15 Van alle kanten hoort men niet dan van gespaerzacinheden spreken vele familien vertrekken zich om geheel afgezonderd te lande te gaen leven met het geen zy aen de schipbreuk hebben konn'cn onttrekken; andere verlaten hunne rykversierdc appar tementen en sehaffen hunne dienstboden en treinen af om geheel ccnzaem in een geinen- blecrd appartement te gaen leven met eene enkele dienstmeid alleen. Van alle kanten ziet men eigendommen tehuren oftekoopen. De kooplieden en winkeliers zyn verpligt hunne goederen met 20 en 25 ten honderden verlies af te steken, om geld te konnen maken, en nog vinden zy gcene koopers ten zy by den vreemden. Het geld wel is waerkomt weder tc voor- schyn macr wat voordeel bekomt men De handelsbetrekkingen hernemen niet en zullen zoo haest niet hernemener worden gcene zaken verricht en niemand werkt alles is in spanning en ellende. Men heeft samengerek end <lat I.amartNie inde verschilligc kies-collegien 5,548.201 stemmen bekomen heeft. BRUGGE. Ten 7 ur. 35 min. en ten 11 ur. smorg., ten 2 ur. 30 min. en ten 8 ur. na mid.uae Oostende, etc. per veurn. Zak fr. 26-17 16-00 13-51 11-75 15-52 7-98 zaterdag 29 April. 10-00 tot fr. 11-00 10-00 7-50 7-89 10-00 5-50

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1848 | | pagina 4