OPMERKINGEN. de zei'0 ■Br a feit voorgcsteld Zeven rnizoen van national0 van zj-nu de heorcfl al Frank' te komen lan zyne» >rbon ver sta e? en •dl buiten ver?tacii, nz ichlen gerucht' >in de ri ssen die honderd gedele- duitenil 5 dje ar* jang va-i openg'-- >e /’o/<’« >v door het hez en de i oogenblik indel w’P' een uien" ukt staen- leid uil de Proudhon Leroux ct» rangs van d0 ie gerezen. er Buchez, e midden B volgende i volk is zyn. oiil- lotrreerd- van bui de volk*' van lill'l el keizer- ren ’s avondt. ,yndeheb- ■en opengc- iiin vaendel bet gebouw- olgdevalt beurt het gangers die dat zy op' irt het °P nige nyze )r Blanqui ering ter- het Pelen vraegt hy nbcsehr f- 5 ingangen zal zyn. Réforme\ was de roep van den 24 februaryen het volk riep Ja réforme Het kwam byeen en vocht, en kroon en troon vielen en verbryzelden. Had men repu bliek! geroepen van den eersten oogenblik, de troon was staende gebleven en het rcpu- blikacnsch eedgespan had nogmaelsgesla gen geweest. Men had voor den schrik van het woord alleen terug gedeinst, even als men nu voor den af keer van de daed zou terug gedeinst hebben; inaer het woord Polen verschoonde en verzachte de daed en men trok op leve Polendat dry staten buiten zyn bereik ligt, terwyl men aen zyne deur, in Italien, zyne hulp inroept. Het is by vergissing dat men gezegd heeft dat de heer Buchez de ontbinding der kamer uitgesproken heeft. Het is de citoyen Hubertdiezich hieraen heeft pligtig gemaekt. De citoyens Delescluzc en Pilette heb ben hun ontslag naer Parysgezonden. De voorbereidselen van het groot feest op het Mars-veld zyn opgeschorst. By besluit van den minister van bin- nenlandsche zaken zullen de function van commissaris-generacl in de departementen den 18 mei ophouden. In ons nummer 1177 hebben wy cene be rekening gesteld over de tydstippen, sedert ’tjacr 1788 wat voor verschillige beroerten, opstanden en veranderingen er in Vrankryk zyn uitgeborsten tot 1830, wanneer men de Bourbons verstoote en Louis-Philippe op den troon verheven wierd. Sedert dien tydstip voede een-ieder de hoop dat, onder dit bewind, de vrede en rust niet meer zouden onderbroken worden het betrouwen dacr op was in alle landen en den koophandel stond daer op vast ge- staefd maer plotselings berst er al wederom te Parys, een opstand nit, den koning en al wat van hem afhangt moet vlugten men word wederom republiek en een voorlopig bestuer word daergcsteld. Voor wat eene uitwerking dit by gansch het franseh volk te wege brengt moeten wy niet verders handelen want een-ieder kan dagelyks zich dacr van in de dagbladen on- derrigten. Laet ons dan wederkeeren tot den merk- weerdigen dag des opstandsden 24 februari. door de regering bepacld. Het actief der spaerbank, behalve de sommen voor den dagelykschen dienst benoodigd, wordt bezet in belgische fondsen en obligation. De baten vormen een reserve-fonds. en hetzelve wordt bezetin voege geinakkelyk te gelde te kunnen gemaekt worden.De spaerbank slaet onder bestuer van cencn administratie raed. Alle dry maenden wordtde staet der kas bekend gemaekt. De houders van spacr- boekjes der tegenwoordige spaerbauken zullen de overschryving hunner geldstorting op de registers der nieuwe kas kunnen be komen. Zes honderd mannen genomen in do zeven regimenten der ruitery mogen naer hunne haersteden terug keeren onder voor- waerdc van by den eersten oproep hun korps te vervoegen. Een dergelyke maetregel zal in 't kort voor het voetvolk genomen worden. De miliciens der klasse van 1842 zullen naer hunne haersteden worden terug gezon den en die van 1847 zullen in het kort onder de vaendels geroepen worden de klas der miliciens van 1843 van de ruitery zullen insgelyks naer hunne woonplaets terug koeren. Men meldt dat de kamers den 20 dezer innend zullen ontbonden worden. Er zullen nog verscheidene wetten tcberaedslagen zyn, namelyk over de onbevoegdheden, de post- hervorming hetzegelregt, de warrants en eindelykde wet op de spaerkassen. Vuist, 20 Mei. Ecrgister heeft ons tribunael zich naer Zarrcn begeven ter schouwing van oenen persoon van Rousselacredoor twee andere rondleurders van eene hoogte gestooten geworden en de beeuen gebroken heeft. De zack onzer bakkers heeft te Brugge geen plaets konnen hebben, gelyk wy het in ons vorigen nummer gemeld haddenom redenzegt men dat een regter afwezig was en maer by vier weken zal opgeropen worden. Dit is eene teleurstelling voor die lieden welke zeer kostelyk moet wezen. feesten op feesten op zondag 28 dezer, gaet er eene feest by het muzick-genootschap van Apollo plaets hebben dan is er eene feest in de Rhetorica op handen en op den Sinxen-mesdachgaetcr, in onze wandeldreef, een luistcrryk vinke-eoncoursplaest hebben. re-de-de-deu w scruit. De knegt van d’hcer De Grave burg meester van Stuyvekcnskerke, is van een stier verrampeneert geworden terwyl hy hem nae Dixmude ter keuring leidde. y hopen alken te den arm, mgrv pen nen e ge le af;'i‘losl Hen zi' b BELG1EN. Brussel, 10 Mei. De commissie, by koninglykbesluit van den 22 maerl laetst benoemd, om hel werk- stelsel der gedetineerden in de gevangen huizen te onderzoeken, heeft hare zending volbragt. De commissie is van gedachte dat het werkzoo als het nu in de gevangenhuizen ingerigt is, wezenlyk concurrentie daerstelt aen het vry werk. Daerom stelt zy voor in het vervolg het werk der gevangenhuizen tolde volgende punten te bepalen 1. ” Het werk dat noodig is voor de behoef ten der gevangenissen zelve. 2. " Hel industrieel werk voor den uitvoer. 3. " Het werk om nieuwe nyverheden te beproeven. 4. ® Het lanubouwwerk. De Monitcur behelst ecu koninglyk be sluit, waerby alle straffen wegens inbreu ken op den dienst der burgerwacht, door de tuchtraden uitgesprokenworden kwyt- gescholden. Men verzekert dat de gemeenteracd te Maeslriehl een adres opgesteld heeft om zich tegen de scheiding van Limburg mei Hol land te verklaren. Men verneemt op eene stellige wyzo dat het code Napoleon in alle pruissisclie staten zal ingevoerd worden. De straffen door het strafwetboek voorgeschreven zul len eenigertnate gewyzigd worden. In Engeland is men werkzaem bezig met de kusten te wapenen. Het ontwerp van wet, krachtens hetwelk de staet zou gemagtigd worden eene spaer bank op te rigten, behelst hoofdzakelyk de volgende bepalingen van algemeen belang: Binnen het bestek van een jaer zal de rege ring ten minste eene spaerkas daerstellen in ieder vredegeregts-kanton. Er zal niet meer dan 1500 francs per persoon mogen in bewaring genomen worden; doch door de oplooping der intresten mag de storting tot 2000 francs gaen. Zoo deze laetste som is overschreden, geeftzy geenen intrest meer. De jaerlyksche intrest is bepaeldop 3 fr. 05 cent, per 100 francs. Deze intrest be gint te loopen den 10 dag naer de storting, en houdt op, den dag dat de uitkeeriug eisch- baer wordt. De statuten bepalen den uit stel en dewyze van uitkeeriug.De gestorte sommen kunnen kosteloos, op verzoek van de houders der spaerboekjes, veranderd worden .in nominative inschryvingen van renten op den staet. De koersaen welken deze conversie kan verkregen worden wordt Men begeeft zich te peerd nae ’t plein voor 'l stadhuis, dat op dit oogenblik met troepen bedekt is; artillery, kavallerynationale gardes, infantery, g irde-mobilevragen om krachldadigiyk mei de vyanden van het maetschappelyk bestaen te eindigen. Acht uer ’s avonds. De magt is aen de executieve commissie behouden; de opstandelingen zyn op de vlugi of aeugehoudenDe verbittering is groot jegens een-ieder die de ongelukki- gen maer durft beklagen, welke aen dit stoutmoedig voornemen hebben durven bydragen. Men deelt van alle kanten de volgende proclamatie uit Stadhuis van Parijs. De volksvergadering is niet ontbonden. De voorzitter voor hel gedruisch wykende, heeft de zitting opgeheven verklaerd. De goede burgers van Parys zyn geroepen om den eerbied aen de volksvergadering verschuldigd en door de algemeene stem ming ingesteld, te handhaven. De volksvergadering aenranden, dat is de republiek iu february veroverd endoor de vergadering uitgeroepen, aenranden. Burgers Leve de Nationale Vergadering! Leve de Republiek! De representant des volks, meijer van Parys, Morrist. Het is ten vyf uer dat Barbes bezit ge nomen heeft van hel stadhuis na dat z) ne vrienden dry wapen - magazynen aen do plundering overgeleverd hadden. Hel vaen del van bannier der clubs. Barbes, op eene tafel staende, heeft zyn provisoir gouver- nement uitgeroepen. De heer fliore is een weinig later met Albert acngekomen. Toen de garde-nationalc, do infanterie en de artillerie aenk wam, heeft Barbes zich in de zael der beraedslagingen verwyderd. De deur van deze zael was in staet van ver dediging gesteld. Hy heeft toen eenen op roep tot het volk opgesteld, maer weldra kwamen de gardes van het 3.* en 6.’ legioen. Na eenigen wederstand aengeboden te heb ben, werden Barbes Albert en Thoré aen- gehouden. Do kolonel Clement Thomas was aen het hoofd der gardes die het stadhuis aengcvallen hebben. Hy werd door stukken glas van eene glazen deur aen den arm verwond. Het stadhuis dat ten vyf uer ingenomen werd, heeft gedurende eene regering van minder dan een uer, twee provisoire gou vernementen gehad. Het kommandement der garde-nationale en garde-mobile en van het leger is ge- plaetst onder het opper bevel der generaels Bedeau, Fouché en Baragay d’Hilliersen is in dry onderscheiden deden verdeeld. 16 mei. De poogingen tot het daerstellen van het schrikbewind dat wel zeker het inzicht was der genen die de zaken van Polen voor voorwendsel namen, is, de Hemel zy dank, nogmaels verhoed. Wy zeggen voorwendsel en dit is wel degelyk het woord want waer- oni als de republikaensche heethoofden hun stelsel van gemeenebest willen bevestigen, door het zelve uit te breiden, kiezen zy juist de minst mogelyke kans van lukken om Warschauw te bereiken behoeft men ver scheidene staten te doortrekken, en Saxen en Prussen zullen niet zoo ligt hunne gren zen aen de fransche legers openen om te gaen waer zy verkiezen. Men heeft het volk een feit voorgcsteld dat ryk is aen grootc herinneringen; men heeft het van het Polen van 1772 gesproken; v-in dan afhad men een roep tot vereeniging, eehmael vereenigd zynde, dachten de kopstukkenis men sterk en kan men han- uelenblyvende later te zien wat de uitslag

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1848 | | pagina 3