Y 1 Haver Boonen 30 2 15 burgerstand der stad veurne. Merkt van Bizets, Rogge Sucrioen Haver Boenen kil. id. id. 23 12 10-50 tot fr. 11-50 8-00 8-75 5-50 10-50 5-00 tnae ndag 10 Oei. Middenprys. fr. 25 - 75 per zak van 150 litr®*' 14-00 13-75 10-50 17-00 Tarwe Rogge Sucrioen .Tcrwc Rogge, Sucrioen, Haver, Boonen Aerdappclcn Merkt van Brvggz, zaterdag 14 Oct. Tarwe van fr. 16-50 tot fr. 10- 00 per heet- Rogge Boekweit Sucrioen Haver Boonen Aerdappelen Gsboortis van 9-25 11-00 8-50 11-50 8-00 per zak. - c 1’ R Y S DER GRANEN Tc Merkt ran Tcuino van 18 October. Er waren te merkt 1346 heel. Tarw. 74 Rogge. 310 id. Sucrioen. 68 Haver. 29 id. Boonen. 00 id. aerdap. Tarwe van fr. 21 00 tol 27-00 de 145 liter» 15-00 16-00 12-00 14-75 09-00 09-57 11-00 13-50 M1DDEN-PRY3. per Heet, perveurn. fr. 17-82 10-56 0-11 6-89 8-35 0-00 Vertrek-Uren van den Yzer-v't 2 sept. HET ONDERSTS DER VOLKEREN. OHMOX'-o— In het midden van eene overeenkomende Samenstelling der wenschen van alle goede lieden ten voordeele der volksonderwyzing; hoort men dikniaels nog wel redeneéren voor cn tegen de liefdadige gunst die men daer- mede verschaft aen de arme volksklas. Deze zaek is nog te zeer verward en te gevaerlyk op dat wy niet ter herten zouden nemen om den indruk dacr af te tragten uitte- vegenwy tot wie de rugtbaerheid zich be- zonderlyk wend om te verkondigen en be- hulpzaem te wezen zoo veel het in onze magt is, de persoonen die van het openbaer on- derwys de gedaglcn van hun leven maken. Ziet hier een kort bewys op de gewoone manier geuit Dit onderwys ofde leering is zomtydscene ongelukkige gift in de lagere volksklas, by voorbeeld nauwelyks de zoon van cenen landbouwer of ander werkman kan lezen schryveu en rekenen, of by heeft eene tege- ,v„rr.. r.’* fr. 24-42 15-47 13-37 13-79 12-23 0-09 OUDE BYGELOV1GE GEDACHTEN over de ongesteldheid tan den tijd. Ovirhouds bragten de Honden hunnen koning om hals als de regens de vruglen der aerde vernielden, denkende dat het do majesteit was die dit kon helpen. Zeven dingen, zeggen de oude wetten van Ierland betuigen de onweerdigheid van den koning, te weten ’’Onwettige tegenstreving in den raed schending der wetten, hon- gersnoodonvruehtbaerheid der koeijen, het vortigen der fruiten, het vergacu der gezaeide granen. Dit zyn zeven brandende fakkels die het slegt bestuer van eenen koning aentoonon. De spaensche geschiedenis-schryver Solis Verteld dat, wanneer den keizer van Mexiko den troon beklom men hem deed zw< eren datgedurende zync heerschappyde regens zouden vallen na behooren en volgens het jaergetyen dal er nog overstromingen nog groote onvruehtbaerheid der aerde zouden voorenvallen nog de zon geeno slegtc in vloed zoude veroorzaken. Heden nog in China is het ook eeno acn- genomene grondregel dat zoo het jaer goed is, het beleekcnd dat den keizer van den hemel gezegend is, ook zyne onderdanen zyn hem daer voor grootelyks dankbaer, maer hy is zeer blootgesteld vauonlroond te worden zoo er eene aerdbeving, eenegroote overslrooming of brand voorenvalt, want nisdan, ofschoon deze nog wat slimmer zyn om te weten dat hy dit niet kan helpen, ge- loovcn zy evenlwcl dat deze geessel des hemels voorvalt om hem te straffen over zyne onweerdigheid. Zyt toen keizer in zoo een hemels ryk. Een geneesheer heeft het middel ont dekt, om de vallende ziekte te genezen, cn reeds den gelukkigsten uitslag verkregen door zyne behandeling. Zie hier zyne gcneeswyze Op het hoofd des lyderslegthy een spoedig werkende fitsel van twee streepen middellyn, welke hy iedere veertien dagen versteekt, gedurende drie maenden tyds, waerna de ziekte geweken is. Overal hoort men spreken van eene remedie tegen de cholera. Dezelve bestaet in eene scheikundige menging, tot heden nog weinig gebezigd de dryvoude chloreer van koolstof. De uitvinding is gedaan door een jongen geneesheer der hospitalen van Ber- lyn, diedaeruit de gclukigstc gevolgen heeft bekomen. De geleerden scheikundige Dumas, te Parys, is op dit oogenblik bezig die kwestie te onderzoeken. PRYZEN DER BROODEN tan dito. (45c. u 1 k. g 10 id. 1/2 id. den 15 tot 20 October. STERFGEVALLEN. Den 13, Joanna-Thcresia-Cornclia Luci* darmc, 4 1/2 jaren Zuid-straet. Alexius Lust, 2 jaren 3 maenden, Noord-straet. Den 16. Henricus-Franciscus Goosson, 8 maendenBeweslerpoort. Napoleon-Carol us-l.udovicus Noyc, dagenOost-slract. Den 18. Modestus Gcva72 jaren goboren te Veurne, man van Isabella Hoorcnbcrgo, Noord-straet. Josephus Bruné, 57 jaren geboren to Brugge, weduwaer van Coleta Ganne, cn van Justin» Carna, Hospitael. Calherina begier j 65 jaren, oude dogter, geboren te Duinkerks, woonendc tc Veurne, l’anne-straet. nigheid voor het beroep zyns vaders zyne ouders zelvetragtten hem daervan aftekeeren, zy willen er een advocaet of een doktoor van maken. Daer uit spruit dikniaels eene belemmering in zekere beroepen daer door komt het ook dal er een oneindig getal jon gelingen in groole pretentie leven welkcdoor de vreedste teleurstelling gestraft word dus deze geletterde lieden, hun zonder een zeker bestaen bevindende zoeken alle middelen uit om aen de kost te geraken, en deze keirels zyn heel gevaerlyk voor de zamenlc- ving; ook behoort men wel in agt te nemen of er geen perykel is van de ambachten en den landbouw daer door tc beschadigen of te niet tc doen komen. Geen een van onze lezers, wed ik zoude dit willen beantwoorden, en meer als een misschien, denkt dal het mocijelyk is zich daer over tc uitten. Deze antwoord is nochtans zeer eenvoudig. VVaerom den boere-jongen of dien van een werkmandie wat inslruklio bekomen heeft, gelooft hy geropen te zyn om zich bo ven zynen vader te verheffen? Hel is dal by ons, ongelukkiglyk een weinig onderwys nog eene uitzondering is, hel is om dat het vergenoegend is van een weinig oiiderwyziug te hebben bekomen om uit de geineeno linie tc vallen. Indien de boer of de werkman zelve wiste wal hy zyn kinders doet leuren, dezo zouden hun in hel gevolg nictwyzer en hoven hunne ouders aglten. Deze pretentie of vordering waer af men zich beklaegt, deze bedrogene eer zuchten zyn dan de vrucht niet van do altehoogc geleerdheid, in tegendeel moet men dit loewylen om dal de geleerdheid nog niet genoeg is uitgebreid. Gratie aen hel publiek onderwys, de volkeren zyn uil de onwelenheid opgeslaenen met nog wat meer bevordering zal men lot dealgeiuccne geleerdheid komen. Ir is iets anders die ons verontrus tende inacklen het welk wy ook moeten traglten te doen verdwynen zoude hel wacr zyn dat het verstandsvermogen een zekeren afkeer en walg voor de mekaniek-werken verwekt? Is hel waer, indien al de mensclien tot een zekeren trap van geleerdheid kwa men, er geen lieden meer zouden gevonden worden die melzer schoenmaker landbou wer of ander dergelyke beroepen zou willen uitoefenen? Zoude het eindelinge waer zyn dat, ten einde zekere beroepen niet ten onder zouden gaen, een groot deel leden der zamenleving voor allyd verwezen zoude zyn om onwetende of verstandeloos te bly ven Ongetwyffeld, de beroepen waer af men wil spnken, zyn diegene die door hunne vuiligheid, zwaren last, of perykels, eene tegenigheid aen cen-ider verwekken; wy zullen ons niet bepalen met te zeggen dal die beroepen niet uitgeoefend worden dan door noodwendigheid, of om reden min onder worpen zyndeaen de mededinging, zy meer voordoden oplevercn en zoo lang die voor- deelcn en die noodwendigheden zullen be staen de nedcrachlige beroepen altyd lieden hebben die de zelve zullen willen uitoefenen. Het onderwys van den werkman, volgens mymoet bovenal strekken om met moed de tegenigheden in zyn beroep te verdragen, en hem ter zelver tyd het genot der voor deelen inteboezemen die men daer uit kan trekken. Men zoude zulkdanige lieden niet beter vergelyken dan aen een soldaet, waer af den stiel zekerlyk niet vry is van perykels nog van beroofdhedeninacr die dit ver draagt zonder daer over te klagen want hy is ondersteund door het gevoel van zyne pligten door de agting dat zyn beroep geniet. Er bestaet eene pligt voor den soldaet: rekend ook op de orde en pligt van den werkman, als gy bewezen heeft dat zyn vreedzamig werk hy u in eer staet zoo -’en wanenhandel. c 35 c. u 1 lli (23 1 ra 12 1/2 OOSTENDE. Ten 7 uren ’s inorg.ten 12 ur. 30 mid., ten 3 uren 45 min. en ten 6 ure’ mid.nac Brugge etc. BRUGGE. Ten 7 ur. 35 min. en ten 11 ur- 1,1 n(1j ten 2 ur. 30 min. cn ten 8 ur. nat®’ Oostende, etc.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1848 | | pagina 4