s1/2 V ■-1 o I id. J 22 o e PRYZEN DER BROODER (42c. 3 U I -’ H Vertrek-Uhen van den Yzer-<‘'c^ leerci zak' Boterpryzen VEURNE. To rwo Rogffc Sucrioen Haver Boonen Tarwe van fr. Hogge i Haver Gcerslo Boonen Boekweit Aerdappels alderregtzi ;en Dcooko 22 October. Middenprys. fr. 23-72 per zak van 150 l*,r 15-70 15-55 10-24 15-78 id.zaei Rogge Sucrioen Haver Boonen Merkt van Terwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 1301 stukken Boter wegende 11/20 a I 3/-® kil. zyn verkogt van 0-03 tot 1-14 '2330 eijers fr. 1 45 a fr. 1-50 het 2a- ran 1/2 id. J M 1 1 dito. 1 1/2 ,1/ BURGERSTAND DER STAD GEBOORTEN. den 20. Amandus Berteloot, zoon van Petrus en van Susanna Mortier, palen. den 21. dementia Baelen, dochter van Cornells en van Joanna Visage, Vestenslraet. den 22. Leonie Gadeyne, dochter van Charles en van Isabella Decorte, Bewcsterp. STERFGEVALLEN. den 19. Prudentia Ryssen, 9 dagen, dochter van llenricusen van Virginie Trensaert. den 21. Alphonsius Depuydt,4 maendcn, zoon van Seraphinus en van Coleta Gceracrt. den 25. Josepha Warmoes, bciondere» 85 jarengeboren te Wulpen, wooncode Veurne, weduwe van Antonius Leelairc» dochter van Joannes en van Angela bouwers. den 26. Pieter Proot, bczonderen “4 ren, geboren lo Houlhem, wooncode W Veurne, wed u waer van Maria Nobus, zooi* van Joseph on van Marie Desandt. 14-00 15-00 12-00 14-50 8-75 10-00 11-00 11-00 MtDDEN-PllYS. per fr. 16-51 9-88 9-03 6-39 8-52 Merkt van Banaalzaterdag 20 oclober' fr. 16-00 lol fr. 18-00 per I"-1'1’ 9-50 9-75 6-00 7-00 9-00 9-50 10-00 11-00 6-50 7-50 5-00 5-50 per HET WOORD DIEF. Dief is eene van de uitdrukkingen die teu vollen afwykt van do ware beteekenis, en die, hoe meer dat zy byzonderlyk is, is zy anders niet toepassclyk dan by uitzon dering. No^tans ’t is klaer dat eenen dief een menten it die iel» neemt die hem niet tgekomtdus deze ontegensprekelyke be teekenis acnnemendo, kon ik bytia geene eerlyke lieden vinden die niet verdienen dezen naem to dragen, waer af ik nu hier zal handelen. Aenmerkl dat, als ik zegge, eerlyke lieden, ik wil niet spreken van leveranciers, nog ministers, nog kleedermakersnog wissel- agentendie al menschen zyu die min of meer aen de kritiek onderworpen zyn on- getwydeld wel ten onregte), maer van de cirlyksle der eerlyke lieden, gelyk by voorbeeld, de deugciryken en alderregtzin- nigsten kruidenier, do agtingsweerdigi ambtenacr, de wakendo vcldwagterenz. immers al de zuiverste die in de zamenlc- ving gevonden worden, zoude ik niet willen waerborgen dat zy nooit, of ten minsten toch ecus in het levenhet zevenste der tien geboden niet overlreden hebben du-> al- zoo komt men in volle regt van den naem to verdienen die men gewoonelyk toepast aen dengenen die zich de goederen van anderen toccigend Dat elk zyne consciëntie onderzoeke, wy zullen beginnen, met den aglbare kruide nierhebt gy nooit gene slegte sols in de rollekens van twintig gednen Hebt gy nooit geen suiker verkogt waerin gy zand of aluin ontdekt had, of vervalsclile peper?... Of.... of Immers hebt gy nooit in eene betaling, geen valsch vyf-francs-sluk tus- schcn d’anderen laten glidden, welk gy ergens ontvangen hadOf als gy daerin zuiver zyt, myn welhooggeagten winkelier hebt gy nooit gelragt de pratieken van andere te onttrekken? Peisd wel! Einde- Jingc, hebt gv nooit over de muer van uw hof de druiven van uwen gebuer geproefd Dixsvnz, 22 October. ,r<, van 12 3/4 tot 15J/* hel stuk, wegende van ,3/-o lol |4/:° BRUGGE. Ten 7 ur. 20 min., ten 10 ur. 3# 111 ’smorg., enten 2 ur. 24 min. na in"1'1'”’ ten 8 ur. 5 min.cn 9 ur. 40 inin.’sa'011' nae Oostendfc, ctc. OOSTENDE. p Ten 5 uren 45 ni. ten 7 uren 30 i»i,1U 4 (smorg., ten 12 ur. 30m.’s na mid., ‘c" uren 15 min., ten 7 uren 40 m. ’s a'1’1’ na Bruggeetc. Van Ihitinkerke op Hussel. Ten 6 uren 50 min. en ten 11 ur. 4u 1 morgens en ten 6 ur. 30 min ’s avond»- Als gy eenen vriend kiest, dat het zy gelyk eene vrouw, voor het leven. Maer overdenkt het oud spreekwoord vriend lot by den autaer, en nooit de palen der deugd te builen gaet om eenen vriend te ver- pligten; anderzints het zoude geen vriend schap meer zyn, maer een gebrekkig ge nood scha p. Cuillielmus Penn zegtde gierigaard de boosaerdig ol grammoedigende hooveer- digen of bcnydcr, als degroote klapper, en konnen maer slegte en valschu vrienden zyn. De Bretonsehc boeren zyn slaven, en zy weten het zeer wel ook bestaet er een zeer oud lied wner af wy de vuys niet kennen, doch dit geeft aen de zackniet, wy zullen dit inonrvm vooreustellende vader zegt acn zyne dogter myn kindals gy eene man trouwd, neemt nooit geen soldaet, want zyn leven behoort aen ’t gouvernementneemt ook geen zeevaerder, want zyn leven be hoort de zee toe; maer bovenal trouwt doch geen boer, want deze is geheel zyn leven in de grootste slaverny. Onze Veunie-ambachtsche boeren zyn andere mannen. Bacon is er alhier iemand tegenwoordig die Bacon gekend heeft?.... Wel nu, ge kend of niet gekend, dit geeft ook nog aen de ziek niet, maer Bacon zegt dat er mid dels genoeg zyn om ryk te worden, maer dat er weinig bestaen dio eerljk zyn: do gcspaerzaemheid is de zekerste, nogtans deze middel zelve is nietten vollen onschul dig; want hy verwyderd en verkreukt een weinig de pligten die de mcnschlievendheid code liefdadigheid verciseht. I Ik zegge het u, winkelier, indien gy in d’een of d’ander zack pligtig zyt.... Gy zyt een dief. En gy beambten, waerom schryft gy nner uw kennissen en uwe vrienden op het papier van ’l gouvernement Waerom leerd gy uwe kinders schryvcn met de pennen van den staet Waerom maken uwe dogterkens kranskens om uwe schouw te versieren met de ouwels van ’l bestuer Zegt my verders, heer beambte, hebt gy nooit geen leedwezen gevoeld als gy dry fasseclcn in plaels van twee in de stoof, of tot de keel vol kolen smeet? Hebt gy nooit van uw kantoor afge- blcvcn om in uwen hof te werken of om allo andere zaken te verrigten. Indien gy aen een van die punten pligtig zyt, want gy zyt betacld uit do landlasten gy zyt een dief. Gy zelve, altydwakendc veldwagtcr, is het nooit gebuerd dat gy door eenen bosch trekkende, die aen uw niet toebehoord wclvcrstaendelicht gy nooit geene stoks- kens gesneden voor uwen jongen, om vogeltrapen te maken of hacs of patryzen geroofd of gedood op het Imid van anderen? Vcldwagter gy zyt een dief, indien gy aen die feiten pligtig zyt, maer wat min als uwen oversten en dal moet zyn, want gy weet dat is de verdeelende gerechtigheid. Alzoo, cilaeswy zyn het al; geheel de wereld is maer eene maetschappy van dieven, het is te zeggen, dieven van den goeden smack gemeene dieven. Daer is alleenelyks het verschil. Hel stelen is maer misdacd voor zoo veel dat men steelt uit nood; de genen die steeld uit zyn vermaek moet niet vreczcn. I.aet ons dan mistrouwen hebben van al die ons omringen myne vrienden lael ons de oogen cn de handen op alles houden. Het raedsel is aen ieder mensch voorengeleid om tc gelukken en fortuin te maken is deze meer stelen als dat men zal gestolen zyn. Het evenwigt van den koophandel cn voorspoed der bezondero en der volkeren bekragtigt en eindelyk dees grondregel. Maer na alle deze dingen, myne vrien den, mistrouwd u van dccerlyke menschen want ziet gy wel, de eerlyke menschen dal zyn dieven van den bon ton, en met die is er niet te denken nogop het hof van assisen, nog op dewedergaef. Laet alzoo nooit geen eerlyk man alleen in uwen hof, want hy zal uwe fruiten eten of uwe bloemen plukken leend hem nooit geen boeken want zoo hy het lezen bemind, zal hy vergeten u dezelve weder te geven. Laet hy hem nooit geen muziekstukken, want als hy inuziekant is zal hy die uit- kopieóren. Verteld hem nooit geen goede cn ver standige getlagten, want als hy liefhebber van schryvcn is,zal hy dezelve uitgeven op zynen naem. En ofschoon dat al, eerbiedigt hem want hy is cerlyker als de code, gy zult hem nooit op de galei zien nog zelve niet in een gevangenhuis. Maer hy steelt, dit is in de natuer, want stelen is leven. Eindelingc hy steelt want wy stelen alen ik zelve die u dit schryf, ik heb de gc- gedagten gestolen die ik u voorenstelmaer ik wele niet waer, cu wete niet van w ie. P R Y S J) E R G R A N E K Te Meikt ran I enrne ran 24 October. Er waren te merkt 1025 heet. Tarw. 51 id. Rogge. - 579 id. Sucrioen. 27 id. Haver. 24 id. Boonen. Tarwe van fr. 22 00 lol 26-00 de 145 lilL'rJ

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1849 | | pagina 4