1 r f li ■i I» ei verdrnk- /Te vervolgen.) n i sleld aen den drukkcnden, met verwenschingen bezwangerden der speelkamer Hoc vreeslyk is niet die hertstogt! zeide llerward, terwyl hy in het bloemryke dal voortwandelde: Keen, nimmer moge het eencn boezen geest gelukken, my tot het hazardspel te verleiden! NVacrschuwend zullen, myo geheele leven lang, die bleeke, verwrongene gelaelslrekketi voor my staen, die ik heden in hel speelsalon gezien heb. De goudhoop in het midden, waerop aller blikken met zoo veel begeerte en gretigheid gehecht waren, scheen eene inderdaed ma gnetische, ja zelfs eene lulsebe magt te bezitten. Is het dan misschien waer. dat het good zulk eene magnetische acnlrekkings- kraeht kan oefenen Deze laetste vraeg had llerward cenigzins overluid gesproken. Waerom niet? antwoorde hem eene stem Zie by voorbeeld eens die zoo sierlyk bewerkte d'ameshorlogiedeze zult gy my zekerlyk afkoppen.,, Hy,'die deze woorden sprak, was een merkt-kramer, welke plotseling vanachter een bloegenden vlierstruik te voorschytt trad en aeu den tuin of meer opschrik- kenden llerward een vonkelend dairies- uërwerk voorhield. luenden bankier gerigt, van wiens handen dood of leven van hem uitging-Degroote goudnoop, die midden op de eironde tafel schitterde, was als de ceniraelzon, welke met magnetische kracht de goudstukken der speelers hél een na het ander tol zich trok. Meer dan een hunner verliet als een aen den bedelstaf gebragte man deze tempel des vloeks.llerward zag hoe de voor hem zittende Pointeur allengskens eene groote geldrol verloorzonder dat dit verlies hem byzonderscheen aentedoen. Ach, dacht hy, hoe gelukkig zoud gyzyn, zoo gy slechts tien of twaelfzulkegoudstukken bezat,geiyk er hier by honderden in den bank slroumen; welke blyde verrassingen zoudtgy Emilia en Maria daerdoor niet verschaffen kunnen Na dal llerward het spel nog een tyd lang had gade geslagen, verliet hy dit gevaerlyk oord en spoedde zich weder naer buiten. De hemel was helder geworden en hel door den regen verkwikte landsphaplachte in het liefelyke licht der avondzon. Welk een contrast bood niet deze reine lucht, deze geur van bloemen en planten, deze kalmte en liefderykheid der naluer, tegenoverge- -x-- i.i j zuchten en dampkring De uitvoer der granen heett den volgenden uitslag gegeven: 24,987 kilog. tarwe, 4,701,612 kilog. rogge, 32,814 kilog. garst en sukrioen, 17,084 kilog. b ionen en vitséh, 28,808 kilog haver, 59.663 .kilog. meel, 589 kilog. ryst, 47O;54O kilog. aerdappelen. Op 31 inaert bleven er in entrepot 9,491,430 kilog. tarwe, 8,120i820 kilog. rogge, 652,039 kilog garst en sukrioen, 222,469 kilog. boonenen vilsen, 2839 kjlog. meel en 2,085,244 kilog. ryst. In eene fransche ministeriële korres- pondencie leest men, dat Belgien einde)yk zou toestemmen den nadruk van fransche werken te verbieden. De engelschc bladen verhalen weder eene van dieschrikkelyke daedzaken welke van tyd tot tyd in Indien nog plaets grypon. De jadja of de vorst van Paehete op 1 Janu ary gestorven zynde, heeft men zyue gemalin gedwongen zich levend met zyn lyk te verbranden. Men schrvft uit Keulen, van den 17 aprilDe gedurige daling der gracnpryzen doel aen deopkoopers de gevolgen voelen van slecht berekende werkingen. Zy hadden op veel winst gerekend met aenzienelyke hoeveelheden graen uit den vreemde te doen komen. Maer op eens vindt men dal de voorraed niet ontbreekt. Enkel hielden de ryke eigenaers hunne waren achter en bragtenze niet ter merkt. Thans brengen zy dieter merkt, en er is overal overvloed. Aken en Keulen hebben dezer dagen sterk geleden door den dollen woekerhanden. Verscheidene faillieten hebben er plu >ts gehad. Te Aken is een graenbamlelaer opge- steken, een te kort van 30 tot 36,000 thalers latende. Een enkele bankier van Aken heeft 16,000 thalers verloren Wy hebben nog den ondergang ie melden van den brilschen konsul van Zekeren 11... en van oenen bakker, diezyne verbindtenissen niet heeft kunnen volbrengen voor eene levering van graen. Elkeen weet dat men de ontdekking gedaen heeft om, hy middel van verdruk king, zonder behulp van oenen graveur, zooveel exemplairen te bekomen als men begeerd van oorspronkelyk plaet-, schrift- of drukwerk. Zoo ver hadden zekere fielten het daermede gebragl dat men in Engeland het papieren geld er mede namaekte. Eene tegen-uitvinding hiertoe is gedaen geworden door eenen Engelschman, sir Castendick hy gcpriviligcerde roofhol der badplaatsen, de speelzael, gedreven. Geiyk zich overal in het leven de tegen- overstaende uitersten niet zelden vcrcenigen, zoo is zulks ook met de speelhuizen in de baden het geval. Hier, waer alle itirig- tingen ten doel hebben, voor het welzyn des ligchaems le zorgen en de ontredderde ge zondheid te herstellen, veroorloofd men tevens, de gezondheid der ziel te onder- inyiien. Nevens den heildrank, dien de weldadige natner er bereidt, wordt er door medoogenlooze menschen vergif toegereikt Met eene onwillekeurige rilling betrad Herward de heiloozezalen, waer zich rondom de groene tafels een winziek publiek had zamengedrongen. Ondanks de lalryk verzatpelde menigte heerschte hier een doodsch stilzwygen, en men hoorde slechts het gerinkel van het good, hetwelk door de bankhouders deels opgestreken deels uit- betaeld werd, alsook het doffe aenzeggen der kaerten, welke gewonnen en verloren had den. Met ingehouden adem, met doodbleek fiCligtzat hier en daer een Pointeur, die, na aenhoudende verliezen, thans zyn laetste ge|d op eene kaert gezet had. Zyne handen waren krampachtig gesloten en zyu oog mot «(rakken blik op den kaertafue- Ten gevolge der dood van marschalk Gerard, zyn er maer 5 marschalken van Frankryk meer, te weten de heeren Keille, benoymd in 1847; Hieronimus Bonaparte, in 1830; Ejtcelmans, in 1851, Uarispe, in 1351 en Vaillant in 1851. BELGIEN. Antwïrks, 23 april. De werken aen de vestingen op het Vlaemseh Hoofd zyn begonnen. De arbeiders hebben ineen véld op den oever der Schelde hunne tenten opgeslagen. Die hutten, 40 in getal, gelykvormig gemaekt en elk 12 man nen, zonder de huishoudster, kunnende bevatten, bieden het uitzicht aen van een wezentlyk kamp. Brissil, 23 april. De brusselsche fashion, dat is hetbrusscl- «che modevolk heeft besloten alle zaterdage van 3 tol5 uren in de Allée-Verte eene ver- tooning te geven, in andere woorden in den Allee l erte te wandelen. De illonileur van zondag deelt een koninglyk besluit mede, waerby de zitlyd der b.lgische kamers voor 1851-1852 ge sloten wordt verklaerd..—Men zegt dat in juny ofjuly aenstaende de belgische kamers in buitengewoone sessiezullen bycengeropen worden, om over de inrigting des legers te bcraedslagen. Hy ministerieel besluit, zullen al de geweeren der burgerwacht, die thans van oud model zyn, volgens het nieuwe, a piston, veranderd worden. De Jlonileur deelt den uitslag mede van de handelsbcweging van Belgie met de vreemde landen, gedurendede maend inaert, belrekkelyk het vee en de eetwaren. Er werden in gebruik ingevoerd, gedu rende deze maend, 321 ossen en «lieren, 803 koeijen265 jonge slieren, ossen en vaerzen, 490 kalveren, 2930 schapen en lammeren, 92 varkens. Gedurende deze maend, werden uitge voerd 314 stieren en ossen, 533 koeijen, 29 jonge slieren,ossen en vaerzen, 1941 kal vers, 2671 schapen en lammeren, 8708 varkens. De invoerder granen in verbruik heeft den volgenden uitslag gegeven 5,005,684 kilog. tarwe, 4,880,085 kilog. rogge, 3.055,542, kilog. garst en sukrioen, 832,079 bonnen en vitsen, 1,393,593 kilog. haver, 72,235 kilog. bloem, 349,813 kilog. ryst, 2,103, 710 kilog. aerdappelen. van twee sekretarissen en twee duerwjer^ers, heeft tich over ëenige dagen naer liet Elyseé begeven, om den prins-president de wel op de hersinilling der kopermunt aenlebieden, in zitting van 20 «lezer gestemd. liet is de eerste maél sedert de stichting der repu- bliek, dat die lormaliteil plaets heeft; vroeger werden de gestemde wellen eenvou dig niet eeneu bode naer den minister van Juslieiegezonden. Van daeg heeft hel wet gevend lichaeni geetie zitting gehouden De verlekkerden op het keizerryk maken veronderstellingen in hetonneindige: Zy hebbenden almanak van 1804 doorsnuf- leld en er in gevonden dat hel op den 18 mei was dal hel senaetsbesluit uitgeveerdigd Werd waerby hel keizerryk werd uitgeroe penen dal hel den 27 dier maend was dal Napoleon activeerde. Zy voegen er hy het leger zal den 10 mei het keizerryk vragen, de senaetzal het den I8uiiroepcii.cn Lode- *yk Napoleon zal hel den 27 activeerden. - leder diegratie van l.odcwy k Napoleon heeft gekregen, moet de volgende verklaring Omlerieckenen Ik ondergeliekciide ver- hlaer met ei kenlely kheid de genade aen te neinen, welke my de prins-president der republiek verleend heelt, en verbindt my, nimmer deel te zullen nemen aen een ge heim genootschap, my niet meer met staat kunde bezig te houden en de regering ge trouw te bty ven, welke Erankryk aeu zich zelf, door de stemming van 20 en 21 decem ber gegeven heelt. Ik verbindt my ook, my naer de voorschriften der overheden te zullen schikken. Vele senaelsleden zyn ontevreden, dat zy gene dotatie ontvangen hebben; zoo vindt de heer t.eimirrois, die 300,000 irs, rente bezit, dal men hem nog wel eene dotatie van 30,000 Irs. had kunnen schen ken even als dit geschiedt is met zyuen ambtgenoot, Ernest de Girardin, die met 150,000 frs. inkomen bezwaerd is. Meer dan ooit is de kwestie der oprig- ting van een kristalen paleis in de Chanips- Elyseés aen het dagorder. De kompagnie is aengesleld mei een kapitael van 10,000,000 frank, Hel le bouwen gevaerte zou voor ten toonstellingen, groole feesten en krygsoefe- ningen dienen, le Petersburg heelt men zulk een gebouw, waerin lieel de kcizerlykc garde kan maiuevreren. De prins-president is het kristalen paleis sterk genegen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1852 | | pagina 3