I I I klokketoren eenerg.-meente van den eersten rang zeer wel op hareplaels zouden zyn. De tafelhouder Chevot heeft zich gelast met de bezorging der spyzett en wynen van het nachtgerecht in de militaire school. Dit was innerly k geene kleinigheid. Behalve de presidentslafel, welke voor 100 per-oonen gedekt worden, zal hy in twee uren twaelf tafels voor de dames moeten op- en afdis- schen 15,000 personnel! moeten van allerlei ververschingcn worden voorzien. De dag bladen behelzen de lyst der geregten. Wy bemerken onder dezelve 99 zalmen en andere visschen, 180 pastyen, 12 rosbeaf, 14 wilde zwyns-koppen 19 leverpaslyen48 kreeft- pastyen, 129 gebraden kiekens, 90 schotels aspergien 210 taerteu, 444 telloqren klein suikergebak, 444 dito fruit, 3070 bisschuit, 12,000 broaden500 llesschen diverschc wynen, 30,000 tassc.hen ysdrank, kolTy chocolade, 25,000 ronincrkens punch, 17,000 dito siroop, 450 kilos boterkoekjes, kara mellen, Snoeperyen. Omtrent 000 tafel- knects, onder leiding van voorsnydersin- spekteurs enz., zullen den dienst doen. Hel groot militaire feest, door liet leger •ten den prins-president aengcboden, zal 1,200,000 frank* kosten. De limmering der balzaal, hare versiering, verlichting en het avondmaal kosten 700,000 franks. De prins-president heeft besloten, dat in de munt van l’arys eenemedalie geslagen zal wordenom de plegtigheid van den 10 mei te vereeuwigen. De baron Bolschild doet thans in de voorstad Sninl-Antoine een gasthuis voor de behoeftige» der joodsche gemeente bouwen. Men verzekert, dat op dit oogenblik in de hoofdstad meer dan 10,000 Engelschen zich bevinden welke met het uitsluitend doel gekomen zyn, om de feesten van 10 mei en volgende dagen by te woonen. Uil de departementen worden meer dan 00,000 per soonen verwacht, zoodal men hel aenlal bezoeker', Belgen, Duilschers, Italianen en andere medegerekend, op 200,000 begroot. Gemiddeld zal elk der bezoekers minstens acht dagen in de hoofdstad verwylen en per hoofd 200 frs verteeren, zoodat l’arys met hel geven dier festiviteiten eene goede speculatie doel, welkenen het zelve ongeveer 40 millioen frs. zal opbrengen. De aartsbisschop van l’arys komt de zes kapellanen te benoemen, welke aen de kerkhoven van l’arys zullen gehecht blyven, om by de begraefenissen de laetstc gebeden over de dooden uit te spreken. Men herinnert zich, dat by het dekreet van 22 January aen de leden der familie Ilerward zich weder in den schoot van zyn gezin. Wie schildert de vreugde van hel wederzien dezer gelukkige menschen? Doch hoe verschrikte niet Ilerward, toen zyn chef hem plotselings mier de reden vroeg, wacrom hy zich te Wiesbaden zoo onge meen mildadig betoond had Ilerward wist in het eerste oogenblik niet, wat hy zou antwoorden en of hy voor de ware reden moest uilkomen. Hy aerzelde. Goed dan, sprak de inenschlievendê by ample, ik wil niet verder in u dringen gy hebt u mildadig betoonddit is lny genoeg; ik kan uwe daedde reden mogt daervan zyn welke zy wil, niet anders dan edel en pryzcnsweerdig vinden. Op deze woorden kan Ilerward zich niet langer bedwingen. Hy kende immers zynen chef als een goed en menschlievend man en de gedachte dat deze ook slechts eene schaduw van mistrouwen tegen hem behou den zou, was hem ondragelyk.Derhalve vertelde hy hem, openhertig en volkomen overeenkomstig de waerheidzyn ver- inaer als ambteloos persoonals vriend verteld; en ook als zoodanig zal ik uwe mededeeling weten te waerderen. Hoezeer Ilerward aen vrouw noch dochter cenig geschenk uit het bad had medege- bragt, bleef echter de zegen niet achter. Want toen men, langen tyd daerna in zyn familienkring zynen feestdag vierde, ver scheen onverwagt de regeringsraad en ver- blydde den verjarende met eene verhoo- ging van bezoldiging, Emilia met een sierlyk gouden horlogie en Marie met de stof tot een nieuw kleed, dat zy reeds lang gewenscht had. Den Jlaria-dukaeldien Ilerward weder had ingeruild, had hy van een oogje doen voorzien, en droeg dien als ten heilig palladium. Zoo dikwyls naderhand zyn blik op het fraeije muntstuk viel, dacht hy aen de waerheid op het goud rust beide, vloek en zegen, maer heil den sterveling, die deszelfs verleidenden flikkerglans weet te weerstaen schrikkclyk avontuur van het begin tot het einde; zyn lyden, zyne wanhoop, zyne misdaed, en hoe God zich eindelyk zyiïer weder had aengenomen, om de liefde van zyn kind. De chef bad deze ontzettende mededee ling met stilzwygen aengehoord. Toen zy ten einde was, trad hy op den ver- haler toe, en vatte met ernstigeachtbaer- heid, schoon ook niet zonder liefderyke goedheid, Ilerward’* beide handen. Gy zyt op booze, op zeer booze wegen geweest.,, sprak hy; doch God heeft zyne reddende hand gereikt, eergy nog in den vreeslyken afgrond nederploltetBid Hem, Ilerward bid Hem dagelyks, dat hy dergelyke bekoo- ringen ge-nadiglyk van afwende! Gy hebt zwaer misdaen en zwaer geboet. Dal gy het gewonnen geld uit eigene beweging hebt weggeschonken, is my een troostryk bewys van uw opregt berouw en een waerborg voor uwe wezenlyke verbetering. Wal gy my verhaelt hebt, dit verstaet zich, hebt gy my niet ah onder my geplaetst ambtenaer veroordeeld, omdat hyeenen acteur andere woorden dan de ware, en die zeker zinspe ling behelsden, had gesouffleerd. Uit Petersburg schryfl men van 28 april Wy zitten hier nog midden in den winter,zwaer beladen vrachtwagens, 8 a 10 achter elkander, trekken over de Oostzee. Het weder is overheerlyk maêr het vriest dat het kraekt. VtcRSE15 Mei Veelc lieden van d’ander eeuw moeten nog onthouden hebben dat in ’t jaer 1800 eeneovergrootehitte, in deze maend mackte en dat het fransch leger den St. Bernaerds- berg overtrekkende, daer door zeer veel te lyden had. ’T is morgen, 15 mei, den verjaerdag dat Kleber, opper-generael van het fransch leger in Egyptenveraderlyk vermoord wierd. (1799.) En vrydag lestleden was het den verjaer dag der moord van Henri IV, te l’arys. (1610.) Voorleden zondag is op het kasteel te Proven, by Poperinghe, hetdryjarig zoontje van den baron Mazeman de Couthove, dat op hel grasperk achter de jonge geil liep, in den vyver gevallen en verdronken. In zyne laetste zitting heeft de gemeentc- raed van Oostende verscheidene verbe teringen in den dienst der zee-baders aengenomen. Uitmuntende maetregels zyn voor de verzekering der baders genomen; dezelve zullen voortacn door toezichlers vergezeld zyn. De heer Frans de Jaegher, oud schepen der stad Nieuport, is schier plotselyk in den ouderdom van 67 jaren overleden. De heer de Jaegher was hoofdman der maetschappy van Rlietorika van Nieuport en een goed vlaemsch dichter. Te Yper is den lieer Deseurc, grond eigenaar, iu den ouderdom van 102jaren, 2 maanden en 20 dagen overleden. Te Melle is den genoemden Nevejans, in den Imogen ouderdom van 104 jaren dezer dagen overleden. Tc Antwerpen laedtmen op een binnen schip een groot getal stukken zwaer geschut, naer Oostende bestemd, ter verdediging van de kust. In Frankryk waren de briefdragers even als hy ons, niet in evenredigheid hun ner diensten betaeld. De president heeft beslistdat de jaerwedde der surnumeraire- briefdragers van 600 op 800 frs. zal gebragt worden, en die der hoogere klassen in gelyke mate zal vermeerderen. Wanneer zal het toch geschieden, dat men in Belgien i Bonaparte alle reklamen op den staet zyn ontzegd en deze waren nog al aenzienlyk. Geen wonder dus dat de leden der familie Bonaparte zeer ontevreden waren vooral do prinses Damerata, die kort te vooren door de regibank van eersten acnleg de region had zien erkennen, welke zy had door hare moeder Elisa Bacclocbi. De president be loofde hacr en Lucien Murat, wiens eischcn zeer hoog waren, schadeloos te stellen. Dit heeft hy gedaan door middel van de 12 mil lioen, welk hem als traktement zyn toege- staen. Thans is de overeenkomst bepaeld .vastgesteld. De marschalk llieronimus .ont vangt twee millioen, de prinses Canicrata een millioen, de beide zuster van Murat, de prins de Canino, Lucien, Antoine en Pierre Bonaparte ieder 200,000 franks, te samen viermilfioen twee mael honderd duizend franks. Het geldt hier geene jaerlyksche renten; maer eene som in ecus to betalen. De president heeft slecht een gedeelte vol daan en zal maendelyk daarmede voortgacn; doch ook den intrest er by voegen. Van eene geloofweerdige zyde verzekert men, dat er in de onderscheidene departe menten, ten gevolge van den coup d'étal van 2 december, niet minder dan 200,000 per soonen in hechtenis zyn genomen. In het departement Herauld is het 40.' gedeelte der mannelyke bevolking door de gemengde kommissiën veroordeeld. BELGIEN. Bkussel, 14 Mei. Groote krygsoefeningen zullen eerlang in het kamp van Linthout plaets hebben. Voor de cerslemael zal Z. K. 11. de hertog van Brabant, eerste luitenant hy het grenadiers- regiment, het kommando voeren over het peloton van de eerste kompagnic van het 1.' bataiilon, waervan hy deel maekt. Z. K. 11. de graaf van Vlaenderen, eerste luitenant by liet gidsen-regimeiitzal insgclyks voor de eerste mael in zyn eskadron hel bevel voeren. IlII. KK. 1111. zullen zich vervolgens naer het kamp van Beverloo begevenen er aen de manu-uvers deel hemen. Tc Engis, provincie Luik, heeft men aen de oevers der Macs eene nieuwe spelonk ontdekt, vol delfbeeuderen van groote van groote dieren der voorwereld. De eigenaar de baron de Goer, heeft de spelonk doen sluiten cn doet ze bewaren opdat dezeover- blyfsels van den ouden tyd niet zouden gestolen worden. Men zegt, dal er zich een gaef bewaerde boerenkop by bevindt, cn al de beenderen om het geraamte van -eenen beerd.-r voorwereld te herstellen. Te Bremen is de souffleur van eenen schouwburg tot dry dagen gevangenisstraf

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1852 | | pagina 3