[Te vervolgen.) Cyprianus scherp en met vcrontwaerdiging aengezien hebbende, sprak zy. Ik heb u zeker kwalyk verstacn. Her- hael nog eens wat gy gezegd hebt. De jongeling die gevoelde dat hy alleaen- zicn der kiescheid tebuiten gegaen was, her- haelde op eenen ecnigzitis zachteren toon: Ik zeg dat, wanneer men van eenen bankier erf, en men waerschynlyk zelfs bankier zal, worden, men niet een gering werkmeiskens kan trouwen. Waerlyk, mynheer Cy- priaen Ongetwyfeld. Hebt gy ver geten dat ^lit gering werkmeisken zoo goed is als gy, ofschoon zy van geenen bankier moet erven. Weet gy niet dat zy de dochter van eenen braven gedecoreerden officier is, die te Waterloo het leven heeft gelaten, dat zy te Saint-Denys eene onderscheidene opvoeding heeft ontvangen; dat hoewel alleen en zonder steun zy nogtans altyd een onbesproken gedrag heeft gehad Weet gy eindelyk niet, dat, indien zy werkt, zy zulks wel wil doen, aengezien zy 1500 franks inkomen heeft, die meer dan eens gediend hebben om u uit de verlegenheid te trekken Ik weet dat alles, maer ik kan met u. niet trouwen. BELANGITïKE KIEVIVIGBEDEN. FRANKRYK. Parts, 19 .Wei. Te Blois wil men een dcnktcekcn op- rigten aen Denis Papin, uitvinder der stoomkracht. Een amerikacnsch dagblad meldt dat Lola Moritès met eenen italiaenschen graef eene hevige twistparty heeft gehad. Deze had zich zoo ver vergeten hacr eene oorveeg te geven Lola die niet slinksch valt, heeft den Italiacn dacropzoodanig gelievend, dat hy er menig tcekén van behouden heeft. Ci 1st, 20 Mei. Men meldt dat twee joden met valsche juwcelen en met horlogien van compositie, op vele plaelseh rondzwerVen, ert rc'eds ver scheidene perSoohen hebben bedrogen. Berigt aen de bnitenliedeif, om niet te ligt- geloovig te zynals men hun juweelen of horlogien zou te koop aenbieden. Die Kohiiwhe Zeitung, handelende over de acnstaende uitroeping des keïzer- ryks in Frankryk, wyst op eene zinsnede der llevue bibliographique militaire, een parysch tydsehrift, welke zinsnede in Belgien onge merkt schynl te zyn voorbygegaen, ondanks beteekenis welke men moet echten aen een tydsehrift, hetwelk in de krygs-welenschnp tot gids verstrekten hetwelk mogelyk van honger hand ingevingen ontvangt. Men leest daer, in de aflevering van 1 april Het •werk van 11115 een wei k van geweld zynde ‘geweest, moet noodzakelyk gewigtige wyzi- gingen ontvangen. Voorden schryver dier regels schynt do geschiedenis maer te beginnen met hetjaer 11101, als de uilen preekten. Men zou hem echter kunnen vragenof de inlyving van Belgien hy Frankryk in 1794 geen geweld was; of het geene geweldenaryen waren als Frankryk zich achtervolgen» uilbreidde van de Live tot aen den Tiber Men kan het niet loochenenten ware men de gehcele geschiedenis wilde loochenen. Voor hel overige wacrsehuwt</ie Kolnischo Zeitung de vorsten en volkeren van Europa niet reden tegen de vermeende noodzakelyke "'yzigingenwelke zoowel llelgien als buitschland aengaen maer geeft tevens den 'veliucencnden racd voorzichtig elke vyan- ‘hge betooning te vermyden, om het fransch nalionacl gevoel niet te kwetsen. vrouw, ik ga eene reis doen antwoorde hy. Eene verre reis Ik ga naer Bordeaux. Om cr lang te blyven Dat weet ik niet. Wanneer vertrekt gy Dezen avond om zes uer. Wat gaet gy te Bor deaux doen? De erfenis van mynen oom Raymond Beranger halen. Kyk! hadt gy eenen oom te Bordeaux Daer hebt gy my nooit van gesproken. Wat doet dien oom! Hy was bankier Zoo, zoo en gy moet van hem erven Ik ben zynen erfgenaem. Drommels! een bankier moet eene ryke erfenis nalaten. Daer reken ik ook op. Des te beter voor ons, in dat geval, riep jufvrouw Florine met de onbewimpelde uit drukking van de volle vreugde welke deze gebeurtenis haer veroorzaekte. Cyprianus zag haér ernstig aen en zeide Hoe verstact gy dat des te beter voor ons! Gy zyt in dwaling, des te beter voor my Voorn alleen?Zeker. Denkt gy dan niet meer aen ons huwelyk? - Daer kan geen spraek meer van zyn, mejufvrouw, ik ben van voornemen veranderd. En dat waeroni Om dat een erfgenaem van een bankier met geene naeister mag trouwen. By dit onverwacht antwoord werd het meisken rood als vueren op Hare beurt Brcgge, 18 Mei. Zyne hoogweerdigheid de bisschop van Brugge heeft eenen brief bekend gemaekt tegen de strafweerdige nyverheid van ze kere kramers, die op de jaermerkten on- noozele gebedekens valsche aflaten en fa belachtige mirakels verkoopen. De prelaet zegt, dat hy zulke bladjes heeft in handen gehad, onder welke zyn handteeken staet schoon hy het zelve nooit had gegeven in welke uitdrukkelyke ketteryen voorkomen, en'in welke men aflaten afkondigt, welke stellig door den II. Stoel zyn gedoemd. Hy herinnerd, dat het Concilium van Trente zulkcn handel heeft verboden. Hy heeft de drukkers nitgenoodigthunne persen voor zulke schriftjes niet te Icenen en de pastors de gelovigen tegen de zelve te waersenuwen. Hy klaegt eindelyk, dat zekere bladen van dien handel ecu wapen maken tegen de gees- tclykheid als zou zyhet bygeloof en domheid onder het volk koesteren. De geagte prelaet protesteert tegen deze beledigende betigting. Veorre, 22 Mei. In het bisschoppelyk kollegic alhier, zullen er, te beginnen met 1 Juny, koersen voorde cngelsche en duitsche talen geopend worden, welke zullen plaets hebben den maendag, woensdag, vrydag en zaterdag van ider week, van 6 1/2 tot7 1/2 uren ’savonds. Ziet hier de namen der leden uitma kende het bestuer-bureel der middelbare school alhier MM. 1). Bril, burgmeester, voorzitter; V. De Kouweren A. Behaeghelschepenen; II Vandevelde, voorzitter der rechtbank van eersten aenleg; R. Deprey, arrondissements commissaris.1. Decae, advokaet; en 11. Dewilte. M. Reunion, pastor te Wulpen, is benoemd in dezelfde hoedanigheid tc Dickebusch. Te rekenen van heden zal het gidsen- regiment de gryzc broeken afleggen, welke de heer Chazal het had doen acnnemen, en weder groenen broeken dragen. De krygsgenic doet thans den zeedyk tc Oostende herstellen voor het badsaisoen zullen die werken voltrokken zyn. Een Duitschman heeft gevraegd om te Bmssel eenen os ten toon te stellen, eenig (jaen. Myne plaets is reeds besproken. Gy doet zeer wel. Ik zal u uwe niaend betalen hoewel die nog niet verschenen is. Buiten dien had ik u /oor uw nieuw jaergeld 500 irs. ‘oegedacht. Ik zal u dat tegelyker tyd geven, want ik weet dal men op reis nooit le veel IP-'ld kan hebben. Ziedaer een brielïje van GóO frt. op de kas, ga hel ontvangen en, gelukkige reis. Mynheer, ik weet niet hoe U myne dankbaerheid voor zoo veel goed heid te betuigen Dat is niets, vriend, dat is eene k.cin'igheid wy zullen daer later wel eens van spreken. Herinner u te Bor deaux, wat ik u hier gezegd heb. In alle gevalle, wat ook uwe beslissing moge zyn, indien ik u te Parys van eenig nut kan zyn, spaer my dan niet, ikben altyd t’uweu dienst. Cyprianus bedankte zynen patroon op nieuw, ging het geld ontvangen en begaf zich vervolgens naer huis om zyn koffer in te pakken. Tcrwyl hy hieraen met alle mogelyke aendacht bezig was, werd mejufvrouw Florine, een eenigzins praelziek maer voor het overige zeer braef meisken, vaermede hy voornemens was in huwelyk te treden bv hem aengemeld. Verwonderd van hem met zoo veel haest toestel te zien maken om te vertrekken, riep zy uitWat zie I ik? moet cr gereisd worden? Ja, mejut- door zyn slach en zyn gewigt. Ily is 8 voeten hoog, 12 lang en weegt 3638 ponden. Er is onbepaeld verlof verleend aen de miliciens van 1846 die tot de reserve over- gaen zy mogen in huwelyk treden en by de douane dienst nemen. In een bosch van dry bunders grootte te Longchainps, by Waremme heeft men negentien honderd ravennesten vernield op vier jongen voor elk nest gerekend maekt dit 6800 raven, in eenen oogenblik vernielt. Een berigt van den minister van finan ciën meldt, datde obligation van deleening van 1848 aen pari in betaling zullen worden aengenomen voor het nemen van renten ten laste van de pensioenkas. By al de ontvan gers der contribution kan men die stortin gen doen. De verhecrlyking van het fransch leger» door het gouvernement van Lodewyk Boha- p.irtq,begint langsom meer tol overwegingen acnleiding te geven inderdaed, hoe dieper men dezaek inziet, hoe meer men over de inzichten van hel gouvernement moet tvvy- felen. De redevoering van den president op het Marsveld was eensdeels vredelievend, maer in dezepligtigheid was hy omring door ’tdiplomatisch korps, welkeligtgevoeligheid hy niet regtstreeks durfde opwekken. Doch, in de aenspraek zaterdag door het staets- hoofd by het afscheidlieden der deputation van het leger gehouden, straclt er enkel krygstucht door, en het woord vrede zelfs is er niet te ontmoeten. Er wordt evenmin van vrede gerept in de aenspraken door de minister van oorlog en minister de Perigny op een banket by den heer Berger, prefekt der Seinegehouden zy hebben de geest- drifligste dronken aen het leger ingesteld, met kracht de herinneringen van Marengo, léna en Austerlitz opwekkende; van de vrede weder geen woord in tegendeel zegde de minister woonlelyk datde overwinningen der keizerlyke legers door het tegenwoordig leger benijd werden. De grond van al die aenspraken is de glorie, deze wel te verstaen, die men met kanonschoten cn midden den büskruiddamp verwerft. Men is nieuwsgierig te weten hoe de hoven van Petersburg, Londen, Weenen cn Berlyn <lie ronkende woorden zullen bejegen onder de regering' van Lodcwyk-Philips schuwde men met voorzorg de minste oorzaek die de betrek kingen met vreemde mogendheden zou

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1852 | | pagina 3