io ao 5 1 Rogge Sucrioen Ilavcr B zenen Terwa Ro;;t;e Sucrioen Haver Boonen 12 uren koopman»., ton 15 min. na middags, naer MIDDEN-PR13. hoc lol. 19-20 12 80 8-25 12-00 00-00 13-00 9 00 10 82 11-80 7-00 o 14-75 9- 35 lO-liO 10- 90 1 1-00 9-00 p. 100 k. tin»», 14 juni. Botcrpryzen van 10 '/2 tot 13 '/j st. ’t stuk PR IS DER GRANEN. Te Merkt van Vztaaz, ran 16 Juni. Er waren ter merkt 608 heel. I’arwe. 12 id. Rog. 249 id. Suer? 45 id. llav? 27 id. Boon. Tarwe van fr. 25-00 28-50 per 145 liters. 20-50 21-50 14- 75 15-75 10-50 12-25 15- 50 16-50 per Ilcrtol. fr. 18-81 14-31 10-88 7-75 10-90 IIUWELVK. dan 16. Carolus Devos, jongman, hove mer, 31 jaren, geboren te Alveringhem woonende le Veurnezoon van Franciscn, Tot groot genoegen onzer Veurnenaers, de processie van het 11. Sacrament heeft wel kunnen uitgaen. Toen wy vooraf onzen tocr deden om de kappellen en andere versier selen tebezigtigen, hebben wy moeten ge tuigen dat de Oost-straet de kroonc spand boven de andere wyken der stad. Versta ■wel dat dit artikel van ons niet komt, want met zich zelven stoften is nooit van goeden toon. Het komt uit eene noord-noord- westersehe pen. Welnu, de Oost-straet •was schoon gepareerd, zoo men zegt eene menigte vlaggen wimpels, roozenhoeden, twee kappellen, eene ryke en smaekvolle poort op het einde der straetdit alles gaf een allerfraeislegezigt, staendeinden balcon van het stadshuis en ziende naer de Nieu- portbrug. Eer aen deze wykzy heeft zich wel van eene godsdienstige pligt gekweten Zou dit geene aenleiding tot navolgen kun nen geven Wel jawaerora doen de andere wyken ook niet zoo veel of nog meer dan deze? Met het jaer 1852, wy keeren terug op alle onze goede en oude gebruiken, zeden en gewoonten. liet is bewezen dat de nieuwe levenswyze niet voor allen goed is. Het stelsel om alle menschen gelyk te maken door ge- lykc opvoeding en beschaving deugd niet, 1848 heeft het bewezen. Men moet terug keeren op hel goede oude; ja, de belgblyvc belgde wael blyve waelfransch blyve franschduitsch blyve duitsch; en zoo is het ook met onze plaetselyke gebruiken. Van ouden tyde, eene processie was altyd eene geheele feest door gansch de stad ’s avonds byeenkomst der wyken, beraed- slagingoverde versiersels ’s morgens vroeg, om 4 ure, groente opzoeken, stringen maken, roozen hoeden bekleedende vlag gen uithangenheen en weer loopen, overal werkzaemheid. Een helder zonschyn glin sterde over geheet den stoet der processie cn deed don rykdom der ornementen uit- schynen, ’S namiddag», de buren stonden voor hunne deur'en spreken over hetgroole feest van den dag. Daerna wandeling naer buiten man en vrouw en kinderen op het best uilgedost. 0 dat was een goeden tyd! Zou dit nog kunnen terug keeren Waerom niet? Beginnen wy te doen gelyk de Oost- straet, wy zullen er de goede gevolgen van zien. A. B. Dl LI GENT IE Van f'eurne op Oostende vertrekt dage- lyks kwart vQor 9 uren ’s morgens, uit het Koffy-huis bewoond door Dehollander, correspondeérende met den Yzeren-weg die ten 12 uren vertrekt voor geheel Belgien en Vrankryk. Merkt van Ïpv.r, zaterdag 12 juni. Tarwe van fr. 19-20 tot fr. 20-40 per id. roode» 19-20 20-00 Rogge 12 80 14-80 Haver 8-25 8-75 Boonen 12-00 13 60 Erwten 00-00 14 40 en van Anna Luyssen, met Amelia Henning, jongedoehter, dienstmeid, 30 jaren, geboren en wosnendete Veurne, dochter van Phtii- bertus en van Cathcrina Pinte. STERFGEVALLEN, (teen. OOSTENDE. uren 15 m. ten 8 uren 15 min. Vertrek-Uren van den Y zer-Wg BRUGGE. Ten 7 ur. 40 min., ten 10 ur. 40 min. 'smorg., en ten 2 ur. 45 min. ten 5 ur. 45 min. ’s na midd. en 8 ur. 25 min.'savonds, nae Oostende. naesten by volkomen eens. De vraeg is maer te weten, welk het bereik van de nederlaeg der liberalen zal wezen. Zal en moet het ministerie aftreden, gelyk hunne tegenstan ders beweren Zonder deze vraeg beslissend te willen beantwoordenkan men er echter met «enigen grond van waerschynlykheid naer het antwoord raden. Naer het zich laet aen- zien, zal het ministerie voorloopig aenbly- ven, in afwachting van de aenstaende bui- tengewoone zomervergadering der kamers. Vier kwestien worden aengeduid als moetende de gestemdheid der gcdeeltclyk vernieuwde kamer voor het kabinet besta- tigen, en over dcszelfs lot beslissen 1.’ De kwestie van het leger; 2.° de kwestie der weldadigheid8.* de kwestie van den landbouw 4.* de kwestie van den vryhandel. De oppositie, by monde der Emancipation vcrklaert dat zy bereid is, den parlemen tairen stryd over een van deze vier punten aen te nemen. Wy vreezen niet zegt dit blad verder, dat eene eerlyke vernadering tusschen den staet en do geestelykheid lot stand kome, om de uitvoering der wet op hetmiddenbaer onderwys te regelen. Indien wy ons niet bedriegen, dan wil dit zeggen, dat de Emancipation een twceslagtig ministerie te gemoet ziet, en dat dit minis terie zekere verandering in de wet op het middenbaer onderwys zon brengen, of de zelve op eene andere wyze toepassen. Dit is al wat wy voor het oogenblyk kunnen zeggen, in afwachting dat het de partyschappen be lieve uit hare politieke nevels te voorschyn te komen. (Anlweipsch Nieuwsblad.') L’Emancipation meldt heden dat de kaniers in de aenstaende tnaend in buiten- gewoone sessie zullen byeengeropen worden. Volgeus dit blad is de dag tier opening van de sessie nog niet bepaeld, maer men gelooft algemeen dat het tusschen den 10 en 13 july zal zyn. Eene briefwisseling uit Brussel meldt dat daer het gerucht loopt, dal de katholyke cn mixten den heer Karei Rousselle als voor zitter van de kamer der volksvertegenwoor digers zullen voorstellen en ondersteunen, ter vervanging van den heer Verhaegen De reis van den koning der Belgen naer Wiesbaden heeft het gerucht versterkt als of Z. M. gelast zou zyn met eene bemidde ling tusschen de Bourbons en do Orleans en dat hy hoopte eene byeenkomst te hebben met den graef van Chambord, die insgelyks te Wiesbaden verwacht word. Doch dit ge rucht wordt van zelfs tegengesproken door dit feit dat de graef van Chambord dezen jaro niet naer Wiesbaden zal gaen. (46 c. (31 3 Als het des zondags slecht weer is, elk jammert. Ik niet, ik zeg: wie weet waer voor het goed is, cn dit is juist. Had het zondag schoon weer geweest, elk ging wandelen het muzyk ging in de dreef spelen en niemand zou op de feest van Rhetorika gedacht hebben. Maer het was anders ge schikt. Het slecht weder heeft veel volk naer de maetschappy gebragt, cn veel volk, vecio leute. Maer hel was ook de moeite waerd. Men moest Kwaebette vertoonen, doch eer wy dit zagen, moest er wal anders gebueren. De rol gael op en wal ziet men Joufvrouw J. Do R.... die eene kundige uilgalming geeft, en met geestdrift gehandklapt heeft geweestDacrop volgde nog eene even zoo goede uilgalming van Mr. Sdie zich bereid om lauweren te gaen plukken. Nu was hel de beurt van het stukje Keizer Karel by Kwaebette. Oh, vraegl maer aen de aenwezigen wat dat do Keizer, Lauwe, de Bazin, de Baillieu, Pardoen, Lanszwecrl, de drinkers, de smoorders, de spelers de bolders, de zangers, enz bygebragl hebben om dit blyspel te doen gelukken! De tevredenheid der spelers en aenhoorders was zoo groot dal zy allen terstond wilden vertrekken naer hel concours die te Meenen den 4 july aenstaende plaets moet hebben, (dit gebeurde binst het balgy weel wat ik wil zeggen.)De overige vermaken waren als na gewoonte, regt vrolyk. Sprekende van Meenen, het is toch zeker dat er ver scheidene liefhebbers zullen optrekken en hopen van met gouden eermetalen terug te keeren. Men maekt reeds toebereidselen om hen luislerryk in VeuMie te ontvangen. Verder is er besloten geweest van in den vol genden winter vicrmacl voor het publiek te spelencn het toekomende jaer geeft do maetschappy een concours uit van decla matie, hetwelk in Veurne eene zeer groote feest zal bybrengen voor allo de gilden. Maekt u vacrdig Veurnenaers C. 1). BURGERSTAND DER STAD VEURNE. geboorte. den 13. Melanie Becuedochter van Jaco bus en van Joanna VandenbusscheBeoos- terpoort. Ten 6 dos morg., 4 uren Brugge etc. I on Duynkerke op Rytsel. Ten 6 uren 15 min.cn ten 9 ur. 30 mil* 's morgens ten 12 ur. 05 min. ’smid, en ten 6 ur. 30 min. 's avonds. PRYZEN DER BROODEN tan dito. 1 ’/2k. (36 c. o 1 'fz k id. 24 1 id. n Merkt van Bsvci.k, zaterdag 12 juni. Tarwe van fr. 18-25 lol fr. 20-25 per hectol. Rogge Haver Suerioen Boonen Boekweit Aerdappcls

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1852 | | pagina 4