1 hi 1 ‘1 EIJiDE. JiiB deze genezing verwonderd, i 1 laetste de gestrafte moordenaer neder, in zynen langdurigcn val een kreet stakende van smart, wanhoop en ontzetting voor de toekomst, die niet is te beschryvenmaer door Pablo en Jacopo nooit vergeten werd, en thans hen deed yzen en vcrstyfd staen, en, door de echos der bergen herhaeld denken deed aen duivelen, die den spot dreven met de wanhoop des gestraften, of toescholen om zyne ziele op te vangen en naer hunne duistere verblyven te voeren. Orteva is gevroken sprak Pablo. En Spanje voegde Jacopo er by. Zoo ontstond, door misdaden, die voor de bewerkers geene vruchten droegen, de zee- magtder mexikaensche republiek. Mexjko nam de twee bodems in beslagen behield diezonder koopschat te betalenen zy werden de kern der kleine vloot, die later Texas en Californien aen de zeekasteelen der Vereenigde Noord-Ainerikaenscho Staten, betwistte. jeugdige Pablo op het punt door Martinez over de leuning geworpen te worden; meer dan eens loopt hy zelf gevaer, onder den vereenigde aengreep van Pablo en Jacopo beide. Inmiddels spelen dolken en messen daerby hun bloedig spel; wonden uitdec- lende in menigte zonder het leven te vcrnii - tigen. Maer het lot des misdadigers was by hooger beslist, en geen verzet is by magte de uitvoering van de taek der besJerade wrekers te verhinderen. Eindelyk gelukt ’then den booswicht op te heffen, en naer buiten te werpen doch in zynen val grypt hy de leu ning der brug nogmaels aen, en hangt nu aen zyne handen boven den peilloozen af grond, in welken neder te storten de dood js. Nu smeekt hy«genade!» en bidt om zyn leven, en biedt al zyne bezittingen aen, gm hen te vennurvenmaer te vergeefsch Zy spannen het uitterste hunner krachten in, om zyne handen los te wringen, die vast bestorven zyn oen het leuning werkdoch ook nu moet het blanke wapen het werk der wrak helpen voltooijen. En zoo stort dan ten - -j ji 'Vr wei ic- lyker gemankt door d.e huiteugewoone oefeningen en de zware vermoeijenks.! den soldaten opgelegd, heeft mén m;p r een ge ring getal ziekten, en betrekkeJyk minder dan op vroegerejaren, aen te stippen geha'J. Een enkele man is door eene hoofdkoorts overleden een werd d >->r den bliksem dood geslagen, cep heeft zich opgehaugeu, dpi in ’t geheel dry sterfgevallen. De peerdfiii hebben moeijelykcr de hitte en ver moeienissen doorgestane; een zeker getal zyn aengetast geweest door ziekten, die hevig genoeg woedden om oogenklikkelyk gapin gen in de gelederen der ruitery te maken. Drieske Niters. Dat er nu van Dricske Nypers gezegd worde al wat de ougeloovighcid denken kanDrieske heeft op etmen persoon, overal te Brugge zeer «el gekend, zyne proef gedaen en d<r ongelop- vigsten kunnen nu met hunne eigene oogeit de wonderen gaen bezien, door Drieske uit gewerkt heeft op den persoon van den heer Carpentier, hoslelier in den Gouden Arend, Munteplaets te Brugge. Deze heer zoo heel Brugge weetwas sedert lang door rhumatisme of flereejn sterk aengedaen; somwylen lag hy verschei dene weken te bed en de gewoone kalanten van dezen estaminet hadden meermaels medelyden met hem nu was de pyn in het begin der laetste weck ten hoogstelt ge klommen de heer Carpentier liet zich gCr zeggen, en werd donderdag morgend 2 dezer, met veel moeite naer de statie van den yzeren weg geleid hy kwam eindelyk ter gemeente S. Gillis, waer hy Drieske Nypers vond en hem zyn lyden kennen deed; na eene wry- ving twee of dry, voelde de heer Carpentier zich zoodanig beter; dat hy zyne muilen af wierp, onzeer wel met zyne schoenen gaen kon verre van te moeten ge.lcid worden cn met oenen stok voort te sukkelen, kon hy loopen alseenen jongen van 15 jaren, de heer Carpentier zelf; verteld acn al wie het hooren wilt, dat by de wryving van Drieske Nypers, hy eene siddering heel zyn lichaem door gevoelde, gevolgd door de uilbersting van een drukkend zweet; de smack voor eten welke hy verloren had, is hem weder gekomen, cn het eten dat gewoonlyk op zyne niaegals een steen bleef liggen, bekomt hem wel. Gisteren had hy een paer schoenen aen gedaen, welke hy in vyf jaren aen zyne voeten nog niet had kunnen verdragen, hy liep langs alle kanten als of er hem nooit iets belet had. Te Brugge teruggekeerd, was iedereen over deze genezing verwonderd, en zaterdag xvege het ministerie kennis daer over ge kregen hebbende, heeft naer den minister geschreven om het proces tegen het cngeisch gouvernement voort te zettenen de ge- meenteraed heeft besloten zich inden zelfden zin by het staetsbestuer te uiten. Op het order van de dag van den racd was ook gebragt het voorstel van den schepen Delescluse tot verhoogingder octrooi-regten op den wyn; deze kwestie is in openbare zitting niet verhandeld geworden, maer wel in geheime zittingen het voorstel tot ver der uitstel heeft de meerderheid der stem men bekomen. Veurse, 11 September. Sedert ettelyke jaren hebben wy geen zulkdanig veel agterjarig weder gehad gelvk dezen jarc, en ofschoon men van alle gewesten klaegt over de groote ongelukken door den bliksem veroorzaekt, ontstaen wy het met do vrees, dagelyks zien wy in de verte de weerlichten schitteren en hooren den donder kraken, maer, God lof, voor hy by ons kan raken heeft de zee er mees ter over gemackt en bygelrokken, nochtans dynsdag lest, om dry uren na middag, is er een vreeslyk ouweder boven onze stad uit geborsten die een overvloed van regen en hagclsteenen uitwierp, gelukkig dat die vlaeg zeer haestig van ons weggeschoven en door de zee gcschuerd wierd. lieden scliyndt het weder eene nieuwe gesteltenis aentegaen, de wind blacsd heviger en het zonneschyn is helderder als na gewoonte. Zondag leslieden heeft de prysdeeling aen de leerlingen der kostelooze knechte- school ten stadhuize alhier onder het ge luid der triomphe-kiok cn het spelen van ’t muziek plaels gehad. Morgen gaet alhier, op de groote-merkt de gewoone jaerly ksche tentoonstelling van vee, schapen en vette zwyns, plants hebben. Men is alreede bezig met alles tol dies te verveerdigen. Alhier hoord men sedert eenige dagen van niets anders dan van de aerdappelen spreken de eene zeggen dat sedert de laetste regens zy allen van <le ziekteaengedaen zyn, anderen beweeren dat in andere landen den aerdappeloogst gansch mislukt is, en wy wy gelooven dal dit gerucht gansch over dreven is, en dat men gelykhet voorledene jaerzich de aerdappelen aen matige pryzen zal kunnen vcrschailën. Eene gewigtigeacnmerking is gemaekt geweest over den gezondheids toestand van het kamp van Beverloo, waer 15,000 mannen vereenigd zyn geweest. In weerwil der keer- BELANGRl EE NIEUWIGHEDEN. FRANKRYK. Parts, 8 September. Een omzend brief van den generacl Saint- Arnaud, minister van oorlog, beveelt dat in de kohieren der lasten van werken voor het leger ondernomen, zal bepaeld worden, dat het werken op de zondagen verboden is. Onderden titel van Laquedem, gaet Alex ander Dumas eenen nieuwen Wandelenden Jood in honderd boekdoelen uitgegeven. Do algemeene geschiedenis zal in roman gebragt worden en gemelde Laquedein, of liever zyne ziel, zal in het lyf van al de tiranen kruissen en eene rol op de wereld spelen, van Tiberius af tothier weet deschryver zelf niet waer hy zal eindigen. Deze vracht van historische politieke romans zou door de Pay* gekocht zyn. BEI.G1EN. Bsefiaê, 10 September. In de zitting van onzen stedelyken raed van zaterdag is er gesproken over de beruchte charte van Karel X. De schepen Deleecluse gaf eenigo uitleggingen over de vergunning, welko Karel X aen de Bruggelingen deed, van op de kusten van. het vereenigd koningryk te mogen gaen haring vangen; tot het voorledene jaer ia deze vergunning geëerbiedigd geworden, wanneer het cngeisch gouvernement al met cens de brugsche visschers van do kusten van Engeland verjaegd heeft; het belgisch gouvernement heeft eene vertooning gedaen en is geantwoord gewordendat wy onze region by de tribunalen inoglcn doen gelden; niettemin hel cngeisch gouvernement, wil lende een bewys van vriemlelykheid gaven, »laet toe voor een jaer nog die vergunning te eerbiedigen. Intusschentyd heeft het Belgisch gouver nement twee engelsche advokaten geraed- pleegd de heer Anderson verklaert dat de eerste onkosten tot 5000 fr. zouden beloo- pen. en voor iedere raedgeving 5 ponden sterl. 123 fr.) Hoe groot deze onkosten ook wezen, het Belgisch gouvernement, in het belang der visschery, had deze op zich ge nomen, maer de heer Anderson geraedpleegd zynde over den uitval der zaek moest be kennen dat er weinig kans was oin te ge lukken, en bekwam Belgian nog een voor- deelig vonnis, het wederom in Schotland zou moeten herbeginnen, om dat hel op de kusten van Schotland is, dat de haringvangst nitgeoefeml wordt. De advokaet Boyer was van eene andere gedachte, en na vele voorbeelden aengehaeld te hebben van dezen aert, was van gevoelen 'lat er kans van gelukken was. zyne vervolgers neder te vellenmaer de duisternis, het beven van zyne hand, en hooger besturing vooral, deden de schoten ’nissen. Nu groepen Pablo en Jacopo hem aen wilden hem over de leuning der brug heen, in den si room werpen, die onder hen voortbruiste; maer de doodsangst verdub belde de krachten des booswicht», en nu had cr een tooneel plaets, waervan wy niet Beproeven zullen eene schets te geven. Ontzettende gedachten Dry menschen Worstelende midden op eene brug die hoog in de lucht boven een 500 voet diepen af grond slingertcn elk oogenblik dreigt te bezwyken onder het gewigt der worstelaers ofouder do kracht hunner poogingen, om zich aen hare zwakke leuningen vast to klemmen. Heviger en heviger kraekte het fievaerte, enschynt telkens op het punt om de vracht, die haer bezwaert, door de brekende leuningen heen af te werpen, of Zelve te bezwyken, en mei hel razende drytal den afgrond neder te tuirualen. En de worstelingduert lang. Meer dan cens is de van I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1852 | | pagina 3