I lil I 8-00 10-50 15-50 17-50 00-00 00-00 VEURNE. en 3 1 r 30-50 per 145 liters. i 3 J nae Oostende. 1 i i hem hoe veel kacrten hy nog I nog twee mynheerzegde i 3 1 1 C D 1 I I 1 I 1 1 I I I 3 t 3 1 I I I i Kogije Sucrioen Haver Boonen Koolzacd r r u B per Hectol. fr. 18-56 12-09 11-33 6-30 11-24 18-05 B r t r i i r Terwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Comeinezacd D1LIGENTIE Van Veurne op Oostendevertrekt dage- lyks ten 8 1/2 uren ’s morgens, uit het Koffy-huis bewoond door L. Dehollander, correspondeérende met den Yzeren-weg die ten 12 uren vertrekt voor geheel Belgian en Vrankryk. PRYS DER GRANEN. Te Merkt van Veurhb van 3 november. Er waren ter merkt 1016 heet. Tarwe. 33 id. Rog. 631 id. Sucr.“ 81 id. llav.' 45 id. Boon. 3 Comeinezaed. Tarwe van fr. 23 00 30-50 per 145 liters. 16-50 19-00 16-00 17-25 MIDDEN-PRYS. BURGERSTAND DER STAD GEBOORTEN. den 29. Augusta Rathédochter van Cos mos en van Marie Turckx Ooststraet. den 30. Elodie Torrelle, dochter van Caro lus en van Thecla Kesleman, Beenhouwerstr. den 1 november. Marie Bulayedochter van Car. en van Pharailde Ampoorter.Ooststr. den 4. Leonie Wybo dochter van Carolus en van Walburga Missu, Xieuportstraet. STERFGEVALLEN. den 30. Ludovicus Riethaeghejongman, werkman, 40 jaren, geboren te Adinkerke woonende te i eurne, zoon van Ludovicus en van Pelronille Vandaele. aen 3 novemb. Augustus Bruloot3 1/2 maendenzoon van Carolus en van Marie V antoortelboom. den 3. Petrus Joncheere, jongman, werk man, 24 jaren, geboren en woonende te lieerwillemscappelle, zoon van Petrus tan Anna Mesdach. den 17. Sophie Haelen, 9 dagen, dochter van Cornells en van Joanna Visage. 17,860lkofFyhuizenherbergen, kroegen en tapperyen. Daer dit meer dan genog is om de bevolking zat te doen loopenheeft de prefekt er een zeker gesprekken worden ge il ud en. Eindelyk heeft een landbouwer Ie Greben- stein in onze nabyheid opzigtelyk de ver delging der aardappelziekte den steen der wyzen gevonden, en wy haesten ons om vol gens den wensch des ontdekkers en ’t belang van het algemeen welzyn zulks ter algemeene kennis te brengen hoezeer het "middel na- tuerlyk eerst in het volgende jaer in toepas sing kan worden gebragt. De sedert zeven jaren over een groot gedeelte van Europa verspreide aerdappelziekte, zegt de land bouwer in zynen brief, heeft overal de aen- dacbt tot zich getrokken zonder dat de daeromtrent gedane waarnemingen en ge nomen proeven tot heden tot een zeker middel geleid hebben om de ziekte te weren. Van den aenvang dezer ziekte af, heb ook ik proeven daeromtrent genomen, en heb eindelyk een middel ontdekt, hetwelk sedert vy f jaren gebleken is goed te zyn, en tot do gêheele verdelging der ziekte leiden moet, indieii het overal aengewend wordt. Daer deze ziekte niet in de lucht, niet in meel dauw of andere uitwendige invloeden heeft, niaer uitsluitend in den acrdappel zelven gelegen is, zoo behandelde ik de aerdap- pelen sedert vyf jaren (en gedurende al dien tyd had ik steeds een goeden volkomen ge zonden oogstop do volgende wyze Om streeks het midden dermaend Maert laet ik de pootaerddappelen op eene onderlaeg van leem in de open lucht brengen en ze een voet hoog opgeschud tot aen den poottyd liggen. Deze aerdappelen moet men gedu rende dezen tyd bchoorlyk omzetten en de rotte er uitzoeken. Mogl er gedurende dien tyd vorst invallen, dan kan men ze met stroo dekken. Hebben nu de aerdappelen vier weken zoo gelegen, dan worden zy, voor dat men ze in zakkei) doet, zorgvuldig uit gezócht en alleen die geenen tot poolers ge nomen, die slap en verschrompeld zyn; diegenen daarentegen; die hun vroeger voor komen behouden hebben deugen niet om te poten. Heeft men de aerdappelen in de zakken, dan mag men geene dry dagen met hel poten meer wagten, omdat de acrd appel alsdan te lange kiemen maekt. De op deze wyze behanelde aerdappelen komen veertien dagen vroeger uitdan versch uit den kelder komende. In het voorige jaer poote ik in den tuin 15 kop van op dezewyze behandelde aerdappelen en oogslc7 zakken volwaaronder geen enkele aengeslekcn aardappel voorkwam. Even zoo pootte ik op het veld twee zak ken op deze wyze behandelde aerdappelen en oogste 21 zakken volkomen gezondeaerdappeleu. Naest dezelaeisleaerd- appelen op het zelfde stuk grond gelyklydig, om eene vergelykende proef te nemen, twee zakken van andere, eerst den 24 April aen- aengekochte, uiterlyk zeer schoone aerd appelen, maer die niet op de boven be schreven wyze behandeld waren, daer deze aerdappelen, regtstreeks uit den kelder kwamen. By hel inoogsten had men het heinclscli breede verschil tusschen deze beide soorten van aerdappelen moeten zien, om hel stelligste bewys van de proefhou dendheid van middel waer te nemen; want van de laetsgenoemde aerdappelen oogstte ik negen zakken volwaervan vyf zakken geheel en al zwart waren, terwyl ik de vier overige slechts als veevoeder gebruiken kon. Zoo verhaalt onze landbouwer. Wy hebben er niets by te voegen dan hel verzoek aen al land bouwers om in het belang der menscheid en het algemeene welzyn in de volgende lente de door onzen landbouwer beschreven han- delwyze te beproeven en de uitkomsten daarvan te zyner tyd openbaar te maken. Alle redaktien en tydschriflen worden verzocht, om dit artikel in hunne kolom men op te nemen. De Vriend van den Landman. i li21 g i id. Onbedrieglijk middel tegen den voortgang der aerdappelziekte en ter geheele vernietiging dei zelve. Dixmddï, 2 november. Boterpryzen van 15 tot 18 '/2 st. ’tstuk. A N E K 1) O T. Sedert eenige jaren heeft men eene zoo eenvoudige als gemakkelyke wyze uitge vonden om het nieuwjaer te wenschen. Men schryft zynen naem op eene bezoekkaert, en men geeft dezelve af aen de deuren van die aen welke men deze beleefdheid wil toonen. Den eersten dag van het jaer 1845 zette eenen heer van Brussel met zynen knecht in zyn rytuig om by zyne vriendenkennissen kalanten, enz. rond te ryden. By het eerste huis komende, ziet hy dat by de kacrten vergelen heeftLoop hacslig wederom, zeide hy aen zynen knecht, en haelt de kaerten, zy liggen op de schouw. De knecht niet onderwezen in de nieuwe wyze van nieuwjaer te wenschen, vindt een spel kacrten, steektze in zynen zak en komt terug by zynen heer; dezen gebiedt hem aen elk huis van kennis eene kaert af te geven; eindelyk vraegl hy J over had zegde de knecht, hertcn-haes en' klaveren-zeven. PRYZEN DER BROODEN van dito. O (46c. 1 'f- k. ,E (36c. 31 1 id. 24 a Vertrek-Uren van den Yzer-weg BRUGGE. Ten 7 ur. 40 m.ten 10 ur. 45 m. ’s morg en ten 2 ur. 45 min. ten 5 ur. 45 min na midd. en ten 8 ur. 25 min. ’s avonds OOSTENDE. Ten 6 uren 15 m. ten 7 uren 15 min. des morg., 12 uren koopmans., ten 4 uren ’s na middags naer Brugge etc. Van Diiynkerke op Ryssel. Ten 5 uren 30 min. en ten 10 uren des morgens ten 6 ur. 30 min. ’s middags. Viob.sz, 6 november. By besluit van den heer Gouverneur dezer provincie in dato 4 dezer, is sieur Carolus- l.udovicus Houdaert, als veldwagter der stad eurne benoemd en als zoodanig in bedie ning getreden. By besluit van den heer Gouverneur der Provinlie zyn de Belgen en vreemdelin gen in 1831 geboren, die acngenomen zyn om krachtens art. 13 des Burgerwelboek hunne domicilie in Belgie te vestigen, gehou den zich van 1 tot 31 december 1852 in hunne wezenlyko verblyfplaets voor den dienst der burgerwagl te doen inschryvcu. BENOEMING VAN HET MINISTERIE. MM. De Brouckerc, buitcnlandschc zaken; Piercotbinnenlandsche zaken Liedts financiën, (provisoirelyk); Faider, justicic; Vanhoorebeke en Anoul blyven res- pectievelyk minister van publieke werken en van oorlog. Men leest in een Gentsch dagblad het volgende Al de politieke mannen, te Parysaenwczig, hebben gisteren morgend langs den post het volgende uitnoodings-briefje in verzen ontvangen, gesteendrukt in eene zwarte lyst, met doodsbiis, tranen enz. Wy deden er eene vryo vertaling van mede l'itvaert ca 11 de Citoye.v sr. 1'MAMfOisïRr.ruBLiQcz: Bcrricndcn van de republiek, Zoo zeer ter long in politiek In wier verdriet wy hartciyk paren, Woont in familie 'l uitvoert by Van uw geliefde dochter, zy Slieif binst zy ging een’ keizer baren. Die onverdcclbre burgerin, Wier dagen eeuwig moesten duren, Kon niet de keizerssneê verduren, F.u de arme tloore bleef er in. Maer dal u 'l ongeval niet kwel Verliezen zuil ge niel, dal u die hope redde. Stierf moeder in bel kinderbedje, Hel kind ten minste vaert zeer wel. Dg PHorcsois. De gedachte is gewis niet onaardig. De I ranschman lacht met alleslacht met alle man, maer ditmaal lacht hy zichzelven ecus uit; maer zou men het hem ten kwade kunnen duiden, dat hy zich met zyn zelven eens vermaekt

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1852 | | pagina 5