Moedig Eiïaen-gevegt, CS vestiging. cr uit Frankryk 115 Engeland uitgeveerd verkoelt t scheikundige zelfstandigheden zouden die stoffen op de muren gelegd, de hardheid van den steen verkrygen. De provinciën (Jost- en West-Vlaen- deren bekomen elk eene subsidie van 29,00(1 franks voor de leer- en verbeterings- werkhuizen. Een vonnis van het hof van appel van Gent stelt vast dal, indien de huwelyks- belofte met delikt of strafbare bepaling hoegenaamd geene burgerlyke verpligling medebrengt, degene die dorgelyke belofte heeft gedaan en weigert zyno belofte te vol brengen, zonder die weigering te kun tien verreglveerdigen, moet veroordeeld worden tot schadevergoeding voor het stoffelyk nadeel dat zyne belofte kan veroorzaakt hebben aen den persoon,die zyne belofteont- vangen heeft en die toebereidselen voor zyn huwelyk gemankt heeftof mogelyks heeft afgezien van andere kansen van vestiging. De redding duerde vier-en-seslig uien onderwyl won het vueral meer en meer veld. Het is onmogelyk den angst van de passa giers, de vrouwen en binders te beschryven, die zoo lang tusschen twee doodsgevaren verbranden of verdrinken, moesten b'yven. De brand nogtnns nam gedurig toe, en zoodanig dat de Orlando zelf gevaar begon te loopen in brand t; geraken. Er waren toen omtrent 76 passagiers aen boord van den Orlando; 15 waren verdronken en 8 lus- sehendeks gestikt. Op het brandende schip bevonden zich nog 28 persoonenmeest vrouwen en binders. Op dit oogenblik zag de kapitein zich ver- pligt, den Orlando te verwyderun wilde hy hem van brand behoeden. Heel de achter steven van den S. Georges stond reeds in vlam. Er was dus geen tyd te verliezen en men moest de 28 teruggéblevene passagiers aen hun ongelukkig lot over laten. Zoo deed men. De 28 rampzaligen kwa men in de vlammen of in de golven om. Wat den Orlando betrefthoe zeer onttakeld en door den storm gehavend gelukte het hem met de geredde schipbreukelingen Havre te bereiken juist op liet oogenblik, dat zyne levensmiddelen geheel op waren. De loting voor de nationale militie voor aze stad, is gesteld op vrydag 11 February, morgéns pin 11 ure, De ipsp.hryvings-lyst bevat 35 lolelingen. Daarenboven zyn cr 17 die aen vroegere iron belmoren cn die tydelyk zyn vry ge- .el.t geweest. Hel eerste lotingsnuinmer zal us 18 wezen. Een koninglyk besluit stelt een kon- oers in van vee lu Veurne, den zondag OQr den tweeden maandag van July van Ik jaer. Sluiting der jagt. Tc rekenen van 31 lezer, te middernacht, zal de jagt gesloten vezen de jagt op water- en trekwild in nocrassen en langst heen de stroomen cn ivieren, blyfl open tot op 1 mei, en de Iryfjagt tol 15 april. De visscherssloep Actifbehoorendc lén den heer Dubenage en C.“, van Oostende, ;n bemand met 6 visschers, is in den nacht usschen den 22 en 23 op de kust teWcstende jewoepen. De sloep was verzekerd. Te Brugge heerscht thans een soort van pippe of keelpyn onder de kinderen wacr- acn er vele derven. Men sehryft uit Blankenbcrghcvan den 25Gisterenavond hebben wv alhier een der schoonste verschynsels gehad, welke men kan denkenop ecus is het zeevuer opgerezen, en al wat men zag was vuer geheele wolken vuer klommen ten hemel, en men had gezegd dat de geheele zee brandde; het was als eene zee van sterk water die men in vlam gestoken had; weldra was eene menigte nieuwsgierigen op strand, en wat nog wonderlyker is overal waer men den voet stelde was er vuer op den grond die als geheel van phosphoor geworden was. Heden inorgend zyn de woe lige winden wat gestilt, de zee was klaer cn uien kon van verre meer dan vyftig schepen zien die voorby vaarden. By koninglyk besluit van 20 January is een uitvindingsbrevet voor 15 jaren ver leend aen den heer Nollet, horlogicmaker in de Magdeleinstraetn.*21 te Gent, vooreen eleclrieken uerwyzcr. In 1851 werden mil Hoen eijeren naer waer zy aen veel lagere pryzen worden dan de engel sche eijeren. Men zegt dat eene nieuwe verw voor de huisschildering ontdekt is, welke met groot voordeel de olieverw vervangt. Die verw zou niets anders zyn dan stoffen samengesteld uit plaesterstecn By middel van Over ouds, ik wilzeggen ten tyde van onze voorvaderen waren de Belgen by alle natiën voor een goed en sterk volk aenzien en daer by hadden zy alles lief die tot dc dapperheid en moed betrekking bad, ja zy waren gelyk de kinders van John Buil zeer genegen tot de hanekampen zoodanig dat, zoo dra er een dusdanige feest aengekondigt wierd men van ver en naer daer na toe kwam gc- loopen. Maer hedeiidags, ja sedert dal wy onder den invloed der franschen gestaan hebben is deze lief hebbery zeer vermindert cn byna verdwenen. Nu dat onze westersche gebeuren doen dat zy willen in hunnehuizen dat betreft ons niet, maer gelykerwys dat er nog een klein vonksken hanenlief hebbery in Veurne bestaat, zal er morgen Zondag, SQ van Lau-inaendin den na middag, een zeer merkweerdigen hanekamp plaats heb- cene langzame boven eene levendige muziek; smachtende, zelf centoonige liederen be haagden hun bovenal. Om hen naer hunno smack te bedienen leerde de pyper van de 6‘J.* verscheidene van die arabische liede ren, welke men moals noemt, en die eene soort van recitatief zyn samengesteld uit klagende toonen. Roquet speelde die moals op zyne fluit en werd nu een voortreffelyke Bard. De gevangenschap begon echter den trou badour der llannadis zwaer te vallen. Gelyk Achilles te Seyros, werd hy ongeduldig, dat hy in het leger moest kwynen cn in den arbeid der vrouwen doelen. De herinnering aen zyne wapenbroeders vervolgden hem by het werk, en hy peinsde slechts op de mid delen, om zich weder by hen te voegen. Ten einde dacrtoe te geraken, verzocht hy eerst aen den scheik om dc gunst van met de stroopers acne togt te mogen doen. Daer hunne uitstappen tot aen de grens der be bouwde streken voerden, ware het hem ge- makkclyk geweest, een gunstige tydslip to vinden om te ontsnappen, en de oevers van den Nyl te bereiken, Dc scheik begreep dit plan cu verydeldc het. De Franschman, zegde hy, was te jong om de vcrinocijenissen van cenen togt in de woestyn door te staan; hy kon de lans niet handelen en was nog geen genoegzaam geoefend ruiter. En wat ontbrak hem Had hygeen brood en dadels; een burnous,.om zich te dekken, cenc tent om in te rusten Tc vergeefs bleef Roquet aendringen; de scheik bleef by zyne weige ring volherden. Men vergunde hem echter te peerd te ryden, zich met de dicirid te oefenen, en op gazellen te jagen. Van den tentdienst werd hy overgcplactst by dien van de schoonc veulens, welke dc Arabiersn fokken. Dit was eene bevordering; maer het was de vryhcid niet. Somtydsdacht hy aen de vlügtmacr naer welke zyde zou hy zich rigten, zonder levensmiddelen, zonder water, zonder eenige bekendheid met de wegen in de woestyn; wegen even veranderlyk als de ligging van het losse zand. Wanneer deze gedachten by den gevangene oprezen, verviel hy tot droefgeestigheid en neerslagtigheid. Te vervolgen.) ZEERAMP. Dood van 50 menschen; redding van 101 andere. Op 24 november laatstleden vertrok de paketboot Saint-Georges uit Liverpool naer New-York, met eene volle lading, 127 pas sagiers cn 25 mannen ekwipagic. De passa giers waren meest Icelanders, en onder hen bevonden zich vele vrouwen cn kinderen. Het weder was slecht; maer de reis ging toch nog al voorspoedig, toen men op 24 december, om 7 1/2 uer des morgens, be merkte dat cr brand was in het ruim. Seffens was alles in beweging op het schip cn poog de men mot pompen denbrand teblusschen; het vuer won echter veld en joeg weldra dc passagiers weg die zich nog tusschen deks bevonden. Weldra werden 7 a 8 persoonen door den rook verstikt. Toen de kapiteinzag, dat er aen geen blus- schen te denken viel, deed hy al de passagiers op liet dek komen. Het was toen 1) uer. Het weder was somber, en het regende. Een oogenblik later ontdekte men een schip, het was do Orlando, kap. White. Seffens maekte men noodseinen. De Or lando bemerkte ze. Om 10 uer bevond hy zich digt by het brandende schip. Onge lukkig had hy zelf van den storm veel ge leden, en had twee booten verloren. Er bleef’ hem maer cenen over, om zoovele menschen- levcns te redden cn de zee liep zoo hol, dat men nog vreesde dien eenigen boot al oogen- blikken legen een van de twee schepen te zien verbryzelen. Hy ging water aen de bron putten, stampte de douroeene soort van geerst, waervan de Arabieren hun brood bakken; bereidde de pylan van rystkeerndede kameelmelk, om er boter van temaken. De gewoone spy- zen waren niet weelderig; maer zy waren toeruikend. Men atryst, dadels, koeken van douro, gerst, boonen, ecus in de weck werd een schaap en eenig gevogelte geslacht. De muzy kant der 69.halve brigade bezat eenige kookkundige bekwaamheden hy stelde die ter beschikking zyns meesters, en bereidde eenige spyzen op dc enropesche wyze. Deze proefneming had echter minder gunstige gevolgen dan zyne muzykale talenten. De fransche kookkunst behaegde den scheik niet, die aen den ryst op deoosterschc wyze bereid den voorkeur gaf. Daarentegen ver wierf hy als fluitspeler een toenemende by- val. Eiken avond, wanneer de hoofden van den stam, onder het rooken hunner pyp naer hunno vertellers luisterden, had Ro quet steeds eene rol te vervullen. Nu cens speelde hy een vlugge marsch, dan weder een adagio of een cantahilowaerin do melancholiedoorstraelde. Dverhctalgcmeun gaven zyne toehoorders den voorkeur aen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 3