’l ha: genade en Vangenen Maer t’eindenden Hooijaert, deed hyeene wanhopige beweging, deed zyne peelden piotselyk regts inkeerenen de driftige rossen met de zweep aendryvende, reed hy de Pensmerktop, keerde andenuael in en reed in vollen draef-over de Vleeschhuis- brug, in weerwil der kreten van de wachten en officieren die ’s keizers stoet vormden on die vruchtelooze poogingen deden om de peerden in te houden. Op de Veerleplaets aenkomende, stak de keizer, verwonderd over den weg dien men hem nemen deed, het hoofd builen de portel. Hel volk had het rytuig omzet. De peerden, door eene forsche hand tegengehouden hielden stil. De monik, die aen den lyderden laelsten troost des godsdienst bood, had hctn opgebeurd de beul had zyn moorden strop laten schieten. Juliaen, door zynen biecht vader geleid, was in eenen oogwenk gebragt tot voor het aenschyn van hem, wiens blik het regt had genade te doen. De kreet: Ihj it gered! had gegalmd. Juliaen werd in triomf naer zyne wooning gebragt. Acht dagen later, was Marlen Weber de gelukkige echtgenoot van Renilda. Hy behield zyne plaets by keizer Kareldie dacht dat men altoos wel gediend wordt van menschee die zoo vele zelfsopoffering voeden. Naer het frantch van Cou.iv oi Putter. ZAKEN VAN DEN OOSTEN. Het Journal des Débats geeft de volgende byzonderhedcn overdczaken van den Oosten: Een korrespondent van the Thimes schryft uil Konstaiilinopel, van 3 maert, dat het voorwerp der zending van generaelMen- zikoffzou bestaan in het herkennen van den keizer van Rusland als stellige bescher mer van den griekschen eeredienst in Tur- kyen 2.° te bekomen de kiezing van den patriark van Koustantinopel, door de nota belen der kerk gedaen, om geldig te wezen door den keizer van Rusland zou moeten bekrachtigd worden3.” den langduriger! twist van het 11. Graf op te lossen in den zin van eene nota sints lang aen het turks gou vernement behandigd 4.’ eindelyk te ver klaren dat de keizer niet langer den toestand onverschillig kan zien der bevolkingen van Montenegro, Bosnien, Servien Moldavian Wallachien, Bulgariendie allen aen Rus land door godsdienst-bandcn gehecht zyn. Die verklaring zou als een zweerd van Da mocles wezen, dat gestadig boven des sultans hoofd zou hangen, en inderdaed zy zou een regtslreeks gezag aen Rusland geven over al de bevolkingen van griekschen eeredienst, die thans aen Turkyen onderworpen zyn ’t is te zeggen dat van de 14 millioenen zie len, waernit Europcsch-Tnrkyen bestaet,on geveer 11 millioenen aen het regtstreesch bestuer der Porte onttrokken zouden wor den. Wy weten niet of deze tyding gansch echt is, maer wy hebben redenen om te ge- looven dat zy niet ver van de waerheid af- wykt, hoe zonderling zy ook sehyne. Het welslagen der zending van den graef von heiningen heeft de yveizucht der russi- sche diplomatie aengespoord het gewigtig- sle punt dat hy bekomen had was van door de Porte het regt te doen herkennen voor de oostenryksche overheden om ollicieus in al de moeijelykheden tusschen de muzelman nen en christenen in de turksche provinciën van Bosnien en Herzegowina tusschen te komen. Het is te denken dat Rusland, om zyne overheerschzucht tebillykén, tracht om zich dergelyk regt te verschaffen in het belang van al zyne geloofsgenooten in Euro- peesch-Turkyen. Deze kwestie heeft eene zyde die niet mag uit het oog verloren wor den, dit is, dat terwyl zy beide en niet ge meen overleg tot de vernedering van het ottomanische keizerryk werken, Rusland en Oostenryk ook onderling verdeeld zyn door eene geheime, maer vurige benyding. Er ligt in den grond van hun gedrag van heden eene diepe herinnering van 1849 en van do pater vinden die Juliaen gebiecht had, en ïl'gde hem Ecrweerde vader, gy knul Teursten redden, zoo gy hem aenraedt het éénen dag hanger te trekken. Hy vertrouwde den pater vervolgens zyn ontwerp, onder den zegel des geheims. Do n'«n Gods spoedde zich Ier gevangenis en verwittigde Juliaen Teursten. Op hetoogen blik dat hel no ulloltig karrake hem ter ‘frafplaets ging voeren, verklaerde hy dat hy gewiglige verop •nb.iringen le doen had, en dien dag lud het schavot maer vyf ‘lagtoffcrs. Maer het bleef gapende tot des ■anderdags; want de onbeduidende beken tenissen van Juliaen Teursten deden aldra hevroden dat hy maer een nilvlugsel aenge- *end haden men kondigde aen dat des a,|dcrdaegs 6 mei des middags, de laetstc ®er crostrr* de eeuwigheid zou ingezonden 'orden. Renilda ondersteunde innig den man diezy beminde. Hare bekommering was zoo groot a,s den angst van Marten Weber, die den pnschen dag in onbescliryflykc benauwd heid doorbragt. Hes anderdags smaektc hy wezenlykc Weugd en hoop, by het vernemen dat de *eiter, nog ongesteld, per koets naer het 'tadhuis zou ryden. Hy deed de peerden in 1 harnas steken, zyn rytuig opschikken, hy vrystolling van de politieke ge- van Huy zou bekomen hy zou, zegt hel blad, het tydstip der vergiffenis opennen in het land der vryheid en de zegeningen van Goed en van het volk zou den hem voor deze daed beloonen. Het regt van ganade is het eeltige voorregt dat de koningen der aerde aen den koning des hemels doet gelyken. De gedachte van het brugsch blad is edelmoedig; mogtzy gunstig verhoord worden. Er is spraek van eene konventie tus schen de spoorweg-besturen van Duitsch- land Belgien en Erankryk, om treinen in te rigten die in 30 uren van Berlyn naer Parys zouden ryden. Doktor Livingston en de heer Oswell verhalen dat op de oostkust van Afrika, by de rivier Zonga de olifanten zoo talryk zyn dat mendaer in dryjaren 900 dier reusach tige dieren gedood heeft. In de stad Mexiko zyn er 00,000 zielen en maer eene apothekery. Men moet denken dat daer weinig zieken zyn. Een blad verzekert, dat de Chinezen, diezich in Kalifornien bevinden, voor eene soort van lekkerny houden.... gesuikerde ratien. Zy doen de meeste van die ratten uit hun land komen. -— De gewigtige tydingen uit den Oosten ontvangen, hebben heel de politieke wereld in ontroering gebragt. Rusland, dat noch min noch meer ten doel heeft dan zynen invloed in Turkyen boven dien zelfs van den sultan te stellen en aldus den ondergang van hel oltoinanisch keizerryk le weeg le brengen, heeft door prins Menzikoff de ver nederendste voorstellen aen den Divan doen voorleggen. De Porte heeft het ultimatum van den russischen gezant van de hand ge wezen, en, zoo het schynt, den bystand van Engeland en Frankryk ingeroepen. beproefde zyne zweep, hy liep heen en weder, ontroerd, duizelig, bekommerd en vooral ongeduldig, eenen dag in eene seconde levende. Hy maekte zyn ontwerp en bouwde, op eene nog onzekere gebeurtenis, zyne geheelc toekomst. Ten tien uer sprong hy op zynen hok. Do keizer, ccnigzins bleek steeg in de koetsen Marlen voerde hem ten stadhuize. Het was het beslissend, het opperst oogen blik; alles was verloren, zoo de sledeïyke beraadslagingen voorden middag eindigden of tol na middag duerden want le middag juist, zou Juliaen Teursten zyn leven op do Veerleplaets brengen. Marten stond zich-zclven te verslinden, wachttcnde op den koer van ’l stadhuis. Hel gewigtigste oogenblik kwam; cenigo minuten voor den middag, begon de doods klok te kleppen, die de aenkomst van den lyder ter strafplaats aenkondigde, op hot zelfde oogenblik trad dc keizer uit hel stad huis en nam plaets in zyne koets. Om te beletten den pligtige te ontmoeten gaf men den koetsier stellig last langst de Stadhuissteeg, Donkersleeg, llooijaert Appel- brug en Gewat te ryden. Marten maekte zich een kruis, aenriep al do heiligen, dio hem beschermen konden, cn reed in den beginne door al do hem voorgcschruven straten. wapens en equipering te doen of doen doen door de legioen- of batailjon-oversten of door de kompagnie-bevelliebbers. Die inspektie heeft plaets des zondags. De reet gtJyk in de wet.) Art 83. De garden mogen twaelf mael opéén jaer in de wapens en manoeuvers ge oefend worden, dit getal wapenoefeningen ’"ag niet overschreden worden, dan krachtens f*ne geschrevene toelating van burgmeester *n schepenen. Wy zegden onlangs, dat dc moedertael l ransch-Vlaenderen niet zou vergaen Wy bewezen het door daadzaken die door tes of zeven eeuwen zyn gelogenstraft ge worden. Wy vernemen thans dat zich to Duinkerke eene niaetschappy vormt, die feeds vele leden telt, en waerin men het oude dietsche element zal beoefenen. Die edel moedige en echt vadcrlandsche pooging is allezinis too te juichen en zal weerklank vinden, in de harten van onze vlaemsche gesinden. Vrydag is op het stadhuis te Aclst eene afkondiging gedaen, vvaerby de broodpegel afgeschaft en een nieuw reglement voor de bakkers in voege gebragt wordt. Volgens dit feglemcnt is er geenen broodprys meer be- Paeld de bakkers zullen voorlaen het brood by het gewigt moeten verkoopen, cn ieder brood zal, benevens de naamletters van den bakker, ook het merk van het gewigt moe- fen dragen. Het brood, dal zal bevonden Worden minder tc wegen dan het merk, waermedc het gelcekend iszal ten profyte van den arme worden aangeslagen, ongemtn- derd de geldboete hy het reglement voorge meld. Het brood der vreemde bakkers in de stad gebragt, is aen dezelfde schikkingen Onderworpen. Dc Jlonileur deelt de wet mede, waer by eene som van 111,000 franks aen het departement van openbare werken wordt vergundom verschillende persoo- "en te oiilschadigen voor verliezen, door of °p den yzeren weg van den staet veroorzaekt. Het Journal de l'ntges uil den wensch dat de hertog van Brabant den heugelyken dag zyner meerderjarigwording zou ken merken door eene daed van milddadigheid oaiuenlyk dal L. K. II. van zynen vaderde

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 3