VLUGTSCHRIFT SLOTRYM. vyf Chorus. BIS. Wy alzoo den lof verheffen Voor den erfprins in deez’ zaeï, Allemacl Om ’I hart en *1 gemocl te treffen Van den Vlaming en den Wael. Door my J.-A. DEGROOTE. (zonder voorbereiding). alhier, zal dit j 9 mei zelf, cm kecrdclyk in almanakken opgegeven Du policie heeft hier vrydag, van heer Alpbons Vandenpeereboomvolksver tegenwoordiger van Yper, beloofd dat die slad legen den 20 dezer, eene bezetting zal krygen van vier kompagnien van het 7 onder bevel van eenen major, welke troepen daer zullen blyvsn tolden lyd van hel kamp. Alsdan zou Ipe.r tol in den herfst zonder troepen, omdat de vestingen .gedurende liet kampeene veilings-bezetting moeten hebben. Te Yper is een pruissische genera 1 aen- gekomen, om er de kr'ygs-ryschool te be zichtigen. Pruissen is voornemens ook zulk, geslicht op te rigten. van 17 Mei tot MLANGRÏKE NIEUWIGHEDEN. 1TALIEN. Een brief uit Napels meldt, dat alle per- soonen, die nalatig blyven zich te onder werpen aen de jongste verordeningen, welke aen alle Napolitanen verbieden moustaeben ol haerd ic dragen, worden in hectenis ge- nmnen. Men brengt de weèrspannigen naer hel policie-bureel, waer zy op hoog bevel geschoren worden; zy worden daerna weder vrjgelaten, met bedreiging van gevangenis straf, indien zy by hunne oppositie blyven volherden. Alleen de iniliiaircu zyn uit- getouderd. Afgelezen op hel banketgehouden in de afspanning de Noble Bose, alhier, den 10 april 1853, ter gelegenheid der meer derjarigheid van België’3 erfprins. Vrienden, die hier zyt gezeten lleerenburgers, gy moei welen Dat op heden dit banket Hetwelk u is voorgezet, Is ter eere en ter glorie, En moet strekken ler memorie Voor den erfprins van ons land Daer elkeen in iever brandt Om hem eerbewys te opdragen, Moeten wy met veel behagen Onze glazen klinken T saem Alzoo door de vlugge faem Den lof en deugden verkonden Noor wie dal op deze stonden G’hcel hel land in vreugden is. Ja, voorzeker en gewis, Hopen wy ter eender lyden, Hy als vorst ons zal bevryden Van des vyands snooden dwang; Want wy zien in hem eerlang Eenen held van groole waerde Die der Belgen roem op de aerde Zal doen kennenen hun moed Waerin hy is opgevoed Doen hoog achten en vereeren 1 Zynen stam in lof vermceren Daer hy nu de jaren heeft En de wel het regt hem geeft, Van in den senaet te treden Tlaets te nemen by die leden, Op dat ons lief vaderland B.yve in een dtierzameii stand Roepen wy dus al te gader Lang leve Leopold, zyn vader! Die zoo deugdzaein ons regeert, En daer door ’s lands magt vermeert!... Leef den prins! voor wie wy vieren, Ontrollen de praelbannieren En dal België’s vorstelyk huis Zy bevryd van ramp of kruis. Hierop zyn de blyde klanken Om den Opperal te danken, Aen dun voel van hel altaer, Uil hel hart in ’t openbaer Tol den hemel hoog verheven, En dal God ons zonde geven By dit heil,, dat wy altyd Van den afgunst zyn bevryd!.... Dal den nectar van de góden, Dio op heen werd aeugeboden Zy gedronken in toast, ’l welk aen onzen prins toepast. ucr des morgends, cone uitrusting gedaen, die met den besten uitslag is bekroond ge worden. Sints lang bestond hier het mis bruik dat vreemde opkoopers het vee, voor zyne invoering in stad aenkochten. Om dit te belettenheeft de policie zich buiten verscheidene poorten begeven, en beeft verschillige opkoopers in contraventie ge nomen. Ten gevolge dier uitrusting, was de veemerkt beter bevoorraed dan naer ge woonte; de pryzen stonden nogthans hoog. Veurse, 23 April. Van den 17 Mei loc den 6 Juny zullen de waters afgelaten en de scheepvaert onder broken zyn op de volgende vaertente welen vaert van Brughe naer Oostende van Plasschendaele naer Nieuport; van Nieuport naer Veurne; van Veurne naer Duinkerkeen Bergen, (belgisch deel); Loo- vaert; Moerdyk-vaert Op de rivier den Yser 16 Juny. M. Dj Meyere,onderpastoor te St. Denys, is benoemd tol onderpastoor te Zedelghem. M. Muyssen, onderpastoor te Meestert, vervangt te Rousbrugge M. Mahieu, die overgaet naer Meestert. M. Foulon, coadjutor te Denterghem, i i coadjutor benoemd van Mr. Seghers, pasl.- deken van Onze-Vrouwe-Kerk te Korlryk. De heer D. G. van den Vandenbogaerde is notaris te Poperinghe benoemd, in ver vanging van wylen zynen vader. Wy vernemen dat het gouvernement, met liet doel om op platteland het gebruik te verspreiden van het planl-mekaniek en het stialene-iceedyzer, waervan de toepassing op hel bebouwen van den beet en andere wor- telplanlen verleden jaer zulke aenzienelyke resultaten heeft opgeleverd, openbare en vergely kende proefnemingen heeft bevolen ten einde de verdiensten van die werktuigen te beslaligen. Die proefnemingen zullen plaels hebben by den baron de Chester, te Bernissem by de heeren Claes te Letnbecq, Verheyden, te Dilbeck, en in de omstreken van Dixmude. Dezelve zullen gedaen worden in by wezen van twee byzondere kommissiën, welkedoor den minister van binnenlandsehe zaken benoemd zyn. dezer dagen is te Denterghem een klein stuk zilvergeld uitgedolven, nog al redelyk bewaerdvan llendryk lil, koning van Frankryk en Polen, zoon van llendryk II en Catharina de Mcdecis, geboren te Fontaine bleau in 1551, en vermoord den 1 augustus 15119, in den ouderdom van 39 jaren, en 15jaren geregeerd te hebben; hy was de lactste koning van den stam van Valois, welke stam in Frankryk261 jaren heeft ge regeerd en 13 koningen gegeven. Het stuk is geteekend al den eenen kant met een kruis en het randschriftSil nonem benedictuin do mini 1588, en al den anderen kant de leliebloemen llenricus III Rex.... Pol.... Het stuk is onder dehandenvan IvoCoenealdaer. De minister van openbare werken maekt bekend dat, in gevolge het koninglyk besluit van 20 april 1837, dc stukken die betrek hebben met het ontwerp van den steenweg van Nieuport na Pervyse, langst Ramscappelle, in de btireelen van het pro- vintiael bestuer, tc Brugge, ter inzage zuilen liggen der belanghebbende, die er hunne acnmerkingcn nopens dezen weg zullen mogen maken. By vonnis uitgesproken door dc regt- bank van eersten aenleg zitting houdende te Mechelen, den 12 april lestl., blykt dat het overschot (résiduvan brouweryen, en namenllyk de draf, is vrvgesteld van alle barreelgeldcn ingevolge het koninglyk be sluit van 6 October 1850, gebragt in uitvoe ring der wet van 25 mei van hot zelfde jaer. Du minister van.forlog l*eeft aen den DUTSCHLAND. Men schry ft uit Weenen, van den 0 april «Met proces voor hoog verraed, ingespannen tegen de zuster van Kossuth, mevrouw Mcsslcnyu, laet geenen twyllël over hare luedcpligligheid met de opleiders van het komplot, onlangs in het komitaet van Pesth ontdekt en verydeld. Die volksleider genoot op deze lactste jaren veel genegenlheid in den Imogen stand van Pesth, en op haer bleek gelael zou niemand kenleekeus van omwcnteliugs-gedachten gezocht hebben. Men verwacht zich aen ecu streng vonnis tegen haer. Dezer dagen beeft men hier nog twee persoonen aengehouden, als medepligtigen aen de moord van den minister van oorlog Latour, in 18-18. Een diqr kerels had, dron ken zynde, zich hel geheim zyner misdaed laten ontvallen. ENGELAND. Londcn, 20 April. Dê engelsche policie, op last van den mi nister van binnenlandsehe zaken heeft over eenige dagen des avonds eene huiszoeking by Kossuth gedaen. The Times spreekt hier over op geheimzinnige!! toon; doch geeft to verstaan dal men by den beruehten Ilon- gaer wapens en krygsvoorraed gevonden heeft. Men heeft geene nadere by zonderdedeu. FRANKRYK. Parvs, 21 April. Men leest in eene byzondere briefwisseling'- Niet alleen komt de Paus voor ’t oogenblik niet naer Frankryk maer persoonen be ween n uil echte bron te weten dat dc zaek ganseb afgesprongen is, en dat men in dc officiële wereld regluil dc ontevredenheid laet hotteen die men daerover gevoelt. De .Uomteui kondigt aen dat het cngel- sche gouvernement aen het fransche het testament heeft doen toekomen van Napo leon 1. De heer 1’in de Montmartrestraet te Parys wooncode, koutte zekeren avond by den haerd met zyne familie. Eene jeukte in de oor voelende, nam hy om dit te doen ophouden een fosfoor stekje, het cerstcvoor- werp dal hem onder de handen viel. Door eene noodlottigheid, stak hy den kant met forfoor bekleed in de oor; by het vryven Vatte het -tukje vlam en brandde hem zoo hevig, dat hy, in weerwil der spoedigste zorgen, twee dagen nadien midden de ysc- lykstc smarten overleed. de keizer en de keizerin worden in do eerste helft van september in het Noorder- depariement verwacht. - Men sprak hier gisteren van slechto tydingen uil Cayenne ontvangen. Acht hon derd dwangarbeiders zouden er op dc lactste dagen overleden zyn. Hel gouvernement zou voornemens zyn schepen dcrwaertA te zen den om de anderen te halen, en dc straf- kolouiezolt ontruimd worden. BELGIEN.— Gist, 22 April. De Negenmeimerkl buiten de Dampoort jaer gehouden worden op don niet op den 16, zoo als ver is.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 3