WWW» spreken by van een huwe- Men schryft uit Meenen dat de vestin gen ten w'estkante dier stad schier geheel geslecht 7,j n. Men leest in het Journal de Brunelles Du diiitschc dagbladen voortduring van het ontwerp lyk Van Z. K. II. den hertog van Brabant niet eene aertshcrtögin van Oostenryk de aarts hertogin Maria. Wy verhaesten ons te melden dat byzondere tydingen ons heden toelatOn te verzekeren dal de wenschen der Belgen zullen vervuld worden. Belgien zal mét geestdrift eene gebuerténis vieren die het vurig wenscht te zien verwezenlijken. Men leest in fjau’ de l'Ordi e De opslag van het slagtvee wordt toegeschreven aen de soort van razziasdie engelsche op- koopersals ’t w'ar'e onder onze hoornbeesten bewerken. Zy koopen zoo’t schyndt, al de vette en hall-vetle ossen op, die’zy ont moetten'. Men noemt o->s eenen landelyketi stokerdie al zyne stallen uilverkogt heeft tegen pryzen nog zoo hoog als die waar voor hy over twee maenden zyn vee aen- kocht. Er worden ook veel schapen en zwynén verkocht. In de laetsto zitting van de klas der wetenschappen van de koninglyke akademie van Belgian heeft de heer Rueélelet eene nota van het observatorium van Brussel medegedeeld, blykens welke, de groei dor gewassen dezen jare 22 dagen verachterd is. In Engeland heeft men eene nieuwe machine uitgevonden, waertnede het inoge- lyk wordt de hoogste en zwaarste boomwi uit tedoen cn te vorplanten zonder dat een enkel takjen of wortelkeh wordt gekrenkt. de verleiding van boosaardige menschen zonder mocdrrlyken raed, zonder be schermde vrienden. 0, ik weet uit eigen ondervinding boa vreeselyk zulk een toe stand is In geweldige gemoedsaandoening trok zy aen de bel en gelastte de binnen komende kamerjuffer zich terstond naer het inodc-magazyn van Mej. Duperron op do merkt te begeven, aldaar te vernemen naer eene zekere Louise Ganther, die daer diens- baer moest wezen en alsdan het meisje onder het eene of ander voorwendsel, by voorbeeld met eenige fraeije geborduurde zakdoeken by haar te brengen. Het duerde ook niet lang of Cecilia keerdo met het meisje terug. Toen de oude dame du bekoorlyke gestalte en het in onschuld bloeijende gelael harer nicht beschouwde, eene gestalte die door den stryd met het leven nog niet had geleden, gelaetstrekken van welke hel gif der verleiding het zachte wacsder maegdelyke onschuld nog niet had weggovaegd, waendde zy zich zelve in de dagen harer eigene jeugd en schoonheid terug geplaetst cn zegde met eenen zubht tot hare kamerjuffer: Ziet toch, Cecilia, hoe schoon zy is I Vindt gy niet datzy eenige gclykenis heeft met my Te verneigen.) op ver na niet de gierige nydige oude dame was welke Halm en Ruckenbach in haer onderstelden. Van de arme Louise, die na haer vaders dood by vreemde menschen eene kostwinning moest zoeken, ten einde voor zich zelve te zorgen en met hare spaar penningen hare moeder en jongere zusters tb ondersteunen had Mej. Agnese niet het minste vermoede, want hare komst op dien dag ten huize der tante, had slechts eene andere, insgelyks daer wooncode dame ten doel gehad. Tot ongeluk voor het plan harer beide neven zat doj oude tante Agnese in haer slaapvertrek juist in stil nadenken ver zonken over den stap, dien zy des namiddags wilde doen, toen de naemlooze brief haer werd ter hand gesteld, die niet alleen het doel geheel miste, hetwelk deschryvers zich daervan hadden voorgespiegeldinaer Agnese tot diepe droef heid en innige mee warigheid stemde. Hoe, riep zy uit, zou Louise Ganther aen de merkt in eenen winkel dienstbaar wezen Zou eene nicht van my eene arme dienstbode zyn En ik wist volstrekt niets van haer! Zy is voorzeker arm en verlaten en haer vader moet minder ryk geweest zyn dan haer grootvaderzy zal my gewis niet verachten, zy zal niet weigeren my te be zoeken. Dut arme kind als dagloonster in deze stad te moeten leventen prooi aen al heden tegen loopen om hunne waren opte’ koopen zelfs meti beweerd dat cr zyn di° brief keus in de manden werpen met den naem daerop alwaar de boerin hare boter, eijers enz. moet dragen, en dat zy aldaer aen den hoogsten prys der merkt zal bslaeld worden. Dit is een groot misbruik waer over men niet te streng zou kunneii zyn. De fransehen komen nu ook zoo men zegt, den opkoop van eijeren en boter in onze gewesten doen, zoude dit wel vooi; het kamp van St. Omacrs wezen. De koninglyke maetschappy van rhe tor i ka Hope doet leven, onder zinspreuk: Arm in de Borze en van zinnen Jong, te Veurne, heeft besloten een festival voor tooneelkunde te geven waeropzy al de lief hebbers des ryks (behalve die van Veurne, die de ncderduilsche tael beoefenen, ten vriendclyksten uitnoodigt. De maelschap- pyen of lief hebbery-gezelschappen, die aen dit festival willen deel nemen, zyn verpligt een looneelstuk,drama oflreurspcl, van twee of meer bedryven alsmede een blyspel of zangspel, van een tot dry bedryven uit tc voeren. De tooneel vertooni ogen zullen geschieden op den stadsschouwburg, cn aen- varig nemen op zohdag 16 octohcr dezes jaers 1853. Dezelve zullen opvolgentlvk worden voortgezet, van veertien tot veertien dagentelkens op den zondag. Diogthans, de maetschappy wier beurt zal vallen op zon dag 25 december, zynde Kersdag, is ver pligt hare vertooning legeven den volgenden dag, zynde 2.'° Kersdag. Elke optredende maetschappy zal, onmiddelyk na de vertoo ning van hare tooneelstukken eene som ontvangen voor reis en verblyf kosten ge rekend als volgt: fr. 50 voor degcene die gevestigd zyn in den omtrek van hetregter- lyk arrondissem. Veurne; fr lOOvoorandcr gevestigd in de provincie West-Vlaendcren; fr. 150 voor de overige maetschappyen des ryks. Verder zal ter gelegenheid van het plegtigfeest der uitschry vende maetschappy, op den 2zondag van Juny 185-i aen de ge nootschappen een verguld eenuetael löt gedenkteeken wordenaangeboden. De heerScherpiTeel, gecstelykc school- opzichter, is benoemd tot vikaris-generael van het bisdom van Brugge, in vervanging van wylen Mgr. Corselis. BELGIEN. Brussel, 20 Mei, de kouing en de hertog van Brabant worden tegen den 27 of 28 dezer van hunne reis in Duilschland terug verwacht. Er is spraek, zoo hel schynt, van eene vader-* landsche ovatie voor den dag der terugkomst van L. Jl. (Leden van de burgerwacht der hoofdstad hebben den wensch geuit er het inialatief van te nemen. Men zou de magti- C'ng vragen om te vergaderen en onder de wapens te komen, en de haeg vormen van aen de statie lot aen het paleis om aen het staatshoofd te betoonen hoe ruim de burger wacht deelt in de hoogst vereerende gevoe lens die Z. M. van wege souvereinen en Volkeren inden vreemde ontmoet heeft. Veur.sk, 21 Mei. van Poperinghe, heeft zich Festival van 12 Juny laten Vkerse, 20.'" Mei 1853. Mijnheer de Uitgever, Hetja’cr is reeds tot de helft der mei maand gevorderd men heefttot heden weinige schoone dagen geteld en byna on gemerkt hebben hoornen cn kruiden zich langzaam in hun groen lente-blad gelooid. Het koud weder vertraagd niet alleen den hovingbouw inner hindert ook de veld- vrugten. De duertedcr levensmiddelen blvft voortdurend op eene gevoelige wyze de behoeftige klas neerdrukken en de oogst is nog zoo verre verwyderd. De aerdappelen, hel brood des armen gelden alhier van 10 De harmonie ook voor ons inschry vpn. De kamer der notarissen heeft in tilling van 15 dezer gekozen MM. Guiltier voorzitter. Floor-Van IVuumen syndic. Robaeys, rapporteur. Decae, tresorier. Jooris, secretaris. Bossaerl en Bancourt, leden. In den nacht van dynsdag tot woens dag heeft een hevige brand de kerk van Poïlinchove gansch vernield. Het was om trent 9 ure’s avonds wanneer men het ge- waer wierd, dan reeds stond geheel den zydsallaer naer den kant der sakristy in Volle vlam welke zich aanstonds door ge heel de kerk verspreidde, en zich van den tooren meester maekte. Men heeft niets konnen redden al de ornementen, altaren inet den .fracijeu predikstoelmeesterstuk van een onzer beste beeldhouwers zyn de prooi der vlammen geworden. De kerk melden tooren waren geassureerd. Men leest in de Gentsche dagbladen, dat zaterdag lest de boter Ier merkt aldaer vyf a 6 stuivers den kilo is afgeslagen en dat dit hel gevolg moet zyn van do goede polieie die zy op de opkoupers houden. Hel ware te wenschen d.ilalhier do bewa king ook zoodanig gedaen ware, want men Zegt dat alsnu een menigte kulsers onze merkten komen ailoopen en dat zy de land- wist van haren rjkdom, doch onder voor geven, dat zy den naem der ouders schande had aengedaeii en door naren liglzinnigcn jeugdigen stap den vader van verdriet had doen sterven. Ook deze broeder was sedert overleden en zy had van zyne familiebe trekkingen niets kunnen vernemen dan dat hy eenen zoon had nagelaten, die de nala tenschap van den groolvaderzou activeerden. Het toéval had Agnese in Halm en Rucken- bach twee verwj derde neven doen vinden, die haer op haren ouden dag onwetend aen het ouder! yk huis, aen de onschuldige dagen harerjeugd en aen den wreeden broeder herinnerden, die haer weleer by haren It-’rugkeer zoo liefdeloos had verstooten. Hier had Agnese uu yf-en-twintig jaren 1,1 stille afzomlei ing geleefd. Haer vermogen was, ten gevolge van hare stille leefwyze, met elk jncr aengegroeid cn het bedrag daervan was eigonl'yk aen niemand bekend dan haren zaakwaarnemer, haren biecht vaderen den kleinen kring van kennissen ’nel welke zy omgang hield. Haer verledene, haer omgang met het tooneel hadden haer ruime gelegenheid verschaft om menichcn- hennis to verkrygen hare eenzaamheid en verlatenheid daarentegen had al meer on meer hot verhingen by haer doen opkomen °m oenen bloedverwant te hebben, aen wien *y haren rykeil soliat van lang bewaerde liefde kon verspillen, zoodat mej. Agnczo

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 3