as rigting heeft hoop ont- eenieder bewonderd geweest. De keizer die, ten 12 1/2 uren de tentoonstelling is gaen bezichtigen, heeft er op byzonderlyk zyne aendacht gevestigd en heelt aen de tegen woordige heeren zyne verwondering to kennen gegeven. Den uitslag des pryskamps is nog niet gekend, maer wy twyfelen niet, of zy zullen gelyk overal waer zy tentoon gesteld hebben, den 1.’““ p' ys behalen. VVyzul'e i in onzen naesten nummer hier nog op wede* keeren. Verscheidene zware balken en stukken houtzyn op de kust van Coxyde en Oost- duinkerke gestrand; hunne grootte aen- ziendemoeten deze van een groot schip voortkomen. By koninglykbesluit van löseptember worden de volgende schikki igeu gevoegd by het reglement op de kunpsfyden voor beeslialen, inge>'igt io de sieden van Brugge, Veurne, Kort' yk en Yperen 1.’ De beest die reeds eene premie beko men in oenen eersten pryskamp zal niet meer mogen mededingen in eenen anderen kampstryd ten zy vooreene hoogce premie. In alle gevallen,.zal geene beestwee premien mogen bekomen. Deze die aen de tegenwoor dige schikkingen n«et vol!.omen zullen hunne renten verliezen aen de premie die het loope-.ide jaer hunne regten verliezen in de kampstryden van hun zouden vergund zyn geworden. 2.’ De jury, in het aenkondigeii der in ieder vak verdiend.' p 'eniieu zal, als bet geval het toelae., een of tv.e accesó.s mogen vergunnen sen de beesli len die «oevalliglyk den prys zoud.'ii ku-’iea bekomen, bestemd voor de beest die ineer.cn anderen pryskamp eene hoogere premie zou vvi kregen hebben. De Gouverneur der .provincie Wesi- Viaenderen, brengt te" kennis vai het pu- blyk dat, ter oorzaèk van de vernieuwings- werken ae.< de opliaelbrug van Wulpen, gelegen op het kanael v..n Nieuport naer Veurne, de passagio op die b< ug zal gi- stremd zyn, gedurende zes dagen, te rekenen van den 29 september. Eene lieuwe weg, die sedert lang ge- vraegd werd, gaet eindelykgemaekt worden de steenweg van Yperen zal in gemeenschap gesteld worden met den keiweg vai Belle, reedszyn debaken geplaetst en men isvlylig in zyne armen. •Kapitein! riep ik hem toe, geene zwakheid Moed gehouden Alles is nog niet verlooren wy hebben onze sabels en dolken nog! —«En onze nagels,» hernam hy spottend, «en bovendien hebt gylieden ook nog ta.iden, die ik oude reeds kwyt ben! Zich echter vermannende, voegde liy er by; maer gy hebt gelyk; geene zwakheid 1 Wy hebben onze sabels. In de val, waerin we zyn, kunnen wy niet bly- ven oei er te sterven van honger, dorst en vermoeijenis. Jenny moet ergens geborgen worden dan zullen wy een uitval doen, en de ondieren met het blank geweer aengry- pen. Regt zoo,» sprak Evelin, «want eau kerker als deze is erger dan de dood Die gedachte, door de wanhoop ingegeven kon echter geen ander uitzicht aanbieden, dan op een spoediger einde. Sabels en dol ken toch waren geene gelukkige wapens in eenen stryd met twee zoo vlugge als vreeslyk sterke dieren, maer de panthers toonden vol strekt geen lust, om hel hol, waerin hunne jongen waren, te verlaten, en nu wy onze kogels en’t kruid hadden verloren, waren wy geheel in hunne magt. Er scheen alzoo geene andere keuze over te blyven. Daeren- bovenwaren wy nu nogtamelyk in het be zit van onze krachten doch konden er niet op rekenen lang in staet te zullen zyn om den steenblok tegen do aenvallen der pan- thea staendc te houden. Beter ware het du» op nieuw eene schemering van hoop ont- st.ie.i. en de voorsteller sloeg vuer, om de uitvoering van zyn denkbeeld te beproeven. Buiten de grot vereenigden zich nu de beide panthers. De komst van het wvfje scheen bet manuelyk dier met nieuwe kracht te hebben bezield, en zyne smarten te doen vergeten. Hunne gestadige aenvallen mat tende onze kracliu n af, maer tot ons geluk vcrmhiderden ook die vai den m.innelyken panther merkbaer. Zyne inspanning deed het bloed uit de beide wonden des te sterker vloeijenzoodal hét za id er overal nat van werd. Ook zyne aenvallen werden zeldzamer ei zwakker; na eiken sprong moeit hy gaen liggen en uitrusten. Hel wyfje, daerenlegen werd al woedender, zeker door de gedachte aen hare jongen, waerschyulyk ook door een duister besef van den toestand van haren man. Dia vele vergeefsche poogingen om den steen te verwikken, week zy een pistoolschoot van den ingang terug, legde zichdaer neder als eene loerende kat, en bleef eene wyl in die houding ons aenzien toen kroop zy nader en nader en eer wy «r op verdacht waren, deed zy eenen nieuwen hevigen sprong. Ditmaal was het hare bedoeling niot om den steen te verwyderen; maer om, door de opening die boven den steen was, naer binnen te komen. De sprong was zoo wel berekend, dat inderdaad haar kop on xoorpooten, over d«n steen henen, ons hin- inderdaed om het overschot van onze krach ten tot den aanval te gebruiken, dan te wachten tot dal z- niet meer toereikend zouden zyn ter verdediging. Aen Akbar dachten wy niet, en indien ook al Br ton zich zyner herinnerd had, zou hy toch van hem geene redding hebben verwacht. Wy spraken derhalve over hei geen Jenny zou kun ten doen, terwyl wy d. n uitval zouden beproeven toen eensklaps een schrikbarend brullen, vol smart en woede, ons in de ooren klonk. Het panthérwyfje had een paer malen de ronde om het m in netje gem ieki, dat verzwakt cu py nlyk zynen gekwetsten klauw z:.t te lekken, en ook sterk bloedde uit zyne wond in den nek. Nu,begrepen hebbende naer het scheen wat er gebeurd w.is, kwam zy woedend op het hol af. Haer aenv il op den steen was zoo hevig, dat hy weder van zy.ie plants bewoog, en do ingang zonder twyfel ware open ge rankt,*, iudien wy niet met boveamensche- lyke inspanning hadden stand gehouden. Het mo lster week daerop terug, als om te overleggen wat verder geschieden kon, eu nu raadpleegden ook wy of het niet goed ware oogenblykelyk uit te vallen; doch Gibrac verzette cr zich tegen. De bedacht zame Fabre deed ook opmerken, dat het misschien niet ondoenlyk ware ons vochtig buskruid te droogen; vermits wy tondel en vuerslagen by ons droegen. Dtt gezegde deej fFaerom heeft men niet liever het geld aen den armen gegeven Een passementier van Ber'gen is ook te Valencyn vastgezet, omdat hy in een koffyhuis een .plakkaert tiende, wa'.rby het verboden werd politiek te klappen, onnoozel had gezegd //'y zyn toch v.ryer in Uclgien. Den dynsdag 8 november moet, volgens de grondwet, de opening der bclgische wetgevende kamers plaats grypen. Er is groótelyks spraek geen gevolg te geven aen hel ontwerp van wyziging van het uniform onzer infanterie; ten minste zou het uniform door eene kompagnie van het 6.‘ beproefd, grootelyksgev.yzigd geworden. Ziel hier de lerschillige veranderingen die in dedepotsderruileryzullengebeuren; Die van hel 1.' jagers komt den 28 uit Bergen te Namen. Van het 2.'jagers den 27 uit Doornyk te Bergen. Van liet 1.* lansiers gaet uit Namen naer Leuven. Van het 2.’ lansiers gaet uit Leuven naer Brugge. Van het 2? kurassiers gaet uit Brugge naer Leuven. De hertogin van Brabant en de prinses Charlotte hebben zich geweerdigd den grooten eed van de corporatie van de ko- ninglyke kruisboogschutters van Brussel onder hare bescherming te nemen, eu heb ben in hoedanigheid van souvereine be- scherun rouwen het gulden boek geteekend. Hel was donderdag zeg! de Indepen denceden kletsten dag voor de afdaling van de kaarten voo.' de kostelooze vlaemsche vertooningenmaer van den eeisten dag waren al deze kaerlen weggenomen. Dit is een bewys, hoezeer het brusselsch volk de vlaeiuschc looneelverlooningen lief heefd. Vei'R.ve, 1 October. Onze stadsgenooteu de gebroeders Verre- ghem, boom- eu bloenikweekc-s alhier, hebben zich wederom op éen’e shitterende w yzedoen onderscheiden, by de tentoonstel ling welke maennag lest, ter gelegenheid der komst des keizers, te Duinkerke plae.s had. Hunne schoo ie verzameling van vruchten welke tol 241 soorten beliep, heeft door bezig met het definitief plan en vast te stellen. By ministerieel besluit van 12 septem ber zullen de ontvangers der direkte belas tingen in de hier na acngedui 1de bureèlen gelast zyn met den verkoop van 1.” haiidel- effekten van 10 centimen, vyf-en-twintlg, vyftig centimen, 1 frank, een frank vyftig - cent, twee franks, twee frs. vyftig centimen, en dry frs 2.’va i de timbers ter grootte van 10 centimen, 45 centimen, 90 centimen en 1 frank 25 centimen. In de provincie West-Vlaenderen, te Sint Michiels, Damine, Houcke, Lisseweghe, Oedelem, R imscappellé, Sint Pieters op-den- Dyk, WestcappetIeCortemarck, Coucke- laere,Glósiel, Mannekensvere, Zarren, J.ib- beke, Leffi.ighe, Oudenburg, Stalhille, Pit- thein, RuddervoordeRuysselede, Zweve- zeele, Belléghem Dot.ig lies, Herseaax, Mouscroen, St. Denis, Avelghem. Desselghcm SwéveghenijTieghera, Wacken, Wadréghem, Gheluwe, GtiHeghem, Lauwe, Wervicq, VV’mkel-St.-EloyArdoye, Iséghera, Moor slede, Rumbeke, Adinker'.e, Merckem, Per- vyse Wulpen, Alveringhem Hoogstaede, Houlthem Leysele O isivleteren, VVulve- ringheiu, Elverdinghe. Locre, Nieuwkerke, Reni ighelst, VValou, Comen, Langhemarck, Waesieo en Ztllebeke. Te ïper heeft men begonnen de vestin gen aflebreken, ts iels wat de ingezetenen met spyt schynen te zien. Men leest in don Messager van Gent Zeer achtbare persoonen hebben ons een feit bevestigd op onze laetstc graenraerkt voorgevallen en dat, in de tegenwoordige omsti id'gheden, eene strenge beteugeling verdient, ten koopman dezer stad, aen wien een landman 31 franks voor een zak graen vroeg, zou hem 34 franks geboden hebben. Indien dii waer is, eu het is ons verhaeld geweesd met omstandigheden die de betwy- feling iboeijelyk maken, dan is zulks, vol gens ons, eene bedriegelyke handeling, die voorzien is door de wet, en ons stedelyk be- stuer moei begrypen dat het noodzak 'lyk is, iia een ernstig onderzoek, dit algemeen bevestigd gerucht, indien het valsch is te logenstraffen, of indien het feit echt is, hetzelve streng te straffen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 3