te s ffou- maer ik was soldaet en naer Algerian ge komen, om carrière te maken, of te vallen in den stryd. Myn leven was de hooge inzet geweest in eene lotery vol nieten, doch waerin ook de gelukkige roem en rang kon winnen.; maer nimmer had ik aen de mogelykheid gedacht, dat leven te verbeuren voor niets. Zelfs myn verlatenheid op de wereld drukte, by de gedachte aen vroegere dagen, zwaer op myn hart, en zonder den dood te schromen weende ik in stilte en zuelite by my zalven Waerom niet door een kogel of den jatagan der Arabieren 1 Voor het krieken van den dag trokken wy reeds verder; maer de simoum had elk spoor van boeven,dat wy tot nu toe gevolgd waren, geheel uitgewischt. Onze zekerheid dat wy de rigting volgden, die Jussuf had ingeslagen, was dus geheel vervallen en toch sprak niemand van terugkeeren zoo schan- delyk gevoelde ieder, dat het zyn zou, niet liever te sterven, dan de redding van Jenny onbeproefd te laten. Het was trouwens ook in den hemel beslist, dal wy den roover vinden en voor zyne misdaad straffen zouden. De eeuwige regtveerdigheid bad bepaeld, dal hy de vrucht van zyn verraed niet zou plukken, en bezielde Akbar met hoogere inzichten. Op de vraeg des kapiteins hoe nu verder had de Abyssynicr niet pro- stacndcn winter aanleiding zal geven tot vele ontbeeringen voor de werkende en arme klassen. In dit vooruitzicht, mynheer de gouver neur, moet het bestner van nu af dunken op de maatregelen, die men, zoo rioodig, zou moeten nemen, ten einde de uitwerksels te verzachten van oenen algetneenen opslag van den prys der eetwaren. Het gouvernement zal niets verzuimen om eene zoo noodlottige omstandigheid te vermyden, en het verhoopt dat zyne poo- gingen ten dien einde nietzullen vruchteloos zyn. Maer, van hunnen kant, moeten de "cineente-besluren niet onwerkzaam blyven. Welkdai ig ook de uitslagen mogen wezen van de maetrcgelen die het gouvernement nemen kan, de voorzichtigheid gebiedt aen deze overheden van de middelen te bereiden, om krachtdadig ter bulpe der noodheb- bende klassen te komen, ingeval van eene krisis in de eetwaren. Ik verzoek u, mynheer dc gouverneur, van byzondcr op dit punt hunne aandacht te vestigen. 't Is byzonderlyk in dc nyvcrheids-loka- litciten dat het bestucr nuttig kan tusschén- komen, om de uitwerkselen van de over- groote duerte der eetwaren te verzachten. De uitdeeling van spyzenkleedingen, beddingen, van een deel der hulpmiddelen over welke de liefdadige gestichten be schikken, de uitdeelingen van soep, van andere eetwaren en van de brandstoffen, zyn zoo vele middelen, welker gaode uitwerksels door de ondervinding bewezen zyn. Ik boude my te vrede, mynheer dc gou verneur, met ze u aenteduiden, overtuigd zynde dat de gemcente-bcsturen zullen ver steen, dat in deze moeijelyke omstandig heden de inriglingen van eenen dienst van spyzing niet alleenelyk eene pligt van menschlievendheid is, maer daerenboven cen goed middel om de lasten der gemeente te verminderen, de uitbreiding voorko mende der ziekten die de nood met zich mcdcsleept Gelief, mynheer de gouverneur onmid- de’yk onderigtingen in dezen in dezen zin te 8evcn. Sedert de afschaffing der kloosters in dc zwitsersehe Bondvereenigingis de ar- ViuBNE, ll> October. De haringvangst aen de Panne is van deze jarezeer overvloedig men spreekt niet min als van 100,000 stuks die donderdag lest zouden acngebragt geweest zyn. Maandag heeft men den genoemden Delanghe alhier in het gevang gebragt, be schuldigd van vyf koeijen, loebehoorende aen den landbouwer Ghcldof van Veurne, gestolen te hebben. Hy had zoo hel schyut, dezelve reeds verkocht aen een koopman van Dixmude dieze aen den cigenaer weer gegeven heelt. Woensdag nacht is er brand ontstaan te Wulvcringhem, op d’bofstedc van den landbouwer l'laetevoel, en beeft de schticr en stallingen verslonden, gelukkiglyk heb ben de beesten in tyds konnen gered worden. Men weet de oorzaak van dezen ramp niet. Een treurig ongeluk is woensdag lest m dc Panne gebeurd. Dry visschers waren ineen bootje bezig met haring aftelossen, toen eensklaps dc boor omsloeg en hun in de golven dompelde. Een van hen redde zich al zwemmen, maer de twee anderen door hunne zware leérzen belemmerd, moesten ongelukkiglyk ontkomen. Wanneer men die uitgebaeld had waren zy by na levens- loos, doch cen hunner is maer des anderen- dags overleden, en da anderen hoop men ■log te konnen redden. k De passagio langst de Wcstpoort Oostende, die zich bevindt op den weg van eersten klas van Oostende naer Nieuport, is sedert dynsdag 11 dezer, gestremd, en zal gedurende twintig dagen gestremd blyven. Decirculatie heeft plaets langst dekoning- lyke poort; men kan de glacis volgen tot aen den weg van 2.' klas van Oostende naer Thourout. Men verzekert dat er vier groote mili taire kommandementen ingerigt zyn, te Antwerpen, te Doornyk, te Bergen en te Charleroy. De minister van binnenlandschc zaken heeft aen de gouverneurs der provinciën den volgenden brief gezonden De duerte der granen blyft duren, en het is te vreezet), dat zy gedurende den aen- fetische weerdigheid den arm uitgestrekt en de rigting aangewezen, die wy volgden, er by voegende Allah is God I Allah is regt- veerdig!» Die rigting was dezelfde, welke de simoum gevolgd was. Na dry of vier lange en moeijelyke uren, daer wy nu te voet waren, en de voet by elke schrede in het mulle zand schier evenveel als hy voorwaarts ging, terwyl het zweet uit alle poren gudsle en het opstuivende zand onzen adem belemmerde, zagen wy in dc verteeette keten van rotsen die niet geheel van plantengroei was ontbloot. Nader ko mende begonnen eenige dadelboomen zigt- baer te wordendie ons verkwikking voor spelden, en nieuwen moed deden scheppen. Eindelyk hadden wy den voet dier rotsen bereikt, en de afgematsten vlyden er zich neder in de schaduw, terwyl de sterksten Akbar volgden om dadels te verzamelen. Toen zy hiermede bezig waren, klonk niet verre van hen af eene menschelyke stem het wa» de stem van Gibrac, die door don simoum opgenomen en daerheen gevoerd was, zonder dal hy wist te zeggen hoe. Wat er in ons, by dat wederzien, omgingis niet te beschryven; vooral niet, dewyl hy zich bier reeds ter dood bereidde, zonder in staet te zyn iets tot zyn behoud te doen. Wy von den hem, namelyk, liggende en buiten magt moede op eene schrikkelykc wyze aenge groeid. Dit wordt bevestigd door eene aen- kondiging onlangs in het kanton van Argo- vic gedaen. De armen van dit kanion zyn ten getalie van 18 duizend, al ten laste der gemeenten en de officiële som van 18151 voor hun gestemd beloopt tot 403,629 pond. Er is nog te bemerken dat dit kanton meer dan 7 millioenen, aen de kloosters ontstolen, in geslokt heeft, en dat voor deze ontrooviugin armoede in het kanton byna onbekend was. De hoop op eene vreedzame oplossing van het tiirksch-russisch geschiI schyut elk oogenblik dieper te vallen De laetstcstoom boot uit Konstantinopc! heeft de bevestiging medegebragt van de oorlogs-verklaring van den sultan aen Ruslanden de meest vre delievende dagbladen verwachten weinig goeds van de laetstc poogingen van de con- fercncie van Weenen en van de byeenkomst der Noorder-mogendheden te Warschau. Daerby dient nog gemeld te worden dat er in Engeland en Frankryk ministérsraden gehouden zyn, in welke, naer men verzekert, herkend is dat er geen andere uitweg meer is dan een geweldige maetregef, en dat zy den sultan in zyne worsteling tegen den Ras zullen ondersteunen. Van het oogenblik nu dat dc oorlogsverklaring eene stellige daed is, vervallen alle veronderstellingen; men moet de volgende gebeurtenissen afwachten, en eerlang zal de houding van Rusland en die van Engeland en Frankryk, ons aeiitoo- nen of de oorlog zyne verwoestingen in het Oosten zal beperken dan wel of gausch Europa onder eenen algetneenen ramp zal zuchten Beide veronderstellingen zyn moge- lyk, en de lang bedwongen schok, indien hy uitberst, zou verschrikkelyk kunnen wezen. De rede, waerom velen meenen dathoe wel de oorlog verklaard zy, de turksche au russisehe legers niet oniuiddelyk handge meen zovden worden, is dat het niet te denken is dat de Turken het zouden wagen over den Donau te komen om de Russen in hunne standplaatsen te gacn aentasten. De boeken, geschreven over den oorlog, in 1828 door Rusland tegen Turkyen gevoerd schetsenden overlogt van den Donau, zelfs in een gunstig jaergelydeals eene der moeijelyksle en gevaerlykste krygswer- kingen. Wat zou het nu wezen vragen zy hadden zich verschynselen van woede by hem geopenbaard, die ons ontrust hadden voor de gevolgen. Zonder twyfel had de werking der brandende zon op zyn gewond hoofd veel bygedragen, om zyn toestand te verergeren. Eerst na middernacht bespuer- den wy aen zynemeer geregeld ademhaling, dat by sliep; maer die slaep «as onrustig, en schier zonder tusschcnpozen sprak hy, in verwarde klanken over Jenny en over Jussuf, den ellendige. Het stille en verhevene der wilds natuer verzachtte eenigermatc ons lyden. Er lag vertroosting in hel kalme van den nacht, en *n het licht der maen wier zachte glans het hlcekezand beschtcn; maer zy ging vroeg onder, en toen de diepe duisternis den geest nog meer in zich zelvcn beperktewerd >nyn hert week, en welden er tranen op in myneoogen. Het was voormy, noch voor eenen onzer hoewel niemand die gedachte, wilde uitspraken, twyfclachtig ieder voor lag, dat wy allen, often minten eenigen van ons, dezen ongclukkigen togt met het leven zouden bekoopen. Jenny kon reeds als ver- loorenGibrac reeds als dood worden be schouwd. Ik had wel geene ouders, broeders of zustnrs meer, ook geene beminde, zelfs geen boezemvried, on er was dan niemand, wien myne dood byzondcr zou smarten;

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 3