B E R I G T. I Te koopen of te pacliten, JC L EI N B L A D. S: I. VERKOOPING van een SCHOON HUIS, dit nieuw FRANKRYK. Pasts, 10 November. De Journal de Toulouse spreekt van ceno nieuwe vermeerdering van het fransch leger. Twee HUIZEN met Erven, staende langst do gravier van Veurne op Nieuporl, digt by de hofstede de Torreele en de Barrière. 'Zich te adresseéren by J.-B. Cabooler to Coxydeop do Torreele. Den gezeiden dag 1 December 1853, naer het eindigen den bovenslaendcn koopag Zal gebueren de openbare verkooping in eene zitting, zonder uitstel, Van een schoon gerieflyk HUIS, ten dienste van herberg genaemd den O» staende ter gemeente van Bulscampnoordwest by de kerk, op eenen grond toebehoorende den disch van het zelve Bulscampdies het eeuwig cynsrecht toebehoord aen de weduwe sieur Detollenaerete Bulscamp, aen welke alsnu jaerlykseh betaeld wordt 13 frs. 60 c. Gebruikt door sieur Ludovicus Deback om door den kooper aenslag te hebben den 1 Mei 1854. De zitting zal placts hebben in het huis vanof de verkooping gebeurd. De voorwaerden en eigendoms-titelen be- rusaen ten kantoore van den notaris FCOOR, te Veurne. BELANGRYKE NIEUWIGHEDEN. DüiTSCULAND- Sedert cenige dagen loopt het gerucht te Ottweiler dat er spraek is van het daerstcllen van een observatorie-lcger van fransche troepen op de grenzen van Belgicn en vooral vr.n een kamp by metz. Reeds zou een inge zetene van Furbaeh van wegc hel franseh gouvernement last gekregen hebben voorde troepen by Melz 5000 zakken aerdappelen te leveren. (Gas du Rluu el de la Lossllo.) De organisatie der orden van de rid ders van Malta door den koning van l’ruissen belooft aen die instelling eene schitterende toekomst, want reeds hebben zes ridders eene som van 10,000 thalees byrengebragt en daer ieder nlbuwo ridder eene aenzicm-lyke som zal moeten betalen, denkt men dal do b zittingen der orden aenmcrkelyk zullen toenemen. DE HELDIN EENS NACHTS. ïn het diepste van ccn dier kleine golven, die de kust van Schotland inkerven, stond er op cenen heuvel een oud kasteel, welks bouwtrand den inval der Noordmanncn herinnerde; het park was overdekt metgroote kastanjeboomen en helde nacr de zee af, die eene regie en steile strandklip onder- mynde. Dit was de feodale wooning van een oud schots huisedel sedert Robert Wallace, en dat zyn zuiverste bloed ten dienste der koningen van Groot-Brittanje vergoten had. Maer op het lydstip dat ons verhad begint, was de eenige afstammeling der Mac-Edwin’s eene jonge dochter. Do oude graef was op een slagveld nevens Karel 1 gesneuveld de arme wees aen de zorgen overlatende van cenen zestigjarigon dieiiaer en eenen goeden katholyken priester, dien de puritaenschc woede en de handvloek, door het romn-pade- ment tegen de roomscli-gczinden geslingerd, tot alsdan geëerbiedigd en vry gelaten had den, om zonder gerucht den goddelyken dienst in de kapel van het kasteel uit te oefenen. TE BULSCAMP. Er zouden verscheidene nieuwe batnillons jagers van Vincennes opgcrigl worden. Men leest in het dagblad Agriculture onderden titel Wyn ran Beetwortels Doktor Depierris heeft scheikundige proef nemingen op de beetwortels gedaen, die be- wyzen dat men, met weinige kosten uit plant eenen wyndrank kan trekken die met den echten wyn zulkcn gelyken smaek heeft dat men er zich zou aen bedriegen. Het stelsel van doktor I) pierris is van eene uiterste eenvoudigheid en de uitslag, dien hy geeft, is zeer voldoende. In jaren van mislukking, zoo als dees wynjaer is, zal de beetwyn zeer wel in het onvoldoende der druiven voorzien, cn de bewooners der vlakke landen, die noch wyn noch cider hebben,zullen voortaen hunnen dorst kun nen lesschcn met inlandsehen drank dit) hun den grootstee dienst zal bewyzeu. De landbouw-ny verheid zal dus voortocn zoo veel wyn kunnen maken als zv zal willen hetwelk zeer te wensclie i is, want de wyn is voor eenieder, voor den werkman vooral, een voedsel van eerste noodzakelykbeid. schalenen gewigton, 2 koflitnolens, mostaert- molen, 2 gantieren, standen, puipegrle, 200 ydel boutteillen, biëlogie, 2 biënkorven met bièn. 24 Mans-hcmdcmsdeel mansklccdercn, 10 kilog. fyu vlassen garen. En eindelyk veel meer andere voorwerpen aldaer te bevinden. Op dry maenden tyd van betaling voordo koopen boven de 20 fr. mits stellende borg. De byl van Cromwell bad het hoofd van Karel 1 in hel stof doen rollen de konings- gezinden, verspreid, wanhoopten van de goedheid hunner zaek en de rcpublikaen- sche lcgcr.seharen gingen voort met de nccr- velling der weinige Schotten, die getrouw gebleven waren aen hel edel slagtofferdoor het ongeluk tol koning gezalfd. De legenstrydigstegeruchten liepen in het land wegens hel lol van den jongen vorst. Volgens het zeggen der cenen had hy Frank- ryk sedert lang bereikt, volgens anderen was hy nog in Schotland en vluglle, met twee oi dry loegedane vrienden voor de milicie van Cromwelldie de bossc.hen de holle wegen en de hutten doorkruisten cm den edelen banneling meester te worden. Opeenen avond, liet was in november, bricschte de wind buitenw tertsde zee bruischte dof op het strand aen; de ont blootte l.ik ken der kastanjeboomen kraekten met treurig geruchtcn in de gróote zael van liet adelyk slot zal de jonge erfgename tier Mac-Edwin’s lusschen bare twee voogden onder de kap der ruime met wapens bezaeide schouw, in welke een groot vuer flikkerde. Wilfried, de oude dienstbode, deed eene schaekparly met den abt Peterson; Lady Mac-Edwin, het hoofd in hare handen met onbepaelde cn wankelmocdigen acnblik scheen eenen droom in den nevel der toe komst,of eene geheugenis in de wolken van het voorledene te achtervolgen. Lady Mac-Edwin was omtrent zestien jaren Oud zy had een regelmatig gezicht, grooto zwarte oogen, blond hair eene behoorly'ke hand cn eene gestalte zwak in schyu, inner zenuwryk. Haer in het zwart gekleed timide bleek cn wit, een glimlach van treurgecsligliiid op de lippen, zou men haer voor een dier schepsels genomen hebben, die maer door hel hert cn de inbeelding leven, zwakko engelen, die God in een acrdschc ligchacm opsluit. Maer onder die teedere byna lucht- sloiligc vormen, verborg Lady Mac-Edwin eene krachtdadige ziel, een gloeijend hart, cn het bloed liarcr edele voorvaderen vloeide in overvloed in hoogblauwe aderen die in duizende boglcn onder haer doorschynend vel liepen. Haer blik, doorgaens zoo zacht ontstak oogenblikelyk cn wierp bliksem stralen, wanneer eene verrukkende gedachte in haer jong brein ontstond. Toen men reeds zonder gcvner den imem van den koning niet meer mogt uitspreken, toen de voorzichtige abt Peterson voor hem in stilte bad cn des zondags het domino sal’ turn fac regcm niet meer verhief, toen Wil fried voor zync dierbare meesteres sidderde en den wyn cn hetalc-bier «cn dc puritacn- »chc soldaten schonk, die zonder ontzag acu Sieur L. DEHOLLANDERheeft de eer hel Publiek te vei willigen, dal met 5 November aenstaendchy zyne Diligenlie van Feurne op Brugge langst Ghistel zal staken en in vervanging dies te rekenen van den zelven dag, allen 7.aterdag eene Diligentie zal plaetsen van Veurne op Oostende, vertrekkende uit Veurne 's mor gens ten 4 urenom te correspondeiren met het eonvooi ran 7 uren. En 's namiddag» uit Oostende wederkeereude ten 3 urennaer de aenkoinst van het eonvooi van 3 ureti. Hy zal als na gewnonte blijven aennemen alle commission vragtgelden, enz., enz. bestemt voor de stad Brugge, aen de ge- woone geringe piyzen. NEDERLANDEN. Men schryft uit Utrecht dal, op bevel van den minister van binnenlandschc zaken, 54 koeijen in de vee rlscnvschool dier stad zyn geplnelst, om er <lc inenting tegen <1° longziekte te ontvangen. De hollandsche deskundigen lirbben eene mcrkelykc verbe tering tocgi-bragt aen het stelsel van inen ting, hetwelk door deh heer Willems, van Hasselt, is uitgevonden zy enten hel rit us in, hy middel der lactvliem, en maken maer eene ligte insnyding in den slecrthetwelk weinig pyn veroor/. ickt. Tot heden heeft daerdoor niet eene k'oei haren steert of zelfs iets van hare vollvv igheid verloren. In een woord, men handelt op dezelfde wyzc als by dc koepok-inenting. De by val van stelsel schynl reeds verzekert. BELGIEN. Vzusnb, 12 IVovemher. De heer Macs, komt zyn ontslag van stads ontvanger alhier te geven. Door koninglyk besluit van 19 October wordt aen eiken luiten int der gendarmerie eene jaerlyksehe schadeloosstelling van 100 franks voor bureelkoslen verleend.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1853 | | pagina 2