Bcrig t. Grooten Ilaenkamp. do lief- Blynheer do Uitgever. Sedert eene maend, een smoor hangde over Rhetoricaalles was duister en stilniaer eensklaps de damp gaet op en eene heldere zon van vreugde vcrschynt. ’T was dry- koningenfecst Ik zou u kunnen van nl het gebeurde in dit feest, eene kykkas maken, die u fraoijc gezichten vrolyke groepen, geestige tal'e- reelen oplevertmaer neen, ik 'zal u dat steetsgewys afschildcren metby elk punt, cu woordje er by. Eerste deel. Men zou kunnen zeggen voor eerst twee tamboers in oostersche kleeding maer neen het feest was voorgegaen geweest door eeno vergadering of kapel gebodwaerin men liet publyk in ’t algemeen en hebbers in 't byzonder worden uitgenoo- digt, zich morgen 15 dezer, ten 2 ure na middag, in de afspanning de Papegaai wetenschap tot stand gekomen, deze van den vischkweek'. liet is gekend, dat de visch een zeer aenzienlyk getal eijeren legt, welke aen menigvuldige oorzaken van vernietiging blootgesteld zyn. Sn, men heeft het middel gevonden om deze oorzaken te keer tegaen. En sedert dien, wordt de visch kweek een nyverheidstak die zich dagelyks uitbreidt in Duitschland, Engeland en te laten bevindenalwaer een bloedig Uacngeveclit zal plaets hebben. De wedding heeft plaets tusschen haenmelkers van Veurne en die van Alveringhem. De kamp zal geopend worden door cenen schooncn Engelschen hacn van Alveringhem, die zal vechten tegen cenen grooten Vlacmschen hacn geboren te Bergen, (Frankryk.) Elk zegge, het voort. De opsteller van den Feurnaer is toch een slimme venthy ziet in alles klaer, het is een albegryper. Nu dat de land bouwers dank aen Veurnambaclit{sic.) in al wat hun vak betreft, grondig onder wezen zynzal hy zich, zoo het schynt, veel met letterkunde ophouden. Jammer is ’t dat zulk genie miskend wordt, en och arme, zoo veel abonni» verliest! Bbougi, 13 January. Het sluiten van den franschon schouwburg alhier heest onder eenige dc gedachte doen opryzen, om cene vlaemsche troep tc vor men, dic.cenmael ter week den zondag zou spelen: de stedelykc regering, wy zyn er zeker van, zou onze vlaemsche arlislen zon der onderstand niet laten, en ten minste voor het vlaemsch zooveel als voor hel fransch doen; daerenboven de gelden daer voor besteed, zouden in de handen der inboor lingen blyvcn, en niet tot den vreemde overgaen te Antwerpen en Brussel bestael er tegenwoordig wel een bezoldigt! nalionael tooneelwaerorn zou dit tc Brugge niet mogely k zyn Dal de vlaemsche artisten zich dan vereenigen, en aen dc stedelykc rege ring een voorstel doen. Uuiger-U elsyn. Veuhse, 14 January. Op ’toogenblik van onder de pers te leggen vernemen wy dat eene acnzienelyke dielte in do kerk van Bulscamp verleden nacht heeft gepleegd geweest. Wy zyn nog voor ’t oogenblik in staet niet verdere inlichtingen hierover tc geven. Op 1 January 1854, wds'de. bevolking onzer stad van 4995 zielen, wanof 2340 van het mannelyk en 2655 van het vrouwelyk geslacht. 176 geboorten hebben in 1853 plaets gehad tc weten 88 van 't mannelyk en 88 van ’t vrouwelyk geslacht; dus 19 minder dan in 1852. 163 Sterfgevallen hebben plaets gehad: 74 mannelyk en 89 vrouwelyk, dus juist het zelve getal gelyk in 1852; daerenboven hebben 30 huwelyken plaets gehad, ’lis 3 min dan in 1852. Dynsdag lest, heeft alhier op het Stadhuis, ten 11 ure ’s morgens de prysnit- reiking van de leerlingen van hel 5.* en O.’ ressort van het lager onderwys plants gehad. De plcgtigheid was door verscheidene overheden zoo van stad als van buiten alsook door ons muzykgenootschap, bygewo >nd. hi de tentoonstelling van huisdieren, welke onlangs te Birmingham heeft plaets gehad, zyn een baen en eene liin van Bramah ras voor 120 ponden sterling of 3000 fr. verkocht. Den 5 dezer hebben de echtgenooten Guy te Rysscl, zich vergiftigd door hel eten van boterhammen. De geneesheer die hun tegenvergif ingegeven heeft, heeft bestadigd dat twee centimen zich inde boter, welke zy gebruikt hadden bevonden. Die kleine hoeveelheid koper had genoeg kopergroen voortgebragtom die eetwaer gevaerlyk te maken. De-franschc Monitcur meldt dat de prins de Chymay zondag door den keizer der Franschen ontvangen is, aen wie hy cenen byzonderen brief van Z. M. den ko- ning der Belgen behandigd heeft. Een kofrespondent van die Kollnisschco Icilung meldt dat het Belgisch gouvernement stellig voornemens is geweest zyn ontslag to geven. Hy meldt bovendien dat de prins do Chymay uit Parys zyn ontslag gezonden heeft als burgmeester van Chymay en als lid van do kamer der volksvertegenwoordi gers. De Observateur zegt dat hel voornemen om zyn ontslag te geven, inderdaed by een deel of by heel het kabinet bestaen heeft; inner dat in een kabinetsracd, zondag onder voorziltings de» konings gehouden, de moeijelykheden, waervan do zending van den prins de Chymay de oorzaek was, zyn uit den weg geruimd. Nopens hot ontslag van den heer do Chymay als burgmeester en volksvertegenwoordiger, zegt l'Ubservaleur niets tc weten. Sedert eenige jaren is ceno nieuwe Nauwelyks is De Veurnaer weer op de been, of hy begaet gekheden; nauwclyks is het bladje uit zynen langen slaep opge staan of het moet ons acnranden waerorn Wy zullen het in weinige woorden onze lezers doen kennen. Men weet dat de F eur- naer wanneer hy herschapen wierd in Keurnarnbacht tamelyk gegroeit was maer nu heeft hy met zynen eersten naem zyn vorig gestalte ook weêrgekregen. Het bladje zag met afgonst dat wy in onze nummers eenige verzekens vol smack en geest mede deelden terwyl het niet wist met wal zyno kolommen vullen. Wat gedaen Wacht zei de slimmerik’k zal eens ’t Advertentie- Blad gacn toonen dat ik leef, ’k zal cenen langen artikel by vorm van samenspraek opmaken welken noch kop noch steért heeft en ’k zal eindigen met de poezy-stukjes van het Advertenlie-BIad te beknibbelen ’kzal wel toonen dat ik een dwazeryk ben, maer ’k zal toch daer al omtrent cene van myne kolom men vol hebben cu ziet eens wat voordeel van cenen anderen kant: ’t Advertentie-Blad zal antwoorden, ik zal op nieuw konnen tcgcnschryvenen zoo zal ik iedere week cenen langen, broeden en niets beduidenden artikel hebbenwaermede ik mync vierzydcn zal vol krygeo.... Ja maer gy hebt daer eene slechte ton ontsteken, Feurnaer, gy wilde uby het publyk doen gelden meende gy met ons aenteranden, maer 't zal niet pakken, jongen, in plaets van in consideratie te winnen hebt gy er reeds by verloren. uitbreidt in Frankryk. De Emancipation berigt, dat er zich voor Bclgien eene maetschappy van vischkweek gaet vormen. De vyvers worden rond Brussel zegt de Emancipation75 francs per hectare verpacht. Indien de goede middelen van vischkweek door geheel het land toegepast werden, zouden in gemelde evenredigheid de 25,000 hectaren wateringen die Bclgien heefteene jaerlyksche opbrengst geven van meer <1 in 800 duizend franks. Te Ath is er een vleeschouwerdia goed rund-, kalf- en schaepvleesch verkoopt tegen 40 centimen den halven kilo In Belgiou bestaen tegenwoordig 21 openbare bibliotheken. Deaenzienlykste van deze is de koninglyke bibliotheek te Brussel welke 180,000 deden (met inbegrip de doe- blctten), 19,668 handschriften, 80,000 platen en 14,090 medaillon cn munten bevat. Door elkander wordt deze boekverzameling ieder jaer met 3000 drukwerken vermeer derd. De andere bibliotheken zyn dier der Univcrsiteit te Leuven (60,000 deden) en Gent (59,650 deden dan velgen die der steden Doornyk (26,230), Antwerpen 19,148) Namen 17,000), Bergen (15,006) Brugge 15,000)', Ypren (9500)Audenacrdo (4229), Ath (3200), Arlon (3000), Mechelen (2500), Chim.iy (820), zoo mede die van Verviers, Hasselt, Kortryk, Veurne, Thicnen en Den- dermonde. Buitendien bestaen echter in Brussel nog meer andere, die men in zekeren zin evenzeer openbare bibliotheken kan noemen, namclyk die der beide kamers, der verschillende ministerien der centrale kommissie voor statistiek, der beide aka- demien,der sterrenwacht enz. Men leest in de Patrie van Parys Het gerucht liep over eenige dagen te Parys datten gevolge van een schitterend gevechthet leger van den Donau cene inerkwcerdige overwinning opeen russisch leger van 20 a 25,000’ mannen behaeld had. Wy gelooven dat dit gerucht volkomen gegrond is. Men verzekert dat eene telegrafische depeche meldt dat de fransch-cngclschc vloot alsook de eerste verdeeling der turksch-egyptische schcepsmagt, den 3 ja- nuary in de Zwartezee gevaren waren. Zes schepen waren tc Beiros gebleven, om den ingang van den Bosphorus te bewaken, en dc tweede verdeeling der turksche vloot lag te Therapia. Den 27 had men tc Konstantinopel bc- rigten van nieuwe zegepralen door dc Turken in Azia behaeld. Verscheidene volks stammen, op welke de Russen rekenden, hadden zich openlyk voor den sultan ver- klaerd.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3