tnra andere deze heiligschennis zyn Men leest in het Bulletin de Paris De onzydigheid van Belgien, wat er ook in Europa gebeuren moge, is thans een stellig politiek feil. Indien er geene openbare verklaring van dit inzicht van belgischc onzydigheid is gegeven, dan toch bestaet er de zekerheid van. De innige verstandhou ding tusschen Belgien en Engeland van den eenen kant, en van den anderen kant do eendragt tusschen die laetste mogendheid en Frankryk, zouden eenen zekere, onfeil bare waerborg wezen van die onzydigheid die overigens opgelegd wordt door de ligging van dien kleinen staet en doorzyne familie betrekkingen met Oostenryk. Heden is die de Koll- in de weegschacl stellen. Hetgeen ik udaer zeg, heeft men op uwen leeftyd ook my ge zegd. Evenals gy, was ik ook verliefd, en even als u, ontbrak het ook my niet aen talent; maer vader Doelen wilde solide zaken doen; ik kon myne vrouw zaliger, myn lieve Kaetje, niet krygen voor dat ik de organistplaels haddie ik sedert een-en- twintig jaren met eerc vervul. Nu, op dezen ''leeftyd moetik den ondoii man gelyk ge ven, èn denk er eveneens over. Myn schoon zoon moet eene goede betrekking hebben of ten minste vier duizend gulden bezitten, Jansje brengt evenveel aen, en dacrmedo kan men zyn lyd afwachten. Ik ben open hartig met u doe uw best, om myne voor- waerdon te vervullen, Gy hebt de voorkeur dit is al wat ik voor u doen kan. Ik wcnsch van ganschcr herte, dat gy mogt slagen; maer gy kent my; denk dus nooit, dat ik van het eenmacl gezegde terugkom. Elk gevoelig'Jierlzal ligt bevroeden hoezeer do reden van den onverzcltelyken vader David den jeugdigen schilder in de diepste ont moediging moest dompelen. Wat aen te vangen Hoe eene betrekking te vorkrygen? Hoe te komen aen vier duizend gulden Uy arme, onbekende kunstenaer! Dacrvoor had by ten minsten de talenten en het geluk de admiraels Hamelin en Dundas den krygs- bevelhebber van Sebastopol kennis gegeven van het uitvaren der vloten zeggende dat zulks gebeurde om eene nieuwe botsing tusschen de Russen en de Turken te ver- myden. De turksche schepen, die met de engelsche-fransche vloot uitgevaren zyn hadden 10.000 mannen aen boord voor het leger van Azia, alsook eene koinpagnic uit- wykelingen van alle natiën, door hongaer- sche en poolsche officieren aengevoerd, die de Porte eindelyk heeft in dienst genomen. onzydigheid eene stellige zaek. Men schryft uit Berlyn aen nische Tcitung De onderhandelingen voor het overeen komen wegens handelskwestieu met het belgisch gouvernement, zyn weder afge broken. De bepalingen door Belgien gesteld, behelsden de afschaffing van alle differen- tieële regten, ten gunste van het yzer dal uit Belgien in het Zolverein wordt gevoerd en de dacrstelling van een gelyk regt op die grondstof. Het voorstel van Pruissen, om het inkomregt op de belgisolie steenkolen van lij op 4’penningen te brengen, heeft niet voldaen. Men heeft te Brussel geantwoord, dat men geenszins wilde onderhandelan op den grondslag van een algemeen tarief voor Belgien en het Zollverein, en dat men de schadevergoeding, die men verlangde, niet kon vinden dan in het vaststellen van zekere wederzydschb concession, op eenige artikelen der beide tarieven. Er bleef dan aen Pruissen niets meer over dan te poogen om een voorloopig traktaet daer te stellen, hetwelk ook te Brussel zou kunnen aengenomen worden doch het heeft van zyne pooging moeten afzien, daer Belgien voor de eerste voorwaerde van dit voorloopige, bet behoud van hel slalu quo gesteld had. Het is wel klaer, dat de toestem ming in die voorwaerde aen Pruissen alle waerborg voor een later definief traktaet zou ontnomen hebben, en aen dit voorloopige, in het belang van Belgien alleen het uit werksel van een definitief verdrag zou ge geven hebben. Het is dusdea 3 January dat de sche pen der twee vloten in de Zwarte-zeegevaren zyn. Alvoorcns daertoc overtegaen, hebben Dc Peurnaer schynt geheel onthutst te zyn omdat wy zyne inzichten geraden hebben, hy heeft ook gevoeld wat gek- kerny hy begaen had; daerom spoed hy zich aentekondigen dat hy over niet meer spreken zal.... ’T is immers’t beste dat gy doen kunt, confrater. noodig van Ostade, Berchem, Wouwerman en anderen te Haarlem, die reeds naem be gonnen te krygen, maer wat zou hy llelaes! jammerde hy wanhopig zonder dien noodlottigen hartstogt van mynen oom, ware ik nu ryk en kon ik Jansje huwen, want hy had my meer dan het dubbel kunnen nalaten van het gene hare onhandelbare vader vordert 1 Ge vloekt tulpengeslachtgy |zyt de bron van al myn rampen. Kort voor den tyd namelyk, waerin ons verhael valt, had do tulpenhandel zyn hoogste punt bereikt. Men mag gerust veron derstellen, dat de omstandigheden dier dagen aen eiken Nederlander genoegzaem bekend zyn, zoodat het overbodig zou zyn die hier te schetsen. Ook do oom van onzen Andries had by dien handel zyn geheel vermogen op het spel gezet;de kansrekening viel ongunstig voor hem uit, en hy had nu zynen neef en erfgenaem niets anders nage laten dan eene gevoelige les tegen dc dwars heid van elk hazardspelbenevens eenige overgeblevene tulpenbollen. (Te vervolyen. en doornen in placts van roozen. Schilder en verliefd, leed hyen in de liefde en in de kunst. Nogtans by had wederliefde gevon den, en was niet zonder talent; maer zyn talent was nog niet bekend geworden, en het succes liet zich wachten. Aeu den anderen kant, hoewel zyne hartstogt door Jansje B, de maegd zyner keuze, met wedermin be loond werd, was zyn pover bestaen eene onoverkomelyke hindcrpacl voor zyn ge luk. Jansjcs vader was de kunst ervaren David B., de organist der groote kerk te Haarlem, die de hand zyner dochter niet wilde gunnen aen eenen onbemiddelden, onbekenden kunstenaer. Andries liet niets onbeproefd om dc gunst tewinnen van den hoogst wyzen, maer tevens hoogst onverzettelyken vader zyner geliefde. Hy schilderde uit het hoofd het afbeeldsel van den ouden heer, en bood het hem aen op zynen verjaerdag. Deze oplettendheid was den organist welgevallig en hy zegde tot den schilder Ik bedank u zeer voor het geschenk, myn vriend gy hebt een goeden wil, en wclligt ook een goed talent, want dit portret schynt my zeer goed uitgevoerd maer dit is niet genoeg. By uwe kunst kunt gy arm blyven, en ik wil, nog mag Jansjos lot wierd. ’S na middags boiling en vermakelykheden. Heden is er Bal. Ziet hier eenige inlichtingen nopens dc heiligschende diefle vcrledene week te Bulscamp gepleegd De dieven zyn langst een venster in de kerk gedrongenhebben ecneyzeren kist, welke zich achter den grooten altaer bevindt opengengebroken en er uit gonomen Eene remonstrantie, met verscheidene gouden ketens en juwcelen, eene ciborie, twee kelken, eene llostic-bushet II. Kruis, reliquiën yan onzen Zaligmaker en vyf reliquie-kassen. Alle deze voorwerpen hebben eene weerde van 3800 a 4000 francs. De daders tan nog onbekend. De heer Gronibez-I.efebvre is zaterdag te Doornyk overleden. Hoewel het niet schynt dat deze heer een testament nagelaten hebbe, verzekert men dat zyne erfgenamen niette min voornemens zyn de aenzienelyke gift te doen aen den armen van Doornyk en Leuze, waervan hy hen dikwyls gesproken had, en die zou bestaen in eene dotatie van honderd duizend /ranks voor die onge- lukkigen. Onder de schepen te Synopc door de Russen vernield, was eene fregatdie erop anker lag en behoorde aen den pacha van Egypte; aen boord waren dry engelsche me caniciens en twee engelsche vuerslokers. Die fregat is gekacpt en de mecaniciens en stokers door de Russen krygsgevangen ge- mackt geworden; men voerde ze naer Sebastopol en van daer naer Odessa. Hoewel de Engelschen het uniform van officieren droegen, werden zy als gewoone russische matroozen behandeldmen hield ze opge sloten cn gaf hun 30 cent, daegs. Te Odessa gekomen, deed du konsul-generael ver- toogen by de overheidhy vroeg dat de eerste mecanicien ten allerminste als officier cn gvntleman z >u behandeld worden. De overheid bleef doof voor alle vertoogen en verklaerde dat men ze te voel 80 mylen dieper in het land zou gezonden hebben. De konsul heeft verslag gedaen aen den gezant van Engeland te S. Petersburg, De verloogen van dezen laetste zyn zeer krachtdadig ge weest, maer werden met even weinig eerbied als die van den konsul-generael ontvangen. Mynheer de Drukker Als de goede God my, in het laetste oordeel, zal vragen Stynwat hebt gy 20 January 18o4, des avonds gedaen Ik zal antwoorden Deere, ik ben van de Falkenbrug naer Veurne gekomen om de manegie van zekeren Soullier te zien, die, al in stad komende wal veel gerugt en wind geinaekt heeft met zyn muziek, zyne koetsen en peerden, en die ons ’s avonds voor onze 100 centimen (helaes!) op eene nog al vreemde manier gefopt heeft. Ikdie met de peerden werk die een peerd in den buik heb, zooals men zegtik die gekomen was om waerlyk peerden te zien schoone|kunsten*en oefenin gen doen ik,aengelokt door do 129 ara- bische rossen van de affiche ik heb 6 peerden eenige toeren zien rondloopen, die afge wisseld waren door poetsen en karnaval- sprongen dansen en opspringen van tonnen ca ballen, dat al onder het stooten stampen, droomen, beslyken en het ge babbel van 1200 persoonen. Met dit alles ben ik, allervergenoegst, naer Bulscamp vertrokkenlonder weg, wenschende Soullier, zyne peerden, zyne muziek, zyne koetsen, ja geheel zyne manége, voor 14 dagen in do maene, en nooit meer te Yeurne. Middernacht. Sirs van de Valkenbrugge'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3