ge- AMER1KAENSCHE BREVETTEN. Een amerikaensch blad deelt een aental merkweerdige brevetten mede, welke in den laetsten tyd aen amerikaensche uitvinders werden toegestaen. Zie hier waertoe die brevetten betrekking hadden: Vooreerst de uitvinding van cenen har poen voor walvischvaerders, die den wal- visch dwingt zichzelven te dooden. Hoorneer de visch met de koorde trekt, hoeineer de harpoen in zyn lyf dringt. Men heeft eeno machine gebreveteerd, by middel van welke men ys maekt met den stoom. In de proef neming welke er van werd gedaen, deed zy verscheidene flesschen water bevriezen van cenc kubiekvoet grootte, als de thermometer op 80 graden stond. Men heeft berekend dat elke ton kolen, in het forneis gedaen, cene ton ys zal maken. Er zyn ook zeven gunstige oordeel, dat hy in het algemeen scheen te vellen over eene sekse, die zwak en zonder verdediging is. Evenwel eindigde zy, onder geestige teregtwvzingen, met eene groote mate van sympathie te openbaren voor zyn talent als dichteren voor zyne diepzinnigheid als denker. W.... had dadelyk geantwoord als schry- ver en als man naer de wereld dat wil zeggen, met geest, en met hoffclykhcid maer op zyne beurt had hy ook eenige vrag n gedaen daer hy geerne wilde weten, of de onbekende schoon was. Zy had hem daerop gemeld, nog jong te zyn, en te zedig om de echo te wezen van de dagelyksche kompliinentendie strekken moeten om te bewyzen dat men schoon is. Na het wisselen echter van nog eenige brieven volgde er eene meer duidelyke bekentenis, door den roma- nesken W.... met geesdrift afgevraegd. Aen het slot van een schry ven sprak de onbekende met vrymoedigheid van de overeenstemming hunner smaken, gedachten en karakters; maerzy voegde er nevens gehuwd te zyn, en vroeg hem of hy ook gehuwd was. Dit be antwoordde by, natucrlyk, met ja. Daerop werden er van beide zyden steeds nieuwe vragen en antwoorden gewisseld over den echtgenoot der eene, en do gnde des anderen. VV.... kwam zoo ver, dat hy in eenen zeer hartstogtelyken brief bekende geene liefde voor zyne vrouw te koesteren, omdat zy Duitschland zou ondernemenom er als bemiddelacr in de oostcrschc kwestie op te treden. Daer de vier groote mogendheden zich als beraiddelaers in deze kwestie aen- gesteld hebben, is die tyding waerschynlyk uit de lucht gegrepen. Men heeft de tyding ontvangen dat de ge zanten van Engeland en Frankryk by het russisch hof bevelen gekregen hebben hun nen post te verlaten. De hoeren van Kis- selelf en van Brunow hebben ook respecti- velyk hunne posten te Parys en te Londen verlaten, zoodat do diplomatieke betrek kingen tusschen Londen en Parys en Peters burg afgebroken zyn. Gelyk met ziet, is er geene vreedzame oplossing nu meer mogelyk, dan door eeno terugdeinzing van den czar; maer zal zyn hoogmoed daertoe kunnen besluiten - De zending van den graef Orlolf te Weenen is mislukt; hy moet reeds naer Petersburg teruggekeerd zyn. Do tydingen van aen den Donau zyn gunstig voor de Turken zy hebben hy Kalaraseh en Oltenitza sterke position in bezit genomen en worden krachtig ondersteund door de wallachische boeren, die het russische juk verfoeijen. Volgens eenedepeche uit Weenen, zou er den 5 by Guirgewo een bloedig ge vecht plaets gehad hebben tnsschen de Turken en de Russen, wacrby deze laetste verslagen zouden zyn geworden. en vol geest. Zyue gade was een schoon bleek- achtig, zacht en kalm wezen, geheel zoo als ik my haer had voorgesteld, ten deele ook naer de brieven van W.... De jonge vrouw was vermoeid van den togt en bleef te huis. Ik geleiddemynen vriend naer den schouw burg en was verheugd hem alleen te spreken, in de hoop van te zullen hooren, dat de overeenstemming der beide echtelingen zoo volmackl mogt zyn geworden, als ik het hun loewenschte. W.... sprak my minder over zyne vrouw, dan ik gehoopt had maer deelde my mede dat hy, sintscen pacr macndenmet eene dame te Ac ne drukke briefwisseling voerde. Die briefwisseling scheen zyn ver beelding ten uiterste te hebben opgewonden. Hetgeen hy my mededcdecldo kwam op het volgende neder. II y had eenen brief ontvangen, geschreven door eene vrouw, ineen hoogstbcschaefdcn, zoo sier)yken als kieschcn stylzonder naemteekening, maer met aenduiding van een adres voor het antwoord; waerom de schryfler hemals eene byzondcrc gunst verzocht. Daer werd hem opheldering in gevraegd aengaende een nog al diepzinnig en gevoelig punt in een zyner laetste romans dat <le schryfstcr een weinig duister of niet genoeg uitgewerkt had gevonden. Zy be schuldigde hem ook van onbillikheid jegens de vrouw, en beklaegde zich over bet on nieuwe machinen, die spinnen, twintig die weven en zeven die naeijon. Het rapport van den onderzoeker Lave be- schryft verscheidene nieuwe elektrieke uit vindingen. Onderdeze is een elektriek toe stel om walvissehen te vangen, waerdoor de walvisch letterlyk wordt doodgeslagen. Een elektriek - magnetisch alarm beweegt de bellen en geeft seinen in geval van brand of van pooging tot inbraek van kwa<d- doeners. Eene elektrieke liorlogie wekt n, zegt u het ner, en steekt uwe lamp aen, wanueer gy wilt. Er is eene uitvinding die de spelden in cenen hoop neemt en ze in het papier steekt, den kop naer boven, op twee geij kt: ryen. Eene andere vervult al de bewerkingen der fabriekering van cigaren, den tabak in b'ade:i opnemende en hem weergevend i.i V( lm lekte cigaren Eene machinesnydt ka :s, eene andere kuischt messen en vorken, eene andere blinkt leerzen, eene andere houdt eene wieg in beweging, en zeven of acht wasschcn en stryken lynwacd. Er zyn gebreveteerde geweeren, die zich zelven laden eene vichlyn, die zichzelve met aes voorziet, en eene muizenval die de ge- doodemuis uitwerpt, zelve ander aes neemt en eene nieuwe vangst voorbereidt. Kortom de wezenlykhcid, in het bureel der brevetten, is veel bewonderensweerdiger dan de ver beelding zelve. Uynkeer de Uitgever Wat moet men het meest bewonderen, het meest waerderen 1.* of Gent, die naer Veurne komt spelen? 2.” of Veurne, die de Gentenaers tot zich trekt 3.’ of de beoefening der Vlaemsche taeldie beiden zoo warm behartigen 4.’ of de Vader- landschliefde dat zy allen uitboezemen? 5.' of het geëerd en lalryk Publiek die in deze gevoelens is komen deelen Dit juist beantwoorden warealzoo moeije- lyk als de oorzaek vinden van I laendrens- armoede en derzelver reddings-middeleu zoeken. De vier laetste punten kunnen tot by acht dagen onbeslist blyven en houden wy ons bezig met het eersteGent tot Veurne Gent heeft komen spelen en heeft eene uitschitterende vertooning gegeven. niet in staet was hem te begrypen en ein digde met den ui troep Ach 1 waert |gy het geweest aen wie ik myn lot en myn leven verbond. Maer hy vroeg te vergeefs naer de gevoelens dcr onbekende omtrent haren gemael al zyn onderzoek deswege werd met stilzwygcn voorbygegaen. Levendig geprik keld door het vreemde van zulk eene schrif- telyke betrekking verloor zich W.... met zyne vurige verbeelding in eenen doolhof van gissingen; want naer de brieven te oordeelen was de schryfsler eene autrice van eersten rang, en toch kende hy geen enkel werk uit vrouwelyke pen verdienstclyk ge noeg om aen haer te worden toegeschreven. Hy beminde deze onbekende vrouw niet' maer hy bewonderde haer, en had de hoog ste achting voor het oorspronkelyke van hare denkbeelden. Het aerdigste was, dat myn opgetogen vriend naer Awas gekomen, om de op lossing van het raedsel te verhaesten. Hy meende zeker te zyn van het voorwerp van zyne bewondering te zullen vinden, door de salons de wandelplaetsen de schouw burgen en de concerten te bezoekenen overal elders te gaen waer gezelschappen van deftigeu stand byeenkomen. Ik trooste my hem alom te vergezellen maer alle nasporingen blyven ydel. W.... verze kerde my, dat zy blauwe oogenblond hair, cene bloezcndo kleuren kleine handen Joannes Van Tieghem, pastor aldaerin den ouderdom van 60 jaren. By ministeriële schikking des oorlog- bestucr is de heer J. André, direkteur der militaire bakkcry te Yper, aengewezen om het bestuer te nemen over de broodbakkery te Nieuport. De pcraoonen die wensclien deel te nemen aen de uitdeeling van zaden, groen- selscn voederplanten, die het gouvernement dit jaer zal doen, worden verzocht de aen- vraeg te doen voor den 15 der loopende macnd february. De minister van oorlog heeft by circu laire doen kennen dat een soldatcnpeerd door eenen onder-ollicier dcr artillery of ruitery tot onder-luitcnant benoemd, hem niet kan afgestaon worden zonder toestem ming van den brigadier ol'van den soldact, die hel berydl. Deze laetste heeft het regt een peerd te kiezen in de eerstvolgende remonte. By omzendbrief van den minister van oorlog is het verboden, aen wien ‘tookzy, te jagen in de grachten, vyvers, waterloopen en op militaire gronden, afhangende van vestingen, alsook op alle andere eigendom- m 'ii van het byzonder domein van oorlog. Het Journal de Bruxelles meent tc mogen verzekeren dat de onderhandelingen betrekkelyk de medewerking van de gees- lelvkheid inde gestichten van den staet, eindelyk tot een uitslag gekomen zyn van aerl om de vryheid van het gouvernement, van de bisschoppen en om de gemeenten ongeschonden te bewaren. De kwestie van het onderwys zou definitief gen gi ld zyn, volgens do overeenkomst van Antwerpen. Ieder bisschop zal regterblyven over de byzondere gevallen, welke zich, voor de verschillige onderwys-gestichten zouden kunnen opdocn. Men leest in the Kew-York-Uetald van 21 January laetst De jury der ten- tooi stelling in liet Kristalen Paleis tc New- York heeft zyne beslissing doen kennen. Onder het getal inedalien voor de tentoon stelling uitgeloofd, zyn er 10 voor Belgien Frankryk heeft er maer 15, Engeland maer 9 bekomen. De duitsche bladen spreken veel over eene reis die koning Leopold eerlang naer

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3