Openbare Verkooping vau TE PACHTEN, Een Letterzetter, KOOPDAG A Door sterfgeval. BOSCHTA1LLIE EN PLANTSOENEN, looi den gewooncn ontbloot van 1854. De uitvoerende Commissie der verbondene Vlaenische Maetschappyen heeft de volgende petitie aen de wetgevende Kamers gezonden Uitroei ende Commissie der VERBONDENE VLAEMSC1IE MAETSCHAPPYEN van Brus sel en omliggende Gemeenten. 3 Koop. IJet Langeberk-clst, groot 33 aren 20 centiaren, palende oost land kin deren Seraphin Delye, zuid mynheer Van Reninghe, west gras 3 erbrigghe en noord zaciland viduajWollacrt, om blanke laillie te wezen ontbloot. 4. Koop. Koopmans Heyde, groot 55 aren 20 centiaren, palende oost en zuid mynheer De Langlic, wast bosch godshuis te Poperinghenoord du Tempeldreve, met 175 geteekende plantsoenen en 0 krullaers. 5 Koop. Poting-elstgroot 51 aren 60 centiaren, palende rondom aen du bosschen van mynheer Malou Vandenpeereboom, met 160 geteekende plantsoenen. W eslvleleren.Ten zelven dage zal nog v rkogt zyn om blanke laillie lekappen, den bosch genaemd hl Abeelh >1', groot 51 aren '0 centiaren, palende oost hel gras van sieur Gheldof-Do Backer. deze verk mpingen zullen gebeuren met lyd van b taling voor hel principal tot l.'“ Julius 1854 mits te t lien begoede en bekende borg, den tienden penning verhoog eonipianl te voldoen. Om aenstonds in gebruik te treden. Een schoon en gerieflyk HUIS geteckend n.’ 11, staendc in de Duinkerk-straet te Venrne, hebbende eenen uitgang op do oude Beesle-merkt. Lest gebruikt geweest door den heer Louis Ollevier. Zich te adrcsscéren by M. BALCAEN negociant op de Houtmarkt, te Veurne. Konnende al wat zynen styl betreft, begeert cene plaets tc hebben in cene Drukkery. Zich te adresseéren ten Bureele van dit Blad. Not*. De dag- en weekbladen worden verzogt het bovenstaande berigt te willen overnemen. Brusselden 31 january 1S54. Aen de Ileeren Leden der Wetgevende Kamers. Wil Edbll IIeeren Door brief van 6 november 1853, nam het Bestuer des Vlacmschcn Midden-Comi- teitsde vryheid den Ileeren Leden van den provincialen Raed van Braband in buiten- gewoone zitting vereenigdeenige beden kingen te onderwerpen nopens de 1> langen tier vlaenische bevolking van Brussel en der Gemeenten, waervan de vereeniging aen de hooldstad wordt gevraegd. In die bedenkingen deed het Comiteit de onbillikheid zien, die gepleegd wordt, ten nadeele der vlaenische bevolking der h< o 1- stad, welke volgens de statistiek van 1846 in vergelyking met de franschsprekende inwooners, eene meerderheid van 27,146 vlaemschsprckenden daerstelt. Verder deed liet Comiteit aennierken dat die aansluiting deze meerderheid op 62,200 inwooners zal brengen. Het zal UE. welligl bekend zyn Wel Edele Ileeren, dat de regering vin Brussel, ondanks die bewezenc meerderheid der vlaémsch- sprekenden, geheel en al hare bestuurzaken in het fransch verrigt, en dat het onderwys van hel vlacmschin het programma der gemeeute-scholen aldaereene zoo geringe plaets bekleedt, dat het uil do Brusschelsche Scholen als gebannen mag worden beschouwd Wat meer is, het fransch wordt er aen vlaenische kinderen, niet door middel hun ner moederlael, maer wel in die tael zelve onderwezen, welke men hun aenleeren wil; dus wil men hun het onbekende door het onbekende verklaren een leerstelsel waer van de goede reden overbodig de onge remdheid bewyst. Daer de provinciale Raed over deze be denkingen geene beslissing heeft genomen en vermits de vereeniging der voorsteden aen de stad Brussel eerlang aen uwe beraad slaging zal worden onderworpen, nemen wy de eerbiedige vryheid UE. te verzoeken de morele belangen der vlaemschsprekenden te wuerborgen, door in de onderhavige wel te bepalen 1. ° Dat voortaen alle bestuerlyke aenkon- digingen in de twee talen gedaen zullen worden 2. ’ Dat er voortaen, in de gemeente scholen, byzondere afdeelingen zullen wor den ingerigt, wacr het eerste onderwys vlaemsch zyn zal en welker leerlingen in het fransch zullen worden onderwezen slechts dan, wanneer eene grondige kennis hunner moederlael hun toelaten zal die voor hen vreemde spraek, by vergelyking, en gevolgentlyk met beteren uitslag dan nu aen te leeren. Daer het hier slechts cene wyzc van in- rigting geldt, zou deze iaetstc uiaetregcl het getal der scholen, noch dat der ouderwyzers moeten doen vermeerderen. By het aenhalen der hier boven acnge- duide onregivaerdigheid, die, sints24 jaren, op de vlaemschsprekende bevolking van Brussel drukt, hebben wy geloofd eenen burgerpligt te vervullen met aen de Kamers de weiring eencr grieve te vragen, die, volgens ons voor de onderlinge verstand houding der brusselsche bevolking en voor ons volksbeslaen zelve een bestendig ge- vaer daerstelt. de bovenstaande bedenkingen aen UE. welwillende aendacht onderwerpende, bie den wy UE. Wel Edele Ileeren, de betuiging onzer opregte hoogachting aen. Namen» de besturende maetsehappyen de uitvoerende Commissie. Micniii VANDER VOORT Voorzitter. Kakel VAN PEENEKassier. DisiRt DELCRO1X Sekretaris. Maeiidag 27 February 1854, een uro na middag, in de herberg het Doorentje, te Crombeke, zal gebeuren du openbare Ver- kooping van de nacrsehi even partien Bosch- taillie met geteekende Plantsoenen, toebe- hoorende hel bureel van weldadigheid en de kerkfabriek van de gemeente Crombeke. Gemeente Ci ombeke. 1 koop. Den grooten.Clcmentgroot 1 hec tare '32 aren 53 centiaren palende west aen de Dooien-slrael met 142 plantsoenen en 3 krullaers. 2 koop. Het Peerde-kcrkhofgroot 60 ar. 50 centiaren palende oost bosch Carel De Clerck west gras M. Fonteyneen noord bosch van de kinderen Coenemet 182 plantsoenen en 6 krullaers. 3 koop. Langedrevegroot 30 aren 58 centiaren, palende oosten zuid bosch Se in ,ael en noord de Slypstraete, met 110 plantsoenen en 2 krullaers. 4 koop. De ryl Lynengroot 70 aren 70 centiaren, palende oost Mr. Struyo, zuid <n west het armbestuur van Crombeke, en noord Mr. Duhayon, met 158 plant soenen en 2 krullaers. 5 koop. Vopulieren-Elst, groot 22 aren 22 centiaren, palende oost Vanhanime, zuid baron Mazeman-Decoulhove west du Handstraetmet 66 plantsoenen. 1 oor mevrouw de burggravin Dl Nieufort. de kromme vier Lynen,, groot 49 aren 30 centiaren, palende oost Dc Lavelleye Schoonen TL KA I1SCAPBELLE {by Nienport.) Ten slerfhuize van den eerweerden heer pastor l'antieghem zal gehouden worden door den Notaris JUOlilS te Nieuport, op Donderdag 2." Maert 1854 en volgenden dag telkens ten negen uren ’s morgens precies. De te verko'open Goederen bestaen uil Zeer schoone meubels en menagie-goed benevens uit een groot aental bottels roode en witte wynen der beste jaren; Liqueureii, enz. Up lyd van betaling. BELANGKÏKE NIEUWIGHEDEN. BELGIEN. Brussel, 17 Februoiy. De keizer der Franschen heeft zegt men den hertog van Brabant het groot-lint van het Eere-Legioen gezonden. De heer 11. de Brouckere minister van binnen- landsche zaken, is, zegt men, groot-ollieier en de heer Karei de Brouckere, burg meester vau Brussel kommaudeur vau dezelfde orden benoemd. Ziel hier do lyst der deeoratien van hel Eere-Legioen verleend by gelegenheid der reis van prins Napoleon naer Brussel. Zyn benoemd Grool-officierende heeren graefde Marnix, paleis-marchalken Karei de Brouckere, burgmeester van Brussel; Commandeur, de generael-majoor Vander- lindenofficier de luitenant-kolonel Laron Goeth .Is, aide-dc-c imp van den hertog tan Brabantridders de heeren baron d'Ane- than, sekret.iris van s’konings kabinet; kapitein Prissc, ordonnancie-ollicier des konings, adjudant van het paleis; kapitein GoBinet, e< rste ordonnantie oilieier van den hertog van Brabant; luitenant i’Olivier, van hel gidsen-regimenl, en luitenant de Savoie, insgelyks ordonnancie-olliciercn van den hertog van Brabant. Veurse, 18 February. Talryke wrakken worden alhier op dc kust geworpen; alles doet vermoeden dat met het thans beslaande stormweder men talryke zeerampen te betreuren zal heb ben. Een dryinastschip ligt ter hoogte der Panne op een bank, men weet nog niet aen welke haven het loebehoord. Het concert dat door de Ste. Cecilia- gild allen jare op Fette-zondag gegeven wordt, zal uil oorzaek der vertooning van Broedermin en Taelyver van Gent, die op dien dag plaets heelt op zaterdag 25 dezer gegeven worden. Van alle kanten hoort men toebereid- sels voor den aenstaenden karnaval, de kalvakade zal volgens het scliynl die van verleden jaer overtreffende programma derzelve zal dc toekomende weck uitgezon den worden. en Duhayon, west Lermyttc, en noord Coutleel, met 108 plantsoenen en 2 krul laers. Met tyd van betaling voor het principal toteersten Julius 1854onder borgstelling, het verhoog van den 10 penning gereed te voldoen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3