J. F. J. HEREMANS. Goddelyko voorzienigheidwy voeden do zoete hoop dat onze geineenc poogingen, met den besten uitslag zullen bekroond zyn. De Voorzitter der plaetselyke Commissie N. SCHERPEREEL, Pmoz. aardappelziekte te beletten. en professor IJollmann, te over de H'Hl-n MHi Middel om de Djj staelsraed Petersburg, heeft eene brochuer aerd appel ziek te uitgegeven. Volgens den schryver, zoii men enkel, om te beletten dat de ziekte zich verklaré, de plant-aerdappelen moeten droogen in eene zeer warme piaets, om ze het vocht te doen uitzweëten dat zy bevatten. Een gelukkig toeval bragt die ontdekking te weeg. Een boer had zyn plantgoed in eene zeer warme kamer weggesloten, oiu te beletten dal men er zou van nemen. Dry weken later warenzy zoo droog als hout; hy' plantte ze niettemin, omdat hy er zich moeije- lyk andere kon aenschalfen. De tyd kwam waerop de kwael zich gewoonlyk verloput, maer de bóer was niet weinig verwonderd, ziende dal zynen akker onaangetast bleef, liet volgende jaer, in 1851, werd de proef vernieuwd met den zelfden uitslag. De land man gaf hier van kennis aen den heer Bollman, die op zyne beurt proefnemingen deed. De grond waerop hy planten moest, was buitengewoon onvoor.leelig. i.yn voor- raed aerdappelen uitgeputzynde kocht hy er elderszy waren grooleudeels gerot. Echter werden zy gedroogd, in stukjes ge sneden en vervolgens nogmaels gedroogd, pin er al het water uit te krygen. De knollen waren zoo droog, dat zy schier voor het planten niet meer goed schenen. Echter kwamen zy goed op en leverden, dry weken voor de andere eenen oogst aerdappelen van goede hoedanigheid, in de verhouding van 9 voor 1 de kleine niet medegerekend, terwyl de plaeg op de naby gelegen akkers hare vernieling acnrigttc. de heer Wasslewsky, grondeigenacr, heeft de gewoonte zyne aerdappelenvoor plant goed bestemd, te droogen in eene soort van wyde schouw, waerin hy hespen rookt. In 1852, zyne gerookte en gedroogde aerdap pelen hebbende doen droogen bleef zyn oogst van de kwael bevryd; de groeien zyner planten waren in de maend augustus zoo groen, als zy het in juny zyn, sedert het ver- schynen der ziekte. de graed der warmte van de placts wacr men de aerdappelen droogtwordt niet bc- paeldmaer dit is mogclyks onverschillig, voor zooveel de planters al hun vocht kwyt zyn. De parochie van Denterghem heeft groote- lyks gebrek aen eene nieuwe kerk en een gesticht van Weldadigheid. De thans be- staende kerk, dieeen oud, onregelmatig en versleten gebouw is is vpel te klein voor de bevolking der gemeente. Een geslicht voor de armen is cr ook te kort. Maer, noch de kerkfabriek, noch de gemeente noch het bureel van weldaed en zyn in staet niet om elks deel in de onkosten dezer twee gestich ten te kunnen afdragen. Om genoegzame middelen te kunnen vinden het gouvernement van Zyne Majes teit onze geliefde koning, heeft gunstiglyk de vraeg aenveerd, die wy toegestuerd hadden om tot Denterghemeene tentoon stelling te mogen openen van voorwerpen van kunst en nyverheid by loting en loten die kunnen genomen zyn in alle du provin ciën tan Belgie. Aengemocdigd door deze koninklyke weldadigheid wy durven ons toelaten eene oproeping te doen aen alle de godsdienstige en liefdadige hertenop dat zy zouden willen ons ter hulpe komen in het dubbel doel datwy trachten te.bereiken. Eene kerk te bouwen voor den Allerhoogste; een ge- slicht van weldadigheid maken, alwaer alle de zedelyke én ligchamclyke gebreken der armen van de gemeente eene schuilplaels kunnen vinden; is er wel iets die meer ver diend de genegenheid en liefde van kriste- lyke en edelmoedige zielen tot zich te trekken Deze oproeping, wy durven ze doen vooral aen de godvruchtige en liefdadige persoóneh van Kortryk die daer zoo talryk zyn. Hebbende onze heilige bediening uitge oefend in deze stad gedurende tien jaren, als onder-pasior van 0. L. V. kerk wy ge- looven eenen ly tel te meer te hebben voor hunne goedwilligheid en wy nemende vry- heid ons aéh liiiii goed geheugen te willen herinneren. Korhyk is gekend door zyne edelmoedige en godsdienstige gevoelens, door zynen geest van medewerking aen alle goede werken de liefdadigheid is er erllyk in allëdegroote f.imiljen. Geeft dan eenige voorwerpen voor onze tentoonstelling, neem aen ons eenige loten en den hemel z:'l u vergelden, u en uwe huisgezinnen. Alzoo krachtdadiglyk geholpen door uwe giften in onze ondernemingen met de hulp van de wysheid ontstaen. Die verouderen met den tyd, en veranderen, dcwyl ook by het opvolgen der omstandigheden en neigingen de wysheid haro middelen verandert, cn omdat de wysheid met de jaren cn herts- togten niet altyd groeit. Maer godsdienstige deugden kunnen niet veranderen, maer blyvcu eeuwig dezelfde, omdat onze God eeuwig dezelfde is, en dcwyl de eeuwigheid steeds dezelfde is, die wy en onzen geliefden te gemoet gacn. Bewaer een onschuldig, vroom gemoed, alles van God verwachtend; zoo blylï gy in de ziclcschoonheid, om welke u heden uw bruidegom aenbidt. Ik hen geen Uerrenhulerin ik ben gcene schy nhei- lige; ik ben uwe zeven-en-lwintigjarige Tante. Ik dans gaerneik tooi my gaerne; ik schertsc gaerne. Maer juist daerom zeg ik het u. Wees eene lieve, vrome christens cn gy zult als moeder cons, en als grootmoeder, schoon zyn 1 Louise sloeg hare armen om den hals der Tante cn weende stil cn sprak: «Ik dank u Engel (Gazelle van Gent.) broeder, tante, en heel de wereld geheim. Gy beide, en God daerby, bouwt uwe eigene stille wereld, leder derde cn vierde, dien gy mede binnenlrokkent, zou party maken, cn tusschen u beide staen. Dat mag niet zyn. Belooft u dal llernieuwtde belofte by iedere verzoeking. Gy zult u wel bevinden. Zoo zullen uwe zielen tegclyk te samen wassen; zoo zult gy beide maer één zyn. Ach, indien menig jong pacr dit eenvoudig meesterstuk der levenswysheid op den huwelyksdag ge kend en tevens benuttigd had, hoe menige echt zou gelukkiger zyn, als zy nu is. Louise kuste de hand der Tante met vurigheid «Ik voel dat het zoo moet zyn. Waer het niet is, blyven de gehuwden ook nog na de trouw steeds twee vreemden, die elkander niet kennen. Het moet zyn, zonder dat geen geluk. En nu nog, Tante lief, het beste behoudingsmiddel van vrouwelyko schoonheid De Tante glimlachte cn sprakWy mogen ons in ’t geheel niet verbergen dat een schoonc man ons honderd mael beter bevalt daneen leelyke. Enden mannen be valt het als wy lief zyn. Maer wat wy schoon noemen, wat ons in du mannen, wat den mannen in ons eigenlyk bevalt, is niet enkel vel en haer en leest en kleur, als aen een schildery of standbeeld; maer het cigen- dominelyke, de ziele daarbinnen is het, die ons door blik cn spreek ernst en vreugde en treurnis betoovért. De mannen vergoden ons, hoe meer zy in ons deugden des gemoeds vermoeden die ons uiterlykc belooft; cn wy vinden eenen kwaedaerdigen mcnsch walgclyk, al is hy nog zoo hopsch en fraei.Eene jonge vrouw, die dus hare schoonheid wil bewaren, beware maer hare ziel, de schoonc hoedanigheid des gemoeds, de deugden, door wélkqpy den geliefde aen zich kluisterde. En het beste behoudings middel der deugd, opdat deze niet veroudere, maer eeuwig jong blyve, is godsdienstdeze innige verceniging met God en eeuwigheid cn geloof, is godsdienstigheid dit, allen men schee welwillend, rein, vreedzacm leven in God. Zie, lief hertje ging do Tante voort, CF zyn deugden, die uit blootc levens- Wy lezen in den Écho de Courtrai het- geene volgt en dat ons medegedeeld is Aen de inwooners van Kortryk In den nacht van 1 cn 2 inacrt, besloot do russischc gcncrael Engelhart eenen aen- slag te wagen, om voor de monding der Lereth eene turksche battery te vernietigen. Ten dien einde deed hy, op twee transport- boolen, twee kompagnien jagers te voel do rivier oversteken, onder bevel van tweo kapiteins. de kommandant der battery, in tyds ver wittigd, gaf bevel de Russen in do moeras achtige vlakte langs den oever te laten naderen, en zoo haest zy zich aldaer bevon den, deed hy hen van den eenen kant om ringen door een eskadron ruitery, dat hen acnviel, terzelfder tyd dat een detachement voetvolk het geweervuur tegen hen begon. door dien aenval verrast, keerden do beide russische kompagnien in alleryl naer hunne voertuigen terug. In hunnen wanordelyken aftogt, werd een der beide kapiteins gedood, en de andere, doodclyk gekwetst, medegenomen, alsook 5 gekwetste officieren en 31 soldaten. Een tiental dooden bleven ter piaets, zonder een groot getal gevangenen te rekenen. Het russisch gouvernement poogt zoo veel mogelyk de gevaren der Baltischezcc te vermeerderen. De tonnen en seinteekens, waerby de gevaerlykc -plaetsen aengeduid werden, nu reeds weggenomen; thans is een nieuwe iuaetregcl op russisch grondge bied genomende vuurbaken worden niet meer ontsteken, en cr is zelfs kwestie van hen door valsehe vuren te vervangen welke men derwyzezou plaetsen dat de vyandlyke eskaders valsehe rigtingen zouden nemen. De rus/ische kustbewooners trekken voort durend hel binnenland dieper in. De wegen zyn den gelieeleii dag overdekt door per- soonen, die niet hunne dierbaarste voor werpen verhuizen. De engelsche konsul te Kronstadt heeft die stad verlaten. Polen is bezet door lift 2.’ legerkorps, onder bevel vim geilerael 'Panintin, dooreen deel der troepen van gcncrael Sivers, en door 25,000 mannen, welken itï de vestingen en in du hooalplaersurt van het laudbesluer garnizoen hotiden. Eert brief uit Warschau, aen de Koilnische Lestung, meldt, dat die stad op dit oogeublik nicer aen eene asta tische en mask ivielsche piaets, dan wel aen eene europische siad gelykt. De inwooiiers van Kronstadt, vree- zende voor een bombardement, hebben even als die van' Hevel die stad verlaten. De engelsche konsul te Kronstadt is uilgenoo- digd'gewordeii te vertrekken. De konsul van Fraukryk was in verlof.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3