ba’kkeks - allaem OVERTENEMEN Delbove - Maes HUIS, Een Letterzetter, OOSTEN. TEN DIENSTE VAN BAKKERY, TE PACHTEN TERSTOND, en zeer goed van van ver- De tydingen van het oorlogstooneelzegt een duitsch blad, schynen ons min on min gunstig aen de Russen, sints zy in Dobrud- scha zyn binnengerukt. PLAFONNEUR en ORNEMENTMAK.ER Zuidstraetn.* 37, te Veurne, Ileeft d’ecr het publiek kenbaer te maken dat hy zich by voortduring gelast met het plafonneren en het maken van ornementen en met al het geen die zynen styl betreft zoo als Ornementen in plaester en steen karton, voor ramen en paneelen van deuren. Hy verhoopt door zyn goedkoope pryzen alsook door de werken die hy alhier reeds gedaen heeft, de gunst van het publiek te verdienen. Aen zeer genadige pryzen. Zich te adrcsseéren ten burcele dit Blad. BELANGRÏKE NIEVIVIGIIEDEN. FRANKRYK. Parys, 12 april. Den 9 april is prins Napoleon naer het leger van den Oosten vertrokken. Eene tal- looze menigte volks was om den prins zyno hulde aen te bieden. Marschalk Magnan ont ving Z. K. H. aen do statidplaets, tot waerde prins vergezeld werd door zynen vader. De turksche ambassadeur vergezelt prins Napo leon tot Toulon. Prins Napoleon zal zich te Toulon op de sloomkorvet Kolandinschepen. Het getal der jonge lieden, die zich als vrywilligers in Frankryk hebben acnge- boden om dienst te aenveerden by het leger, beloopt reeds tot 40,900. BELGIEN. Antwzrpin, 14 april. Hanengevecht. Den 9 dezor, om 1 ucr na middag, omringelde eene groote menigte het slagveld de mat, in het Loodshuisop de Koolvlicd waer eene hevige stryd moest plaets grypen, tusschen den beroemden Napoleonvan VVilryeken den niet min befaemden Czar van Hoboken. Beide kam pers waren krachtig gebouwd cn edel van postuur. De aenval was hevig cn de aen- Ziehier eene nieuwe manier van met den hengel te visschen welke wy meenen ter kennis te moeten brengen van onze lezers, die behagen zouden scheppen in die manier van hunnen tyd teverslylen. Meestal de persoonen die, uit lief hebbery, visschen met de perse, hebben de loll’elyke gewoonte het een of ander ding te lezen als- wanneer zy zich aen hun onschuldig en ver- makclyk tydverdryf overleveren. Doch ontmoedigd door de noodzakelykheid van zeer dikwyls de oogen van hun boek te moeten afwenden, ten einde te kyken of er bete ishebben zy nu uitgevonden te vis- Konncnde al wat zynen styl betreft, begeert eene plaets te hebben in eene drukkery. Zich te adrcsseéren ten Burcele van dit Blad. Nota. De dag- cn weekbladen worden verzogt het bovenstaande berigt te willen overnemen. schouwers volgden met acndacht de felle slagen die deze twee helden elkanderen toc- bragten. Men bemerkte van den eersten oogenblik de kalmte, de slimheid en de behendigheid van Napoleon, integendeel was de Czar wilder en krachtiger in zyno aenvallen. Lang bleef dc stryd onzeker toen op een Napoleon zoo eenen geweldigen slag van den Czar ontvingdat hy als verbaesd ten gronde suiselde. Een kreet van blydschap barstte los uit den rang der Czarislen; maer helaes hunne vreugd was van korten duer. Napoleon hernam den stryd met meerder vuer en meerder geweld hy liet aen zynen vyand geenen oogenblik rust meer, de slagen verdubbelden op eene buitengewoone wyzehet scheen alsof hy al zyn kragten gespaerd had om den Czar op cens te over weldigen. Inderdaed het was zoo, de Czar stortte ten gronde cn Napoleon kraeide op zyn lyk den zang der victorie. Onnoodig te zeggen, met wat vreugd de Napoleonisten het geld der Czarislen inpalm den, dat voor de wedding bepaeld was. (Schelde.) Veurne, 115 April. De heer Verhille, priester in het seminarie te Brugge, is onderpastor in St. Nicolaus- kerk alhier benoemd. De heer Morlion, professor in het bisschoppelyk kollegie alhier is principael benoemd in het zelve gesticht. By besluit van den minister van binnen- landsche zaken is eene byzondere kommissie aengesteld om de kwestien te bestudeéren nopens de verbetering onzer peerdenrassen, ingevolge het programma dat haer zal voor gelegd worden, i.yn benoemd lot leden dier kommissie In Oost-Vlaenderen de heeren graef de Ribeaucourt, senateur de Naeyer volksvertegenwoordiger; en Vandenbrug- gen-deNaeyer, lid der landbouw-kommissie; in Wesl-Vlaenderen, de heeren de Grave, lid der landbouw-kommissie, en van de Wal- tync, lid der zelfde kommissie en ryks- veearts. Dc bekrachtigingen der konventien gesloten tusschen Belgien en Erankryk, zyn eergisteren te Brussel uitgewisseld tusschen de heeren de lirouckere, minister van bui- tcnlandsche zaken, en Barrotfransche ge zant. Tevens zyn dc gevolmagligden over- gegaen tot de uitwisseling eener deklaratie, bevattende de waerborgen gevraegd door verscheidene Belgische uitgevers voor de werken van mede-eigendom, in een beide landen gedrukt met verbod van koop in het ander. Het verdrag en de kon- ventien zullen den 12 mei aenstaende in uitvoering gebragt worden. De kommissie van nyverheid cn juslicie waeraen de senaet het onderzoek hoeft ver zonden van de amendementen, voorgcsteld ncn het wetsontwerp op de uitvindings- brevetten, hebben eene ondcrkommissic be noemd, gelast zich met het gouvernement te verstacn betreffende de nieuwe intevocren schikkingen. Volgens den uitslag der eerste beracdslagingen, mag men hopen, dat op alle punten een akkoord zal tot stand komen, en dat geene wezcnlyke wyziging aen het wetsontswerp, door de kamer der volksvertegenwoordigers gestemd zal wor den gebragt. Het is insgelyks toegelaten to rekenen, dat men een weinig yver van weers- zyden, dc nieuwe wet op de brevetten nog definitivelyk zal kunnen aengenomen wor den in den loop van dezen zittyd, iets dat hoogst wenschclyk is voor al de belangen in dc kwestie betrokken. Aen hunne uiterste regterzyde schynt het stellig, dat de troepen van den czar niet ge lukkig geweest zyn. Men verzekert dat de Turken, den 20 maert, eenen uitval uit Kalafal hebben gedaen met 10,000 voet gangers en 2000 peerden, en dat zy op de vyandlyke troepen, liggende naby Skripetz, twee mylen voor Kalafat, op den weg van Widdin naer Craiova zyn aengerukt. Na een hardnekkig gevecht van meer dan vier uren zyn de Russen verdreven geworden zy hebben veel manschappen verloren, en zyn teruggetrokken op Gorozi of Garitza twee mylen verder. Het bulletin over die zaek, welke niet zonder gewigt is, is nog niet verschenen. Men weet slechts dat het verlies der Turken 200 mannen bedraegt, cn hetgeen van hunne vyanden ten minsten dry mael zoo groot is. In het middendeel des legers, tusschen Kalaradsch en Oltenitza, vecht men sints den 28. Het is stelligdat dc Russen, naby Siin- nitza, volkomen verslagen zyn geworden want men zegt zelfs dat zy verpligt geweest zynGiurgewo te ontruimen, om zich verder te vereenigen, en dal zy meer dan lüüüslry- ders zouden verloren hebben. De linker vleugel heeftnaer men be weert, geene beweging gemaekt, cn is Baba- dagh niet voorbygetrokken. Dat laet zich begrypen, indien hunne vyanden wezenlyk op het middendeel en op den reglervleugel zulke belangryke voordeelen behaeld heb ben, als aieil aenkondigt, want het zou niet onmogclyk zyn, dat de legers van den czar verpligt werden op den linken oever van den Donau terug te trekken, ten gevolge van eene offensieve beweging van Omer-pacha om het middendeel hunner linie door te breken. Van eenen anderen kant spreken de duitsche bladen nog altyd van eene operatie, toevertrouwd aen gcnerael Schilder, en waervan het doel zyn zou den vloed op do hoogte van Silistria over te trekken. Dit punt is voor de Russen van groot belang, doch het is zeer waerschynlyk dat Omer- pacha hetzelve ten sterkste zal kunnen ver dedigen en hetgeen zulks waerschynlyk inaekt, is dat de Russen, ondanks hunne aenzienlyke krygsmagt, niet vooruitkomen, dan opde punten dier linie waer de Turken ben laten vooruittrekken op alle andere plaatsen worden zy' met vcrlies teruggedreven. Mustapha-pacha, na achteruit te zyn ge trokken, bevindt zich lieden met SO,OÓO mannen achter den inner van Trajanus. Men zegt wel, dat er eiken dag naby Ras- sova schermutselingen plaets hebben doch men spreekt niet meer over den slag, die, naer men beweert heeft den 2 april op dit punt zou hebben plaets gehad. Indien de Russen gehoopt hebben, acnzie- nelyke voordeelen op de Turken te behalen voor de aenkomst der engelsch-fransche hulptroepenmoeten zy veel van hun ver trouwen beginnen te verliezen want de lurken bieden hun eenen hardnekkigen en voordeeligcn tegenstand, en de tyd is naby, dat de troepen der wester-mogend heden aen den stryd zullen deel nemen. De Beestialen bestacnde in werkmerrie, met haer kagtcl,dry melkkoeijcn, een verwe- koei, een jaerlingkalf, twee jonge kalvers, dry zwyns, twee schaeplammen en het pluimgedierte. Voorts, de vette beestialen ten voorledenc winter gemaekt, twee bouwdstaken met vier standen, de kleederen en lynwaed van den overledenenen deel nieuw lynwaed, den afdrift van 2 heel. Ï58 aren baomgaerd en weide tol 11 November 18154, cn menigvul dige andere voorwerpen te Jang om te verhalen. De koopen van 20 francs en daer beneden met gereed geld, cn degene daer boven op dry maenden tyd van betaling mits te stellen begoede en bekende borg.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3