tenant, die naer Vosen echter niet om inynentwille, moesten reizen, er henen te gaan, dat is te zeggen gevoerd te worden. Zoolang men liet met allerlei kleine tegenspoeden en onverwachte plagerien des noodlots te doen heeft, kan men gemakkelyk het geduld verliezen, misschien omdat men nog hoopt te overwinnen. Maekt het onge luk het echter al te grof, dan wordt het weèr vermakelyk, dewyl de tuenseh, wan neer hy zich overmand en «Hen tegenstand nutteloos ziettot zynen aangeboren hoog moed terugkeert, en, daer hy niets meer vreest, alles veracht. Even zoo vcrdrictelyk my de vorige d.igen dc plagerien geweest waren zoo kluchtig scheen het my nu als gevangene, en, ja in balklecdcren, naer Posen, en aen do grenzen van Polen geslagen te zyn. Inderdaad, het ongeluk was juist zoo groot niet, en ik ben overtuigd dat gy met myn avontuer zoo uitgelaten lacht als ik zelf. Ik heb niets to beklagen dan het verlies der oogenblikken, welke ik niet in uw bywezen, myne bevallige Gravin, kon doorbrengen. Daer ziet gy nu welke ramp dc stryd van twee schoonc vrouwen kan voortbrengen. Softe’s halsband is de schuld van alles, en ik draeg hem met my nog altyd in de wereld rond. OOSTEN. Het engclsch gouvernement heeft aen Omer-pacha een heerlvk raspeerd gezonden, met prachtig harnas, dal de naemcyfers van dien veldheer draegt. The 1'iinr.t spreekt van twee russische schepen die andermaal gekaept zyn. De Ajas, stoomschip der douanen, is eergisteren te Plymouth binnengckoinen een russische brick slepende, <1 i- hy in de Manche genomen had. Een russische drymaster werd ter hoogte van Sladspoint genomen, beide schepen, met salpeter geladen, begaven zich naer Finland. De drymaster had 43 mannen cquipagie aen boord. De engelsche admira liteit heeft de schepen Fany en Janus op krygsvaert in dc Manche gezonden, om hebben den eersten met onderscheiding, den tweeden op eene voldoendo wyzo hun vxaem als candidael in de artsenykundo ondergaan. Men schryft uit Brussel aen een duitsch blad, dat Lodewyk Napoleon koning Leo pold uitgenoodigd heeft de russischgezinde diplomaten, die zich thans te Brussel be vinden, Belgian te doen verlaten. Volgens den korrespondent zou men het niet eens xyn nopens hel gevolg dat koning Leopold aen de vraeg van Napoleon geven zal. De oenen bewecren, dat hy niet geerne cene akt tou dacrstellen, welke hem in eenen ge spannen toestand met den «zar zou brengen, en dc anderen daarentegen denken dat de vraeg van Napoleon in den wensch van het belgisch gouvernement valt. Er w^rdt thans veel gesproken van eeno gewigtigo ontdekking, waarvoor de heer l’asquier-Nalinne, te Fleurus, den 21 july 1858 gebreveteórd werd. Deze heer heeft een water uitgevonden, waarmede plolselyk het vuer uitgedoofd wordt; talryke proefne mingen, door bevoogde mannen in Frankryk en in Belgien gedaan, zyn met den besten uitslag bekroond geworden; di welke op last van den minister van bin icnlandsclie zaken zyn verrigt, hebben het voordccligste verslag uitgclokt. De minister van oorlog heeft bevel gegeven om proeft) iningen te doen met het water van den heer Pasquier op vlambare stollen, doorde artillerie gebezigd. Lukken die proefnemingen, zoo mag men zeggen dal die uitvinding bestemd is om do grootste diensten te bewyzen. Dlynheer de Uitgeve>' Eindelyk heeft dc koninklyke maet- schappy van Rhetorika van Veurne hare beurt gehad en hare tack op liet toonecl volbragt. In het algemeen genomen, dc vertooning van zondag laetst. is eene van de nieuwste de schoonste en van de kunstigste geweest die Véurne ooit gegeven heeft. De Kluizenaer was voor het ernstige vak en dc Violier voor het boertige. De rollen van den Kluizenaer zyn, vol gens ’t algemeen gevoelen allerbest uitge oefend geweestFernando was toch we! een van die goede oude bedienden die uit ver kleefdheid hunne meesters in alle gevaren, ja tot den doode bystaen Pediillo, was een van die guiten die de grooten overal volgen, slechts'voor het eten en drinken en, by het eerste gevaer, achter eene ton kruipen; Don Pedro heeft met grootmoedigheid en met de vereischte fierheid en droefgeestig heid gespeeld de Kluizenaer zelven heeft zyne lotgevallen zoo weemoedig weten mede- tedeelen dat zy dikwyls de tranen uit de oógen getrokken hebben; Selima dat jonge, dat goed, dat lieve meisje, dat, voor d: eerste maelde dramatische taek aennam heeft buiten verwachting, ja overheerlyk hare rol gegeven maer iets dat dit nog al overtrof, was de moeijelyke rol van Hassan- Machmul, de kaper; deze heer stelde zich buiten lyn in vergelyking met de andere goede spelers alle de driften van een ge hoonde vader, van een vader, wiens eenigste kind men gestolen heeft, waren by hem uit gedrukt; voegt nog daerby de woede, de wraakzucht, de hoop, de blydschap, de verrukking, enz.om in een woord geheel ons gevoelen uitledrukkenzeggen wy slechts dat hy tot de school van Mr. Ondereet behoort. Iets dat dc uitoefening nog verschoond heeftzyn de ryke kleedingen dal men van Gent had doen komen om dit stuk te ver- toonen. Men heeft het aenlanden van eene schuit, op het tooneelen gevolgd met bootsgezellen, met veel vermaak aenzien. Het gezigi der zee was ook fraei verbeeld. Het nieuw, lieve en laetste blyspel van Mr. Van Peencbegon dan, en hier, gelyk in het voorgaande stuk waren dc rollen met veel kunde gegeven. Baes hemmen gaf goed die van ecu oude komiekGielen volgde hem als vrolykc snack; dc tafelvrienden, eenige russischeschepen gevangen te nemen, die uit Spanje naer de Baltischezee ge varen zyn. Telegrafische depechen. WeenenMaendag. De avondbladen geven tydingen uit Kon- stantinopel van den 14. Odessa zou gebom bardeerd zyn en in vlammen staen. De rus sische batteryen zouden slechts naer eenen hevigen wederstand hun vuer gestaekt hebben 1325 huizen zouden afgebrand zyn. Wcenendjnsdag. De af branding van Odessa is nog niet bevestigd. We«nen, dymdag. 1 uer namid. Het laetste berigt uit Bucharest is van zaterdag 22, en meldt, dat vier engelsche schepen voor Odessa zyn en dat men daer eene talryke zeemagt verwacht. Marseille, woensdag. Ziet hier den korten inhoud der tydingen gisteren avond aengebragt door den stoom boot, den 15 uit Konstantinopel vertrokken. De franschegenerael Bosquet, bevelhebber overcenejder verdeelingen van het land leger, was naer Andrinupol vertrokken, waer het hoofd kwartier van het xpediticleger gaat gevestigd worden. Dc troepen zyn reeds naer Andrinopel op aeutogt. Een engelsch regement heeft met dit doel Gallipoli ver laten. 20,000 Franschen en 8000 Engelschen waren reeds in die laetste haven ontscheept. Het eskader van admiraal Bruat, 6000 mannen troepen voerende, was den 16 by het eiland Tenedos ontmoet. Er zyn tydingen der vloot tot 14. De Fury, uit Kavarna naer Odessa gezonden, om er de konsuls en de fransche en engelsche onder danen aftebalén, was er met kanonscheuten bejegend, ofschoon hy de parlementaire vlag voerde. De Fury had legen ecu russisehe oorloogsgoëlct moeten vechten en die reeds veroverd, toen vyf oorlogschepen uit Sebas topol ter hulp kwamen. Om eene ongelyke en onnuttige worsteling te vermyden liet de Fury het russisch schip los; maer het nam een deel der equipagie krygsgevangen, en keerde naer Kavarna terug, Den 10 is generael Bosquet te Varna aange komen, met het bevel om onmiddelyk de krygswerkingen te beginnen. By die gelegen heid hadden er feesten plaats op dc engel sche en fransche schepen, waerop eenealge- mcene verlichting der gansehe vloot volgde. De vloten waren op 't punt naer Odessa te varen. maer seffens van door den kop te schieten. Myn Faëlo verslond geen enkel woord, maer begreep echter do gebaerdenspraek der wereldbedwingcren wel en wierp eenen droevigeti blik op my. Nu moeide ik er my ook mede. Dat schonen de kerels maer ver wacht te hebben; want nu wendden zy zich tot my, vroegen met veel beleefdheid wie ik was, en vorderden mynen pas. Ik had cr geene. Daarop deden zy my in do beleefdste uitdrukkingen bemerken dat ik verdacht was en my by den plaets-kommandant zou moeten begeven, indien ik die goedheid wilde hebben. Zonder twy.fcl waren de beleefde lomperds die nu zonder verder beslag, ros en wagen omkeerden en naer Sempolno terugdreven, van myne goedheid volkomen overtuigd. Zoodra dc plaets-kommandant vernam dat ik de rckwizilio op listige wyzo haer ver- vocrluig had ontvreemd, en niet ecus een pas had voor my zelvenverklaarde hy my ten eerste verdacht, ten tweede eenen van Napoleon’s wanden, en ten derde gevangen. Door myn tegenspreken verkreeg ik den troost, my in persoon by ’t hoofdkwartier to kunnen verregtveerdigen. En tweo uren later had ik wezentlyk de eer in gezelschap van eenen korporaal en eenen eersten lui- Ik ben nu wezentlyk bly in Posen te zyn. In ’t hoofdkwartier werd ik zeer wel ont vangen. Men verontschuldigde zich met dc strengheid van den dienst, en kon zich niet weerhouden van met de onbarhertige luim van het noodlot te lachen, dat my te midden van den winter met zyden koussen van do danszaal der hoofdstad in het krygsrumoer aen de grenzen brengt. Myn eerste werk is hier my heel in het nieuw te steken, wantik zie er armzalig uit. Ik betrouw my op geene rekwizilic-koetsen meerik heb een braaf rypeerd gekocht, dat.my tot u zal terug voeren; ik laet my toi warm reisgewaad maken, wacrvan de krygshaflige snede my by de kominanderende korporacls van de wereldbedwitigers achting kunne verschaffen en ik heb nu ook eene pas, by middel' van welke ik ongehinderd tot aen uwe voor kamer zal geraken. Niets houdt my nog tegen, aen uwe voeten terug te vliegen dan kleer- en schoenmaker. Voor overmorgen kom ik niet weg, gelyk ik voorzie. Van de kleinste zaken is de arme sterveling steeds het af hanglykste. De lyd is my pynlyk lang, en van de krygs- beweging, die hier hcerseht, van dc honder- dcrlei uniform, van de heen en weer trek kende krygsbenden heb ik reeds meer dan

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3