HUIS Te Koopen een NEDERLANDEN. TYDINGEN VAN DEN OORLOG. werk- van zekerd z si rooi za by den heer notaris j cigenaer SADONES- BRAECKE, Beenhouwerstraat, to Veurne. ONLANGS NIEUW GEBOUAVD. Zich te bevragen FLUORof by den BELANGKYKE NIEUWIGBEDEN. FRANKRYK; Parys, 7juny. de fransehe admirael Baudin is den 7 juny te Parys overleden. Baudin, den 21 july 1784 geboren, heeft eene schitterende locp- baen afgelegd, inzynejeugd woondehytwee gedenkwaardige zeegcvecten by, namelyk op de Sémillanle, waerby hy den regten arm afgeschoten werd, en het gevecht der brick le Renardwaerby hy als bevelhebber zich met roem bedekte. De heer Baudin was nog maer onlangs tot admirael verheven. Men leest in den Siècle van Parys, den 8 juny Men bemerkt dat sedert eenigen tyd meer belgische deserteurs in Frankryk komen dan gewoonlyk. Zy zeggen, dat zv aengedreven zyn door de begeerte, om van het expedilieleger deel te maken. Het groot ste deel dezer vremdelingen zullen wel in hunne oorlogzuchtige verwachting tc leur- gesteld wordenzegt een blad van Ryssel dewyl het vreemd legioen, waarin zy allen kunnen aangenomen worden, nog niet ae;t- aangeduid is, om vau het expeditie-leger deel te maken. Men verzekert, dat de heer A A. Meysen- heini Kiiipschaer, te’s Gravenhaghe, de be- langrykc uitvinding zou hebben gedaen, om by middel der elektriciteit te ontdekken of er twee treinen op ecu en hetzelfde spoor tegen elkander inryden. BELGIEN. Brussel, 10 Juny. De bruss -Ische dagbladen zyn vervuld met byzonderht den over de reis van den koning en de koninglyke familie in het Henegouw- sche 'Zondag zyn de doorluchtige reizigers te Bergen aangekomen. Als gezant van den ke zer der Franschen, gelast Z. 11.den koning der Belgen tc groiten, was zaterdag te Bergen aangekomen de verdeel ings-generael Grant, bevelhebber der krygsafdeeliug die te Ryssel hare hoofdplaets heeft. Veurne, 10 Juny. Het is dynsdag dat de kiezing voor een representant zal plaets hebben. Niemand steld zich op rang tegenover den heer Cal- meynzoodat er niets te twyfelen valt, ol dezen heerzal geroepen worden om ons arron dissement in de kamer vertegenwoordigen. Men leest in den Eecluonacr Al de gazetten spreken van eene soort van vuer- regen welke te Ecloozou gevallen zyn. Dit is eene pu/]'. Wegensden toestand der granen en der aardappelen tu velde meldt de Thiettenacr'. Men mag met zekerheid en grond zeggen dat men nog nooit schoonoren en rykeren oogst heeft aengelrofTen. Het koorn tc velde laet niets te wenschee over; de goede God heeft ons gezegend. De stam van het koorn is, sedert korten tyd, al» riet geworden. De rogge, do tarwe en de geersl staen kloek, en'Tet strooi is buitengewoon lang; men heeft halmen van 2 meters SO centimeters op vele landen aengetroffen. Men mag ver- yn,dat er dit jaer veel cn kloek i! wezen. De bloei van de rogge is allergunstige! geweest, cn alom voordeelig geëindigt. Men rekent 80 granen voor een. Eenon landbouwer van Gil», naby Ronsselaere, ziende dat zyn vlas niet kon gewied worden, uit hoofde van het slecht weder, heeft eene zekere machien uitge vonden die tien wieders tegen den regen beschermt. Die machien zeer eenvoudig gemaekt, rust op zes kleine wielen een wagenkleed is boven hetzelve uitgespannen; de wieders brengen de machien zonder de minste moeite vooruithet is zoo ligt dat één man het gemakkelyk kan dragen. Al de landbouwers van holdorpen uit den omtrek keuren het volkomen goed, en zeggen dat de schrandere man, die het heeft uitge vonden, een uitvindingsbrevet verdient, dewyl het tegelyk voordeelig is aen den veldarbeid en aen de gezondheid der lieden. Men leest in de Gazette van Gent Toen wy vernamen dat. er kwestie was andermaal een F ra nschman tot hoofd-inspek- teur van het middenbaer onderwys te be noemen, konden wy moeijelyk hel spyt be dwingen dat wy hierover gevoelden, daer het te denken was dat de aenstaende titularis, in zyne hoedanigheid van vreemdeling, enkel eene der twee volkstalen van Belgien magtig was, en dus ongeschikt om zyn ambt op eene volledige wyze uit te oefenen. Wat ons nog meer regt gaf zoo tc denken, was dat hel gouvernement vroeger niet gcaerzeld had dry inspekteurs van het middenbaer onderwys le benoemen, die zooveel in staet waren over een vlaemsch onderwys te oor- deelen, als een blinde over de kleuren. Den heer Blondel persoonlyk niet kennende on, wy herhalen het, hem enkel als Franscl - man beschouwend» waren wy er verre af te denken dat er voor hemeene uitzondering te maken wasdie de Vlamingen met zyne Ziet hier een feit, dat de onverschilligheid der Russen voor hunne soldaten doet uit- schynen. De russische generaals, by het verlaten der laetste forten op de kust van Abasien, hebben hunne zieken in de ambu- lancie gelaten. Do Circassiers, die bezit namen van de forten, hebben deze ongel uk- kigen geëerbiedigd, hoe zeer zy anders de Russen haten. Europcsche doktors zyn door het eskader gezonden om dc zieken en ge kwetsten te verplegen. De vereenigde vloten der Zwartezee zyn te Baltchik teruggekomen, na de onmoge- lykheid ingezien te hebben Sebastopol aen te randen, zonder tenzelfden tyde over een landingsleger te kunnen beschikken. Telegrafische depechen. VV»enen3 junv. Uit een verslag van admirael Dundas blykt dat de schansen Kaleh en Poti, op de circas- siche kus:, zich aen het venenigd -ransch- engelsch eskader hebben overgegeven. Men verneemt, dat ten gevolge van de gehouden byeenkomst van Omer-pacha met de opperbevelhebber der engelsche en fransehe cxpeditie-legers, deturksche gene- ralisimus den 2G mei met 90,000 mannen lot het ontzet van Silistria is opgerukt. Ziet hier wat uit Schumla, over het turksch legcr, door ecuen franschen korres- pondent gezegd wordt de tegenwoordigheid der fransehe offi cieren door marschalk de St.-Arnaud by Omer-Pacha gezonden, had op de l urken een goed uitwerksel te weeg gebragl; de Turken hebben voor de uniform van ons leger de grootste achting. De meesten dier soldaten kennen maer dry woorden van onze tael EranfaisNapoleon welke zy by het zien van een onzer officieren, onder elkander met een gevoel van bewondering uitspreken; cn Sloscou waarmede zy de Russen aendui- den. Dit laetste woord spreken zy met een gevoel van haet en woede, zoodat op hun aangezicht terzelfder tyd eene bu tengewoone opgewondenheid te lezen staet. Die mannen gaen wonderwel met bloote wapens om zy begrypen het kommandement van onze officieren zeer goed, en voeren het even kundig uit; indien zy onderwezen werden; zoo als de jagers van Vincennes zouden zy met de natuerlyke hoedanigheden die zy be zitten, onder alle opzichten kcur-soldaten genoemd worden. de fransehe OIoniteur deelt eene depe che uil Belgrade mede, geteekend den 15 juny, meldende, dat in den nacht van den 25 de Russen dry mael Silistria hebben aen- gerand, Zy zyn telkens teruggeslagen cn cn hebben 1500 dooden en 3000 gekwetsten gehad. Den 31 hebben de Russen, ten gctalle van 2000, met 4 stukken kanon, te Slatina, by de grens van Klein-Wallachien, de Turken aengerand. De Russen zyn geslagen. Zy heb ben 600 gesneuvelden gehad en al hun ge schut is door de Turken genomen. Men leest in den Conslilutionnel vau Parys De jongste tydingen uit Bulgarian laten oenen beslissenden slag te gemoet zien, l'erwyl wy vernemen, dat Omer-pacha met een leger van 90,000 mannen op Silistria trekt, meldt the Timet dat 60,000 Russen hem te gemoet gaen langst de twee wegen die van Silistria naer Schumla leiden. Alles doet gelooven dat de beide legers eene ont moeting gehad hebben te Erecli-Meredjan, eene plaets die, zoo hetschynt, door Oraer- Pacha gekozen is om slag te leveren. Van den afloop van dit gevecht hangt het lot van Silistria af. De Russen schynen de onmogelykheid herkend te hebben die sterkte stormend >r- hand in te nemen voor de aenkomsl van het turksch legcr. Men weet dat den 29 een nieuwe aenval op Silistria volkomen mis lukt is. Tydingen uit Bucharest, door de Chronicle ontvangen, geven overgróóte ver liezen voor de Russen op; d zen bekennen zelven dat zy den 29 duizend gesneuvelden aen den voet der buitenwerken van Silistria hebben moeten laten liggen. Onze eigene inlichtingen zeggen dat de Russen nog lal- rykere verliezen deden. dergelyke uitslagen zyn ecu goed voor- tceken, en meer dan ooit mag men hopen dal Silistria tydelyke hulp zal kunnen ont vangen cn de manhaftige poogingen van Mussa-pacha en van zyne dappere bezetting dit kostbaer bolwerk van Turkyen zullen weten te handhaven. Het zou ten gevolge dier nederlaeg wezen, dat de belcgeraers 40,000 mannen voor Silistria zouden gelaten hebben en met 60,000 in de rigting van Schumla getrokken zyn. Die Wiener- Presse meldt als stellig dat de Russen den 30 mei met groole verliezen buiten het bereik van het kanon van Silistria achteruitgeweken zyn. Verscheidene kleinere gevechten, waerin de Turken steeds over winnaars waren, hebben dezer dagen op den Donau plaets gehad. Uit Orsowa schryft men, van den 2, aen de Presse van Weenen, dat de graef llinski na zyne artillerie en bagagien achtergelaten te hebben, een geforceerden marsch heeft gedaen aen het hoofd van 3000 bachi-Bou- zouks, en den 30 mei gansch onverwacht by Karakal op den vyand gevallen is. De Russen verslagen geworden zynde, hebben in handen der overwinnaars 400 dooden, 18 gekwetsten en 4 kanonnen gelaten. de bezetting van Silistria bestaet uit 18,000 mannen, waarvan 4000 mannen on geregelde troepenbovendien heeft do gansche mannclyke bevolking erde wapens opgevat, hetgeen aen Mussa-Pae.ha 10,000 stryders te meer geeft. Twintig engelsche officieren bevinden zich in Silistria.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3