TYDINGEN VAN DEN OORLOG. Openbare verpachting der Onroerende Goederen, loebehoorende aen de Kerkfabriek van RODSBRUGGE. Het besteur der kerkfabriek van Rous- brtigge zal op Zaterdag 29 July 1854, om 3 uren na middag, in d’herberg den Leeuw gebruikt by sieur Benoit Criem, slacnde in het dorp Rousbrugge-llaringhedoor het ainbt van den Notaris FEYSresideércnde tot ’t zelve Rousbrugge-llaringhe, overgacn 01 de openbare verpachting aen de meest biedenden der landen in de uitgezondene Plakbrieven breeder bekend gemaek,ten aen gemeld gesticht behoorende. Deze verpachting zal geschieden voor eenen termyn van negen jaren in te gaen den eersten oclober 1855. Onmiddelyk na de toewyzing zullen de pachters 10 van eenjacr pacht voor kosten van verpachting moeten uit betalen. Het kohier van voorwaerden, kan door de gadinghebbenden by gemelden notaris Fr.YSnagezien worden. De fransche iïloniteur deelt eenen brief uit Engeland mede waaruit volgt, dat de voorstellen door Rusland gedaen, genszins voldoende kunnen geacht worden en dat de westermogendheden beraden zyn do zaek door te dryven tot dat zy hun doel bereikt hebben. 'Ziet hier een inaetregel, die bewyst, dat keizer Nikolaes woedend is tegen alles wat maer op duitsch of fransch gelykt. Het A«- honale Dagblad meldtdat, op voorstel van BELANGRÏKE NIEUWIGHEDEN. SPANJE. Men heeft tydingen uit San Sebastiano tot den 18 july. De opstandelingen hadden 18,000 geweeren in het arsenaal gevonden. Duizend gewapende burgers en het garni zoen waren gereed te vertrekken. Pampcluna Burgos, Vittoria, Valladolid, Sarragossa cn Grenada zyn de beweging by- gelreden. De laetste tydingen uit Barcelona, zyn van den 17. Een republikaensch komitéhad zich te Malaro gevomdmaer zyne leden waren acngehouden en in de gevangenis van Barcelona gebragt. Gansch Catalonien volgt die beweging. Al de maatregelen wor den er op den raed van generael O’Donnell genomen. den koer van het klooster vlugtte, vervolgd door vcrschcide oproerlingen. De zuster plactst zich tusschcn den vervolgde en de vervolgens. Die driftige mannen rigten hun geweer op hacr. «Vrienden, zegde hen do zuster, het is nu42 jaren dat ik u in uwe ziekten verzorge; indien gy oordeelt dat het lang genoeg is, dan is het my ook goed. Overal waer ik zal zyn, zal ik voor u bidden.» By deze edele woordenwerden de geweeren opgeheven; men reikte de hand aen den officier en den nacm der brave zuster werd luid toegejuicht. Zuster Martha die thans in het klooster van het II. Hert is, leidde eergisteren eene koet ter weide voor het gesticht. Verschrikt door roodc stof, die een verwer op koorden tc droogen had gehangen, werd het dier woedend en bragl de zuster eene hevige steek met de hoorns in de linker zyde toe. Haer toestand is gevaerlyk, cn de geneesheeren hebben weinig hoop haer te redden. Tc Augers is er op het laetste veefeest een verken-monster verkocht geweest, we gende 525 kilos. De kooper, om alle moge- lyk profyt er uit te kunnen trekken, is met hetzelve van stad tolstad gegaen om het te laten zien voor geld, en de zake heeft zoo wel gelukt, dat hy er 12,000 francs mede gewonnen heeft. Een gedeelte van het fransch-afri- kaensch leger heeft in Kabyliën eene zware nederlaag ondergaan; omringd door horden Kabylen, heeft generael Bandon, die deze expeditiebevoolzyne soldaten, die al hun kruid verschoten hadden, eenen wegmoeten doen banen met blanke wapens, meer dan 500 dooden op het slagveld latende, waer- onder twee kolonels. Een generael is dcerlyk gekwetst. BELGIEN Vecrxe 22 July. Gisteren heeft’er ter gelegentbeid van den verjaerdag van ’s konings inhuldingin St. Nikolaus-kerk, eenen plegtig n Te Deum gezongen geweest. Alle de Overheden van stad alsook het koninglyk muzykgenoot- schap St. Cecilia voorgegaan van het korps pompiers woonden deze plegtigheid by. Maendag lest hebben de officieren onzer burgerwagt zich ten 10 uren op het Stadhuis vergadert, ten einde overtegaen tot de kie- zing van eenen major. De heer burggraef de Nieuport is met algcmeenc stemmen als major uitgeroepen geworden cn heeft on middelyk d erna zyn eed afgelegd. ’S avonds heeft de muzykmactschappy van St. Cecilia hem met eene serenade vereerd, en ’s an derdaags hebben onze koorzangers van Zanncquin insgelyks ter zyner eer cenige kooren gezongen. De heer Eduard Dclescluze is serjant- niajor der 2.” kompagnic burgerwagt alhier, benoemd. Ter gelegenheid der Kermis, zal onze jaerlyksehe Processie haren gewoonen om megang doen op 30 dezer ten 4 uren des namiddags. De koninglykc maetscliappy van Rhe- torika, willende haren gewonen kennis woensdag luisterryk vieren houdt zich on ledig met hetaenleeren van dry lieve stukjes, blyspelen. Deze vertooning zal zoo aange naam zyn als degene der vorige jarenwaer- van iedereen zich geern herinnert. Plak brieven zullen deze buitengewoue vertooning aankondigen. Den uit ons gevang ontsnapten dief, is in Frankryk acngehouden geworden, waer hy insgelyks uit het gevangenhuis van Mon- trcuil uitgebroken was, in hetwelk hy eene straf van dry jaren opsluiting moest onder gaen. Dc mactschappy van bet Allerheiligste, gezegd dc Vereenigde Fonteinisten, tc Hcule by Kortrykgeeft een pryskamp uit, om den l." Zondag van September 1854, van DDITSCHLAND. Een zeker getal legitimisten hebben den 12 dezer te Frohsdorff het feest van den 11. Hendrik bygewoond. Hel schynt nogtans, datditjaer minder aanhangers van de le gitimiteit den pretendent in zyne balling schap zyn gaen bezoeken. De luchtreiziger Godard heeft ballons uitgevonden, welke in oorlogstyd lot een militair doel gebruikt worden. Het oostcnrykschc gouvernement heeft die ont dekking aangenomen en aen den uitvinder de middelen gegeven om dezelve te volmaken, FRANKRYK. Parys, 20 july. De generael Schramm is opperbevel hebber benoemd van het 1.* legerkorps van het Noorden, in vervanging van den gene rael Baraguay-d’llillcrs, die met het expe ditiekorps naer de Baltische zee trekt. De generael Baraguay-d’llilliiers, op perbevelhebber van het leger der Baltische Zee, is BOjaren oud. Hy werd te Leipzig do linkervuist afgeschoten. 11 y is ongehuwd, verdeelings-gcnerael sedert 6 augustus 1843 en onder-voorzitter van den senaet. De Bastille werd den 14 july 1789 door het volk ingenomen en tot den grond afge broken, dat is dus 65 jaren geleden. Men heeft do zelfopoffering niet ver geten van eene Zuster van Liefde tydens do noodlottige dagen van 1848 te Parys. Na onder het vuer der barrikaden do ge kwetsten van beide partyen opgenomen to hebben, verzorgde zuster Martha hen als eene moeder, toen plolselyk een officier op Dicht-, Racdsel-, Tooneel-en Zangkunde. Voor al lede vakkeniyn’er zilveren eerpryzen Men kan de pryskaerl of programma nazien alhier hy de koninglykc mactschappy van Rhelorika. Over cenige dagen kondigden wy als waerschynlyk aen, dat de rvservek lassen van 1847 en 1849 gingen ingeropen worden. Heden zegt een doornkysch blad zulks stellig te welenen verzekert dat de oproep zelfs voor den 27 en 30 deter zal geschieden. Een groot getal dezer mannen zyn gehuwd. Ter gelegenheid van hel gemeente feest te Leuven zal de koormaetsehappy dier stad, al de zanggenootschappen van het land tegen den 12 september op een festival uitnood igen. Een zonderling feit is in den nacht van 12 tot 13 july te Quaregnoh voorgevallen. Een schipper wiens schuit bytia gansch met steenkolen uit de myn van S Felix geladen was, hoorde in dien nacht een zeker gedom- mel in zyne schuit. Vreezende dat hy lek gekregen had, stond hy op, riep zynen knecht, liep naer de pompen, doch deze gaven geen water. Hy onderzocht zyn vaar tuig langs builen, en niets ontdekkende, ging hy weder te bed. Nauwely ks ligt hy eenige minuten ter rust, of op nieuw hoort hy een groot gerucht; hy staal weder op steekt een phosphoorsteks- ken aen, en heft eene dek plank op om dc schuit van binnen te onderzoeken. Eene hoeveelheid koolgaz (grauwvuur) ontsnapte terstond langs de opening, ontvlamde door de aanraking met hel vuer van het steksken, en verbrandde de handen, het gelaet en hair van den schipper. Het is ongetwyfeld de eerste maeldat het grauwvuur aen boord van eene schuit ontstaet. Men heeft geene andere ongelukken te betruren had. Een Engelschman, de heer Alexander, heeft eene uitvinding gedaen, welke door al de dagbladen zeer wordt geroemd. Dezelvo bestact in clektro-galvanische pennen of liever porte-plumeswelke door twee dra den een koperen en een zinken de hand beletten van te beven en de zenuwpyn hy het schryven wegnemen. Men leest in de dagbladen van Ryssel dat op den dag van het jubilé van O. L. V. de la Treille er besloten is eene groote kerk lereer van de patroones dier stad te bouwen. Reeds is de grond gekozen. Die kerk zou 3 millioen kosten onderbegrepen dc inwen dige dekoratien. Een oproep is gedaen aen deartisten van alle landen en een pryskamp geopend tot den 1 april 1855. De plans en bestekken zullen onderworpen worden aen eenen jury van deskundigen. Dry pryzcn zyn bestemd voor de dry beste ontwerpende eerste van 6000 franks de tweede van 3000 en de derde van 1000 Ir. Destyl van het mo nument zal de boogvormige styl der XIII.” eeuw moeten wezen. Do kommissie wenscht dat het de eenvoudigste en minst versierde van dit tydstip zy. De kerk zal eene lengte moeten hebben van 100a 120 meters, en bevallen eenen koor, eenen kruisbeuken een beuk, ruim genoeg voor groote go Is- diensl-plegligheden en oin hel persooneel te bevatten van een kapittel, ingeval Ryssel de zetel vaneen bisdom mogt worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3