1 5 (34 BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. 22 00 31-00' 18-00 20-00 13-50 15-00 15-75 16 50 Vertiiek-Uiien van den Y zer-tveg BRUGGE. i 'n k S i ten nnestenjar® Petrus 1 4Ö uren 's na middags Botcrpryzen van Dixvvdz, 7 auyuity. 12 »»/o lot 10 °/o st. ’tstuk. per Hertel. 23-00 18-08 12-94 10-98 10-20 PRYZEN DER BROODER 04 c. (4U Terwe Rogge Sucrioen Haver Boonen s' s -• 2 Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Witte boonen Gele erwten Blauwe erwten Winerkoolz. l.ynzaed Aerdappelcn Kaes Boter Vlas ten 3 uren 5 i min. ’s na midd. ’s avonds, naer Oostende. OOSTENDE. Ten 6 uren 15 in. ten 7 ’si ten 0 nebben, macr ineu beeft my gezegd dat er geen in den handel zouden komen voor de maend dec-mber. Ik verhoop dus, myn- beeren, u van die wortelen te kunnen toonen op het tydstip van ouzo expositie in de maend september. van S 1 k. I .5 50 c. M den 6. Augustus D'hondt, zoon van H>>n' rieusen van Rosalie Rouvelioen, Ooststraet- den 8. Artenius Bouckaertzoon vao 7_‘..„jen van Amelie Devienne, Noordslrad- sterfgevallen. den 7. llenricus Depoorter. 2 jaren, «ooi» van llenricus en van Barbara Anckiere. 23-50 24-25 M1DDEN-PRYS. Berger (Frankryk) Dlaendag 7 auyurty. Tarwe, eerste kwaliteit fr. 30-00; derde kwal. fr. 26-33 den hectoliter. Er waren 1320 heet, tarwe ter markt. middenpr.) De heer Piercot kan vlaemrch. Sedert dat de minister van binnenlandsclie zaken in de kamers heeft gezegd, dat by vlaemsch kan en het vlacmsch genegen is schynt hy geene gelegenheid te laten voor- bygaenzonder ons van zyne zoogezegde liefde voor onze moedertael de zonderlingste bewyzen te geven. Men deelt ons iets mede, hetwelk alweder die aerdige liefde zonne- klaerdoet uitscbynen. Daer de heer Blondel tot inspektuer van bet middenbaer ondcrwys is benoemd, is de plaets van prefekt van het atheneum van Brugge vakant. Brugge is eene by uitstek vlaemsche stad. De heer Blondel was wel franschman, doch kende en schreef zelfs, naer men zegtonze moedertael. Met eenig regt mogten wy dus er ons aen verwachten, dat de vlaemschrprekendede vlaemsch- lievende heer Piercotden heer Blondel te Brugge zou vervangen hebben door een Vla ming, often minste door iemand die het vlacmsch magtig was. Ziet hier echter wat wy vernemende plaets van studieprefekt te Brugge zal niet aen iemand gegeven worden die vlacmsch kan maer, in de hoofdstad van West-Vlaen- dcren, in de by uitstek vlaemsche stad Brugge, zal de heer Piercot aen het hoofd van het Atheneum plaetsen.... een persoon, die geen vlaemsch kent, geen vlaemsch ver- stael, die veeleer een wand is van onze tacl enzegt men ons, herhaelde malen blyken van die vyandschap heeft gegeven. Zyn onze inlichtingen juisten wy hebben alle reden om het te geloovendan zal de beer Desmaretsde professor van fransche rethorika by het atheneum van Antwerpen, als studieprefekt naer Brugge gaet. Dat de lieer Desmarets een wael is, die geen woord vlaemsch kent, weet iedereen. Wy achten het onnoodig hier een enkel woord by te voegen. Wy Vlamingen zyn aen vele kleine en groote plageryen gewoon doch in de kunst van ons te kwellen heeft geon ander minister zich ooit zoo bekwaam getoond als de verzoenende heer Piercot. Schelde. wandeling der stad doen, met inyne oude en nieuwe makkers. Ik had hen nog zoo Veel te zeggen 1 Ik moest maendag, roet nog an dere een uitgeleid doen aen eenen myner lettervrienden, langst Nieupoort, Ostende en Brugge, onder hel drinken van eenigC Bes- schen rooden. Heines Ik moest, ik moest... Verwenschle brief die my doet vertrekken. Ik hoop, lieve vriend, van l alles nog beter te schikken. Vaerwel. 1’. 8. Om 28 Oogst ben ik te Geeraerdsbergen. Brief van Mr. V. van Kortryk, aen Mr.S van Geeraerdsbergen. Myn lieve Vriend, Als men wilt naer Vcurnc-kermis gaen men mag te vooreu wel eene geheele maend slapen want daer heelt men toch 12 dagen geene rust. Men mag de borze wel vol hebben, want voel verinaek kost veel geld. Men mag arinon, beem ii en kop jong hebben, want men gaet cr niet om te slapen, schoon men, ten onrechte zegt: de Veurnesche slapers. Ziet cons dc vuile longen van andere steden!.. Met half-julyde vrienden van Brussel, Gent, Brugge, Ostende, Kortryk, Yper, St. ThomasBergen en Duinkcrke pakken hunne klcedercn in en dit alles, in 2D di- ligcncien, inden na middag van onzen kcr- tuis-avond, krygen wy op den nek. O, de kcrinis-avond, vriend, is ecu dag van gelukkige aendoeningen. Wal verlangen de genodigden onder wege niet Zullen zy hunne bloedverwanten in gezondheid vin den Leeft oom, moei, do goede kozyn, do lieve nicht, nog? Zyn er geene van die oude kennis en, biustditjaer naer de oude vaders vertrokken? En onze gebueruians en ge- buerv rouwen wat moeten hunne jonge kin- ders nu frissclie gastjes zyn geworden Wat zullen wy ons vermaken! P R Y S D E R G R A N E N. Ter Merkt van Vecr.se van 9 auyn’h/- Er waren ter merkt 542 beet. Tarwe. 18 Rog. 213 id.Sucr. 69 id. Hav.' 14 id. Boon. Tarwe van fr. 37-09 43-00 per 145 liter». Rogge Sucrioen ld. nieuw Haver Boonen fr. 28-42 den heet. 00-00 12-85 11-14 17-07 00-00 00-00 00-00 24- 36 25- 00 3-60 75-67 Je 100 kil. 1 -80 de kil. 1-37 I cn 7 ur. 35 m.ten 10 ur. 40 m., 's inorg- min. Ten 5 ur. 40 ,J. en ten 8 ur. 30 min uren 15 min morgens. Ten I ure, ten 3 uren en 3 ureu 's na middags naer Brugge, etc dito. In dien zelfden tyd zegt men tol Veurne aen elkander Gebucr verwacht gy kermis gasten?Welja, langsallc kanten. Kozyn van hier; nicht van daer; Louis die hier over twee jner wasMiekcn, van over dry jaer vaders oudste broer en moeders jongste zuster van ginterdie bruine, die blauwe, die zwarte dien langen, dien korten, dien dikken vetten, gy weet wel van wanneer, niet waer En nog honderd duizend dingen die het hart en de ziel verblyden Des avonds, naer deze gelukkige aenkomst en naer elkander den welkom gezegd te heb ben, wandelt men de stad door en men wordt begroet door het zoetluidend muzyk van het koninglyk Cecilia. Dan men zingt, tot mid dernacht, de nieuwgemaektc kermisliederen. Zondag morgen. Vroeg aengeklced, naer de hoogmis in groot muziek; dan opening van den schoonen hof van Mr. D., vergezeld van dry stuks schoon muzyk. Deze plaets is de ware revue van alle de genodigden der stad. Daer naer, aen tafel met zooveel eetlust mogelyk. Nauwelyks aen tafel, of 10,000 buitenlieden komen in stad om de wydvcrmaerdede zeldzame, de godsdienstige Processie te be wonderen of er deel van te maken. Dit is, onder vele betrekkingen, liet belangrykste oogenblik der Veurne-kermis. Macndag-inorgen. Men roept ons naer den nieuwen hof van Mr. 0., om de koorzangers te hooren zingen. Men windt den noen, cn om dry ure, de trommel 'slaet de opening van eenen luisterryken Bal chainpètre, op wel ken hel puik van Veurne uitgenodigt is. Dynsdag - morgen. Men doet een bezoek naer de koten, kykkassen, kwakzalvers, manegien, en om 11 ure, op de groote merkt algemeenen kampstryd lusschen al de or gels die in stad zyn. 'S na middags al wederom Bal champèlre, nu in den schoonen hof van Mr. A. D. buiten de stad. Deze wandeling overtreft al ver die der groote steden. ’S avonds men doet eene wandeling, in né gligé, tol 's middernacht, of men gaet naer Rheloricas of de Kroones bal, of wel een be zoekje naer d'llandboog, deToren van Dnin- kerke, de nieuwe stad Brugge, enz. Woensdag morgen. Veurne-merkt, en het is een der acnzienelykste van Belgie, ook dit bewyst den rykdom van bel gelukkige Veur- ne-ambachl. 'S na middags op den dans met de boertjes en de boerinnetjes, naer de Fa briek. ’S avonds naer den vlaemsehen schouwburg, alwaer men ons, op eene zeer kundige wyze, vertoond heeft dedry lieve bly- spclen de Violier, Klara en Robert, cn hel Middagniael van Magdalena. Doiiderdag-morgen. Men heeft ons dc ge heele stad doen rondloopen om ezels, peer- den koetsen of wagens op te zoeken oni ’s noens naer de Panne te ryden Dit is nog ecus eene van die feesten dal Veurne alleen kan opleveren aen zyne kermisgasten. Die er eens geweest heeft vergeel dit nimmer. Vrydag, Sl. Walburge-dag, patrooncs der stad, nog al feestongelukkige dag Ik kryg een brief van myn patron dat ik moet naer huis keeren 1 wat ongeval Vaerwel, vaerwel, Veurne!.... Ik moest, met myne nicht, per ezel, naer de zee. Ik moest met die van llhelorica, in ehar-a-bancs er nat r toe ryden. Van de duin-oevers loopen. Ik moestzaterdag,py I en boog gaen op zoeken voor de schiftingen van 's anderdags. Ik moest aen eene menigte vrienden gaen vaerwel zeggen. Ik moest aen dc feest van Sl. Sebasliaen en die van St. Joris deel ne men. ik moest’s zondags de beroemde wan deling, van Morez lot aen de Klocfe eens doen, met gy weel wel wie. Ik moest aen den laelslen bal nog vaerwel zeggen, zonder die te vergeten, gegeven in byzondere huizen. Ik moest nog wel honderd mnel de schoone

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 4