STA». VERLICHTING NOUVEAUTÉS. AENBESTEDING. Pensionnat St.-Louis, A BIXMUDE. Vereenigde Belgen, (les belges réunis), V'ERMOUT-DBBTBNS, A. G. awwwwwa Schepen van By bevel De sekretaris Ci. CLiimocDV. OPENBARE der Soms la direction de N. BAERTPrêtre. La pension est de 350 francs. La rentree des Elèves aura lieu 1c 2 Octobre. Pour informations s’adresserau Directeur. Zy verzekert tegen brand en het vuer des hemels, alle Goederen zoo als: Gebou wen, Meubels, Veldvrugten, Vee en Koop waren, inits geringe premien. de schaden worden comptant betaeld zoo haest dezelve zyn vastgesteld. Sedert haer bestaen heeft deze mact- schappy in bet arrondissement Veurne, meer dan voor 20,000 francs brandschaden vergoed. Agent principael te Veurne, B.‘ PIERRET, deurwaerdcr, Nieuport-straetn.’ 9. Brussel, 15 september. Een blad van Luik meldt dat de bel gische kamers tegen den 15 October zullen byeengeroepen worden, en dal het ministerie de kabinetskwestie zal stellen in de eerste dagen der sessie. Wy vernemen van cenc goede zyde zegt de Emancipation, dat de keizer der Franschen zynen uitstap naer Belgien uit gesteld heeft. Volgens le Courrier de l’Eseaut zou de luitenant-generael Greindl tot minister van oorlog benoemd worden, en in zyn bevel hebberschap te Gent worden vervangen door don luitonant-generael Fleury-Duray. Het kollegie tan Burgmeester en der stad Veurne Mackt het publiek kenbaer dat op Woensdag 2O.,,“ September aenstaende in de gewoons zael van het Stadhuis zal worden overgegaen tot de openbare Aen- besteding by GESLOOTEN SOÜMISS1EN van cenc kwantiteit van zeven hectoliters zuivere Quinquet-oliebenoodigd voor de verlich ting der Stad. Het kohier van voorwaerden ligt ter inzage der gegadigde in de stedelyke lekretary. Dj soumissien zullen moeten ingedient worden ten laesten iegens 3 ure des na middags van bovengestelden dag. Ten Stadhuize den 13 september 1854. Hei kollegie voornoemd, D. BRIL. AICHASD D E D APS A FURNES, A l’bonneur d’infonner le public, qu’il vient de recevoir un tres grand choix de llautes nouveautés pour Robes. On trouve chcz lui un bel assortiment d Êtoffes pour Pantalons, Gilets et tous les articles d'hiver. BRUSSELSCHE MAETSCIIAPPY de Van onderlinge verzekeringen tusschen de in- wooners van BelgiëtSt waerborg van onroerende goederen en huerders verant woordelijkheid, meubelen, koopwaren en buermans-verhael, tegen brand, en blik- semvuer, gemagtigd door koninghjk besluit. Voor alle inlichtingen zich te vervoegen by den Agent-principael Louis-Jozef ABEELE, commis-grellier by het vredegeregt en zaek- waerneineroude Beestemarkt, Bleekery, n.° 10, te Veurne. By denzelfden zyn er te bekomen kapitale sommen van 1000 tot 15000 francs mits goed bezet. BELANGRÏKE NIEUWIGHEDEN. SPANJE. De Times zegt dat men de zekerste bewy- zen heeft, dat de heer Soulégezant der Vereenigde-Statende oorzaek is van de volksophitsing van 28augustus. Eenigeuren na het vertrek van Maria-Christinais de amerikaensche gezant begonnen metzyne aenhangers in werkzaemheid te stellen en geld onder deopstandelingen uit te deelen. FRANKRYK. De engelsche komgagnie van den elek- trisdhen telegraf heeft aen het gouvernement der koningin een volledig en vervoerbaer elektriseh-telegrafisch toestel geleverd.. Dit toestel bestaet uil twee waggons elk bevat tende een volledig stelsel van werktuigen batteryen en afzonderlyke draden, voor het daerstellen in eenen oogenblik van eene telegrafische gemeenschap, op eenen afstand van 10 lot 12 mylen, hetzy te water of op het land. Elke waggon wordt door zes peer- den getrokken, vergezeld van officieren en manschappen te peerd. Meirgeeft thans aen desapcursen mineurs onderrigting in dit nieuw werk en zy hebben er reeds eeno groote ervarenheid in bekomen. Hel middel om den draed boven de moerasen of stroo- men te leggen is zeer vernuftig, en de werk tuigen zyn zoodanig vervoerbaerdal men er zich in weinige seconden kan van be dienen in welke plaets ook of als men wil. BELGIEN. Antwerpen, 15 september. De uitvoer van belgische produkten neemt dagclyks toe; thans zyn er acht schepen uit- gcklaerd, grootendeels met produkten on zer inlandsche nyverheid geladen. Onder deze schepen bevinden zich de belgische brik Flandre, voor Rio-Janeiro bestemd en de noorwecgsche brik Président Christiede belgische brik Virginie, begint morgen, by middel der kraenmekaniekstukken te laden die voor eene papiermakery bestemd zyn, welke te Galatz oi lbraïl opgerigt gaet worden. BRUXELLES. <8! BELGISCHE MAETSCIIAPPY algemeene assurantiën tegen brand. Den 13 zyn de koninglyke princen en prinsessen uit Doornyk te Ath aangekomen. Zy hebben er eene zoogezegde cortegie der Reuzen gezien, die het belachelyksle schouw spel opleverde, dat men zien kan voorstellen. Onder anderen zag men in den stoet den reus Samson in het uniform van eenen franschen voltigeur; de Philistynen, diehem volgden, waren insgelyks in fransche volti- geurs gekleed den Schoéschen wagen die eenen berg voorstelt waerop de jagers rond dwalen boven op den berg zit een Schot en eene Scholsche in eene kooi, vergezeld van eenen aepChinezen, met kartonnen torens op het hoofd, eene vest met witte katoenen mouwen, eene vrouwen-manliile en witte katoenen broeken; de oude mannen en vrouwen uit de godshuizen nut elk een vaentje in de hand Goliath en David deze laetste gekleed met eenen zwarten castoren hoed en broek en jasken van nankin Goliath was in Cesar gekleed en madame Goliath in markiezin de Pompadour. Men zegt dat de prinsen en prinsessen niet weinig gelachen hebben met de schrandere historische ken nis van de Walen van Ath. Er is voor I 1,987,300 fr belgisch gou den geld ingetrokken men rekent het ver lies op 2 1/2 p. c. of 300,000 fr. voor den staet. De aenstaende landbouw-tentoonstel- ling te Brussel belooft eene der schoonste en aenzienlykste te zyn die nog in Belgien hebben plaets gehad. Men rekent op 800 teel-dieren; ook zal de sektie der gereed schappen merkwdbrdig wezen. De opening der tentoonstelling is bepae.fd op den 23 september; men rekent op de aenwezigheid des konings en der koninglyke familie by deze plegtigheid. Veurne, 16 september Onzen stadsgenoot de heer D. Dekeuwer komt zyn examen van tweede doctoraet in regten te ondergacn voor den jury van Gent- Leuven. Wy vernemen dat L. H. de bisschop van Brugge, in zyne vaderlyke zorgvuldigheid voor hetkristelyk onderwys, met het begin van het aenstaende sehooljaer (4.d'“ October,) een cours van Poésie en Rhetorica aen ons bisschoppelyk Kollegic zal hechten. Zoo zullen onze brave burgers, dank aen den edelruoed der geestelykheidhunne kinders met weinig kosten al de takken, die het middenbaer onderwys betrefienkunnen laten aenleercnen ze aldus, als het waro onopgemerkt, tol de hoogere studiën op luiden. Geen twyfel of onze medeburgers zuilen deze tyding met een goed oog aenzien. Men leest in de Independance van 14 dezer Wy vernemen, dat de heer Delfoase voorzitter van de kamer de volksvertegen woordigers gisteren naer Laeken is geroe pen en eene onderhandeling met den koning heelt gehad. Indien wy wel onderrigt zyn, zou de heer Delfosse uitgenoodigd zyn ge worden een ministerie samen te stellen. De heer Delfosse zou deze zending niet hebben aenveerd. In haer nummer van eergisteren zegt do Emancipation, dat de heer 11. de Brouckere den koning heeft aengeraden een parlemen tair ministerie te benomen. Volgens het zelfde blad zou de heer Delfosse, vooraleer hy naer Luik terugkeerde, verschelde poli tieke vrienden gezien en hun de grootste bedaardheid aengeraden hebben. Eene byzonderheid die dit jaer in de prysdeuling het kollegic van Dender tonde gekend merkt heeft, zal gewis door de voor standers der vlaemsche tael met genoegen vernomen worden Eenige d gen voor du vacancien heeft Z. II. de bisschop van Gent aen het kollegic twee afdruksels van het Historisch I olksleesboek, door de hoeren van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3