TYDINGEN VAN DEN OORLOG. T3B. der pryswin- Slc. Cecilia de de dat ik u even diglieid van een schap I - Wy laten hier de In Belgien alleen vindt men dat de maet van het volk Toebereidselen worden te Sheerness ge mankt, om er de schepen van de vloot der Baltische-zee te ontvangen liet schynt dat de vaertuigen der vloot van sir Charles Napier indie haven zullen overwinteren. tien eerste dagen dat er is ingevoerd klaerd te weten Tarwe Rogge Gerst en hefstgerst Meel Boekwyt 2,133.028 kil. 747,033 339,490 38,888 1,073 Er is maer uitgevoerd gedurende het zelfde tydstip Tarwe Hogge Gerst en hefstgerst Meel Boekwyt In- en uitvoer der Granen. Men leest in den Monileur Wy ontvangen op het oogenblik de mededeeling van de ofliciecle opgaef van den graenhandel in Belgien, gedurende de veer tien eerste dagen van september. Het blykt, en in consumptie ver- Zekere Leo Berthe, geboortig van Yper, koporaelin de 3.’ kompagnie van het 1.’ ba- taillon van het 19.c linielroepen deel ma kende van het franseh leger in den Oosten heelt den volgenden brief geschreven op het oogenblik dat hy zich ging inschepen voor Sebastopol Varna, 30 augustus 1854. Mync lieve Peter en Meter, ik haeste my om u te schryven dat ik my m eenen goeden staet van gezondheid bevinde en 1 wensche dat de tegenwoordige brief welvarend bevinde. Ik zal u zeggen dat wy ons heden 30 oogst, ten acht tier ’s morgens, inschepen om Sebastopol te gacn belegeren, schrikver wekkende belegering. Sebastopol heeft eene versterking die verdedigd is door 800 vuer- monden. Maer, dit niettegenstaandever hopen wy nog hetzelve te kunnen vernieti gen. De verbondene mogendheden hebben 3,000 stukken kanon; 23,000 inatroozen het landleger telt omtrent 80,000 mannen. Laetst hebben wy omtrent 23,000 mannen gehad die op kondschap zyn uitgegaen en zoohaest de Russen ons zyn gewaer gewor den hebben zy een halven keer gemaekt, den aftogl geblazen en onze nadering ver meden ter oorzaek der ziekten waeraen zy lyden en der pest waermede zy besmet zyn. En nu dat wy zien datzy niet willen vechten in eenen veldslag, gaen wy hen aenranden in hunne stad «n in hunne versterking. Ge lukkig die het zal ontsnappen want men zegt dat het gevecht afgrysselyk zal zyn inaer ’tisgelyk, wy hebben allen vastelyk besloten te sterven voor het vaderland. Want, sedert datwy in Turkyen zyn, hebben wy genoeg geleden. Ik eindige inynen brief met u uit ganscher herte te omhelzen en ik der ellenden en oiilbeeriiigen nog niet genoeg gevuld is. Zoo even ontvangen wy den Moniteur, die meldt «dat, by de opening der sessie, do kwestie der levensmiddelen aen de kamers zal voorgelegd worden, het gouvernement voorgenomen hebbende den vrijen invoer der granen voor lestellen. Ongeminderd dat deze maetregel laetlydig genomen wordtis hy in aenzien der pran gende omstandigh. den ontoereikend en onvolledig; het heele land vraegt niet alleen den vrven invoer van het graen, maer ook van hel vee, van den ri/tJen van al de andere levensmiddelen. Is het geen schand, daterryslis, die veertig per cent op zyne weerde regten belaeld Het is te hopen dat de kamers krach tigere besluiten zullen nemen en zich by geene halve maetregelen bepalen gelyk er volgens den Moniteur, zullen voorgedragen worden. (Gazelle van. Gent.) De duerte des levensmiddelen. Terwyl ons ministerie de ooren blyft slui ten voor de algemeene stem waerby den vryen invoer der levensmiddelen gevraegd wordt, zien wy in de naburige landen alom maetregelen nemen om de duerte zooveel mogelyk te keer tegaen. Zoo heeft de koning der Nederlanden tot den 31 december aenstaende dc wetsschik- kingen verlongen, waerby de inkomregten op dc granen en andere levensmiddelen ver minderd zyn geworden. In Frankryk ook zyn maetregelen genomen. er krachtdadige FRANKRYK. Men weet dat de keizerB millioen franks Uitgeloofd heeft om eenige bepalingen van bet testament dal poleon op 3. Helena gemaekt heeft, te dou uitvoeren. Van die ’om moest er 1,300,000 franks gebruikt "'Orden voor dc oude soldaten van het kei- ïerryk. Het schynt dat er 100,000 aenvragen gedaen zyn, derwyzedat ieder eene som van 15 tranks zal deelen. Ten einde te verhinderen dat er al te k 'eel koorn door de stokeryen verbruikt wor de, heeft ’i franseh gouvernement een gelyk- Vormig regt van 13 franks op de vreemde sterkedranken gesteld. De regten die op de alcools geheven werdenwaren zeer ver schillend De brandewyn betaalde 30 franks dealcool van kersen, stroop ea rysl(kiriek, rlium en rack) 200 fr de rlium en de tafia van de fransche koloniën 20 fr. Het is dus een groote afslag op de twee eerste soorten op den genever van aardappelen, die by den invoer verboden was. Men leest in den Conslilutionnel De da ling begint zich op een goed getal merkten op te doen. Gisteren was tc Rouen de graan markt zoodanig bevoorraed dat er nog "agens geladen stonden als de halle eindig de. Het koorn is 4 franks per hektoliter ge- daeld. Een stellig bewys dat de handel aen eene aenstaende daling gelooft, is dal men op de halle van Parys, waer liet beschikbaer meel aen 90 franks staet, hetzelve aen 80 franks kan koopen to leveren in den loop di r maend October. De Mónileur beeft een dekreet afge- kondigd, betrekkelyk de inrigtiug der po- lic.ie van Parys op den voel der polici van Londen. Het persooneel is van 750 op 2878 mannen gehragt. Iedere agent zal eene zekere afdeeling van de stad gestadig moeten door wandelen. Twee vyfden van de onkosten de zer nieuwe inrigtiug zullen door den staet, de dry andere vyfden door destad Parys ge dragen worden. Ykcbite, 30 september Zondag lestten 4 uren na middag, heeft alhier de plegtige prysdeeling voor de leer lingen der akademie van teeken- en bouw kunde plaels gehad. De plegligheid geschiedde in tegenwoor digheid van de overhellen der stad alsook talryk publyk. liet muzykgenoot- van Sic. Cecilia liet er oenige harer liefste stukjes liooren. Wy laten hier dc namen nende leerlingen volgen: bouwkunde. 1 afdeeling. Constant Goos. 2.’ afdeeling. Edmond l.oyelte. GIOMETR1A. Charles Decherf. LYBTE1KENKLNDE. Gustaf Ruyssen. stelsel ncruis. 1. ’ afdeeling. Jan Hoenraet. 2. ‘ afdeeling. Alfons Marquette. OBNAMENT. afdeeling. Auguste Keslcloot. 2 afdeeling Jan Vanderstraete. De prys over ’l aenleereu van de theorie der Lyntcekcnkunsl alsook dien der neer- sti.rheid zyn behaald door Charles Baraitre. Dc passagia over de l’anne-brug zal on derbroken worden van den 3 tot don 21 Oc tober aenstaende en over de Kromme - brug van tien 9 tot den 21 der zelve maend. Morgen zal de plegtige inhuldiging van hel ui uw vaend l der kruisboogschollcrs van S.' Joris, in het lokael dier maetsehappy plaets hebben liet inuzyk van Stc. Cecilia zal dit feest bywoonen. Eene petitie is te Roussclaere de verle- dene week in omloop geweest ten einde het verbod van uilvoer der granen aerdappel- 154,582 kil. 170,408 18,859 35,858 1,878 Dal is te zeggenin twee woorden, dat Belgien van den vreemde 10 keeren meer graen heeft gekregendan dat er is uit gevoerd. Men ziet daerdaerhoe diegenen zich bedriegen die denken dat hel graen duer is, omdat men veel graen uitvoert en weinig invoert Het is hel tegendeel dat plaets heeft, en wy hopen, dat alle dagbladen het zich tot pligt zullen maken, die wacrheid tc doen kennen. bloem, enz. te vragen. Dezelve is met een oneindig getal handteekens bekleed ge worden. Men schryft uit Thielt De aardap peloogst is in onze omstreken en ook in het arrondissement Roussclaere begonnen. Vol gens geloofbare landbouwers, zal de oogst voor de opbrengst ten minste, in onze twee distrikten, zoo voldoende zyn als het verle den jaer; ten andere de hoedanigheid zal veel beter zyn. Nogtans, de burgery en werkende klas vragen niet meer mier goede hoedanigheid ’t is hun genoeg wan neer het inaer palaters zyn. Hel vleesch is alhier voor de burgery ook niet meer koope- lyk. Een landbouwer zegt men, genoemd Ghekierc, van bendelede, zal van 9 aren 43 centiaren land, wel 2500 kilos aardappelen hebben. Te Thielt zal hel zoo niet ga_n, en men rekent hier gewoonelyk van 1200 lot 1500 kilos op dezelfde bne ie. Alles wat levensmiddel is, is overig ns zeer duer in prys en zekerlyk moeten wy vreezen voor c men slechten winter, indien er geene ver andering overkomt. Men leest in den Bien PublicMen verzekert ons dat er op dit oogenblik slo- kcryen in het land zyn welke tot 300 hek- toliters rogge verbruiken om genever te stoken welke tot den uitvoer is bestemd. Dit feit verklaert tot een zeker punt den op- slagder graenpry zen. Tenoverige, hel schynt stellig te wezen dat een aenzieulyk ge deelte van den oogst van 1854 in de schuer gekocht is om binnen cenige weken te wor den geleverd. Zouden die granen niet tot den uilvoer bestemd wezen ?wy vreezen het. De kans van mei voordeel het graen in het buitenland te verkoopendraegt onge- twyfeld by om de landbouwers terug te houden van hunnen voorraed op onze in- landsche merkten te brengen, daer zy zich nog aen ryziugen verwachten. Het tydelyk verbod van den uitvoer ware, dunkt ons, het krachtigste middel om de publieke denkwyze te bevredigen en hy de bezitters van graen eene verblinding te doen slaken, welke voorz. ker de krisis der eelwaren langer rekt. - Volgens een gerucht zou er eerlang in ons land door de Jesuiten eene vrye hooge- school opgerigl worden. Reeds worden in het kollegic de la Paix tc Namen leergangen van wysbegeerte gegeven. (Gazette de Idons).

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3