TYDINGEN VAN DEN OORLOG. in de meeste dag- te- hy brieven hebben ontvangen, waerin die uit vinding als een belachelyk droombeeld werd aenzien, zelfs als eene onweerdige onwaer- heidheden dat die leugen verwezenlykt wordtontvangen wy van diezelfde persoo- nen geenebrieven van verontschuldiging. Of de uitvinding bestond toen onze kor- respont ons die heeft uitgelegdof wel hy is er de onbetwisbare uitvinder van, door het enkel feit van den zekeren datum welken zyne gedrukte korrespondeneie draegt. Dit is een spaerzaem en zekerder middel, dan alle andere om zich een uitvindings-brevet aen te schallen. DE ZZZ-XCUASSIERS. Wy lezen in de Emancipation Onze lezers zullen zich de reeks brieven herinnerenwelke wy afgekondigd hebben ov r de nieuwe middelen van vernieling, •w^ike de engelsche zeelieden inden tegen- wo'Jfdtgen oorlog zouden gebruiken. Die bekendmakingen van onzen korrespondent hebben eenegroote belangstelling in Europa en zelf in Amerika opgewekt. Zy zyn in byna alle talen overgezet en in de meeste dag bladen opgenomen. Je zee-kurassicrof do schepen tegen bommen en ballen gestand, en bestemd om den ingang van Kronstadt en Sebastopol te forceren hebben de aendacht der engelsche en fransche admiraliteitan gacnde gemaekt; vyfiig van die verschrikkelyke stoombooten zyn in Engéland en vyftien in Frank: yk op Ue timmerwerven in aenbouw. zullen maer met twee of dry Paixhans of Lancaster's kanons gewapend zyn en uanwclvks vier of zes voeten diepgang heb ben bun dek zal niet meer dan een meter boven het water verheven zyn. Het maken der kurassen is toevertrouw aen de befaemde mllielwerkers Petin et Godet, van Lyon wolkeden magtigstenhamer-stamper (mar- ieav.-pilon) der wereld bezitten. Het booren Van de gaten der jzerplaet is toevertrouwd aen onzen landgenoot Do Coster, die de Hercules der' yzerboorders wordt genoemd. Wv zullen doen opmerken, dat wy vele gebeden zelfs konden de dochter slechts doen echreijen of haer de verzekering ontlokken dat zy gelukkig was. Dan ec lige opmerkingen of voorgevoe lens, die men o imogclyk kon wegredeneren, braglen haer ten leste tot de bekentenis van oenen misstap, veroorzaakt door de liefde, de eenzaemheid en het vertrouwen op de ydde beloften eens verleiders. De moeder klemde het rampzalige, in tranen smeltend kind in hare sidderende armen en drukto haer hel vcrbryzeld hartom met haer te veenen. In de eenzaemheid dor wanhoop moesten beiden zich onderworpenen lyden. Ook kon het noodlottig geheim niet verborgen blyven, luaer niet een jongeling was wreed genoeg, om door een onbescheiden blik of woord do ongelukkige Molly te grieven, vooral niet daerzy hen zoo droevig ontweek en in ver legen houding zich van het voetpad afwend de. De jonge meisjes verwyderdcn zich wan neer zy naderdeol gingen haer met de oogcn.nuor den anderen kanten zonder haer te groeten voorbyniet eene echter, die haer durfde beledigen. Do huismoeders wierpen eenen somberen blik op haer aen hare doch ter* a!->een waerschuwend voorbeeld. Toen «induiyk voorde beklagensweerdigc Molly schets van te verveerdigen. Al spoedig kon digde de schaduw cener rots, die te Glen- Orchy de dienst van zonnewyzer verrigt, het uer der rust aen. Terstond vielen de harken en hooivorken uit aller handen en nu begon er eene bezigheid van eenen an deren doch niet minder vrolyken aerd. Men vereenigde zich in groepen; de pro viand werd op hel gras uitgelegd, en ieder gryzaerd deed met luider stem een kort ge bed; evenwel scheen dit vry lang toe aen eenige der gasten, die watertandden by het zien der kommen, tot aen den rand met schuimende melk, versche beschuit of goud gele boter gevuld. Eensklaps wekte, te middel van dit lande- lyk tooneeleen zonderling geluid hoog in de lucht, onze aendacht. Door eene onwil lekeurige huivering overmeesterdsloegen wy allen de oogen naer boven, langzaem zweefde een majestueuze koningsarend met de ontzaggelyke vlerken breed uitgespreid over onze hoofden hy scheen eene revue te houden over de menigteniet verre van zyn nest byeengeschacrd. Als het sieraed en vens do geesel van het graefschap, was aeniederen hergbewooner bekend. (T« wcolgen.) De inschepingen van troepen uit Frank- ryk gaen in het begin van november yverig beginnen. Er zyn reeds 6000 mannen uit loulon vertrokken op handelschepen, in afwachting dat de oorlogschepen er opladen. Den 26 hebben twee stoombooten, le Télé- tnaque en do City of London Marseille ver laten met 1000 mannen fransche troepen. Dit vervoer van fransche troepen op engel- sche stoombooten, en wederkeerig, is een bewys der goede verstandhouding tusschen beide natiën. Overigens, de militairen ondersteunen bereidwillig de goede inzichten hunner gou vernementen. By het vertrek van den City of London wisselden de aenwezige fransche soldaten en engelsche matroozen de luid ruchtigste hounahs met elkander. Geestdrif tige betooningen hadden ook plaets by’ het vertrek van den stoomboot, die aen lord Raglan eene versterking van heelmeesters voert, als ook de engelsche Zusters van Liefde en de protestantsche ziekendiensters die hen vergezellen. Alom waer die liefdadige persoonen ver- schenenzyn, heeft de algemeenegenegenheid hunne zelfsverzaking begroet. Geerne zag men die wederzydsche oplettendheid van die wcerdige engelsche damen jegens elkander, zonder onderscheid van godsdienst; ka- tholykenen protestanten betrokken dezelfde hotels, aten aen dezelfde tafelen handelden gansch als dochters van hetzelfde vader land, gelykelyk beyverd tot het helpen hunner broeders. Verscheidene ouder haer laten in Engeland hare familie hare kin deren andere, tot het kalholyk klooster leven behoorende, hadden reeds vroeger serenade gegeven aen den onderpastor E. Vandecasteelc, aelmoesenier der bezetting, by gelegenheid zyner benoeming tot ridder der Leopoldsorde::. de minister van justicic heeft aen de prckureurs-gcncracl hy de hoven van be roep, aen de prokureurs des konings en officieren van bet openbaer ministerie by de regtbanken van enkele politic, eenen om zendbrief gezonden opdat zy, wanneer er een jonge bedelaer of landlooper naer eene hervormingsschool wordt gezonden,aen het (Jemeente-bestuer van zyne geboorteplaets, een bulletyn zouden zenden, waerop het gomeente-bestuer de noodige inlichting zal schryven over den toestand en de zedelyk- heid van de familie dier kinderen. Die brief zal vervolgens naer den hesteerder van do hervormingschool van Ruisselede gezonden worden. het bange uer sloeg, het uer, dat zelfs de gelukkigste en hoogste vereerde gade niet zonder huivering en angst ziet naderen, sloop meer dan eene brave vrouw, begunstigd door den donkeren nacht, de eenzame hut binnen, om er, heimelyk, aen de jonge, lydende moeder eenige verlichting te bren gen en er door hertelyken troost en toe- spraek den gezonken moed een weinig te schragen. Hier eindigde het verhacl der weerdin. Alvorens wy üalmally verlieten legden wy, gezamenlyk, voor Molly eene kleine som by- een Elk onzer had zoodikwyls het dubbel geofferd, om de luim of de fantaisie van een vlugtig oogenblik te bevredigenen toch scheen het aen de behoeften dier eenvou dige bergbewooners een grootc schat toe want reeds waren wy het dal van Glen-Orchy te» einde, toen de goede vrouw, de handen naer den hemel slaendc, ons nog met zege ningen overlaedde. Vrouwenkinderen, gryzaerds waren in de weiden aen het hooijenhet was een schilderachtig tooneelwaerby wy met be langstelling bleven vertoeven. Voor den dichter was het een bekoorlyk onderwerp voor een herderszang, voor den schilder een aenlokkelyk gezigtspunt om er eene alles verlaten. Er zyn maer weiniga betaelde ziekendiensters by. De hertog van Newcastle iszoo edelmoedig geweest aen die brave vrouwen eenen by- zondcrcn gids te geven gelast met in al de stoffelyke behoeften der reis te voorzien; Het is de Piclis die deze 42 engelsche damen naer Konstantinopel moet overvoerci'. Dé Monileui: Universel van zondag mor- gend meldt olMciclyk, dat het vurr der land en zeebatteryen den 17 tegen Sebastopol geopend is. De Engelschen hebben de buiten, versterkingen der placts, die vóór hen lagen, doen springen; de Fannschen hebben het vuer van de batteryen dcr Quarantaine doen zwygen. Het bombardement duerdc den 20 met kaehtdadighcid voort. Men schryft uil Odessa dat hetxussiseh infanterie-korps van generael Liprandi se dert den 15 te Perekop verzameld was, en dien dag langs de steppen met 60 kanons Simferopol vertrokken was, waer hy de prins Menzikoff moest vervoegen. Het russisch slagorder zou dus volgenderwyze geschikt zyn Garnizoen van Sebastopolinbegrepen de equipagié der vloot, 34,000 mannen; korps Menzikoff, dat in den slag der Alma was,26,000 mannen infanterie-korps van Perekop komende 24,000 mannen, in ’t ge heel 84,DUO mannen. De Lloyd meldtde dood van den admirael Korniloff wordt bevestigd hy is gevallen by het verdedigen der verschansin gen tusschen de Quarantaine-haven en het kerkhof, door eene scherf van eene bom. Prins Menzikoff heeft zyn kamp by Bak- schi-Saraï versterkt. de Morning-Herald zegtvolgens oenen brief uit Balaklava van 13 actober dat de Russen de inwooners van Sebastopol hebben doen mede-arbeiden aen de versterkings- werken, welke zy binnen de stad daerstel- den. Met een verrekykerzag men de vrouwen en jonge meisjes zeer duidelyk mandenaerde naer de batteryen dragen. De bondgenooten hebben op die vrouwen niet geschoten maer de Russen houden geene rekening van die eervolle bandelwyze zy schieten op ons dag en nacht. Op vier-en-twintig uren heb ben zy niet minder dan 3 a 4000 kanonbal len en bommen op on» doen regenen. Die ontzachelyke kanonnering brengt niet veel kwaed te weeg de bondgenooten zyn in veiligheid, er zyn tot heden weinig mannen gedood.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3