TYD1NGEN VAN DEN OORLOG. werklieden morgend van den 5 Sebaslopol en het ieger Toch scheen Mollys ondergang schier on- vermydelyk. Zy bevond zich aen den rand van eenen nieuwen afgrond, dien haer oog niet kon peilen de rots daelde er regtstan- dig in af; effen als een mucr bood zy geen enkel vooruitstekend punt, dal zy kon aen- grypen geene enkele placls aen waer haer voet een oogenblik rusten kon. Mollys voor zichtigheid verdubbelde; haer vertrouwen op God bleef levendig; op alles wat haer omringd gaf zy nauwkeuriger acht en een nieuwe strael van hoop schittert in hare oogen. Zy heefteene verdroogde klimopplant ontdektsinds eene eeuw misschien had zc geene groene tint meer gehad; de kleur er van was thans gelyk aen die der rots, waer- tegen ze groeide; (luizende stengels hechtten ze daeraen vast; eenige dier stengels waren, onder hunne ontwikkeling, wezentlyk tak ken geworden, die, zich om en in elkaer strengelend, een soort van latwerk vormden. En echter liet de hooge ouderdom van dat latwerk niet toe, er den voet op te zetten. Een enkel verkeerde tred en dc dood stond vast Molly verbeelde zich dit niet; haer moed werd cr slechts te vermeteler door. Terstond mackt zy den band los, waermede zy hat kind om verloopen eenige minuten; de doodangs schynt ze te stellen. Het soort van heuvcitje door eenige wortels onderstut, houdt den val der onverschrokken moeder tegen; haer voel kan er te nauwernood een standpunt vinden. Zwakke struiken, die uit de rots kloven schieten v. rheifen zich boven den rand in half gebogen houding klemt zy er zich aen vast. Nieuwe stoutmoedigheid be zielt ha r, en zy klimt of liever zy glydt worstelend, al lager en lager. Hare vingers zyn even zoo veel yzeren schroeven gewor den, zy knellen zich aen het kleinste doorn- struikje of berkentwygjeacn hel tcedersic plante of hel spichtigsl grashalpje vast. Niet cvenaert hare voorzichtigheid. Nacst haer gaet een steen los en valtMolly luister naer zynen val inaer de afgrond waer boven zy zweeft, kaetst hel geluid niet terug. Zy moet eenen anderen weg nemen er langs eenen anderen kant konten, en zy komt er, hoewel niet zonder bovenmenschelyko inspanning, liet rotszand dal onder hare voeten wykt, schynt langzamer te rollen; zy volgt het zonder aerzelen. Zy bezeert den voel tegen eenen rotsblok doch zy gevoelt het niet; al hare leden haer gchcele licbacm schynt verstomt voor dc smart. bepaeld dal de taks Ier ontlasting inlandschen genever by den uitvoer francs op ló francs zal gebragt worden. De landelykc stokeryen verdubbelen hunne w rki .gr zyn kleine stokeryen, die nooit meet dan 0 tot 8 hektolilers per dag verwet kien en nu lot het ongelooflyk lotael van 40 hektolilers gekomen zyn. indien er geene n.eetregelen genomen worden, zal men ei ;>e oit. agg!; ke hoeveelheid rogge in alcool zien veranderen. Men schryft uil devst, 13 november Zaterdag is r rond middernacht een schrikt, ly o tweder op onze kust geweest, gclukkelyk dat onze sloepen en die van Blankenberghc reeds binnen gezeild waren. De zee is ongestuimig tol boven de sluis van Heyst geklommen en heeft een deel vatt den w siet dy k medegesleepl. Geheel de kust van Knoeke tol by Oostende is overal met ge strande goederen bedekt. Men heeft te Clems- kerke twee lyken gevonden, te Weitduyite een d el van een schip, te Blankenberghe balken Lissew 'ghe een deel van een schip tc Heyst eenen oste Knoeke eenen gebro- De stoomfregat le Christophe Colomb beeft te Varna de volgende tydingen uit Krimeën van den 4, aengebragtDe bres- battery was tot laO meters het punt van aanranding genaderd en er was eene vol doende bres geopend om storm te loopen. De bresbaltery der Engelschen was op eenen gelyken afstand van de placls. Alles ging goed. (Moniteur.) De Moniteur deelt eene depeche uit het kamp der geallieerden mede van den 6 no vember. Ziet hier haren inhoud Het russisch leger aengegroeid door de versterkingen komende van den Donau en van het zuiden des keizerryks, opgewekt door de tegenwoordigheid der groothertogen Michirl en Nikola -s, randde den 5 den reg ten vleugel der Engelschen voor de stad aen. Het engels‘h legr heeft den aenval met eene merkweerdige vastheid uitgestaen het was ondersteund door een deel van de af haren hals had vast gewonden, nu knoopt zy hem in dier voege, dat de kleine kuaep op hare schouders rust, en thans iszy gereed om de gevaerlyke ladder af te stygen. Up het oogenbiyk, dat zy zich omkeert, om de eerste trede te doen werpt zy eenen blik in hel dal. Duidelyker ziet zy er de geklniclde menigte aen den voet der rots: zy hoort de welluidende toönen van een heilig gezang tot zich opstygen. Ongetwyfeld is de pastoor van Dalmally in het midden der schare, en naer den hemel wordteen vurig gebed op gezonden tot redding van dc jonge moeder, wier heldhaftigheid en moed elk spoor van haren misstap heeft uitgéwischt. Van de hoogte waer zy zich bevindt, kan Molly de woorden niet onderscheiden moer zy zyn haer bekend. Hoe vaek had zy ze in de tempelwanden gehoord, Hare ziel neemt ze op dit oogenblik als woorden van troost en onderpanden van hoop op. Was haer gevaer nooit zoo dreigend, nooit ook was haer ge loof zoo onwrikbaer geweest, nooit had haer heil en dat van haren lieveling haer minder twyfelachtig toebeschenen. (Te vervolgen.) ken mast en takelwerk. Met ziet op een kwaert uers of een half uer in zee eene menige voorwerpen dryven eindelyk alles doet veronderstellen dat deze overblyfsels voortkomen van een vaerluig, dat op de vlaemsche kust schipbreuk geleden heeft. Gisteren was er een nog al groot schip in gevaer in de doorvaert der Wieligen. Wy lezen in een dagblad van Alh Het geirièènte-bestuer van S. Martens- Tongeren is niet ryk het budget van deze gemeente wordt gesloten met een boni van 4 fr. 99 c. en dat van het weldadigheids bureel met 131 fr. 76 c. bonien echter lydt de behoeftige klas van dit dorp door de duerte der eetwaren niet Ziet hier hoe men er te werk gaet Terstond na den oogst, doet de burgmees ter 10.000 kil. aerdappelen aeiikoopen, welke noodig zyn voor het voedsel der armen en werklieden, en die worden tegen 8 fr. per 100 kil. in het klein uitverkocht. Daerna vergadert hy al de pachters en landbouwers van hetdorp, en verzoekt hen om tegen 21 fr. den hektoliter zooveel tarwe te willen le veren, als er voor den onderhoud der min dere klassen benoodigd is De pachters heb ben met eenparige stemmen dit voorstel in gewilligd. Van zynen kant geeft de burg meester, tegen 14 fr. den hektoliter, zooveel rogge als dc pachters te samen tarwe leveren. reeds van over drie maanden te nemen na latigheid die onze arme bevolkingen gedu rende den winter op eene bittere wyzezullen gevoelen. Gok zy n die maatregelen niet zoo vol ledig als men zoude wenschee cn als de ake lige toestand het vordert. De hooge regten °P den rysl, die ectwaer welke een zoo goed en gezond voedsel voor het volk daerstelt, worden behouden ook wordt er inaer een halve maatregel ten opzichte der stokeryen genomen; inderdaad door heel het land wordt er gevraagd dat het stoken met granen verboden worde, en nogthans willen de mi nisters niet zien welke grootc invloed de on matige verbruiking van graen in onze slo- keryen op de pryzen der levensmiddelen le weeg brengt. Mei belangstelling ziet men de diskussie der kamer over de regten der levensmiddelen tegemoet, men verwacht te regt dat onze volksvertegenwoordigers aen de min rs zullen toonen dat zy heter het gevaer en d noodwendigheden van den toestand .aegrypan en m er luenschlievende maelreg. I ai zullen voorstellen en aanna men di-hoe uitgebreid ook toch nooit teem ma 1 de onlbeeringen zullen kunnen vergoeden die onze bevolkingen reeds zoo lang geleden hebben en nog lyden. Gas. van Gent. Het wetsontwerp nop ns de stokeryen, van den van 24 deeling Bosquetdie met eene bewonderen s- weerdige kracht gevochten heeft. De vyand, ofschoon veel talryker, heeft den aftogt moeten maken meteen verlies, dat men op 9000 mannen schat. Dit hard nekkig gevecht heeft den ganschen dag geduerd. Tenzelfden tyde sloeg de generael Forey een deel van het garnizoen terug, dat eenen krachligen uitval up den linker vleugel van hel bondsleger deed. De Russen zyn iu de plaets terug getrokken na 1009 mannen ver loren te hebben. Deze schitterende dag is niet zonder ver lies door de bondgenooten gekochten doet de grootste eer aen onze wapens. Volgens eene depeche uit Varna, van 3 novemberdoor de Wiener l’resse afge- kondigd waren er dien dag dry stoomboo- teu met russische gekwetsten en gevangenen te Varna aangekomen; meest allen moesten aldaer blyven. Volgens dezelfde depeche zou generael Canrobert eenen aide-de-camp naer Omer-pacha gezonden hebben, om hem te verzoeken onniiddelyk een groot legerkorps van Turken naer den Krim te sturen. Dit bewyst dat de oorlog in den Krim geenzins op zyn einde loopt. Volgens den Globe is men in Engeland op het punt om 7000 mannen voetvolk naer dezelfde be stemming in tc schepen, en dezer dagen zyn er reeds 4000 mannen uit Engeland en Ier land vertrokken. Het 97.' regement, 1000 mannen sterk, heeft bevel ontvangen om den Pireus (Griekenland) te verlaten, en 62.' insgelyks van 1000 mannen is reeds uit Malta vertrokken beide regementen begeven zich insgelyks naer den Krim. Behalve deze troepen is men nog op het punt om 790 mannen te Portsmouth aen boord le nemen. Voorts zullen er eerstdaags aenzienlyke detachementen uit Engeland naer Malta Gibraltar en de Ionische eilan den gestuerd worden om de garnizoenen aldaer volledig te houden. Prins Menzikoffen de generael Lipran- di voerden het bevel by de twee aenrandin- gen van den 5. De fransche afdeeling Forey, die de be storming beproefd heeft, is terug geslagen. Generael Soymonoll' is gedood. Het volgende is uit verscheidene echte depechen uit Krimeën, van den 6, ge trokken Van in den vroegen zyn de bezieling van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3