mengelingen. Sinds dien later de pro- 1 en lieer cons in zyn liof komende, x°cht vrugteloos nacr zyn knecht dien hy <r 'n gezonden had om te werken; cin- ,clyk vond hy hem onder een grootc boom 'lïgen slapen. Hy wekte hem, en riep in fl'aiiisehap uit:. «Is het zoo dat gy werkt, u’jaerd! Gy zyt niet weerdig dat do zon Een advokaet begon zyne pleitrede in dezer voegeL)e Koningeu onze voor vaderen Advokaet, zet uw hoed op zei de voorzitter, gy zyt van te goede afkomst om hier blootshoofds te blyven. Men vroeg cens acn een knecht ofzyn moester te huis was: de knecht zeidc neen. Wanneer zal hy te huis komen vroeg men verder. Als myn meester, zoo antwoordde de knecht, my bevolen heeft te leggen dat hy uit is, dan weet ik niet wanneer hy zal t’huis komen. zy woont, is zy ryk, en do behoeftigen zegenen haer. Haer oudste kind blyft steeds het voor werp harcr dankbaarste liefde; do berg- hewooners hebben het, tot herdenking aen zyu wonderdadig behoud, den bynacm Wan de Arend gegeven. Sinds dien onvergetclykcn dag schynt Let arendsnest verlaten; ten allen tyde zal Moilys geschiedenis onder de overle- vcringcn van het dorp bewaerd blyven ’"•'er Ongetwyfehl ook zal men ze later 'ermenge’n met die volkslegendenwacrin 'ie reiziger zoo veel behagen schept. Slechts ’■eldcn doet zich de gelegenheid voorom door zoo veel mocderlyke liefde eu held haftigheid cone fout te herstellen; immers, *r zyn misstappen, die, zoo lang als men l“fl, door gecue tranen kunnen worden Ultgcwiseht. zeer Imogen prys is welke dion van Belgien met 10 franks per 1000 kil. te boven gaet ziet men dagelyks karren met beetwortelen over de grenzen trekken van Bon-Secours Vieux-Condé, Saint-Amand of Boisieux, en zich nacr Ryssel begeven, alwaer zy de fransche snikerraflineerderyeu gaen bevoor raden. De belgische landbouwers hebben meer genot van den Imogen prys der beet wortelen dan de franschedie laetsten heb ben byna hun ganschen oogst aen gewoonen prys verkocht, voor het afkondigen van het dekreethetwelk den uitvoer van levens middelen verbiedt. De minister van financiën doet kennen, dat op aenvraeg van het nederlandsche gouvernement, de hoeveelheid verschen visch dit jaer op het bureel der douanen van West-Wezel aen verminderde regten aenneemlyk, met 23,000 kil. vermeerderd is. u beschyne Dat wist ik wel mynheer was het antwoord, ’t is daerom dat ik my in de schaduw gelegd heb. TYDINGEN VAN DEN OORLOG. De heer de Montebello, ordonnancie- ofiicier des keizers is aengeduid, om de ge- lukwenschingen van zyn vorst acn het oos- tersche leger over te brengen. De heer de Montebello neemt met zich de dekoratiön welke voor het leger bestemd zyn en hy is gelast aen generael Canrobert het dekreet over te brengen hetwelk hem voorloopig het regt geeft tot het verlecnen van graden en het toestaen van dekoratien, die bestemd zyn om de diensten te beloonen welke op het oorlogstooneel bewezen worden. De generael Herbillon heeft bevel ont vangen zich met zyne brigade, dio te Rouen gestationneerd is, voor het vertrek gereed te maken. De Engelschen zenden twee regc- menten van Malta naer het leger van Sebas topol alsmede krygsbehoel'ten uit het arse- nael aldaer. Volgens de tydingen door den Egyptus, den 15 van Konstantinopel vertrokken en zondag te Marseille aengekomen, medege- bragt, maken de Russen binnen Sebastopol forten byna van ieder huis. Een deel van het russisch leger dat aen den slag van Inkermann deel genomen heeft, was in den tyd van 9 dagen op wagens van Odes sa nacr Krimcën gevoerd. De Journal van Constantinople meldt dat boven de40,000 mannen die van Frankryk komen10,000 Turken naer Krimcën zul len gestuerd worden. In het turksch aziatisch leger sterven er dagelyks meer dan 100 mannen. De Candia en twaelf groote stoorubooten zyn van Liverpool te Marseille aengekomen, om troepen aen boord te nemen. Gedurende de overtogt is in een tempeest een der trommels van den Egyptus ver- bryzeld. Mahmoud-pachagewezen minister van zeewezen in Turkyen, is in ballinschap gezonden. Men zegde dat de russische generael Kon- toukofl'in den veldslag van Inkermann ge dood is. Het wordt bevestigd dat de Turken de Ko zakken verdreven hebben, die zich nog in Dobrutscha bevonden. Omer-Pacha heeft het bevel ontvangen zyne verrigtingen in Besarabicn te staken en 20,000 mannen naer Varna te zenden om naer Krimcën te scheep te gaen. Ecne depeche uit Sebastopol meldt dat er niets nieuws is voorgevallen tot den 10 dezer. De Oostenryksche /correspondentie meldt dat het additionneel artikel van de pro- tokol tusschen Oostenryk co Pruisseu geteekend is. De korrespondencie voegt er by, dat men in den Ryksdagecne eenparige instemming verwacht. Een Magistraet, groote jager, en ook groote lekkerbek, zeide cens acn een zy- ner vrienden: Wy hebben gisteren een hecrlykc kalkoen geöetcn, hy was utn c- mend goed, met truffels opgevuld tot aen den bek, malschlekker; wy hebben niets dan do beenen overgelaten. Hoe veel waert gy Wy waren getween. Hemel I Wat zeg gy Welja, da kal koen en ik. Alvcringhem1.’ eervolle melding, Hanri Vandenplasschevan Gyverinchove 2.* eer volle melding, Seraphin Dael, van Gyve rinchove. In het verslag over den toestand der stad Nicuport, zien wy dat die stad eene openbare bibliotheek opgerigt heeft, die reeds meer dan GOO boekdoelen bevat. Men leest in hut Journal de Bruxelles'. Een onzer volksvertegenwoordigers, die vu rig voor het verbod van uitvoer der granen gepléten heeftdeelt ons den volgenden brief mede die hem den 25 geschreven is door cenen der voornaemste koopmans van Gent Een feit is gistenen in onze stad voorge vallen dat ik niet kan vcrzwygen en voor welks echtheid ik insta. Spckulateurs zyn voor ecne hoeveelheid van 50,000 hektoli- ters rogge een frank boven den prys der merkt komen bieden op voorwaerde dat de hoeveelheid voor dynsdag avond over de grens moest gevoerd zyn. Op onze merkt van gisteren, werden ervan de 1200 zakken, G00 aen eenen enkelen stoker verkochten volgens het verslag der dagbladen, zyn er omtrent 400 onverkocht gebleven. Nogthans, mynheer, mag ik u zeggen dat voor vier uer nanoen reeds meer dan 400 hektoliters op een schip geladen waren voor den uitvoer, insgelyks tegen 1 frank meer dan de merkt- prys. De belgische senaet heeft in zitting van 29 november, het wetsontwerp op de levens middelen zoo als het door de kamer ge stemd was, met 30 tegen 2 stemmen aenge- nomen. Dynsdag heeft de kamer der volksvertegenwoordigers het wetsontwerp aangenomen, wacrby de uitvoer der in- landsche genevers tydelyk verboden wordt de nitvoer blyft vry voor de sterkedranken, gestookt met vreemd graenmelasssuiker enz. van betteraven of van vreemden oor sprong. De Moniteur kondigt in zyn nummer van gisteren do wet af, waerby de granen, de rys, het vlceschenz., vry van regten mogen inkomenen de uitvoer verboden is van de tarwe, de rogge de aardappelen, enz. Men leest in den Echo de la Frontière Er wordt op dit oogenblik eene groote hoe veelheid beetwortelen van Belgien in Frank- ryk gevoerd. Üewyl de beetwortel alhier aen Echter heeft dewyze en verstandige va derlandsliefde, gedurende 24 jaren, ons *olk hoog in achting van Europa doen klim- Uicn, en onze onafhankelykheid bevestigd. Lact ons voortgaen in dien weg; ver- 'ullen wy al onze pligten, ten einde onze regten zouden geëerbiedigd worden en wy bullen het groote nationale werk voltooijen hetwelk wy ondernomen hebben de een- dragt en het goed vorstand, welke altyd door de edelmoedigheid acnbévolcn worden, 11 dit thans door de voorzichtigheid. De volksvertegenwoordigcrs van Bclgien zyn Ol,ophoudelyk met wysheid bezield geweest; zï loonen dit vooral in do moeijelyko om- 5l^mligheden. /.onderlinge zaek en treffend schouw- sPBlheeft er Z. M. byna woordelyk byge- voegd naer mate wy langen tyd met elkan der leven loeren wy elkander beter kennen l'n meer beminnen. De banden, welke ons 'creenigen, verouderen. Gaen wy op deze ''yze voort, inynheeron, en wy zullen nieuwe Gtels op het vertrouwen en de dankbaarheid des lands verkrygen. Dit is byna letlerlvk de zin der woorden van Z. M. De wyze, wacrop Z. N. zich over de kwestie der levensmiddelen heeft uitgedrukt, heeft te gelykertyd de uitmantenheid van haer hert en hare meaning over de staathuis houdkunde getoond. De deputatie heeft omtrent 1 uer van Z.M. afscheid genomenna ecne voldoende sa menkomst met den koning. Zy is in het paleis op een diner verzocht. Veurse 2 december. Dynsdag lest, ten elf ure s morgens, had alhier op het stadhuis, de plegtigc prysuitreiking plants voor de leerlingen der verscheidene lagere scholen van het res sort Veurne die in den pryskamp dezen jarc onder gemelde scholen geopend, deel ge nomen hadden. Deze plegtiglicid was door de gec .lelyke en wereidlyke overheden by- gewoondalsook door het muzykkorps van Stc Cecilia die onder het prysuitdcelen zich versch ide malen liet hooren. Ziet hier den uitslag van den pryskamp l.epry«, Emilo Va rxlewcghevan AIvc- ringbem; 2.’ prys, Benoit Dejonghe, van Bulscamp; l.c access'd, Henri Bruneyn van Veurne; 2.’ access!!, Afoaud Carton, van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1854 | | pagina 3