3 1 DE DEELING DER AERDE. Rogge per 17-50 14-00 10-30 00-00 00-00 12-00 p. 100 k. (42 1 'P k. I 49e. S 1 1 id. Z 83 g 1 BURGERSTAND DER STAD VEURNE. van den Yxcr-we(! Zonnekin. M. u hectol- Vertrek-Uren Sucriocn Haver Boonen Boekweit Acrdappels Sucriocn Haver Boonen Terwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 62c. P*r Her tol. fr. 2(5-90 17-37 12 60 00-96 1890 Er waren termerkt 19 heet. Tarwe. 12 id Rog. 144üf.Sucr. id. 69 Hav.*42 id. Boon Tarwe van fr. 37-00 41- OOper 145 liter» Rogge 25-00 26-00 c—16-00 19-00 13-50 15 75 27-00 28-50 MIDDEN-PRT3. id. 83 Mynheer da Uitgever, Ik tie met veel belangstelling dat gy toelegt om al wat lokael nieuws is met on- partydigheid aen uwe lezers bekend te ma ken. Zoo doende, bouwt gy een monument opby middel van hetwelk hel nakome lingschap nopens de gewoonten de zeden de vooruitgang in kunsten en wetenschappen xyner voorvaderen zich de klaersteen om- standigste inlichtingen zal kunuen ver schaffen. Onder dat oogpunt beschouwduiten wy den wensch dat gy niet zoudet nalaten alle bezonderheden van ons publyk leven hoo onbeduidend zy ook achynen of te niet, in uwe gazet te willen aenstippen. Wy nemen daerenboven de vryheid aen uwe geëerde correspondenten die zoo gcerne en zoo wel de pen behandelen onze verwondering te betuigen dat er tot nu toeover de ten allen opzichte belangryke vertooning der metsers, nog niet een woordje gerept is geworden. Verhopende, Mynheer, dat gy mync aen- merkingen met welwillendheid in uw blad zult opnemen, greet ik UE. met eerbied. Veurne 22 February 1855. Een geabonneerde. DlxiüOl, 19 February. Botcrpryxen van 10 °;0 tot 21 °/o l’RYZEN DER BROODEN ran dito. man van Zannekin, aen de leden dezer maet- «chappy geschonken is gewordenwas zoo rfegt aengenaem en vriendelyk, dat het by allen die bet hebben bygewoond lang in het geheugen zal blyven. Niets was verwaerloosd om de genooden ran het begin afin goede luim te brengen. De welwarmende zal, versierd met dra peryen, chronicuius, printen, vacudels, bloemeneereteekens, en de tafel, voor zeventig inenschen met veel luister opge- sebikt, leverden een allervrolyksto zicht op. Het avondmael was lekker en overvloedig, men bewees aen de schotels eene regtzin- nige hulde en do gulherligste geestigheid heerschte geheel de vergadering door. M.’ OlleVicr vice-hoofdman van hot ge nootschap heeft eenen dronk ingesteld ter «ere van den amphitryon. M.’ Bril heeft hem beantwoord met eeno welgepaste redevoe ring voor de vuist in de welke hy te kennenz gaf dat hy met eenen onverflauwden iever zal blyven voort werken voor het welzyn der sociëteit, als ook voor al het geon wat aen de veurnesche burgers zou kunnen voor- deelig zyn. Onnoodig is het te zeggen dat deze toast even als de voorgaende met don derende bravos werd toegejucht. Na hst avondmael heeft men zich nog cenigo uertjes blyven verlustigen met het kaertspel, het pypje en een lyn glasje vader- landschon bruinen. Ik mag niet nalaten tc melden, alhoewel dit my misschien met de zedigheid van den heer Opsteller een weinig in do war zal brengen, dat M.’ 1’. Ryckeboer de com pagnie tweemael op het acngenaemst ver rast heeft. Voor eerst door het zingen van eene pot-pourri van eigen samenstelling in honderd en tien coupletten zeer kluchtig en onverbeterlyk byeengebragt. Vervolgens door eene zeer boertige prysdeeling die meermalen alle de aenwezigen in eenen homerischen schaterlag heeft doen uit barsten. Zy bestond namentlyk in ’t uitreiken van een vyf-en-twintigtal mednlien alle kleine koekjes en eere kruissen uit rapen en wortels gesneden welke, na lezing van een geestig proces-verbal, met veel ceremoniën en deftigheid, aen de grootste, de smake- lykste, en fynste, de grofste eters, over het hoofd wierden gehangen. Indien gy, Mynheer, aen deze regelen eene plaets in uw geëerd blad wilt verkenen zult gy my zeer verpligten. Een lid van Merkt van Brdggk taterdag 17 February. Tarwe van fr. 25-00 tot fr. 28-00 16-50 12-50 09-00 18-00 00-00 10-00 F.n waeroni zyt go niet gekotste» Sprak inededoogend Jovis nu Of waert ge wéér in 'tland der droom®11 0 God was 't antwoord 'k was by u Myn ooge peilde in uwo zalen, Aen 's llemelstooncn hing inyn’ oor Vergeef den Geest die van uw’ stralen Verrukt, zvn deel in de aerd’ verloor: Wat doen! 'k heb do aerde wcggcg«’eU' Sprak Jovis, niets meer is het myn Maer wilt ge in mynen Hemel leven Voor u zal Hy steeds open zyn! Fry naer SantziM. door II. D. T.-l- Vin»*» 23 febtuary 1855. Vervolg. Daer gekomen tyndevlond hy slack «lildagl in zich zal ven, waer i» mynen haen: heb ik nu mynen haen verloren of vergelen hy is lerslond wederom gekeerd, is zynen haen gaan zoeken, maer gekomen zynde aen tien nacslen weg urn naer dostod le gaen.’l is ie zeggen den uitweg van W.. school hy in eejio grootc verlegenlheid, krouwde aen zync oor. al zeggende, ’l is nu le welen alwaer ik gekomen ben, al de ;.and-slracl of al den uitweg van W., hy heell slap aenge- nomen, is den uilweg van W. ingegaen mei goede meening dal hy aldacr gekomen was. Te Veurne gekomen zynde had hy zynen haen nog niel gevonden, nu door de verlegenlheid begon hy lol zich zelven ie komenen ie denken om een druppelken le drinkenaen de herberg bel Schippcrs-huis gekomen zynde, van waer hy over eenigc uren weggekomen was, ging hy binnenmecuende dal hy daer zynen haen ge laten badmaer hy was daer niel, hy was verloren Inlusschcniyd dal P. in T Schippers-huis bleef druppelen, was den haen gevonden langsl de zand-alrael, van drie regl- veerdigc belgiache Iranachmannen die naer hun bezoek te S. afgeleid lehebben, melden vroegen morgen hun weder op reis begaven om naer Frankryk lo gaenzy zeiden legen el- kaèr wal zal men daermede deen, eenen van hun xeide, wy zullen den haen verkoopen en den zak mede naer Feankryk doen, neen, zeide eenen anderen, de naem van den aak achynl my njel onbekend le zyn, wy zullen hem dragen naer den bacs bakker van hel gouden Hoofd le Veurne, die ik geloof den eigenaer daer van le zyn, wy zullen ook van hem daer over wel getrakteerd worden dil was goradig gevon den zy gingen mei grooleslappen vol van vreugde mei hun nen vondeling naer gereide herberg. Daer gekemen deden zy den zak van den baes bakker overzien die hem seffens er kende, zeggende dal hel den haen was van P die gisteren een kamp gehad becfl gehad en diehy waerschynelyk zal ver loren hebben, dil hoorende beveelden zy op hunnen loer aan den baes van deftig de druppels te schinken, cu naer dal zy herlclyk mei genever hun keelgalje op de gezondheid van P. verwamd hadden, zyn zy spoedig naer Vrankryk vertrokken mei goede hoop van nog iels beter langsl den weg le ont moeten. Gelyk ik hier boven alreedsgezeid heb, had P. aen Wantje belooldlcn 7 uren te zyn op de gestelde plaets, de vrouw was present, maer naer uren en uren gewagi te hebben kwam P. niet; vol van angst en benauwdheid om door den donker naer huis legaen vroeg Wantje lege» zekeren man by naem C. C. yan S. of hy haer wilde vergezellen, ba ja, met plaisicr Wantje, zeide hy zy zyn terstond le samen voorlgcgaen en by de hofstede gekomenzynde wilde C. C. van haer afscheid nemen maer Wantje poozde hem mede naer binnen la gaen dal zy hem over zynen dienst ging trakleercn mol hespevleesch en willo-brood. 'igeen hy niel lang weigerde want hy stond geheel wel ten appelyde; binnen gekomen zynde wierd den tafel aenstonda bereid; U.C. voegde hemdeer hy en al zoo smakelyk dal er niel van do hespe overbleef. T is gelooflyk waal geheel hel zwyn heelt nooit maer 25 kilos gewegen). Naer date C wel voldaen wierd weuschle hy wantje den goeden morgen en is voort getrokken naer zyne woonst. De vrouw nu haer alleen bevindende, niet wetende of haer man in Godsvelde of op SlOenkeritO WIS nep haicn zoon Mandus, stad op jongen zei /y, gael zoekt uw vader, missch en is hy verdronken oi vermoord. De jongen is terstond al schreeuwen opgeslaen, heeft hem op reis begeven om zynen vader lo zoeken. Naer dal by lang en wel gezogt bad’ langst vacrden en dyken, kwam hy aen de stad Veurne, ging binnen in de gezeido herberg hel Schippersbuis alwaer hy vol van vreugd zynen vader vond bezig mei dreupelen. By hem gekomen zynde, zegde de jongen: vaderbelieli hel u, gacimcl my mede naer huis, moeder ngl onder alle gvregten van schrik en benauwdheid meenende dat gy verenec ukl was Geheel wel jongen zeide hy, maer ik moei mynen haen gaen zoeken Eensklaps sprong hy on ging de deuren, uit, uo jongen agler, regt en krom lol aen hel Gouden Huold, alwaer by mei blydschap zynen haen in den gang zag hangen.... Den baes bakker deed hem alles wel uil een. hem zeggende, dal hel niet genoeg was mei den haen vcorllegaendal de fransebmannen die hem gevonden hadden voor 25 dikke stuivers genever op zyno gezondhëid hadden gedronken, hetgeen P. mei goeder herio voldeed en irok in vreugd mei zynon haen uaer hnis om hem niet meer le verliezen In eindige zeer beminde lezer mol UI. bel algrinesn spreekwoord van den Hollander voor oogen le slelleut Die vrat geeft, moet wal hebben, Hfcdarom kwytte. GEBOORTEN den 19. Carolui Demolder, toon v’r Josephus en vanSophio Devey, Handboog»' den 20. Isidor Courtois, xoon van Joaii»ie4. en van Amelie l.egein, Bewesterpoorl. Benjamin Bruloot, xoon van Carol®1 en van Marie Yantoortclboom, binnen ps STERFGEVALLEN. den 21. Matliildo Dehaese, 5 macndcn. - l'RYS DER GRANEN. Ter Merkt tan Vxuaxtvan 21 February OOSTENDE. Ten 6 uren 15 m. ten 7 uren 1b ni’n' 's morgens. Ten 1 ure, ten 3 uren c” ten 6 ure, ’s na middags uaer Brugge, et® BRUGGE. Ten 6 ur. 55 m.ten 7 ur. 40 in., m org ten 1 uren 40 min. Ten 3 ur. 4» 'min. 's na inidd. en ten 6 ur. 55 m’n’ i avonds, naer Oostende. De goede Jovis ici den inenseben Ik geef u de aerde, neemf le juaer, En doet er mee naer uwo wenschcn Doch deelt xe eerst broederlyk te gaèr. Elk grypt naer lusten en genugten En klein, en groot, en jong, en oud; Du landman neemt de ryke vruchten, Du jonker kiest het ruiine woud; De koopman neemt wat hem kan balen Dc zuiper kipst den cd’len wyn, Du koning sluit de bruggen straten En xegt Dé tienden xyu de myn’! De dichter komt ook aengetreden Reeds lang na ’tdeden was geschied; Maer ach 1 men heeft den man vergelen ’t Heeft al xyn’ meester wat hy tiet. Alleen vergelen onder allen, llelaes I ik uwe getrouwstc xoon 'Zoo liet hy xyne klagten schallen En wierp xich néér voor Jovis troon. o X' Rog. 144i<f.Sucr. i<L 69 Hav.’42 Rogge

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 4