Vereen ig de Belgen, (les BILGES BÉLNIs), -Vyf. -- mi in iiiwi - Vlaemsche Tael. Wy ontvangen de volgende mededeeling van wege het Tlaemsch Jlidden-Comiteil van Brussel Heden 5 juny is het bestuer des vlaem- Kolonie van Santa-Thoma*. De Belgische Jloniteur kondigt de vol gende inlichtingen af, uit eene amerikaen- sche korrespomleucie getrokken De omierneming van Santo-Thomas is voor de komptignie en voor een groot getal kolonisten ongelukkig geweest; doch zy Mrn heeft een middel gevonden om op de kooien geene ripseti meer te hebben. Deze middel bestaet simpelvk in eenige kemp- zaedjes te sniyten op de partyen land die met kooien beplant zyn Deze plant die zeer sterk riekt heelt, zegt men den eigendom van de vlinders te verwyderen en van ze by gevolg te bel. item op de bladeren der kooien eijeren te leggen die de ripsen voortbrengen. Door u, eerweerde heer? riepen zy al len uit. Ja, myne vrienden door my. Ik ben slechts een boer een bergbewooner als gy zyt. Ik bragt twintig jaren door lusschen de rotsen vari Catalonia alvorens ik eendienaer van God werd, en de man, dien gy nu de eerweerde priester Riego noemt, werd eens Riego de hoerenjager genoemd. Terwyl hy deze woorden sprak overtoog eene zonderlinge uitdrukking van stoutheid en moed des priesters gelaet. Ik beu naer den heuvel gekomen, vervolgde hy, om den storm te bewonderen er is geen twyfel of de Hemel heeft my naer deze hut gezonden om er uwe klaglen te hooren, en ofschoon ik in geen vyflieu jaren een geweer heb in handen gehad.... In geen vyftien jaer onderbrak Peter. Ja, myne vrienden want geen bloed zelfs dat niet vaneen insekt, mag de handen van eenen dienaer van God bevlekken ;doch wat ik voornemens ben morgen te doen is alleen een gevaer uit den weg te ruimen en daer ik noch vrouw, noch kinderen, noch moeder heb, zoo wil ik gaen en vreest niet dat het dier my ontkomen zal. Wees voorzigtig, mynheer Riego, door de Engelschen weggenomen, en erblyft van het verongelukt schip nog slechts de romp overig, alsook een gedeelte van de schanskleeren,eenigeplanken van ’t dek enz. Men verzekert dal Kortryk weldra aen Brugge zal verbonden zyn door eene tele grafische lyn langs den yzeren weg der kom- pagnie van West-Vlaenderen aeugelegd. - Men zal zich eene gedachte kunnen maken over de gewigtigheid der muyk- pryskampen die den 17 en 18 juny aen- staende te Ryssel zullen plaets hebben voor de zang-, harmonieën fanfaren-maelschap- pyen, wanneer men weet dat, voor den koor- zangpryskamp alleen, er 5000 zangers zyn. Het zal geene geringe eer zyn voor de maet- schappyen die in deze grootschc worsteling lauweren zullen plukken. De belgische artillerie, die in 1832 de bom-kanons van den kaliber van 8 en 10 duimen (22 en 23 centimeters) aennam, heeft besloten dat zy in het vervolg zullen vervangen worden door kanons-obitsers van 120 en van 60, ’t is te zeggen van het kaliber van 23 en 30 centimeters. Die vuerinonden werpen holle kogels en kogeldoozen. Hun schot heelt vele overeenkomst met dat der kanons; deze oorlogtuigen worden vooral gebruikt voor de verdediging der kusten, want de losbarsting van eeue dier bommen kan de moorddadigste uitwerksels te weeg brengen of een lek schieten dat voldoende is om een schip te doen zinken. BRUSSELSCHE MAETSCHAPPY de Van onderlinge ver zekeringen lusschen de in- wconeis tan België, lol waerborg van onroerende goederen en huefders veiant- woordelykheid, meubelen, koopwaren en buermans-verhael, tegen b>and. en blik- seinvuer, gemagtigd door koninghjk besluit. Voor alle inlichtingen zich te vervoegen by den Agent-principael I.ocis-Jozef ABEELE, commis-greflier hy het vredegeregt en zaek- waernemer oude B. estemarktBleekery, n.° 10, te Veurne. By denzelfden zyn er te bekomen kapitale sommen van 1000 tol 13000 francs mits goed bezet. Van Nieuport naer Oostende, om 8 uren ’s morgens, uit het hotel de Papegaei. Van Oostende naer Veur.ne, naer het aen- konien van het eerste konvooi van Brussel, omtrent 1 ure na middag, uit het hotel van Commercieover de statieplacts. Van Nieuport naer Veurne, ten 2 ure na middag, uit het hótel de Papegaei. heeft aen Guatemala voordeelen verschaft, die sinds 12 jaren zyn aengegroeid en op de beschaving van heel Midden-Amerika eenen heilzamen invloed hebben uitgeoefend en altyd zullen uitoefenen. Men kan by voorbeeld niet loochenen, dat het aen de belgische kolonie is, dat Guatemala het verschuldigd is, in een groot, deel van Europa gekend te zyn. Men kan ook niet loochenen,datde meeste kolinisten, na de rampgevallen van 1843, zich in liet binnenland hebben verspreid; vin die ko lonisten hebben er zich een 20tal te Guate mala zelve gevestigd. Het onhetwistbaer goed, zoo onder de stoffelyke als onder de zedelyke betrk- kingen, hetwelk die ambachtslieden in die stad hebben te weeg gebragt, is al te ge voelig, dan dat wy deswege niet in eenige byzonderheden zouden treden. De Duitscher Creitz, smid en slotmaker, heeft g-ansch alleen, sinds 12 jaren, aen meer dan 500 inlandsche werklieden be zigheid gegeven en hun zyn ambacht ge leerd heden zyn die in het binnenland gevestigd. De heer Pinagel, timmerman-schryn- werker, heeft meer dan 300 werklieden gehad. De heer Vassaux, die ten minste 200 werklieden heeft gebruikt, heeftde koetsen- inekery te Guatemala ingevoerd en het is aen hem en aen zynen schoonvader, den heer Berger, te danken, dat er heden in het land ryluigen te zien zvn. De lan ibouwers Noyens, Benfeld, An- driessens, Mays, Gérard, van Halst, en da ingenieurs tilde, van de Gehuchte en Bekers, hebben aen een antal inlanders werk ver schaften hunonderrigl gegeven. (Al de in landers zyn heden goede burgers. Over 12 jaren, sprak men van 15 of 20 moorden per dag; heden spreek men er van 2 of 3 per inaend In één woord, al de bedryven, welke he den in Guatemala worden uitgeoefen i, het zy in handel, in nyverheid of in landbouw, zyn door de onderneming van Santo-Thomas ingevoerd.» zeide Jannot. Vrees niet, myn vriend, ik zal my de dagen mynerjeugd voor den geest roepen. Een jong mensch, omstreeks twee en twin tig jaren oud, Stephanus genoemd, naderde daerap den priester en zeide: Maer ik, broe der, zal ik niet metu gaen? Gy Stephanus, hernam de geestelyke, kind van myne moeder I neen, gy zult niet met my gaen I Wy zullen u allen te gelyk vergezellen riepen toen de jagers als uit een mond. Ik heb tt niet noodig, myne vrienden en daer hel reeds laet wordt zoudt gy beter doen uw inael te gebruiken en n ter rus'.e begeven. De jeugdige Stephanus herhaclde zyn verzoek niet en de jagers zetleden zich aen het mael, want in de stem van den heer Riego lag een onweèrstaenbaren toon van bevel. Een half uer daerna zocht ieder een plaet- seken in de hut, wikkelde zich in een schaeps- of bokkenvel en vleidde zich ter ruste Stephanus legde zich byna vlak voor dc deur neder en weldra werd alles stil. Te vervolgen.) zeer gevaerlyk en Baptist is alleen door den beer overvallen omdat hem de koude had aengetastgy zoudt dus beter doen met morgen niet te gaen. Ik wil gaen, was hel antwoord. .Gedurende eenige oogenblikken hcerschte er weder eene akelige stilte, waerna de man die aen het einde der hut zat, opstond en lot voor Peter naderde. Peter, zegde hy, hoeveel kinderen hebt gy Dan zult gy morgen niet gaen. |Maer.... Gy zult niet gaen Deze woorden wer den op zulk een toon van gezag uitgesproken, dat Peter het hoofd liet zakken en zweeg. Wel, sprak toen een ander, dan zal ik het schot hebben, want ik heb noch vrouw noch kinderen. Vriend, hernam de man, wie woont cr in de smedery van hel dorp Myne moeder. Maer, merkte Peter, nu wy zyn hol ge vonden hebben, moeten wy ons toch de ont dekking benuttigen. Juist, hy zal ook gedood worden En door wien door wien - Door my, inyne vrienden. BELANGRYKE TYDITÏGEN. Vegrxi, 9 Juny. Morgen ten 4 ure na middag, begeeft zich bet muzykgenootschap S.‘“ Cecilia, naer de Fabryk. Morgen avond, ten 7 ure, zal er in de maetschappy van Rhetorika, ter gelegenheid Rarer rekeningdagen een banket ónder (leszelfs leden plaets hebben. Dezer dagen zyn dieven gedrongen in hel huis van Dejoncheere sehryuwerker te Bladen, en voor 180 fr. kleedingstukken en beddegoed gestolen. M. Darras, pastor-deken te Thieltis dynsdag lest beregt. Men schryit uit Oostende van den I Juny: De yzeren romp van het engelsche stoomschip Dover is dezen at oud aen een persoon van Brugge verkocht voor 1500 fr. De machiciien de meubelen enz. waren

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 3