Engeland te Men Zondag ons I fluisterden de oudjes, van generael en veroor- hevig lyden. Het is echter den keizer, dat generael bevelhebberschap heeft vangen Een oude invalide, wien de betaeldag van zy n klein pensioen ecnmael ’s jaers naer den betaal inecster-geuerael, en als by van daer kwam, naer de dorpsherberg bragt, werd in deze gewigtige zaek als raedsinan inge roepen. Wat? riep de oude vuurvreter, wilt gy den aertsluijaerd uithuwelyken,de hoeve acn den deugniet geven? Zyt gy dan allen van den duivel bezeten weet gy wat in den bandi-loozen jongen, in Hans, zit, weel gy vat? God beware toch niet Kom, kom, gekheid de soldaet zit in hui! Ja, kykt my maer zoo verwonderd niet acn;hy is van den soldatenduivel bezeten; die dryft hem tot slroopen, tol dat d ille peerdrydendie jaegt hem naer de hei berg en speeltafeldie doet hem do vrouwen ontvlieden en maakt, dat hy by geei.e enkele vechtparly ontbreektde sol- datenduivcl, zeg ik u, dryft zyn spel met •'ei, armen jongen, en wilt gy nog iets goeds 'tuiden knacp maken,steek hem dan, lic- menen na in het Ilótel de Helle Vue afge stapt te zyn, is hy naer het koninglyk paleis gaan logeren. De prins reist incog aito onder titel van graef van Weascnstein. Men leest in het niet oflicieel gedeelte van den Moniteur Wy vernemen dat ter gelegenheid van liet verblyf van Z. K. II. den hertog van Brabant in Piemont, dekoning by koninglyk besluit van den 25july het groot-lint van zyne orden heeft verleend aen Z. M. koning Victor Emanuel. Burggraef II. Vilain XllII, oud-ininister te Turyn, is gelast geworden die ordenteekens te overhandigen. Men herinnert zich dat de hertog van Brabant uit de handen zyner Sardinische majesteit, de orden der Annoneiada ontvangen heeft. ver van daegdan morgen, in tweederlei laken. Hoe, myn eenig kind, de zoon van ryke lieden, dio geld genoeg hebben, om tien plaatsvervangers te koopensoldaet? Is dat mogelyk, is dat regtveerdig? Duizend duivels I meent gy dan, oude snuifueuzen, dat men in de kazern en te genover den vyand slaapmutsen noodig heelt Uw Hans is juist een geschikte blik semafleider voor eene geheele kompagnie, en zoo gy uw kind maer een beedtje lief hebtjaegt den jongen dan nog naer den dorschvloer noch in liet huwelyksbed, maer steekthem in tweederlei laken En het geschiedde gelyk de oudo snorre- bacrd het wilde. Hans had juist weder eene gevaerlyke wilddievery op zyne rekening eenige der voornaomste jongelingen uit het dorp droegen weder dc spooreu van zyn strydlust op het gelael, en de dorpsregter zond, op verzoek der ouders, naer den staf van het regement dat te Gratz garnizoen hield; een sergeant met dry mannen haelde den van reglswege aengeworvene uit het dorp af, hy zwoer den soldaten-eed en vier maenden later stond hy, gelyk ik reeds ge- Dit stuk is getiteld Les Lavandière de Santarem. De voornaamste rol is loever- trouwd aen mevrouw Lauters. De eerste vertooning zal gplaets rypen in de eerste dagen van October. FRANKRYK. Men leest inden Constitutionele Generael Canrobert wordt weldra in Frankryk verwacht; hy is vervangen in het bevelhebberschap zyner afdeeling door den generael Mac-Mahon, die binnen eenige dagen zich gaet inschepen. Eene der oude wonden Canrobert heeft zich geopend,' zaekt hem een maer op bevel van Canrobert zyn neèrgelcgd. Marschalk Castellane, bekleed met het belangryk krygsbevelhebberschapwelks zetel te Lyon is, bevindt zich op dit oogen- blik kortstondig te Parys. Men leest in eene korrespondencie van den Observaleur Men spreekt veel te Parys over een twee gevecht dat zou plaets gehad hebben tus- schen generael Changarnier en den heer de Morny. Men beweerde dat de heer de Moray eene wonde bekomen had, ten walker ge volge hy overleden was. Die geruchten ver meerderden door de stilzwygendheid van het gouvernement. Echter moet gezegd worden dat de heer Collet-Meygret in den morgend verklaerd heeft dat de heer Morny noch gewond noeh gedood was, maer dat er een tweegevecht op handen was geweest, hetwelk door eene overeenkomst vermeden was geworden Dehecrde M »r.iy bevond zich op 29 july te Eins in Duitschland. Men schryft aen de Indépendauce Ik geloof u op stellige wyze te mogen aankondigen, dat een vreemde minister by het hof van Frankryk gemagtigd is gewor den aen zyn gouvernement de officiééls tyding over te zenden der zwangerheid van de keizerin, iets wat die ministes hy tele grafische depeche gedaen heeft: dit ver klaart de waerschynlyke afwezigheid der keizerin by de galas, die zullen plaets gry- pezi ter eere der koningin van Engeland. Abd-el-Kader is op zyne vraeg uit Broussa naer Frankryk ontboden geworden, om zich gelvktydig met de koningin van T Parys te bevinden. Men zegt, dat generael Canrobert, by Tol-Conventie met Pruissen. Men leest in de Achener Zeitung Het nadeel 't welk onze koophandel voorzag uit de afzegging door Pruissen van de toi-conventiu, welke sedert verscheidene jaren tusschen lieigien en Pruissen bestond, beeft zich maer al te veel verwezenlykt. Sinds den kijuly, eischtde Belgische douane op nieuw verklaring en welke volgens het tarief zyn opgeinaekt. ïalry .e waggons met koopwaren geladen, en van onvoldoende deklarafien voorzien, zyn tc \erviers aan gehouden, tol dat m. o zich de noodige d.ikumcnl n had aengeschaft. Hieruit is voor den handel een aenzienlyk nadeel voortgesproten. Belgian is voorzeker in zyn reglmaer het is te betreuren dat de bestuurders der Rynsche en Dusseldorfsche yzeren wegen het publiek niet verwittigd hebben. De kooplieden die hunne verklaring in den gevraegden vorm hebben opgemaekt, zyn het meest te beklagen hunne koopwaren zyn met de anderen opgehuuden. Blyft te weten wie hen schadeloos zal stellen. zegd heb, mistroostig en als van alle veer kracht beroofd, met my op schildwacht. Wat duivel, Hans, zegde ik tot hem, toen wv dry uren later weder onzen post betrokken, en ik mynen zoo zonderling ver anderden kameraed, wiens geschiedenis ik thans kende, bekeek, zeg my toch wat u scheelt. Zie, dat gy van goeden huize zyt en welgestelde ouders hebt, heeft my uw kor poraal verteld, dat gy een hartsloglelyk speler, een lediglooper en straatschender geweest zyt, dat weet ik allemael; maer waarom gy thans, nu er toch niets meer aen te veranderen is, het hoofd laet hangen; waarom gy u niet als een man gedraagt, en waarom gy in tegenspoed u niet ferm houdt, dat moge "eene oude kaartlegster weten, of eene die uit koffydik de toekomst voorspelt maer ik, die het goed met n meen en die u goed kan lyden, ik begryp er niets van. Kameraed, fluisterde Hans, terwyl hy den haan van zyn geweer deed spelen, ik wilde, dat dit ding eens onverwachts afging, terwyl het geweer my by den voet staet en ik met myn hoofd op dc tromp rust. Te vervolgen. Konst- en Lelleinieuws. i schryft uit Yper, den 7 dezer /.Omlag was het volle leest te per. Van ’s luorgends waren er met duizeude men- sehen te been om de overheerlyke processie van 0. L. V. van Thuine, die haren jaer- ly kscheu ommegang deed, by te woonen. Dc eer van den dag kwam toe aen de rethorika van Yper, onder kenspreuk: De kunst is ons vermaek. Deze maelschappy opende ccn tooneel- en letterkundigen kampstryd, waeraen niet minder dan 91 liefhebbers deel namen, die Oost- en West- VI.tenderen op eene heerlykc wyze verte genwoordigden. Van 's morgends vroeg bragten de verschillende spoorwegkon- vooijen die talryke kunsloefenaers aen. De wedslryd eindigde slechts maandag tc middag. De pryzen in de verschillende vakken uitgeloofd, zyn toegewezen als volgt: Dichtkunde. Eerste prys, aen den heer Lavaut, van Yper; 2.' prys, onbekend. Proza. Twea stukken zyn bekroond. De schryvers hebben zich nog niet bekend gemaakt. Opstel van een tooneelspel. Eerste prys den heer Karei Mortier, van Kortryk2.“ prys, den heer Louis Morel, van Gent. (De twee bekroonde vaudevilles, getiteld: 1.* het Gouden Kruis, vaudeville in twee be dryven en 2.’ het Lotgeval van eenen Ketel lapper, insgelyks in twee bedryven, zullen gedrukt worden). Opstel tan eene deftige alleenspraak, Eenige prys, den heer Vandezande, van Brussel. Opstel van eene boertige alleenspraek. Eenige prys, aen den zelfden sehryver. Schoon geschrift. l Prys, den heer Avous, van Ninove; '2.* prys, den heer Leppen van Audenaerdè, leerling van den gunstig bekenden schoonsobry ver den heer B. Quanónne, van Gent. llitgulming. Tweespraek. 1.' prys, aen de heeren van Caillie en Chielens van Rousselaere; '2.' prys, aen de heeren Cas- tecker en Couconne, van Brugge. Deftige uitg dming.Alleenspraek. 1.' klas1 pry s, aen den heer Castecker, van Brugge; 2.' prys, aen den heer Chielens, van Rousselaere; eervolle melding aen den heer Ch. van den Brambussehe, van Waar schoot. Boertige uitga ming. I prys, aen den heer 1’. Chielens. van Rousselaere 2.” prys, aen den heer Velghe, van Kortyk. Uitgalmiug,’! klas. 1.' prys, aén den heer van der Cruysseu, vau Ncvelc; 2.' prys den heer iTernary, van Gent. Fiansche uitgabniiig (Deftig vak.)Eenige prys, aen den h ter Tersy, van Kortryk. Franschc boertige uitgahning. Eenigcn prys, aen den heer Lamoerys, van Kortyk. Een nieuw opera in drybedryven van Gevaerlvan Gent, is in studie gelegd ge worden in den 1 itealre-Lyrique tc Parys.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 3