bles Bctaeye. p. VEREENÏGDE ElGENAERS II. BELANGRYKE TYBINGEN. reglement tc MAETSCHAPPY dcr VOOR VERZEKERING T E G E A B R A A D, Te Brussel, Agentschap tc Veurne, by Cha PORTUGAL. Men meldt uitLisbonna van den 10 October: Op een der engelsche schepen, lang hier doorgevaren, om zich in de Middenlanschc zee te begeven, bevindtzich een buitenwoone agent, gelast aen het gouvernement de me dehulp te vragen van 8000 Portugezen, door don Pedro V aen den keizer beloofd voor den oorlog van den Oosten. Men kent nog het antwoord van het kabint t van Lisbonna niet. De beer De Decker, minister van binnen- landsche zaken heeft cene brochucr uitge geven, die ten doel heeft de duerte der levensmiddelen te voorkomen, of ten minsten tegen le werken. Ziet hier het eerste artikel dat er in voorkomt. TYDINGEN VAN DEN OORLOG. De Russen hebben den 29 september cenen algemeenen aenval tegen Kars ge- waegd. Het gevecht heeft zeven uren met eene uiterste hardnekkigheid voorlgeducrd. De vyand is op het einde verdreven ge worden, en zjnen aftogt is cene volkomene nederlaeg geweest. Den 30 had men reeds 4000 dooden begraven en het oorlogsveld was met Ijken bedekt. Het verlies der Tur ken bedraegt macr omtrent 1000 mannen. In het ruitery-gevecht den 29 september gelevert, waerby de fransche generael d’Al lenville, geholpen door llemet-pachade Russen van voor Eupatoria wegsloeg, werd aen deze laetse 6 kanons 12 kruidwagens en 250 poerden ontnomen. Men zegt dat de Russen de noordzyde van Sebastopol denken te verlaten en mier Perekop zullen af trekken. De vloten zyn nog altyd te Odessa. De geallieerden hebben den 115 eene lan ding gedacn op de landstreek van Kinburn, by de zoute meiren maer zy is niet aen- zienlj k. Zes hunner stoomschepen zyn des avonds Kinburn blyven beschieten. De for- teres heeft met goeden uitslag geantwoord, en een der stoomers beschadigt. Twee forten, Taman en f’anagoria by Jéni-Kalé zyn door de geallieerden vernietigd. I by middel van leden, een FRANKRYK. Men verwacht deze week in de Inva- liedcn en in het arlillcrie-museum verschei dene stukken kanon, welke op den Malakoff' genomen zyncndiedoormaerschalk Pélissier gezonden worden. Deze stukken zyn gekozen onder de schoonste van die welke wy ge wonnen hebben. Men zegt dat verscheidene van deze hetnaemcyfervan sultan .Mahmoud dragen, en dat zy in den oorlog van 1828 door de Russen genomen zyn. ITALIEN. De volgende depechc, door den Opinioen van Turyn afgekondigd, heeft zonder twyfel aanleiding gegeven tot de geruchten die in omloop zyn over eene omwenteling in Sicilien Veurne, 20 octobcr. In ons aenstaende nummer zullen wy den I artikel op do drainage voortzetten. Morgeit geeft de maetschappy van Rhctorika haer eerste winterfeest. Dit feest zal ten vier ure na middag beginnen en zal bestaenuit: 1.’ Bolling voor de vrouwen I om vcrschillige pryzen2,° Kacrtspel en andere vcrmakelykheden en 3.’ Bal, die ten negen ure zal plaets grypen. Den 10, ten zes uer des morgends, is I cene visscherssloep, n.’ 68, patroon P. Mou- I quote, van de haven van Oostende, regtover Middelkerke gestrand en vergacn. De be manning is gered. Het verlies bedraegt 7000 franks. De sloep was verzekerd. De koophandelkamer van Rousselaere stelt acn het gouvernement als middelen om in de denrte der eetwaren te voorzien, voor: 1.’ De handhaving der tegenwoordige wetgeving op de granen; 2.’ vernieuwing der inaetregelen, betrekkelyk de stokcryen; 3.' den aenkoop van vreemd graen voor het leger, enz.; 4? de onmiddelykc uitvoering vae openbaere werken 15.' de inrigting van een laboratorium in de hoofdsteden der provinciën waer de bevoegde overheid waren, die van vervalsching verdacht zyn, zou mogen onderzoeken. Te Elsencjby Brussel, is de plaets van ondermeester vakant in de gemeenteschool i n.' ,2. De voordeclen zyn 780 fr. jaarwedde. De postulanten moeten zoo spoedig mogelyk zich tot het bestuer der gemeente wenden. -—Verscheidene vlecsch houwers van Yper hebben den prys van hun vleesch 10 cent, verminderd. Te Waesten (Warneton) bedraegt de oogst der aardappelen 20 a 25,000 kilos goede en gezoude pataters per hectare. Uit het kanton van Yper verneemt men soort- gelykc verblydemlc maren. Het gouvernement vergunt eene prys- vermindering van 50 per cent, op ^cn ver- I voerprys langs den yzeren weg, voor al de levensmiddelen. Maer zou het dien maetregel niet krachtdadiger kunnen maken met hem 1 ook toe tc passen op het vervoer langs het water, by middel der schepen die men zou bevrachten voor rekening van besturen van weldadigheid of andere liefdadige instel lingen, ook aen 50 per cent onder den vracht- prys, die op dit oogenblik zeer hoog is? Lr is niet acn te twyfelen, of weldra zou men uitreeders van Antwerpen, Gent, Brugge, Brussel en Oostende vindon, om in de zeeha vens ladingen tc gacn opnemen, het zy van boonen, ryst, tursche tarwe, granen, aerdap pelen, en zoodra in Belgicn teruggekeerd, zouden die koopwaren gcdeeltelyk kunnen verkocht worden aen den prys van inkoop aen do behoeftige klas, en gcdeeltelyk in verbruikinggesteld worden in de gestichten van liefdadigheid. (Observateur.) Sparing Maatschappijen tol het aenkoopen in het groot van winter provisie. Het doel van die Maetschappyen in de spaerzaemheden der deelgenoten te ver- eenigon, op gepasten tyd de levensmiddelen tc koopen, die de zelve noodig hebben, en ze dan, met inbegrip der kosten, op den in- koopprys aen elk te verdeden, in evenre digheid met zyn inleggeld. De voordeclen van die vereenigingen zyn dus van tweederlei aerdvooreerst de sparing zelvevervolgens do goedkooperc prys, voort komende uit den aenkoop in liet groot van voorracd, vooral wanneer men zorg draegt dien aenkoop te doen op het gunstigst oogenblik zoowel onder be trekking van prys als van de hoedanigheid der voorwerpen. Men kan er zelfs als derde voordeel byvoegen de zekerheid, die men heeft over den aerd en het gewigt der levens middelen aen de deelgenoten geleverd. Op den eersten oogslag is niets gemak- kelyker, dan zulke vereenigingen te stich ten. Nogtans is het noodzakelyk niet alleen voorzorgen te nemen voor het plaetsen en de bewaring der penningen, maer ook voor het doen der aenkoopen, niets nemende dan levensmiddelen van goede hoedanigheid en ze voor alle bederf zorgende vrv te honden. Meermalen heeft men cenen afslag na het doen der aenkoopen zien komen, of de levensmiddelen zien bederven. In die ge vallen zou de vereeniging eerder na-dan voordcelig voor bardeden geweest zyn. De eerste voorwaerde van zulke ver eeniging is dus als stichters of bestierders, menschen te vinden, die alle betrouwen inboezemen. De natuerlyke patroonen van de werkende klas zyn de fabrikanten en de bazen,die ze gebruiken somtydszyn andere menschen, goed in staet, om de noodwen digheden der werkende klas te kennen, ge negen om bunnen ledigen tyd met een nuttig doel te besteden. De geineentcover- heid kan dien aengacnde den gunstigsten invloed uitoefenen. Zy kan de werkingen bewaken en vergemakkelyken, demagazynen leveren, de boekjes doen vervaerdigen, en de noodige voorzorgen nemen, op dat de verdeelingen met beleid gebeuren, en als er klagten komen, over dezelve, zonder te genkanting, uitspraek doen. Indien het noodig is, een reglement te maken, om de vereeniging op goede gronden daer te stellen, is het beste middel, om dit doel te bereiken, zulks aen eenige weldadige en onbaetzuchtigeburgers toe te vertrouwen, die zich ten dien einde met de gcmeentc- overheid verstaen. Eenige Maetschappyen hebben geene an dere middelen als de bydragen van hunne werkelyke leden andere hebben nog giften van eenige patroonen of van eereleden. Het nut van giften, die de middelen ver- grooten, voortkomende van de werkelyko leden is niet te betwyfelen, macr men moet dit juist op zyne waerde schatten. Veronderstellen wy (er zyn in ons land voorbeelden van), dat edelmoedige men schen toelagen geven aen dergelykc Maet schappyen, en dat men de zelve gebruike, om aen hunne leden de levensmiddelen beneden den inkoopprijs tc verschaffen, liet voordeel, dat hier uit ontstaet, is in schyn aen de leden van de vereeniging eeno sparing te hebben bezorgt; doch, inder- daed is het slechts eene zydelingsche gift, als of dc welhebbende persoon zelve eenige centimen of eenige franken aen dc deel hebbers, die hy wilde begunstigen hadde gegeven. Dit is geene aansporing om zuinig te worden dit is eene gift, die liever ten doel hebben moet den yver voor den arbeid der werkers tc verminderen, door hem to ontslaan van de noodzakelykheid om voor den onderhoud zyner familie te zorgen. Do hulp, die men aen cene vereeniging ver schaft, om haer het middel tc geven zich iti- teriglen, of om algemeens kosten tc be talen, gact acn dit euvel niet mank. Deze laetstc onderstand kan, zonder eenig nadeel, worden vergund en aengenomen. Veronderstellen wy, dat de Maetschappy, vrywillige toelagen van eere leden, een fonds hebben vergaderd van eenige duizende franken. De racd van bestuer kan zonder de inkomst van al du wckelykschc bydragen der werkelyke leden te moeten wachten, op bekwamen tyd acn- koopen docu,cnde aangekochte voorwerpen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 3